Traktorek ogrodniczy

W jaki sposób kosimy trawę?

W zdecydowanej większości polskich domów do pielęgnacji trawnika używa się kosiarek - elektrycznych lub spalinowych. Te elektryczne są zwykle najtańsze w zakupie, za to mało wygodne w obsłudze. Ich używanie wiąże się z permanentną plątaniną kabli i przedłużaczy. Ciągłe przekładanie przewodów, zwłaszcza przy większym ogrodzie, jest udręką dla każdego. Do tego bardzo często przedłużacz okazuje się zbyt krótki, aby swobodnie dotrzeć do najdalszych zakątków ogrodu.

Ręczne kosiarki spalinowe są droższe, ale z uwagi na komfort bezprzewodowego użytkowania są zdecydowanie bardziej popularne. Spalinowy silnik nie zużywa dużo paliwa, ale pozwala na pracę w dowolnym miejscu, nawet najbardziej oddalonym od źródeł energii elektrycznej.

Kosiarki spalinowe posiadają jednak kilka istotnych wad. Przede wszystkim, podobnie jak ich elektryczne odpowiedniki, wymagają aby ich użytkownik przemierzał krok w krok za nimi cały koszony trawnik. Przy pasie koszenia o szerokości ok. 50 cm daje to nawet kilkukilometrowy spacer podczas koszenia dużego ogrodu.

Ze spacerem wiąże się kolejna niedogodność – kosiarki spalinowe są dużo cięższe, niż ich elektryczne odpowiedniki. Zwykle ich waga, nawet z pustym koszem na trawę, wynosi kilkanaście kilogramów. O ile jadąc „po płaskim” nie jest to wielki problem, o tyle już manewrowanie na małej powierzchni, na przykład w celu obkoszenia drzewek lub dotarcia do trudno dostępnych miejsc przy ogrodzeniu potrafi zmęczyć nawet najbardziej wytrwałego ogrodnika. Pewnym rozwiązaniem tego problemu są kosiarki z własnym napędem, ale przy precyzyjnym manewrowaniu taki napęd może bardziej przeszkadzać niż pomagać.

W koszeniu trudnodostępnych miejsc mogą pomóc tzw. podkaszarki. Mają one formę drąga z przyczepioną na dole żyłką. Jest to wygodne rozwiązanie, aby dotrzeć do trudnych miejsc, ale generuje inny problem – brak pojemnika na trawę sprawia, że po zakończonym koszeniu będziemy musieli poświęcić dodatkowy czas na zebranie ściętej trawy.

Traktorki ogrodnicze ciekawą alternatywą

Ciekawą, choć droższą alternatywą dla powyższych rodzajów kosiarek są tzw. traktorki ogrodnicze. Jak sama nazwa wskazuje są to niewielkie traktorki na których kierowca może przejechać cały ogród kosząc trawę. Ich waga jest wprawdzie dużo wyższa niż jakiejkolwiek kosiarki, ale siedząc wygodnie na fotelu kierowcy nie odczujemy tego ani trochę.

Drugą ważną zaletą jest szerokość koszenia. O ile standardowe kosiarki ręczne dochodzą do 50 cm, to przeciętny traktorek cechuje się mniej więcej metrową szerokością koszonego pasa trawy. Dzięki temu koszenie trwa średnio kilkukrotnie krócej.

Czas oszczędzamy także na opóźnianiu pojemnika z trawą. Pojemniki w traktorkach są kilkukrotnie większe niż w ich ręcznych odpowiednikach.

Podstawowym problemem odstraszających klientów jest cena. Jeszcze kilka lat temu była bardzo wysoka, ale w ostatnich latach można kupić dobre urządzenia w cenie poniżej 10 000 zł. Warto przy tym nie patrzeć tylko na ceny, ale również na jakość wykonania. Tą gwarantują tylko niektóre firmy. Warto na przykład sprawdzić traktorki ogrodowe w ofercie Husqvarny. Cechują się one dobrą ceną w stosunku do jakości (podstawowe modele już za 7,8 tys. zł), a precyzyjny system manewrowania i koszenia sprawi, że praca będzie przyjemna i szybka.

Alternatywą są tańsze produkty dostępne w dużych sieciówkach, takich jak Castorama czy Leroy Merlin. Tu możemy nabyć podstawowe urządzenie już za 6000 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że najtańsze produkty mają zdecydowanie mniejszy zasięg koszenia (nawet o 20 cm!), mniejsze pojemniki na kosz i głośniejszy silnik.

artykuł zewnętrzny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny