Grzejnik

Jak działa ogrzewanie konwekcyjne?

W ramach instalacji konwekcyjnych stosuje się standardowe, znane od lat grzejniki. Ich zadaniem jest podgrzewanie powietrza, które po uzyskaniu wyższej temperatury unosi się do góry. Następnie, gdy zaczyna się wychładzać, opada ku podłodze. Konwekcja wymusza zatem nieustanny ruch powietrza.

W ramach instalacji konwekcyjnych stosuje się kilka rodzajów urządzeń. Do najpopularniejszych zalicza się grzejniki:

  • Członowe, wykonane ze stali lub żeliwa, składające się z kilku połączonych elementów;
  • Aluminiowe, w formie odlewu z kanałami powietrznymi;
  • Konwektorowe, zbudowane z miedzianych rur, na które nakłada się aluminiową blachę;
  • Płytowe, składające się płaskich, stalowych płyt, pod którymi znajdują się aluminiowe blachy.

W przypadku tego typu ogrzewania podstawowym problemem jest różnica temperatur w różnych miejscach pomieszczenia – ogólnie mówiąc, im wyżej, tym robi się cieplej. Ponadto nieustanny ruch powietrza powoduje również unoszenie się kurzu i roztoczy, co może być uciążliwe zwłaszcza dla alergików.

Jak działa ogrzewanie radiacyjne?

Ogrzewanie radiacyjne opiera się na promieniowaniu podczerwonym, które nie podgrzewa powietrza, a tylko same przedmioty i przegrody, znajdujące się na drodze fal elektromagnetycznych. Nie dochodzi do wymuszania ruchu powietrza, temperatura jest niemal identyczna w całym pomieszczeniu.

W przypadku systemów grzewczych opartych na podczerwieni wyróżnia się:

  • Promienniki, w formie grzejników do montowania na ścianach;
  • Folie lub maty grzewcze, które kładzie się pod powierzchnią podłogi lub na ścianach.

Poszczególne elementy ogrzewania na podczerwień są niestety droższe niż klasyczne rozwiązania konwekcyjne. Warto jednak pamiętać, że ze względu na niskie koszty eksploatacyjne, instalacja potrafi zwrócić się nawet w ciągu 3-5 lat.

Grzejnik

Połączenie konwekcji z radiacją

Istnieją jednak inne rozwiązania. Dla wszystkich, którzy szukają oszczędności i chcieliby znaleźć najtańsze ogrzewanie, Econovli.pl proponuje do użytku domowego produkty, łączące zalety promieniowania i konwekcji.

Znajdujący się w ich ofercie grzejnik elektryczny DEKO, to perfekcyjne rozwiązanie dla wszystkich spragnionych ciepła oraz wysokiej jakości produktów w atrakcyjnych cenach.

W DEKO podstawowym elementem grzewczym jest moduł radiacyjny, pozwalający utrzymać odpowiednią i stałą temperaturę we wnętrzach.

Pracę grzejnika kontroluje czuły termostat. W momencie gdy temperatura zaczyna spadać poniżej ustalonego poziomu, a panel radiacyjny przestaje wystarczać, uruchamia on dodatkowo moduł konwekcyjny, składający się z dwóch, aluminiowych elementów grzewczych, które wykorzystują zjawisko naturalnej konwekcji. Umiejscowienie paneli grzewczych jeden nad drugim, sprawia, że powietrze nagrzewa się szybko i skutecznie.

Działanie grzejnika można dodatkowo poprawić, kupując programator ZEFIRO, który wspiera działanie całego systemu, a także podnosi jego funkcjonalność i komfort codziennego życia. Wpisuje się też w tak popularną w ostatnim czasie technologię Smart House, pozwalając na zaprogramowanie różnych temperatur w zależności od pory lub dnia tygodnia.

System hybrydowy – wygoda i oszczędności

Systemy łączące ogrzewanie konwekcyjne z radiacyjnym mogą stanowić świetną alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań, wciąż dostępnych na rynku. Są wygodne w użyciu i niezmiernie praktyczne. Zastosowana w nich technologia pozwala na znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną. Moduł radiacyjny przy standardowym użytkowaniu zużywa bowiem tylko 15% mocy nominalnej urządzenia. Ponadto termostat kontroluje temperaturę, utrzymuje ją na stałym poziomie, dzięki czemu unikamy sytuacji, gdy pomieszczenie jest przegrzane lub wychładza się zupełnie. Grzejnik wyłącznie dogrzewa, a nie ogrzewa.

Zainstalowanie programatora potrafi dodatkowo zmniejszyć jeszcze bardziej koszty eksploatacyjne, równocześnie podnosząc efektywność ogrzewania, a także zwiększając komfort i dostosowując parametry ogrzewania do indywidualnych potrzeb domowników. Systemy hybrydowe to rozwiązania nowoczesne i zdecydowanie przyszłościowe.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny