Kostka brukowa

Jest rodzajem nawierzchni ulic, chodzików czy placów. To dość popularny wykorzystywany w tym celu materiał. Nawierzchnię przy jej udziale układa się na specjalnie przygotowanym podłożu z piasku i tłucznia. Z jednej strony służy to wyrównaniu powierzchni, a z drugiej zapewnia właściwy drenaż wody, uniemożliwiający zniszczenie nawierzchni. Kostka brukowa może posiadać różny kształt oraz wielkość, a także ma swoje rodzaje ze względu na wykorzystany surowiec. Najpopularniejszy jest kamień i beton.
Cennik układania kostki brukowej 2018 we wszystkich regionach Polski
Cennik układania kostki brukowej 2018 we wszystkich regionach Polski
Kostka granitowa - ile kosztuje, co warto o niej wiedzieć?
Kostka granitowa - ile kosztuje, co warto o niej wiedzieć?
Czyszczenie kostki brukowej - zrób to sam! Poradnik
Czyszczenie kostki brukowej - zrób to sam! Poradnik
Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny
Schody i tarasy z kostki brukowej - porady i ceny

Kostka brukowa a sposób wykonania i materiał

Jednym z kryteriów podziału kostki brukowej jest sposób jej wykonania, Dwa podstawowe rodzaje to kostka brukowa standardowa oraz kostka brukowa szlachetna. Pierwsza jest nazywana także przemysłową, gdyż wykorzystuje się ją głównie na chodniki, parkingi czy ścieżki w parkach. Krótko mówiąc, na wielkich nawierzchniach, wymagających tańszych rozwiązań. Zwykle ma kolor szary i kształt prostopadłościanu. Charakteryzuje ją prosta forma i gładka powierzchnia.

Kostka brukowa szlachetna jest wykorzystywana na mniejszych powierzchniach. Wyróżnia ją specjalny sposób obróbki podczas produkcji. W efekcie tego ma ona większe walory estetyczne od jej przemysłowej odpowiedniczki. W poczet tego typu kostek zaliczyć można kostki o powierzchni płukanej, łupanej, szczotkowanej, postarzanej lub strukturalnej Wszystkie te zabiegi mają na celu podniesienie walorów estetycznych kostki brukowej. Zwykła kostka chodnikowa nie dorównuje jej wyglądem.

Kolejne kryterium podziału to materiał wykonania. Najpopularniejsza jest kostka brukowa betonowa. Jak nietrudno się domyślić, powstanę w specjalnej formie z zastygłej mieszanki betonowej i jest wykorzystywana jako kostka chodnikowa, na podjazdy, ścieżki i tym podobne. Charakteryzuje ją także dość niska cena zakupu. Występuje w wariancie jedno- i dwuwarstwowym. W tym drugim przypadku obok warstwy betonu i żwiru tworzy się dodatkowo atrakcyjniejszą warstwę ozdobną o niewielkiej grubości z dodatkiem kruszywa.

Na rynku znaleźć można także kostkę brukową kamienną, najczęściej z bazaltu lub granitu, ale także z piaskowca i wapienia, a także kostkę z kamienia polnego. Ten ostatni rodzaj charakteryzuje nieregularny kształt i jest szerzej znany pod nazwą „kocie łby”.

Kostka brukowa – wzory, kolory i cennik

Kostka brukowa może przybierać rozmaite wzory i kształty. Najbardziej znana jest prostokątna i kwadratowa i taką też najczęściej można spotkać. Ciekawym i atrakcyjnym rozwiązaniem jest także kostka w kształcie trapezu. Wymaga ona jednak specjalnego układania, co nie należy już ani do najłatwiejszych, ani do najtańszych przedsięwzięć. Dekoracyjna jest również kostka w kształcie fali czy kości. Zwłaszcza tę ostatnią można spotkać na deptakach i chodnikach, a wymiary kostki brukowej są naprawdę różne.

Jeśli chodzi o kolory, spotykany jest jednolity lub melanżowy. W pierwszym wypadku popularne są odcienie szarości lub brudnego różu, a także żółty. Melanże charakteryzują się z kolei zróżnicowaną kolorystyką i łączeniem różnych barw. Najtaniej kupimy oczywiście podstawowe wzory i kształty kostki, czyli szare prostopadłościany.

Skoro już cenach mowa, przedstawiają się one bardzo różnie w zależności od konkretnego rodzaju. Cennik w przypadku kostki betonowej, to średni wydatek od 20-50 zł za metr kwadratowy. Cena kostki kamiennej granitowej mieści się w przedziale od 180 do 500 zł/t, a bazaltowej - od 120 do nawet przeszło 600zł/t. Cennik, jeśli chodzi o kamień polny, to od 200 do 500 zł/t.

Najtaniej kupić można oczywiście kostkę brukową przemysłową (od 30 zł za metr kwadratowy). Cena jej szlachetnej wersji wzrasta do minimum 50 zł za metr kwadratowy. Doprecyzowując cennik kostki granitowej – szara jest do nabycia od 60 do 250 zł za metr kwadratowy, a koszt czarnej to z kolei od około 100 do nawet 400 zł w górę za metr kwadratowy.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij