Więźba jętkowa – co to jest i z jakich elementów się składa?

Czym jest dach jętkowy?

Dach jętkowy jest jednym z tańszych w wykonaniu, a jednocześnie wytrzymałych konstrukcji. Więźba jętkowa może być z powodzeniem stosowana przy dużej rozpiętości ścian wynoszącej od 5 do nawet 12 metrów. Zalecany, minimalny kąt nachylenia połaci wynosi około 240.

Dobrze przygotowany projekt sprawia, że konstrukcja jętkowa sprawdza się na budynkach z poddaszem użytkowym. Więźba jętkowa umożliwia ograniczenie liczby skosów, co z kolei wiąże się z łatwiejszym zagospodarowaniem górnej kondygnacji poddasza użytkowego. Jest to kolejny atut, który decyduje o popularności owego rozwiązania.

Warto wiedzieć, że więźba jętkowa przypomina nieco dach krokwiowy. Główna różnica polega na tym, że projekt krokwiowy został wzbogacony o dodatkowy element (tak zwaną jętkę). Dach jętkowy podparty jest dodatkowo wzmocniony. Jętka łączy oraz usztywnia krokwie, zwiększając wytrzymałość całej konstrukcji. Zazwyczaj zostaje zamontowana w połowie długości krokwi, jednak jej dokładną lokalizację przewiduje projekt więźby. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat dachu.

Omawiając dach jętkowy warto wspomnieć także o długości krokwi. Przyjmuje się, że dolna część (od murłaty do jętki) nie powinna być dłuższa niż 4,5 metra. Z kolei część krokwi górnej (pomiędzy jętką, a kalenicą) nie powinna przekraczać 2,7 metra. Dokładne wymiary przewiduje projekt więźby dachowej. Znajdziemy w nim również zalecany przekrój krokwi oraz przekrój wszystkich innych elementów więźby dachowej.

Powyższe porównanie jest jedynie uogólnieniem. Dach krokwiowy i więźba jętkowa posiadają nieco więcej różnic, jednak nie są one aż tak znaczące jak obecność jętki.

Dach jętkowy czy też więźba dachowa, czyli konstrukcja dachu jętkowego po wykończeniu i położeniu pokrycia
Konstrukcja dachu jętkowego - główne założenia

Dach krokwiowy czy jętkowy?

Dach krokwiowy jest najekonomiczniejszym i najprostszym w wykonaniu rozwiązaniem. Jednak posiada także szereg istotnych ograniczeń. Z pewnością okazuje się mniej stabilny niż więźba jętkowa. Dodatkowo możemy go zamontować jedynie przy mniejszym rozstawie ścian.

Ze względu na duże ograniczenia, dach krokwiowy często zastępuje klasyczna konstrukcja jętkowa lub dach płatwiowo jętkowy. Jest to dobre rozwiązanie, dedykowane dla grupy bardziej wymagających inwestorów. Warto bowiem podkreślić, że dach płatwiowo jętkowy wykazuje największą sztywność oraz wytrzymałość na działanie niesprzyjających warunków pogodowych.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Czym jest dach płatwiowo jętkowy?

Dach płatwiowo jętkowy czy innymi słowy dach jętkowy podparty znajduje zastosowanie przy większych wymiarach budynku. Zazwyczaj posiada jedną lub dwie ściany stolcowe. Ściana stolcowa to innymi słowy ciąg słupów podporowych, połączonych od góry płatwią pośrednią.

Dach jętkowy podparty jedną ścianą stolcową może posiadać wiązary o długości 7,5 do 10 metrów. Dłuższy wiązar wymaga zastosowania dwóch ścian stolcowych, stanowiących optymalne wzmocnienie całej więźby. Dwustolcowy dach płatwiowo jętkowy może posiadać wiązary o długości 9 do 12 metrów.

Ważnym elementem konstrukcyjnym są także miecze. Jest to dodatkowe usztywnienie oraz wzmocnienie płatwi. Zadaniem mieczy jest również usztywnienie ścian stolcowych.

Dach jętkowy podparty przynosi znacznie więcej możliwości niż dach krokwiowy. Tego rodzaju konstrukcja jętkowa może być z powodzeniem stosowana na większych budynkach, w których znajdzie się przestronne poddasze użytkowe.

Jakie pokrycie na dach jętkowy?

Więźba jętkowa jest odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Dzięki swojej sztywności może być z powodzeniem wykorzystana w budynkach narażonych na działanie porywistych wiatrów. Największą odporność wykazuje dach płatwiowo jętkowy z dwiema ścianami stolcowymi.

Niezależnie od rodzaju więźby jętkowej, możemy umieścić na niej różne rodzaje pokryć dachowych. Odpowiedni przekrój krokwi i stabilność konstrukcji sprawia, że na więźbie sprawdzi się pokrycie z blachodachówki, dachówki betonowej czy gontów. Duża wytrzymałość konstrukcji umożliwia też zastosowanie najcięższych dachówek ceramicznych. Pamiętajmy, że pokrycie powinno zostać przewidziane na etapie tworzenia projektu więźby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny