Konta oszczędnościowe — czy to się opłaca?
Zastanawiasz się, co zrobić z nadmiarową gotówką? Wraz ze wzrostem stóp procentowych, coraz bardziej opłaca się korzystanie z takich produktów bankowych jak konto oszczędnościowe. Sprawdź, czym taki rachunek różni się od zwykłego konta osobistego i lokaty bankowej.
Czym są konta oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowy to rodzaj rachunku bankowego, który służy do gromadzenia oszczędności. Najczęściej jest on powiązany z tradycyjnym kontem osobistym, ale równie dobrze możesz założyć taki rachunek niezależnie od konta, z którego korzystasz na co dzień.
Założenie konta oszczędnościowego jest bardzo proste, a wszelkie formalności jesteś w stanie załatwić przez internet. A jak korzystać z takiego rachunku?
Przede wszystkim każdego miesiąca możesz wpłacać na konto oszczędnościowe dowolną kwotę. Oczywiście im te kwoty będą wyższe, tym większe będą twoje zyski. Z drugiej strony, jeśli w danym miesiącu nie możesz sobie pozwolić na wpłatę na konto oszczędnościowe, nie musisz tego robić.
Co równie ważne, do gotówki zgromadzonej na koncie oszczędnościowym masz nieograniczony dostęp. Oznacza to, że jeśli nagle potrzebujesz pieniędzy, możesz po prostu wypłacić środki z konta oszczędnościowego, bez konieczności składania w banku jakichkolwiek wniosków. Musisz się jedynie liczyć z tym, że bank może naliczyć opłatę za wypłacanie środków z konta oszczędnościowego kilka razy w miesiącu. Dlatego zawsze zastanów się, jaką kwotę chcesz w danym miesiącu wpłacić na taki rachunek, tak aby później niepotrzebnie nie wykonywać dodatkowych transakcji na rachunku oszczędnościowym.
Oprocentowanie konta oszczędnościowego a tradycyjnego konta osobistego
Możesz zastanawiać się, czy w ogóle potrzebujesz konta osobistego. W końcu twoje pieniądze mogą równie dobrze leżeć na zwykłym rachunku bankowym, do którego masz nieograniczony dostęp. I faktycznie, jeszcze do niedawna opłacalność kont oszczędnościowych była niewielka, zwłaszcza w przypadku niedużych oszczędności. Jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych wiele się zmieniło.
Wyższe stopy procentowe to problem na pożyczkobiorców, gdyż koszty kredytu rosną. Z drugiej strony wraz ze wzrostem stóp procentowych, rośnie także oprocentowanie kont oszczędnościowych i lokat. Z tego względu w ostatnich miesiącach opłacalność rachunków oszczędnościowych znacznie wzrosła. Obecnie możesz liczyć na oprocentowanie oszczędności na takim koncie rzędu 4-7% w zależności od banku.
Gdzie znaleźć dobre konto oszczędnościowe?
Konta oszczędnościowe prowadzone są przez większość banków. Jak zatem wybrać najlepsze z nich? Najlepiej zrobisz, jeśli zajrzysz do rankingu kont oszczędnościowych na stronie https://www.kontomaniak.pl/ranking-kont-oszczednosciowych. Znajdziesz w nim zestawienie ofert poszczególnych banków, dzięki czemu błyskawicznie porównasz większość z nich i wybierzesz to, które będzie dla ciebie odpowiednie.
Konta oszczędnościowe a lokaty — co wybrać?
Alternatywną dla konta osobistego są lokaty bankowe. Charakteryzują się one jeszcze wyższym oprocentowaniem niż konta oszczędnościowe. Jednak większe zyski wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim w przypadku lokaty nie możesz dowolnie wpłacać i wypłacać pieniędzy. Jeśli zdecydujesz się na przerwanie lokaty przed czasem, stracisz wypracowane odsetki. A to oznacza, że twój zysk przepadnie. Które rozwiązanie jest zatem lepsze?
Jeśli dysponujesz wolną gotówką, z której nie masz zamiaru korzystać w najbliższym czasie, nawet w przypadku awaryjnej sytuacji, postaw na lokatę. W przeciwnym wypadku lepsze będzie konto oszczędnościowe.
Rosnące oprocentowanie zachęca do systematycznego oszczędzania. Jednak trzymanie pieniędzy w domu czy na zwykłym koncie osobistym jest po prostu nieopłacalne. Jeśli chcesz, aby twoja gotówka zarabiała, a jednocześnie nie chcesz zamrażać środków na lokacie, postaw na dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe.
artykuł sponsorowany