Kostka granitowa – co warto o niej wiedzieć?

Granit to najpospolitsza skała magmowa, występująca w Tatrach i Karkonoszach. Ponieważ jest dostępna w postaci dość dużych bloków, a jednocześnie jest łatwa w cięciu i polerowaniu, wykorzystuje się ją na dość szeroką skalę w budownictwie. Obok zastosowanie jako materiał budowlany, sprawdza się także jako kostka granitowa do wykańczania różnego rodzaju nawierzchni, głównie podjazdów i chodników.

Kostka granitowa to kostka kamienna, wykazująca wysokie parametry wytrzymałościowe, a jednocześnie bardziej atrakcyjna wizualnie od kostki betonowej. Ze względu na sposób obróbki wyróżnić można kilka jej rodzajów, czyli kostkę granitową surowo łupaną, cięto-łupaną i ciętą.

Kostka granitowa surowo łupana to kostka kamienna, która jest bardzo popularna i często wybierana, gdyż jej cena jest bardzo atrakcyjna. Poza tym stwarza bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie, dzięki czemu wygrywa uniwersalnością. Występuje w formie prostopadłościanu lub sześcianu, a jej wymiary pozwalają na tworzenie ciekawych wzorów. Podobnie jest z kostką granitową cięto łupaną, która ze względu na bardzo interesujący kształt pozwala na ciekawe wzornictwo i niebanalne wzory. Ostatni rodzaj to cięta kostka granitowa, która w porównaniu z wyżej wymienionymi charakteryzuje się właściwościami antypoślizgowymi. Jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, więc jest często wybierana z tego względu. Popularne kolory kostki kamiennej to szara, szaro-ruda, czarna i grafitowa.

Kostka kamienna granitowa – wymiary, cena, kolory

W ofertach producentów i dystrybutorów znaleźć można wiele wymiarów kostki granitowej. Jedna z popularniejszych marek na rynku posiada w swoim asortymencie kostkę granitową, której wymiary wynoszą 54x84 mm czy 120x180 mm. Jeśli chodzi o mniej standardowe wymiary kostki granitowej, to na przykład popularna mozaika występuje w kilku wariantach: 40x60 mm, 70x90 mm, 80x100 mm, 150x170 mm. Każdy zatem może znaleźć kostkę adekwatną do własnych potrzeb i pomysłu aranżacyjnego.

Kolorystyka kostki granitowej także jest zróżnicowana i znaleźć można elementy adekwatne do własnego pomysłu aranżacyjnego. W asortymencie firm spotykana jest kostka szara, czarna, szaro-ruda czy grafitowa, a także żółta i szaro-żółta. Kolory doskonale wkomponują się w każdą przydomową przestrzeń, także jako podjazd do garażu. W tym ostatnim wypadku warto pokusić się o praktyczną kostkę w kolorze czarnym lub szarym. Taka często eksploatowana droga do garażu będzie mniej podatna na zabrudzenia i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Choćby same plamy z oleju, które mogą się na niej pojawić, będą mniej widoczne i łatwiejsze do usunięcia.

Ostatnia, ale wcale nie tak mało istotna kwestia dotycząca kostki granitowej, to jej cena. Oczywiście ostateczne koszty są zależne od jej rodzaju, wymiarów i kolorystyki, ale planując wykonanie ścieżek z kostki granitowej, trzeba liczyć się z wydatkiem od około 190 zł za małą kostkę szarą do nawet 700-800 zł za kostkę czarną o większych wymiarach. Podane ceny są kwotą za tonę produktu.