Konto studenckie w niemal każdym banku

Banki bazują na przekonaniu, że raz pozyskany klient rzadko przenosi swoje oszczędności do innej instytucji finansowej. Opłacalne jest zatem zdobycie go jak najwcześniej z perspektywy możliwych do osiągnięcia korzyści. Obecnie niemal każdy bank w Polsce proponuje swoim klientom konta studenckie. Rachunki oszczędnościowe założyć można na preferencyjnych warunkach, a ich prowadzenie jest często tańsze niż w przypadku standardowego konta.

Warunkiem założenia konta studenckiego jest spełnienie kryterium wiekowego. Rachunek może otworzyć każda osoba pomiędzy 18. a 26. rokiem życia. W praktyce oznacza to, że z konta studenckiego można korzystać nawet wtedy, gdy nie jest się studentem. To usługa znacznie tańsza, od tradycyjnego rachunku bankowego, dlatego atrakcyjna dla osób młodych. Z rankingiem kont studenckich zapoznać się można m.in. na stronie Bankowe-konto.pl, co ułatwi podjęcie decyzji o założeniu rachunku.

Jakie opłaty trzeba ponosić w związku z prowadzeniem konta?

Konta studenckie promowane są jako bezpłatne. W większości przypadków banki całkowicie rezygnują z opłat i prowizji, które pobierane są od pozostałych klientów. Młodzi mogą więc liczyć na spore oszczędności związane z przechowywaniem pieniędzy na rachunku.

Osoby zakładające konta studenckie zwolnione są zwykle z opłat za:

  • prowadzenie konta,
  • korzystanie z karty,
  • wypłatę pieniędzy z bankomatów,
  • wykonywanie przelewów internetowych.

W praktyce wiele zależy od regulaminu usług danego banku. Niekiedy do skorzystania z darmowego prowadzenia konta studenckiego konieczne jest spełnienie określonych warunków. Klienci chcący cieszyć się z darmowych wypłat z bankomatów muszą wypłacać pieniądze wyłącznie w automatach określonych banków. Innym razem darmowa jest tylko jedna wypłata w miesiącu - od pozostałych naliczana jest prowizja. Studenci muszą uważać także na warunki dotyczące korzystania z karty. Niektóre z instytucji wymagają, by klient dokonał kilku transakcji kartą w miesiącu - dopiero wówczas korzystanie z niej jest bezpłatne.

Wybór banku do założenia konta studenckiego

W podjęciu decyzji o założeniu konta studenckiego w danym banku pomóc może krótki przegląd ofert. Specjalne rankingi rachunków dla młodych tworzone są w oparciu o kryteria najczęściej brane pod uwagę przez klientów. Skraca to czas potrzebny na research i pozwala w łatwy sposób przenieść się na stronę interesującego banku w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. Przeglądając ranking konto studenckie, wybrać można w oparciu o wysokość opłat, wygodę otwarcia rachunku czy dostęp do narzędzi bankowości elektronicznej. Wszelkie niezbędne informacje dostępne są w jednym miejscu. Zakładając konto, należy pamiętać o sprawdzeniu warunków prowadzenia konta za 0 zł. W przeciwnym razie z rachunku pobierane będą opłaty, których w większości kont studenckich można uniknąć.

Młodzi w wieku poniżej 26. roku życia mogą oszczędzać swoje pieniądze w bankach na preferencyjnych warunkach. Do założenia konta studenckiego niepotrzebny jest status studenta. Wystarczy spełnić kryterium wieku, by korzystać z udogodnień w postaci darmowego prowadzenia konta czy bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły