Korek pod panele podłogowe – cena, opinie, zalety i wady
Odpowiednio dobrane panele podłogowe podkreślają charakter każdego wnętrza. Aby jednak spełniały swoje zadanie, niezbędne jest zadbanie o ich właściwą izolację akustyczną i wyrównanie nierówności podłoża. Największą popularnością cieszy się obecnie podkład korkowy, który stanowi również dodatkową izolację termiczną. Dlaczego jest lepszy od innych materiałów?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane i sprawdź wybrane dla ciebie oferty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Korek pod panele - zalety
Korek pod panele podłogowe nie ma sobie równych, jeśli chodzi o izolację akustyczną i termiczną. Pianka korkowa odznacza się niskim współczynnikiem przewodzenia zarówno ciepła, jak i hałasu. Nie są to jedyne jej zalety. Ten naturalny materiał pozwala na stworzenie ciepłej, ale i przyjemnej podłogi pływającej. Porowata i elastyczna struktura korka skutecznie tłumi dźwięki i wibracje, co znacznie przekłada się na komfort domowników. Ponadto jest w stanie wyrównać i ukryć wszelkie nierówności podłoża.
Dzięki swym naturalnym właściwościom podkład korkowy pod panele będzie doskonałym zamiennikiem pianki polietylenowej czy tektury falistej. Jako że jest to materiał stabilny wymiarowo, możemy liczyć na to, że po ułożeniu podłogi warstwa podkładu korkowego nie zmieni swojej nominalnej grubości tak jak w przypadku tańszych podkładów. Sprawdź także, jaki podkład pod panele warto wybrać.
Większość podkładów pod panele podłogowe nie chłonie wilgoci. Korek pod panele może pochwalić się właściwościami, dzięki którym jest w stanie ustabilizować wilgotność i temperaturę powietrza. Innymi słowy, korzystnie działa na mikroklimat panujący w danym pomieszczeniu. Wbrew powszechnym opiniom, korek doskonale izoluje wnętrze od wpływu szkodliwych materiałów budowlanych.
W przeciwieństwie do sztucznych podkładów pod panele, jakimi są pianki polietylenowe czy polistyrenowe, korek wykonany jest wyłącznie z materiałów przyjaznych dla środowiska. Nie znajdziemy w nim też chemicznych dodatków. Wysoka cena podkładu przekłada się na wysoką trwałość, dlatego też możemy mieć pewność, że będą nam służyć dłużej niż sama podłoga pływająca. Atutem podkładu z korka jest też antystatyczność i hipoalergiczność, dzięki czemu zalecany jest dla osób, które mają alergię lub astmę. Sprawdź także nasze porady, jakie panele wybrać.
Korek pod panele - wady
Naturalny podkład pod panele podłogowe nie jest jednak pozbawiony wad. Jedną z nich jest duża grubość, która przyczynia się do podniesienia poziomu podłogi. W opinii większości użytkowników mankamentem jest też wysoka cena korka. Jednak wszyscy, którzy kupili ten podkład, są zdania, że nie zamieniliby go na inny materiał. Warto mieć na uwadze również to, że pianka korkowa może być stosowanie tylko na podłożu pozbawionym nierówności. W przeciwnym razie płyta może zacząć się kruszyć na skutek użytkowania podłogi.
Cena korka pod panele
Korek pod panele podłogowe jest jednym z najdroższych rozwiązań, ponieważ cena za jeden metr kwadratowy rolki zaczyna się od 8 zł. Warto jednak pamiętać, że koszt pianki pod panele uzależniony jest również od jej grubości. I tak na przykład rolka korkowa 10m2 o grubości 2 mm będzie nas kosztować, tyle samo, co rolka 5 m2 o grubości 5 mm.
Podczas wyboru podkładu pod podłogę pływającą, należy zwrócić uwagę na właściwości akustyczne materiału oraz jakość wykonania. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wymiana podkładu w późniejszym czasie może być dla nas bardzo uciążliwa.