Kostka brukowa a sposób wykonania i materiał

Cena kostki brukowej zależy w dużej mierze od jej rodzaju i walorów dekoracyjnych. Różnorodne wzory kostki brukowej nie wpływają dodatnio na łatwość decyzji. Dom i ogród prezentują się znacznie lepiej, kiedy elementy takie jak podjazd, chodnik czy taras są wyłożone kostką brukową najlepszego gatunku. Sprawdzamy, jakie są ceny i rodzaje bruku odpowiedniego do różnych zastosowań. Podpowiadamy, na którą kostkę brukową najlepiej się zdecydować. Poznaj rodzaje kostki brukowej, jej ceny, a także dowiedz się, ile wyniesie całościowa realizacja inwestycji.

Rodzaje kostki brukowej do różnych zastosowań - kostka granitowa

Kostka brukowa to tylko ogólny termin, pod którym kryje się mnogość rodzajów, form i materiałów. Kostka chodnikowa może zostać podzielona ze względu na grubość, kształt, rodzaj jej powierzchni oraz materiał, z którego została wykonana. Wszystkie te kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze kostki na schody, taras, podjazd czy na alejki ogrodowe. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje również cena. Im bardziej ozdobna, solidna i dekoracyjna, tym cena kostki brukowej będzie wyższa.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonywany jest bruk mamy do wyboru kilka zasadniczych rodzajów. Popularna jest między innymi kostka granitowa, betonowa (jedno- lub dwuwarstwowa), bazaltowa, a także kostka brukowa z kamienia polnego.

Kostka granitowa charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i zmienne temperatury. Nie straszne są jej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Kostka granitowa jest dość łatwa w utrzymywaniu w czystości i bardzo trwała. Zachowuje swój dekoracyjny wygląd przez bardzo długi czas. Jeśli zastanawiasz się, ile może kosztować wykonanie podjazdu i ścieżek w twoim ogrodzie, tutaj znajdziesz odpowiedni kalkulator budowlany, dzięki któremu będzie możliwe oszacowanie tego wydatku.

Kostka granitowa nie wchłania wody, jej parametry techniczne z biegiem lat nie ulegają pogorszeniu. Duży wybór kolorów i faktur sprawia, że ten rodzaj bruku może być z powodzeniem wykorzystywany jako kostka chodnikowa, jak również na podjazd. Architektura ogrodowa, a w tym alejki wykonane z tego typu bruku zyskują na atrakcyjnym wyglądzie, dlatego jest interesująca także dla architektów.

Kostka brukowa betonowa do zadań specjalnych

Często wykorzystywana w przestrzeni przydomowej jest również kostka brukowa betonowa. Lepszym wyborem jest betonowa kostka dwuwarstwowa. W przeciwieństwie do jednowarstwowej, jest bardziej wytrzymała i trwała. Kostka brukowa dwuwarstwowa jest dodatkowo bardziej dekoracyjna. Warstwa wierzchnia, wykonywana z użyciem kruszywa, pełni rolę ozdobną. Warstwa spodnia jest z kolei wytrzymała i trwała. Mimo wszystko wzory kostki brukowej z betonu nie są tak oryginalne, jak te z kostki granitowej. Szczególnie tańsze elementy betonowe nie wyróżniają się wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Kostka betonowa ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Tą zaletą jest jej cena. Cena kostki brukowej z betonu jest częstokroć dwa razy niższa niż kostki granitowej. Elementy z kostki betonowej dobrze sprawdzą się zarówno do pokrycia alejek w ogrodzie, jak i do wykonania schodów zewnętrznych.

Inne rodzaje kostki chodznikowej

Kolejnym rodzajem kostki są elementy z kamienia polnego. Ich podstawową cechą jest łatwość układania. Mamy do wyboru między innymi kamień cięty lub łupany. Z kamienia polnego mogą powstawać płyty tarasowe oraz płyty chodnikowe o bardzo ciekawym wzorze. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach. Kostka z kamienia polnego, szczególnie profesjonalnie obrobionego, prezentuje się bardzo efektownie.

Alternatywę dla wszystkich powyższych rozwiązań stanowią klinkierowe cegły brukowe, czyli kostki brukowe klinkierowe. Posiadają doskonałe parametry zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne. Nie nasiąkają wilgocią i są odporne na niskie i wysokie temperatury. Co ważne, są również wytrzymałe na działanie soli. To przesądza o ich przewadze szczególnie w okresie zimowym. Dodatkowo są odporne na ścieranie i bardzo trwałe oraz występują w szerokiej kolorystyce. Ich wadą są wysokie ceny. Więcej informacji o tym, jakie są rodzaje kostki brukowej, znajdziesz tutaj.

Inne ważne parametry kostki brukowej

Podział kostki brukowej ze względu na rodzaj wykorzystywanego do jej produkcji materiału to dopiero wierzchołek góry lodowej. Aby nawierzchnia przed domem czy w ogrodzie była trwała i solidna, bruk należy dobrać również pod względem optymalnej grubości. Chodzi w tym przypadku o wytrzymałość na obciążenia. Inna grubość kostki zda egzamin na podjeździe, po którym będą poruszać się cięższe pojazdy, inna zaś sprawdzi się na alejkach.

Przyjęło się, że kostka brukowa o grubości 4 cm sprawdzi się najlepiej tam, gdzie ruch samochodów się nie odbywa. Ogród i cała architektura ogrodowa zyska na ich wykorzystaniu. Kostka brukowa o grubości 4 cm doskonale sprawdzi się na alejkach ogrodowych, jako kostka chodnikowa czy płyty tarasowe lub jako opaska wokół klombów i drzew.

Kostka brukowa o grubości 6 cm wytrzyma już znacznie więcej, to znaczy ruch lekkich samochodów osobowych. Oczywiście można nią wyłożyć również ścieżki i schody, jednak ze względu na kwestie ekonomiczne warto rozważyć wykorzystanie do takich celów kostki cztero-centymetrowej.

Kostka brukowa o grubości 8 cm i 9 cm to kostka, która z powodzeniem może zostać użyta jako nawierzchnia na parkingi i podjazdy, po których będą się poruszać samochody ciężarowe. Kostki o dużej grubości można stosować również jako obrzeża do kostki cieńszej. Ogród i jego alejki z kostką cztero-centymetrową zyskają na estetyce, kiedy jako obrzeża wykorzystamy kostki grubsze.

Kostka brukowa - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kostka brukowa produkowana jest przykładowo również w rozmiarach ponad dziesięciocentymetrowej grubości. Jest to jednak rozwiązanie, które pozwala kłaść ją w składach ciężkich materiałów budowlanych oraz wszędzie tam, gdzie poruszają się ciężkie maszyny.

Oprócz grubości i ceny kostki oraz materiału, z którego została wykonana, ważny jest również jej kształt. Kupując kostkę brukową, mamy do dyspozycji elementy w kształcie cegiełek, kwadratów, fali czy przykładowo kostki trapezowej. To, jaki kształt dobierzemy jest, kwestią czysto estetyczną. Na podjeździe czy wokół domu można pokusić się o wykonanie mozaiki z bruku o różnym kształcie i kolorze, co z pewnością będzie wyglądało bardzo stylowo.

Istnieją cechy, które są jednak charakterystyczne tylko dla pewnej grupy bruku. Tak jest w przypadku kostki betonowej. Nie bez powodu w stosunku do kostki betonowej używa się określenia kostka standardowa i kostka szlachetna. Ich ceny są różne, bo też walory dekoracyjne bardzo różnią się między sobą. Kostka standardowa wykorzystywana jest na płyty chodnikowe w parkach i przestrzeniach publicznych. Kostka chodnikowa szarej barwy jako płyta chodnikowa, po której chodzimy wzdłuż ulic, to najczęściej właśnie tego typu wyrób. Kostka szlachetna podlega obróbce powierzchni i taką właśnie kostkę wykorzystuje się na prywatnych posesjach.

Gdzie kupić kostkę brukową?

Cena kostki brukowej, jej grubość i kolor oraz materiał, z którego została wykonana, nie powinny być jedynymi kryteriami wyboru. Kostka kostce nierówna. Bardzo ważne jest więc nie tylko co, ale również gdzie się kupuje. Gdzie kupić kostkę brukową?

Najlepiej u sprawdzonych dystrybutorów znanych firm brukarskich, których wieloletnie doświadczenie w procesie produkcyjnym przekłada się na wysoką jakość produktów. Warto przeanalizować ofertę takich producentów jak choćby Polbruk czy Bruk-bet. Ze względu na długą obecność na polskim rynku, posiadają renomę i niezbędne doświadczenie, których wielu firmom brukarskim brakuje. Jeśli interesują cię dokładne koszty, tutaj znajdziesz informacje dotyczące ceny kostki brukowej.

Bruk-bet posiada w swoim asortymencie przeróżne wzory kostki brukowej, płyty chodnikowe, płyty tarasowe, obrzeża, a także elementy uzupełniające. Kostka brukowa, którą oferuje Bruk-bet, produkowana jest z różnych materiałów i charakteryzuje się wysokimi walorami użytkowymi i dekoracyjnymi.

Z kolei firma Polbruk to 25-letnie doświadczenie i bardzo duży wybór rozwiązań. Oprócz kostki brukowej (kostka granitowa, betonowa), oferuje także wyroby drogowe. Zarówno jedna, jak i druga firma posiada na terenie kraju sieć autoryzowanych dystrybutorów, u których możemy nabyć ich produkty. W celu znalezienia dogodnej dla nas lokalizacji dystrybutora warto odwiedzić strony internetowe obu producentów.

Alternatywnie można rozejrzeć się w najbliższej okolicy i znaleźć firmę, która cieszy się zaufaniem na lokalnym rynku. Ceny firm, które posiadają wysoko jakościowe produkty są częstokroć wyższe, jednak w przypadku nawierzchni która ma służyć wiele długich lat, nie warto decydować się na daleko idącą oszczędność.

Kostkę brukową czy płyty chodnikowe można również nabyć w marketach budowlano-wykończeniowych. Ceny w tego typu sklepach są jednak dość wysokie, a przede wszystkim nie mają szerokiego wyboru bruku, ponieważ się w tym nie specjalizują. O wiele korzystniejszą opcją jest skorzystanie z oferty firmy kamieniarskiej czy brukarskiej lub oferty jednego z wiodących na rynku producentów kostki brukowej.

Cena kostki brukowej różnego typu

Cena bruku zależy od wielu czynników. O jednym już wspominaliśmy - ceny renomowanych producentów są częstokroć wyższe niż nowych firm na rynku lub tych, które jeszcze nie mają ugruntowanej pozycji. Najważniejszym aspektem, który wpływa na ceny kostek jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane i ich dekoracyjność. To właśnie to decyduje o kosztach finalnych zakupu kostki.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, najtaniej zakupimy kostki z betonu. Cena kostki z betonu to wydatek od mniej więcej 30 do 70 złotych za m2. Najdroższa jest kostka betonowa szlachetna, żółta lub czerwona. Cena takiej kostki waha się od 60 do 70 złotych w górę za m2. Są to oczywiście ceny średnie - można trafić również na droższe oferty.

Cena kostki betonowej szarej, czyli tak zwanej standardowej, jest dużo niższa. Za tego typu produkt zapłacimy od około 30 do 40 złotych w górę za m2. Hurtowe ceny będą oczywiście nieco niższe.

Kostka granitowa jest dostępna w bardzo szerokim przedziale cenowym. Bywa jednak nawet dwa lub trzy razy droższa od kostki z betonu. Najtańsza jest kostka granitowa szara. Cena kostki brukowej szarej z granitu to wydatek od 40 do 80 złotych za m2. Najdroższe są kostki granitowe - kostki szlachetne - czerwone i czarne. Zapłacimy za nie nawet 200, 300 złotych za m2, choć zdarzają się oferty poniżej 100 złotych za m2.

U wielu producentów, w hurtowniach i u dystrybutorów ceny za kostkę betonową lub granitową podawane są najczęściej w metrach kwadratowych lub w cenach za tonę. W przypadku kostek brukowych klinkierowych producenci nigdy nie podają ceny w tonach. Kostki klinkierowe są sprzedawane na sztuki lub za m2. Ich cena jest bardzo wysoka, możemy zapłacić nawet 300 złotych za m2.

Dodatkowe koszty kostki brukowej

Do kosztów zakupu wybranej kostki brukowej należy doliczyć koszt przygotowania podłoża pod kostkę oraz cenę samej robocizny, czyli ułożenia kostki brukowej. Przygotowanie podłoża pod bruk przez wyspecjalizowaną firmę to koszt około kilkunastu złotych za m2. Cena jest uzależniona od tego, jakie będzie przewidywane obciążenie nawierzchni. Pod ścieżki i alejki ogrodowe można alternatywnie zdecydować się na samodzielne wykonanie podłoża. Ogród jest miejscem, gdzie odbywa się tylko i wyłącznie ruch pieszych, nie zawsze więc istnieje potrzeba, aby decydować się na fachowe wykonawstwo.

Cena robocizny również nie jest jednorodna, przy jej ustaleniu firma wykonawcza bierze pod uwagę szereg czynników. Na najniższe ceny możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na standardowe kostki betonowe, będzie to koszt około 40 złotych za m2. Jeśli jednak na podjeździe czy wokół domu ma powstać mozaika z płytek, cena wzrośnie do 50 złotych za m2. Najdrożej wyniesie układanie kostki granitowej małowymiarowej. Cena może osiągnąć nawet 100 złotych za m2.

Jednak cena kostki brukowej oraz wykonania podłoża i robocizna to nie wszystko.Należy jeszcze doliczyć wykonanie obrzeża lub krawężnika. Ceny tego typu prac oscylują w granicach od kilkunastu do dwudziestu-kilku złotych za mb.

Jak widać, finalny koszt zakupu i ułożenia kostki brukowej może być dość znaczny. Należy pamiętać, że wiele profesjonalnych zakładów oferuje atrakcyjne rabaty dla klientów, którzy zamawiają większą ilość materiałów. To samo dotyczy firm wykonawczych, w przypadku układania kostki na dużej powierzchni.

Warto również rozważyć zakup kostki brukowej i powierzenie wykonawstwa tej samej firmie. Jest to korzystne nie tylko z powodów finansowych, ale również w wypadku reklamacji, jeśli materiał lub wykonawstwo nie spełni do końca naszych oczekiwań.

Jednym z kryteriów podziału kostki brukowej jest sposób jej wykonania, Dwa podstawowe rodzaje to kostka brukowa standardowa oraz kostka brukowa szlachetna. Pierwsza jest nazywana także przemysłową, gdyż wykorzystuje się ją głównie na chodniki, parkingi czy ścieżki w parkach. Krótko mówiąc, na wielkich nawierzchniach, wymagających tańszych rozwiązań. Zwykle ma kolor szary i kształt prostopadłościanu. Charakteryzuje ją prosta forma i gładka powierzchnia.

Kostka brukowa szlachetna jest wykorzystywana na mniejszych powierzchniach. Wyróżnia ją specjalny sposób obróbki podczas produkcji. W efekcie tego ma ona większe walory estetyczne od jej przemysłowej odpowiedniczki. W poczet tego typu kostek zaliczyć można kostki o powierzchni płukanej, łupanej, szczotkowanej, postarzanej lub strukturalnej Wszystkie te zabiegi mają na celu podniesienie walorów estetycznych kostki brukowej. Zwykła kostka chodnikowa nie dorównuje jej wyglądem.

Kolejne kryterium podziału to materiał wykonania. Najpopularniejsza jest kostka brukowa betonowa. Jak nietrudno się domyślić, powstanę w specjalnej formie z zastygłej mieszanki betonowej i jest wykorzystywana jako kostka chodnikowa, na podjazdy, ścieżki i tym podobne. Charakteryzuje ją także dość niska cena zakupu. Występuje w wariancie jedno- i dwuwarstwowym. W tym drugim przypadku obok warstwy betonu i żwiru tworzy się dodatkowo atrakcyjniejszą warstwę ozdobną o niewielkiej grubości z dodatkiem kruszywa.

Na rynku znaleźć można także kostkę brukową kamienną, najczęściej z bazaltu lub granitu, ale także z piaskowca i wapienia, a także kostkę z kamienia polnego. Ten ostatni rodzaj charakteryzuje nieregularny kształt i jest szerzej znany pod nazwą „kocie łby”.

Kostka brukowa – wzory, kolory i cennik

Kostka brukowa może przybierać rozmaite wzory i kształty. Najbardziej znana jest prostokątna i kwadratowa i taką też najczęściej można spotkać. Ciekawym i atrakcyjnym rozwiązaniem jest także kostka w kształcie trapezu. Wymaga ona jednak specjalnego układania, co nie należy już ani do najłatwiejszych, ani do najtańszych przedsięwzięć. Dekoracyjna jest również kostka w kształcie fali czy kości. Zwłaszcza tę ostatnią można spotkać na deptakach i chodnikach, a wymiary kostki brukowej są naprawdę różne.

Jeśli chodzi o kolory, spotykany jest jednolity lub melanżowy. W pierwszym wypadku popularne są odcienie szarości lub brudnego różu, a także żółty. Melanże charakteryzują się z kolei zróżnicowaną kolorystyką i łączeniem różnych barw. Najtaniej kupimy oczywiście podstawowe wzory i kształty kostki, czyli szare prostopadłościany.

Skoro już cenach mowa, przedstawiają się one bardzo różnie w zależności od konkretnego rodzaju. Cennik w przypadku kostki betonowej, to średni wydatek od 20-50 zł za metr kwadratowy. Cena kostki kamiennej granitowej mieści się w przedziale od 180 do 500 zł/t, a bazaltowej - od 120 do nawet przeszło 600zł/t. Cennik, jeśli chodzi o kamień polny, to od 200 do 500 zł/t.

Najtaniej kupić można oczywiście kostkę brukową przemysłową (od 30 zł za metr kwadratowy). Cena jej szlachetnej wersji wzrasta do minimum 50 zł za metr kwadratowy. Doprecyzowując cennik kostki granitowej – szara jest do nabycia od 60 do 250 zł za metr kwadratowy, a koszt czarnej to z kolei od około 100 do nawet 400 zł w górę za metr kwadratowy.