Kopanie studni - co warto wiedzieć?

Rodzaje studni oraz ich przeznaczenie

Studnia powinna zostać dobrana do warunków terenu, w jakim ma ona powstać. Najważniejszym czynnikiem pozwalającym na dobranie odpowiedniej metody kopania będzie:

  • rodzaj gruntu,
  • głębokość warstwy wodonośnej,
  • ilość potrzebnej wody,
  • jakość wody.

Warto skupić się na jakości zwłaszcza, jeżeli będziesz codziennie konsumował wodę bądź po prostu się w niej mył. W przypadku, gdy studnia kręgowa bądź głębinowa ma służyć jedynie do podlewania ogrodu lub prac roboczych wokół domu, to jakość wody nie będzie już taka ważna. Zawsze warto jednak odżelaziać ją, aby nie zaszkodziła roślinom bądź narzędziom. Do wyboru mamy dwa najbardziej popularne rodzaje studni:

  • studnia kręgowa – kopanie studni kręgowej stosuje się już bardzo rzadko. Są one zazwyczaj płytkie (ok. 7 m i mniej), a woda często jest kiepskiej jakości. Taka studnia zbudowana jest z betonowych kręgów, które umieszcza się w wykopie. Fachowcy raczej odradzają stawianie takich studni w ogrodzie, chyba że będziesz wykorzystywał pompę ssącą albo zanurzeniową. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o studniach głębinowych.
  • studnia wiercona – ręczne wiercenie studni bądź wiercenie mechaniczne jest nieco droższe od kopania, jednak jest również bardziej pewne. Dzięki takim studniom (zwanym również głębinowymi) można pobierać wodę z różnej głębokości. W grunt wprowadzane są rury osłonowe, a do środka wpuszcza się filtr – musi on natrafić na warstwę wodonośną. Takie wykopy stosowane są bardzo często w porównaniu do studni kręgowych.

Jakie są metody wykonania studni?

Wśród metod można wyróżnić ręczne kopanie studni bądź wiercenie mechaniczne. Oczywiście każdy z wymienionych sposobów posiada swoje zalety.

  • ręczne wiercenie studni – sprawdzi się tam, gdzie niemożliwy jest dojazd dużym sprzętem lub posiadasz wyjątkowo łatwy teren do kopania (jak pokłady piaszczyste bez obecności gliny lub kamieni).
  • mechaniczne wiercenie studni głębinowych – możesz wykonać je nawet w najbardziej trudnym podłożu. Dzięki wiertnicy taka studnia powinna zostać całkowicie przygotowana do podłączenia zestawu hydroforowego bądź wpuszczenia pompy ciepła. Sprawdź także ten artykuł o pompach do studni głębinowej.

Cena kopania studni i porady

Jak wygląda kopanie studni – krok po kroku

1. Pierwszą rzeczą będzie dokładne zbadanie terenu i ustalenie szczegółów. Wybór właściwego miejsca jest istotny – w przyszłości lepiej nie mieć bowiem problemów z zagospodarowaniem działki.

Minimalne odległości, jakie należy zachować podczas kopania studni

Działka lub studnia wspólna na granicy dwóch działek

5 m

Rów przydrożny

7,5 m

Szambo, kompostownik, budynek inwentarski, zbiornik na gnojowicę

15 m

Drenaż rozsączający ścieki do gruntu (oczyszczone)

30 m

Drenaż rozsączający ścieki do gruntu (nieoczyszczone) i wybieg dla zwierząt hodowlanych

70 m

Wiercenie studni, a także kopanie studni kręgowej oraz wiercenie ręczne studni oraz cena wykonania studni przy domu jednorodzinnym.
Kopanie studni krok po kroku – porady, ceny, metody wykonania

2. Pierwsza warstwa ziemi powinna zostać przebita przy pomocy świdra ślimakowego. Takie wykopy umożliwiają umieszczenie rur o odpowiedniej średnicy. Wówczas kopanie studni przechodzi do części zasadniczej – pozwalającej przebić się przez wodonośną warstwę.

3. Po wierceniu zasadniczym należy umieścić w studni rury filtracyjne, natomiast przestrzeń między nimi a otworem obsypać żwirem. Do pobierania wody służyć będą pompy albo zestawy hydroforowe. Pompa do studni głębinowej musi być mniej wydajna od samej studni, a wysokość podnoszenia zapewniać utrzymanie wystarczającego ciśnienia wody w instalacji. Z kolei zestaw hydroforowy składa się z pompy tłoczącej wodę, zbiornika ciśnieniowego oraz sterownika. Pojemność takiego zbiornika dobiera się pod przeznaczenie wody (zazwyczaj ok. 4 m3/h). A może zainteresuje cię także ten artykuł o pomiarach wód gruntowych?

4. Nie można zapomnieć o korku cementowym, który ma za zadanie zapobiec mieszaniu się wód gruntowych (zanieczyszczonych) z głębinową (pitną).

5. Na samym końcu należy oczyścić studnię za pomocą pompy głębinowej, aby pozbyć się resztek urobku. Następnie można przeprowadzić badanie wydajności studni oraz… odkazić ją. Do tego wykorzystuje się filtr bądź specjalny preparat oparty na chlorze.

Cena kopania studni – średnie koszty w Polsce

Szacuje się, że koszt kopania studni to ok. 150 zł / 1 m głębokości. Oczywiście ostateczna cena uzależniona będzie od wielu czynników – materiału, rodzaju studni, typu podłoża, przeznaczenia wykopu i zamontowanych do studni „gadżetów”.

Cena zazwyczaj zawiera już koszt rury studniarskiej oraz filtru oczyszczającego. Wykopy to jednak nie wszystko! Do całości należy doliczyć również robociznę, cenę pompy głębinowej czy zbiornika hydroforowego. Średni koszt kopania studni w Polsce osiąga zatem ok. 4000 zł lub… więcej. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu kręgów betonowych.

Koszty kopania studni w Polsce

Robocizna

ok. 3000 zł

Pompa głębinowa

200-1500 zł

Zbiornik hyfdroforowy

300-1000 zł

Dzienny koszt prądu (12 godzin)

0,20 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny