Koszenie trawnika. Jak często i w jakich warunkach to robić?
Zadbany zielony trawnik przed domem i w ogrodzie to dziś wyznacznik dobrze utrzymanej posesji. By osiągnąć zadowalający efekt, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Do tego potrzeba nie tylko dobrze dobranego sprzętu, ale i przestrzegania kilku ważnych zasad. Musisz wiedzieć, jak często należy kosić trawę i jakie warunki najlepiej nadają się do tej czynności. Sprawdź, w jaki sposób dbać o trawnik jak profesjonalista!
Jak często należy kosić trawnik?
W pielęgnacji trawnika bardzo ważna jest regularność. Jeśli będziesz sobie przypominać o koszeniu trawy tylko od czasu do czasu, stracisz kontrolę nad rozwojem trawy. A ta po koszeniu wcale nie będzie przypominać pięknego, zielonego dywanu, a raczej wybrakowaną nawierzchnię.
Trawę należy kosić przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu źdźbła cały czas będą miały niewielką wysokość, a trawa będzie lepiej się ukorzeniać. Regularnie przycinany trawnik w naturalny sposób zgęstnieje.
Trawa po przycięciu powinna mieć wysokość kilku centymetrów. Zwykle przyjmuje się wartość od trzech do pięciu centymetrów. Preferowana wysokość zależy od tego, jak intensywnie korzystasz z trawnika. Jeśli często po nim chodzisz, lepiej pozostawić źdźbła o wysokości pięciu centymetrów. Trawniki typowo dekoracyjne mogą być nieco niższe.
Jak bardzo można skracać trawę w czasie koszenia?
Wysokość ma znaczenie przy określaniu częstotliwości koszenia, bo jednorazowo nie należy zbyt mocno skracać trawy. Najlepiej ścinać źdźbła o około 1/3 ich wysokości. Nie powinieneś skracać trawnika o więcej niż połowę.
Z drugiej strony nie dopuszczaj też do sytuacji, w których trawnik będzie zbyt wysoki. Jeśli trawa będzie wyższa niż 8-9 centymetrów, trzeba będzie najpierw skrócić ją o 2-3 centymetry. I dopiero po kilku dniach doprowadzić do pożądanej wysokości. Precyzyjne ustawienie wysokości koszenia umożliwia profesjonalny sprzęt - znajdziesz go na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-kosiarki.
W jakich warunkach kosić trawnik?
Przy koszeniu trawnika trzeba też zwrócić uwagę na pogodę. Przede wszystkim nie powinieneś sięgać po kosiarkę przy mocno świecącym słońcu. Po skoszeniu trawa jest mocniej narażona na wysychanie. W upalne dni najlepiej więc zabierać się za koszenie wczesnym rankiem, późnym popołudniem lub wieczorem. Pamiętaj też, że latem warto pozostawić nieco dłuższe źdźbła trawy. Wtedy lepiej przetrwają wysokie temperatury.
Dobrych efektów nie da również koszenie trawy po deszczu. Mokre źdźbła są nachylone, dlatego trawa po skoszeniu będzie nierówna. Poza tym wilgotny trawnik jest bardziej narażony na choroby.
Koszenie mokrej trawy jest również mało praktyczne. Ścięte źdźbła mogą przyklejać się do ostrzy kosiarki i utrudniać pracę. Przy urządzeniach elektrycznych koszenie w wilgotnych warunkach jest wręcz zabronione - może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.
materiał partnera