Czym różni się kompresor i sprężarka?

Z pewnością bardzo mało osób ma świadomość tego, że sprężarka i kompresor to nie to samo. Każdy kompresor to sprężarka. Natomiast nie każda sprężarka jest kompresorem. Sprężarki można podzielić z uwagi na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy oraz kompresory. W porządku. Mamy nadzieję, że to jest w miarę jasne i logiczne, ale co dalej. Potocznie pojęcia kompresor i sprężarka używa się zamiennie. Jednak należy pamiętać o tym, że kompresory charakteryzują się stopniem  sprężania większym niż 1.13.

Jaki jest podział kompresorów?

Natomiast kompresory można podzielić z uwagi na ich budowę. Można tutaj wyróżnić modele:

  • wyporowe czyli tłokowe,
  • śrubowe,
  • membranowe,
  • spiralne,
  • łopatkowe.

Działają one na takiej zasadzie, że tłok przemieszcza się w zamkniętym cylindrze. Powoduje to zmniejszenie objętości powietrza oraz wzrost ciśnienia w cylindrze. Najprostszym rodzajem takiego kompresora wyporowego jest pompka rowerowa. Tutaj poznasz dokładniej te modele.

Jakie jeszcze sprężarki powietrza wyróżniamy na rynku?

Kolejnym rodzajem są kompresory przepływowe, czyli promieniowe, diagonalne, osiowe i wirowe. W tych kompresorach właściwie ukształtowane ruchome elementy wirnika i nieruchome części kierownicy urządzenia prowadzą do wzrostu ciśnienia gazu.

Jakie mają zastosowanie kompresory bezolejowe?

Do prac typowo amatorskich oraz takich, w których nie może występować nawet najmniejsza ilość oleju w sprężonym powietrzu, stosuje się kompresory bezolejowe. Największym obszarem zastosowania tego rodzaju kompresorów bezolejowych są:

  • medycyna,
  • przemysł farmaceutyczny,
  • przemysł chemiczny,
  • prace domowe.

Najważniejszą zaletą kompresora bezolejowego do użytku domowego jest to, ze jest to urządzenie mobilne. Dzięki temu jest proste w przemieszczaniu. W dodatku wyróżnia się prostotą obsługi. Jest bezpieczny w użyciu oraz ekologiczny.

A co z modelami olejowymi?

Kompresor olejowy jest podstawowym wyposażeniem każdego warsztatu samochodowego. Jest przydatny również w serwisie motocyklowym lub w firmie wulkanizacyjnej. Jest odpowiedni też do użytku domowego. Modele olejowe charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Mogą pracować bez żadnych usterek w trybie ciągłym. Są ciężkie, ale posiadają kółka, więc ich przenoszenie jest proste. Mamy nadzieję, że  dzięki temu podstawowemu podziałowi wiesz już, jaki typ kompresora będzie najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 40,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły