Koszt budowy domu

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to ogromna inwestycja. Średnie koszty budowy małego domu przyprawiają o zawroty głowy, nie mówiąc już o większym budynku. Jeśli jednak zrobisz szczegółowy kosztorys budowy i racjonalnie rozłożysz wydatki, okaże się, że nie jest to wcale takie wyzwanie i szybko staniesz się właścicielem wymarzonego domu z ogródkiem. Kalkulacja budowy domu nie jest prosta, jednak warto spróbować ją zrobić zanim jeszcze przystąpisz do rozpoczęcia prac budowlanych.

Kosztorys budowy to zdecydowanie najważniejsza rzecz, którą musisz zrobić na samym początku inwestycji. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, jakie wydatki czekają cię w przyszłości. To pozwoli ci lepiej rozłożyć pieniądze, które już masz i ewentualnie obliczyć, jakiej kwoty kredytu będziesz potrzebować. Tego rodzaju wycena sprawi, że szybko znajdziesz miejsca, w których można poczynić oszczędności. Do stworzenia kalkulacji budowy domu nie musisz mieć ogromnej wiedzy z zakresu budownictwa, wystarczy kilka podstawowych informacji. Musisz natomiast się rozejrzeć wśród cen za materiały budowlane i wykończeniowe, a także dowiedzieć się, ile kosztuje roboczogodzina czy metr konkretnej pracy budowlanej u zaufanych fachowców. Nie możesz zapomnieć, że koszty budowy to także koszty montażu instalacji i przyłączenia do wody, ścieków miejskich i sieci elektrycznej.

Jak obliczyć średnie koszty budowy?

Robiąc kosztorys budowy domu jednorodzinnego musisz otoczyć się dokumentami i uzbroić w cierpliwość. To trochę trwa, ale naprawdę warto. Obojętnie, czy planujesz duży, czy mały dom, to działanie jest tak samo istotne. Nie warto robić bardzo szczegółowej kalkulacji. Nie wszystko jesteś w stanie wyliczyć – na pewno nie uwzględnisz w niej takich rzeczy jak zużycie wody czy prądu potrzebnego do używania różnego rodzaju maszyn na budowie. I pamiętaj, że zawsze mogą wyskoczyć różne nieprzewidziane sytuacje, które mogą podnieść koszty budowy. Jednak dobrze zrobiona kalkulacja pozwoli ci na wycenę inwestycji o dość dużej dokładności.

Nie musisz wszystkiego obliczać metodą kartki i ołówka. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatora kosztów budowy domu, narzędzia stworzonego przez profesjonalistów, które pomoże ci szybko wyliczyć wszystkie koszty potrzebne do zamknięcia budynku w stanie surowym. Narzędzie to pozwala na wyliczenie, ile będzie kosztował budynek z piwnicą i bez niej, oczywiście koszty są uzależnione także od liczby pięter. Możesz mieć pewność, że tego rodzaju kalkulator jest wiarygodny – dane, potrzebne do wyliczenia wszystkich kosztów, są aktualizowane na bieżąco co kwartał.

Kalkulator budowy domu oczywiście wskazuje nie tylko koszt zamknięcia budowli w stanie surowym. Osobne narzędzia pozwolą ci wyliczyć koszt wykończenia budynku – ten przecież najczęściej jest najwyższy. Tutaj możesz wybrać, czy preferujesz materiały wykończeniowe o niskiej, średniej czy wysokiej cenie. Oczywiście wycena jest tutaj uśredniona i może się różnić od tej oferowanej przez sklep. Jednak dzięki temu będziesz mniej więcej wiedzieć, czego się spodziewać i jak rozplanować środki przeznaczone na wykończenie i aranżację domu.