Konstrukcje drewniane a dach spadzisty

Schemat dachu jednospadowego i dwuspadowego

W Polsce najpopularniejsze są projekty domów uwzględniające dach spadzisty. Jest to związane głównie z uwarunkowaniami klimatycznymi. Taka konstrukcja dachu zabezpiecza budynek przed szkodliwym działaniem wiatru, deszczu czy śniegu. Najczęściej wybierane są kąty nachylenia wynoszące 30 i 45 stopni. Schemat dachu jednospadowego lub dwuspadowego ułatwia na bieżąco usuwanie śniegu czy deszczu.

Konstrukcja dachu spadzistego jest drewniana i występuje pod postacią więźby dachowej. W przypadku dachu płaskiego charakterystyczna jest jego budowa żelbetowa. Rysunek i projekt dachu powinien być dokładnie zaplanowany i rozrysowany przez uprawnionego projektanta. Całość powinna być sprawdzona przez wykwalifikowanego konstruktora.

Jeśli projekt domu uwzględnia poddasze użytkowe, to konstrukcja dachu powinna być odpowiednio dostosowana. Należy brać pod uwagę minimalną wysokość pomieszczenia mieszkalnego i komfort jego użytkowników. W najwyższym miejscu wciąż można zrobić niewielki schowek na drobne przedmioty. Dach dwuspadkowy jest łatwy w wykonaniu w porównaniu do dachu czterospadowego. Widoczna jest również różnica w cenie budowy.

Więźby dachowe - konstrukcja dachu

Konstrukcje drewniane zazwyczaj występują w dwóch różnych rodzajach. Jest to konstrukcja krokwiowo-jętkowa i płatwiowo-kleszczowa. Każda z nich posiada swoje charakterystyczne cechy, które wpływają na stabilność dachu. Wybór odpowiedniej konstrukcji zależny jest od zagospodarowania poddasza oraz decyzji na temat rodzaju stropu. Aby dach był odpowiednio wykonany według schematu czy rysunku, warto zatrudnić profesjonalnego dekarza.

Odpowiednia konstrukcja dachu ważna jest też w przypadku decyzji o rodzaju pokrycia. Wybierając dachówkę ceramiczną należy brać pod uwagę jej ciężar. Konstrukcja dachowa powinna być wtedy na tyle stabilna i solidnie wykonana, aby utrzymała bez problemu ciężar dachówki. Natomiast w przypadku dachów dwuspadowych pokrytych blachą dachową, całkowity ciężar pokrycia będzie mniejszy. Dachy jednospadowe charakteryzują się inną konstrukcją i budową, jednak taki rodzaj dachu jest dość rzadko spotykany obecnie.

Do budowy dachu potrzebne jest przede wszystkim drewno. Ważne jest to, aby było ono dobrej jakości, odpowiednio zaimpregnowane i właściwie przechowywane. Złej jakości materiały mogą wpłynąć negatywnie na stabilność i trwałość całej konstrukcji. Ceny drewna są różne w zależności od rejonu Polski oraz wybranego tartaku czy hurtowni. Jeśli planujesz zlecić prace przy budowie dachu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy i poznaj najlepsze oferty z twojej okolicy.

Jętkowo-krokwiowa, a płatwiowo-kleszczowa konstrukcja dachowa?

Wykorzystanie jętek w celu wzmocnienia krokwi

Dach dwuspadowy może być wykonany na dwa sposoby. Choć najprostszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie samych krokwi, to jednak taki schemat nie sprawdziłby się w przypadku dachów w średniej wielkości domach jednorodzinnych. Odpowiednio wykonane więźby dachowe oparte są na krokwiach i jętkach, które to pełnią funkcję wzmocnienia całej konstrukcji. Elementy łączące przeciwstawne krokwie znacznie podnoszą stabilność i wytrzymałość dachu. Jętki przymocowane są do krokwi wyżej niż połowa długości. Wykwalifikowany dekarz wykona odpowiednio trwałe i estetyczne połączenia. Choć również nadzór inwestorski będzie potrzebny.

Mężczyzna kładący membranę pod dach, a także inne etapy konstrukcji dachu, ceny, materiały oraz rodzaje dachów
Konstrukcja dachu krok po kroku, czyli rodzaje dachów, materiały, etapy konstrukcji dachu, budowa i ceny

Dach dwuspadowy jętkowo-krokwiowy to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym, czyli obecnie najczęściej wybierane projekty. Konstrukcja dachu drewnianego z wykorzystaniem jętek sprawdzi się przy odpowiednim nachyleniu połaci i powierzchni poddasza. Kąt nachylenia nie powinien być większy niż około 65 stopni, ale również nie może być mniejszy niż 25 stopni.

Połączenie płatwi z krokwiami dla stabilizacji konstrukcji dachowej

Wykorzystanie płatwi w konstrukcji dachu drewnianego dwuspadowego daje możliwość przenoszenia obciążeń z dachu zarówno na ściany, jak i strop. Konstrukcja płatwiowo – kleszczowa zawiera elementy, które znacząco wpływają na solidność wykonania dachu. Rysunek takiej konstrukcji zawiera dodatkowo płatwie czy kleszcze.

Krokwie oparte są na płatwiach i innych dodatkowych elementach, które tworzą tzw. wiązary główne. Dekarz mocuje płatwie w połowie rozpiętości krokwi, a dodatkowo podpiera je słupami. Całość, a dokładniej mówiąc krokwie, słupy i płatwie łączy się dwiema belkami, których nazwa zawarta jest w nazwie całej konstrukcji – kleszcze. Tak solidnie wykonana konstrukcja zwiększa poziom nośności i nadaje sztywności całej więźby dachowej.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, są wiązary główne, ale są także wiązary pośrednie bez słupów i kleszczy. Zastosowanie tego rodzaju konstrukcji wskazane jest podczas budowy dachów o dużej rozpiętości czy mniejszym stopniu nachylenia niż w przypadku konstrukcji jętkowo-krokwiowej. Na taki dach drewniany można z powodzeniem położyć dachówki ceramiczne czy blachy dachowe.

Etapy budowy konstrukcji drewnianych i dachu

Budowa dachu to nie tylko wzniesienie konstrukcji drewnianej. Choć jest to niewątpliwie jedna z ważniejszych czynności, to jednak są także inne równie istotne. Na samy początku kluczowe jest stworzenie odpowiedniego projektu konstrukcji dachowej. Należy odpowiednio zaplanować i rozrysować schemat więźby dachowej, oszacować obciążenie i dostosować do tego wymiary oraz rozłożenie wszystkich elementów. Tą czynność wykonuje konstruktor we współpracy z projektantem całego budynku. Sobie można pozostawić jedynie obowiązek nadzoru inwestorskiego.

Kolejnym etapem jest wzniesienie więźby dachowej. Po wybranie rodzaju konstrukcji wystarczy jedynie doświadczenie ekipy dekarskiej, aby odpowiednio wszystko odtworzyć z projektu. Kluczowe znaczenie mają dobrej jakości połączenia między krokwiami, jętkami czy płatwiami, aby obciążenia były prawidłowo przenoszone na ściany czy strop. Następnie można zacząć foliować, deskować czy łatować całą konstrukcję jako przygotowanie do dalszych prac.

Blachy dachowe, blachodachówki czy dachówki ceramiczne układa się na samym końcu. Wcześniej jednak należy zamontować dodatkowe elementy takie jak rynny, okna dachowe, pasy nadrynnowe czy okapy dachu. Ułożenie pokrycia dachowego to ostatnia czynność całkowicie zamykająca budynek od góry.

ikona podziel się Przekaż dalej