Kosz dachowy – co to jest?

Jednym z najtrudniejszych do wykonania miejsc na dachu jest tzw. kosz dachowy. Jest to ważny punkt całej konstrukcji szkieletowej dachu, ponieważ spełnia istotną rolę. Kosze dachowe to inaczej mówiąc miejsca połączenia się dwóch połaci dachu. Najtrudniejsze w tym wszystkim jest to, że te połacie ustawione są pod różnym kątem nachylenia, a miejsce ich przecięcia jest pod kątem wklęsłym. Staranne wykonanie kosza i rynny koszowej jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa to w bezpośredni sposób na szczelność dachu. To tym traktem będzie spływać woda opadowa.

Wszelkie miejsca połączeń czy nietypowych zakończeń jak wiatrownica boczna czy lukarny to prawdopodobne miejsca przedostawania się wody do wewnątrz. Drewniana konstrukcja szkieletowa na dachu może zostać naruszona i stopniowo niszczona przez wilgoć. Prawidłowy montaż rynien koszowych jest tutaj kluczem do sukcesu. Na efekt końcowy składa się właściwy wybór odpowiedniego podłoża czy blachy. Kosze dachowe mogą być wykonane z różnych rodzajów blachy, choć najpopularniejsza jest blacha aluminiowa lub stalowa ocynkowana. Rodzaje blachy będą się różnić między sobą ceną oraz trwałością.

Wykonanie kosza i rynny koszowej

Montaż kosza na dachu powinien być wykonany z największą dokładnością. Początek prac powinien się rozpocząć w okolicy okapu, a kolejne etapy powinny postępować ku górze, aż do kalenicy. Najistotniejszy jest wybór odpowiednich połączeń blachy. Do montażu nie należy używać przykładowo gwoździ, ponieważ doprowadza to do przerwania ciągłości blachy. Może to skutkować przenikaniem wody pod połać dachu. Odpowiednie będą specjalne klamry.

Cała konstrukcja szkieletowa kosza dachowego powinna być odpowiednio przemyślana. Im będzie on dłuższy, tym szersza powinna być użyta blacha. Można również łączyć dwa kosze dachowe ze sobą. Będzie to miało miejsce w przypadku lukarny i połączeń połaci wokół niej oraz zakończeń przy kalenicy. Kosze należy łączyć ze sobą uwzględniając minimum 10 cm tzw. zakładki. Dodatkowe zabezpieczenie szczelności dachu pełnić może również specjalna taśmą i gąbka uszczelniająca.

Produkty do budowy dachu - atrakcyjne ceny!

Podłoże pod kosz rynnowy musi być właściwie przygotowane. Choć istnieje kilka różnych wariantów, to najlepsze okaże się gęste jego łatowanie i deskowanie. Całość przykrywa się folią dachową, która odpowiednio uformowana będzie podstawą dla rynny koszowej. Połączenie dwóch połaci czy lukarn z daleka nie będzie dokładnie widoczne. Jednak każde niedociągnięcie podczas montażu może wpłynąć na szczelność pokrycia dachowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach remontu dachu?

Kosz dachowy – porady praktyczne

W przypadku wykonania kosza dachowego czy choćby wiatrownicy bocznej istotne znaczenie ma doświadczenie dekarza. Warto skorzystać z usług wykwalifikowanej ekipy dekarskiej, która wykona odpowiednio wykona swoją pracę. Można oczywiście również samemu zamontować rynnę koszową. Niestety może się to wiązać z brakiem szczelności kosza dachowego z uwagi na niewystarczającą wiedzę. Podobnie będzie z wyborem blachy czy zakończeń i uchwytów. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup materiałów wysokiej jakości, które będą trwałe przez długie lata.

W trakcie montażu kosza dachowego może dojść do kilku błędów. Jednym z najpopularniejszych jest zbyt wąska rynna dachowa. Za mały odstęp między dachówkami może utrudnić skuteczne odprowadzenie wody opadowej. Zbyt wąska rynna doprowadza to przedostawania się wody poza jej obszar i wnikania jej pod dachówki. Warto o tym pamiętać, aby kosz dachowy spełniał w 100% swoją funkcję. W przypadku zbyt wąskiej rynny koszowej może się okazać, że cena całej inwestycji wzrośnie po kilku latach, kiedy to będzie konieczna naprawa dachu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny