Wybór pojemników na śmieci to naprawdę niełatwa sprawa!

Nawet tak prozaiczne zdawać by się mogło zadanie, jak wybór kosza na śmieci, jest zadaniem nieprostym wobec niezliczonej liczby ofert koszy na rynku. Jak więc wybrać idealny pojemnik na śmieci? W sklepach tradycyjnych i internetowych czekają na nas przeróżne kosze do segregacji, kosze na śmieci kuchenne, kosze do zabudowy, pojemniki metalowe, plastikowe, małe i większe kontenery na śmieci. To wydatek na lata, warto więc chwilę się zastanowić przed podjęciem decyzji.

Idealny kosz na śmieci będzie inny dla każdego z nas. Jednym bardziej zależy na dużej pojemności, innym na estetyce wykonania, jeszcze inni będą się koncentrować na wygodzie użytkowania. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku nowoczesnych pojemników jedno nie wyklucza drugiego.

Kosze do segregacji śmieci – nawet nie wiesz, jaki masz wybór!

W dobie segregacji śmieci ważne jest to, aby kilka koszy na śmieci móc postawić obok siebie. Jeszcze lepiej, jeśli jest to jeden pojemnik wielokomorowy. Niestety nie wszyscy posiadają odpowiednią ilość miejsca na taki wynalazek. Dlatego wybierać trzeba z głową. Istnieją kosze do segregacji śmieci z możliwością oznakowania frakcji według naszego uznania, inne są fabrycznie oznakowane. To oznakowanie jest istotne, ponieważ z koszy na śmieci korzystają także goście i muszą oni na pierwszy rzut oka wiedzieć, do którego z pojemników mają wrzucić dany odpadek.

Generalna zasada jest taka, że do pojemników oznakowanych na niebiesko wrzucamy papier i tekturę, do oznakowanych na zielono – szkło, a do oznakowanych na żółto – tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe. Brązowy lub czarny pojemnik to odpadki kuchenne, biodegradowalne. Nie wszystkie jednak dostępne na rynku kosze do segregacji odpadów zachowują tę kolorystykę.

Ważna jest także pojemność koszy – najwięcej w typowym gospodarstwie domowym generowanych jest śmieci plastikowych, dlatego dobrze byłoby, żeby przeznaczony na nie pojemnik był większy.

Dbałość o czystość

Niezmiernie ważne jest, żeby kosz był łatwy do oczyszczenia z zabrudzeń. Wszak będzie się on stykał z przeróżnymi nieczystościami. Dlatego też pojemnik powinien być wykonany z wytrzymałego materiału powleczonego gładką powłoką, którą łatwo się ściera. Chropowate powierzchnie będą zdecydowanie mniej funkcjonalne.

Przy mniejszych koszach na ciekawym rozwiązaniem jest wewnętrzne wiaderko, dzięki któremu nie musimy używać worków na śmieci. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu wiaderka, co nie wszystkim się spodoba.

Nowoczesne kosze mają wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład specjalny system zatrzasków, dzięki któremu worki są zawsze na swoim miejscu i nie zsuwają się wraz z zapełnieniem kosza. Innym ciekawym pomysłem jest system samonaciągających się worków oraz system przytrzymujący worek.

Brzydkiemu zapachowi zapobiegnie dopasowana i szczelna pokrywa. Dużym udogodnieniem jest pokrywa samootwierająca lub pedał do otwierania klapy śmietnika, tak aby można było do niego wrzucać odpadki bez konieczności dotykania ręką pokrywy. Pedał sprawia, że obsługa śmietnika staje się komfortowa bez konieczności częstego schylania. Dobrym pomysłem jest także uchylna klapka. Ona jednak nie jest zbyt szczelna i gdy kosz jest przepełniony, klapa zwykle się uchyla, a nieprzyjemne zapachy ulatniają się na kuchnię.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Kosz metalowy czy plastikowy?

Pytanie, czy wybrać plastikowy, czy metalowy kosz na śmieci jest kwestią estetyki. W eleganckim biurze bardziej sprawdzi się metalowy srebrny błyszczący pojemnik ze specjalną powłoką, która zapobiega pozostawianiu odcisków palców. Za to w przytulnej kuchni taki kosz może się wydawać zbyt chłodny, dlatego wybór padnie na pojemnik w żywym kolorze. Kosze na śmieci kuchenne mogą też być plastikowe. Dobrym pomysłem będą tu też kosze do zabudowy.

Tradycyjne kosze na śmieci

Ranking otwiera produkt nietypowy, bo stelaż do worków z pokrywą samootwierajacą – EcoLogica. Ten kosz na śmieci jest idealny do odpadów organicznych. Posiada użyteczny system samonaciągających się worków. Z konkurencją wygrywa innowacyjnością. Podobnym rozwiązaniem jest Brabantia 39524 – kosz szafkowy, który z pierwszym podanym przegrywa pojemnością.

Jeśli chodzi o bardziej klasyczne pojemniki, na uwagę zasługuje kilka z nich. Bardzo elegancki jest metalowy kosz Soft Touch 60 Ltr otwierany systemem soft-touch. Posiada wewnętrzne wiaderko z wygodną i solidną rączką. Obudowa pojemnika jest odczepiana od podstawy na zatrzaski, dzięki czemu nie ma potrzeby wyciągania ciężkiego worka odpadów górą kosza i narażania się na rozdarcie go lub zbędny wysyłek.

W podobnej stylistyce zaprojektowany jest pojemnik Brabantia Touch Bin 30 l– to czarny matowy kosz stalowy okrągły z powłoką Fingerprint Proof, która zabezpiecza przed pozostawianiem odcisków palców. Bardzo innowacyjnym rozwiązaniem jest Himaxx Premium 30 l – bezdotykowy kosz ze stali nierdzewnej z wbudowanymi dwoma czujnikami, które otwierają i zamykają jego pokrywę.

Ranking pojemników pedałowych otwiera Butterly Simplehuman 30 l – stalowy kosz o wyjątkowo smukłym kształcie i eleganckim wyglądzie. Pojemnik na śmieci New Line 14 to metalowy dwukolorowy kosz z wewnętrznym wiaderkiem otwierany na pedał. Brushed Steel 30 to z kolei metalowy elegancki pojemnik otwierany na pedał, wykonany ze stali szczotkowanej. Posiada on wewnętrzne wiaderko z rączką. Porównywalny design ma Okrągły Metlex – to srebrny pojemnik otwierany na pedał. Ciekawy wygląd prezentuje Deco Bin Curver – 50-litrowy pojemnik z tworzywa sztucznego z nadrukiem, wyposażony w pedał.

Prosty wygląd ma kosz Curver Clik It 25 l, pojemnik wykonany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a jego największą zaletą jest niska cena. Kosz otwierany jest ręcznie przy pomocy obrotowej pokrywy. Podobnym designem, ale większą pojemnością może się pochwalić pojemnik Roll-Top OKT – to 50-litrowy kosz z tworzywa sztucznego z uchylną pokrywą. Kolejny na naszej liście Swing Plast Team zachęca spokojnym szarym lub też żywym kolorem (co nie do każdego pomieszczenia będzie pasować) – to 25-litrowy pojemnik z tworzywa sztucznego z uchylną pokrywką.

Na koniec jako ciekawostkę poza rankingiem podajemy jeszcze bardzo interesujący kulisty kosz Spirella Bowl o pojemności zaledwie 1 litra. Można go wybrać w czarnym lub białym kolorze ze srebrnym wieczkiem uchylnym. To dobry pomysł do biura.

Kosze do segregacji odpadów

Ranking pojemników do sortowania śmieci otwiera EcoBin – pojemnik plastikowy na dwa rodzaje odpadów. Jego pojemność całkowita to 50 litrów. Możemy według własnego uznania oznakować frakcje pojemnika, a po zestawieniu dwóch sztuk razem uzyskujemy centrum na cztery frakcje odpadów.

Multispace 3 to pojemnik na trzy frakcje, wykonany z połączenia plastikowych i metalowych elementów, który nie wymaga używania worków, gdyż wyposażony jest w trzy łatwe do wyjęcia wiaderka. Mniej eleganckie są kosze do segregacji Sorter 25L posiadające kolorowe klapy, które wskazują rodzaj przechowywanych odpadów (reszta pojemnika jest czarna). Dzięki prostokątnym kształtom zajmują one mało miejsca. Podobny design posiada Curver FlipBin, który powstał z myślą o segregacji odpadów. Estetyczne kosze na odpady w kilku kolorach pozwalają na segregację śmieci na szkło, papier i plastik. Pojemnik otwierany jest ręcznie za pomocą uchylnej pokrywy. W tej konwencji utrzymany jest kosz Okt Slim Bin – 10-litrowy pojemnik z tworzywa sztucznego, który można łączyć z podobnymi produktami tworząc centrum odpadów. Podobny również jest DuoBin Multim – kosz dwukomorowy z tworzywa sztucznego.

Interesującym rozwiązaniem jest zestaw trzech pojemników EcoTrio, które można łączyć w jednej linii lub w trójkąt. Te pojemniki na odpadki nie wymagają używania worków, ponieważ wyposażone są w plastikowe wiaderka, dzięki czemu ich opróżnianie jest wygodne. Warstwa zewnętrzna EcoTrio to chromowana stal.

Ciekawym produktem jest obrotowy kosz EcoBin Multim, którego trzy komory po złożeniu razem dają okrągłe wiaderko. Nie posiada ono pokrywy, dlatego pojemnik ten jest idealny do szafki, na przykład pod zlewozmywak.

Nazwa kosza

Opis

EcoLogica

Stelaż do worków z pokrywą samootwierajacą – przystosowany do worków o poj. 20 l. Posiada system samonaciągających się worków oraz system przytrzymujący worek „easy-lock”.

Brabantia 395246

Kosz zwykły – szafkowy, prostokątny, 10-litrowy, odporny na wilgoć.

Soft Touch 60 Ltr

Kosz zwykły – metalowy, 60-litrowy, otwierany systemem soft-touch. Posiada wewnętrzne wiaderko z wygodną i solidną rączką, a jego lakierowana powierzchnia zewnętrzna pokryta jest specjalną powłoką NFP, dzięki której na powierzchni kosza nie zostają odciski palców.

Brabantia Touch Bin 30 l

Kosz zwykły – stalowy okrągły o poj. 30 l z powłoką Fingerprint Proof.

Himaxx Premium 30 l

Kosz zwykły – bezdotykowy o poj. 30 l ze stali nierdzewnej z wbudowanymi dwoma czujnikami, które otwierają i zamykają jego pokrywę.

Butterly Simplehuman 30l

Kosz zwykły – stalowy o smukłym kształcie i o poj. 30 l.

New Line 14

Kosz zwykły – metalowy, 14-litrowy, otwierany na pedał. Posiada wewnętrzne wiaderko, dostępny w wielu wersjach kolorystycznych.

Brushed Steel 30

Kosz zwykły – metalowy, 30-litrowy, otwierany na pedał. Wykonany ze stali szczotkowanej, posiada wewnętrzne wiaderko z rączką.

Okrągły Metlex

Kosz zwykły – metalowy, 20-litrowy, otwierany na pedał.

Deco Bin Curver

Kosz zwykły – 50-litrowy, z tworzywa sztucznego z nadrukiem, otwierany na pedał.

Curver Clik It 25 l

Kosz zwykły – 25-litrowy, z tworzywa sztucznego otwierany ręcznie przy pomocy obrotowej pokrywy.

Roll-Top OKT

Kosz zwykły –50-litrowy z tworzywa sztucznego z uchylną pokrywą.

Swing Plast Team

Kosz zwykły – 25-litrowy pojemnik z tworzywa sztucznego z uchylną pokrywką.

Spirella Bowl

Kosz zwykły – kulisty o poj. 1 litra z wieczkiem uchylnym.

EcoBin

Kosz do segregacji odpadów dwukomorowy o poj. 50 l. Dostępny w 4 kolorach (niebieski, żółty, pomarańczowy i biały). Łatwy do oczyszczenia z zabrudzeń.

Multispace 3

Kosz do segregacji odpadów trzykomorowy, całkowita pojemność – 30 l (2 wiaderka o pojemności 12,5 litra i 1 pojemniki o pojemności 5 l). Wyposażony jest w 3 łatwe do wyjęcia wiaderka, kosz ma estetyczny wygląd.

Sorter 25L

Kosze do segregacji o pojemności 25 l dzięki dopasowanej pokrywie oraz specjalnemu systemowi zatrzasków „lock bag” worki są zawsze na swoim miejscu i nie zsuwają się wraz z zapełnieniem kosza.

Curver FlipBin

Kosz do segregacji odpadów - pojemnik o poj. 25 l otwierany ręcznie za pomocą uchylnej pokrywy.

Okt Slim Bin

Kosz do segregacji odpadów - pojemnik o poj. 10 l otwierany ręcznie za pomocą uchylnej pokrywy.

DuoBin Multim

Kosz do segregacji odpadów - dwukomorowy o poj. 45 l. Czarny z pokrywami w dwóch kolorach (żółtym i zielonym).

EcoTrio

Zestaw 3 pojemników o pojemności 14 l każdy, wyposażone w plastikowe wiaderka. Każdy pojemnik opatrzony jest informacją, jakie odpady należy do niego wrzucać.

EcoBin Multim

Kosz do segregacji odpadów - obrotowy trzykomorowy o pojemności 35 l.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny