Konto studenckie - z jakimi opłatami się wiąże?
Wiele banków oferuje darmowe prowadzenie konta dla młodych. Studenci poniżej 26. roku życia mogą korzystać z udogodnień, które zachęcić ich mają do zawarcia umowy w danym banku. Jak w praktyce kształtują się opłaty ponoszone w związku z prowadzeniem konta studenckiego? Czy rachunek za zero złotych w rzeczywistości ma rację bytu?

Konto studenckie w niemal każdym banku
Banki bazują na przekonaniu, że raz pozyskany klient rzadko przenosi swoje oszczędności do innej instytucji finansowej. Opłacalne jest zatem zdobycie go jak najwcześniej z perspektywy możliwych do osiągnięcia korzyści. Obecnie niemal każdy bank w Polsce proponuje swoim klientom konta studenckie. Rachunki oszczędnościowe założyć można na preferencyjnych warunkach, a ich prowadzenie jest często tańsze niż w przypadku standardowego konta.
Warunkiem założenia konta studenckiego jest spełnienie kryterium wiekowego. Rachunek może otworzyć każda osoba pomiędzy 18. a 26. rokiem życia. W praktyce oznacza to, że z konta studenckiego można korzystać nawet wtedy, gdy nie jest się studentem. To usługa znacznie tańsza, od tradycyjnego rachunku bankowego, dlatego atrakcyjna dla osób młodych. Z rankingiem kont studenckich zapoznać się można m.in. na stronie Bankowe-konto.pl, co ułatwi podjęcie decyzji o założeniu rachunku.
Jakie opłaty trzeba ponosić w związku z prowadzeniem konta?
Konta studenckie promowane są jako bezpłatne. W większości przypadków banki całkowicie rezygnują z opłat i prowizji, które pobierane są od pozostałych klientów. Młodzi mogą więc liczyć na spore oszczędności związane z przechowywaniem pieniędzy na rachunku.
Osoby zakładające konta studenckie zwolnione są zwykle z opłat za:
- prowadzenie konta,
- korzystanie z karty,
- wypłatę pieniędzy z bankomatów,
- wykonywanie przelewów internetowych.
W praktyce wiele zależy od regulaminu usług danego banku. Niekiedy do skorzystania z darmowego prowadzenia konta studenckiego konieczne jest spełnienie określonych warunków. Klienci chcący cieszyć się z darmowych wypłat z bankomatów muszą wypłacać pieniądze wyłącznie w automatach określonych banków. Innym razem darmowa jest tylko jedna wypłata w miesiącu - od pozostałych naliczana jest prowizja. Studenci muszą uważać także na warunki dotyczące korzystania z karty. Niektóre z instytucji wymagają, by klient dokonał kilku transakcji kartą w miesiącu - dopiero wówczas korzystanie z niej jest bezpłatne.
Wybór banku do założenia konta studenckiego
W podjęciu decyzji o założeniu konta studenckiego w danym banku pomóc może krótki przegląd ofert. Specjalne rankingi rachunków dla młodych tworzone są w oparciu o kryteria najczęściej brane pod uwagę przez klientów. Skraca to czas potrzebny na research i pozwala w łatwy sposób przenieść się na stronę interesującego banku w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. Przeglądając ranking konto studenckie, wybrać można w oparciu o wysokość opłat, wygodę otwarcia rachunku czy dostęp do narzędzi bankowości elektronicznej. Wszelkie niezbędne informacje dostępne są w jednym miejscu. Zakładając konto, należy pamiętać o sprawdzeniu warunków prowadzenia konta za 0 zł. W przeciwnym razie z rachunku pobierane będą opłaty, których w większości kont studenckich można uniknąć.
Młodzi w wieku poniżej 26. roku życia mogą oszczędzać swoje pieniądze w bankach na preferencyjnych warunkach. Do założenia konta studenckiego niepotrzebny jest status studenta. Wystarczy spełnić kryterium wieku, by korzystać z udogodnień w postaci darmowego prowadzenia konta czy bezpłatnych wypłat gotówki z bankomatów.
artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły
-
Ile kosztuje utrzymanie studenta? Zobacz, ile na życie potrzebuje student
-
Co to jest opłata adiacencka, kiedy trzeba ją opłacić i jak jej uniknąć?
-
Ile kosztują studia? Sprawdzamy, ile kosztują różne szkoły wyższe
-
Co to jest cena detaliczna? Wyjaśniamy definicję krok po kroku
-
Ile kosztują studia w 2022? Sprawdzamy ceny studiów zaocznych i dziennych
-
Co to jest opłata planistyczna i kiedy się ją płaci? Wyjaśniamy