Koszt budowy domu 2019 - wyliczenia krok po kroku

Jak co roku, specjaliści z Kalkulatorów Budowlanych oszacowali, ile kosztuje budowa domu na progu nowego roku - tym razem 2019. Poprzedni, 2018 rok był szczególnie ciekawy, gdyż ceny rosły o połowę szybciej niż w roku 2017. Średnie koszty budowy domu do stanu surowego zamkniętego wzrosły o ok. 7%, natomiast do stanu deweloperskiego o 9%. Co to oznacza w praktyce? Przeciętny Polak musi pracować na swój wymarzony dom nawet o rok dłużej. Nasze wyliczenia jak co roku zaprezentujemy na modelowych domach o powierzchni 100, 140 i 200 m2.

Pamiętaj! Wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu. Jak wybrać firmę, aby nie była droga, a jednocześnie oferowała wysoką jakość wykonania? Najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych wykonaniem zlecenia. Sam decydujesz, którą ofertę wybrać. Usługa jest bezpłatna. Kliknij tu, aby skorzystać.

Koszt budowy domu 2019 vs. 2018 - co się zmieniło?

Rok 2018 upłynął pod hasłem wzrostów cen w branży budowlanej, niedoborów pracowników i wzrostów cen materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przełożyły się oczywiście na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2019 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 8.3-9.3% rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Mniej więcej tyle, że otrzymując aktualne średnie wynagrodzenie (ok. 5000 zł brutto, 3550 zł netto) zatrudniony musi pracować na wymarzony dom ok. 6 miesięcy dłużej. Nawet pomimo dużych wzrostów średniego wynagrodzenia. Pamiętając o tym, że większość z nas zarabia poniżej średniej krajowej - okres oszczędzania na dom może być nawet o rok dłuższy.

Szczegółowa wycena budowy domu jednorodzinnego w trzech wariantach znajduje się poniżej. Jest ona zgodna ze średnimi cenami aktualnymi na początek roku 2019. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli natomiast szukasz już firmy, która wybuduje dla Ciebie dom - wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, że szukając firmy odpowiednio wcześnie i porównując oferty z wielu źródeł masz większą szansę na niższą cenę.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

 1. Założenia początkowe wykonanych kosztorysów
 2. Omówienie etapu przed rozpoczęciem budowy - projekt, podciągnięcie mediów i formalności
 3. Wycena stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego
 4. Kosztorys budowy domu do stanu deweloperskiego
 5. Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni 100, 140 i 200 m2
 6. Porównanie kosztów budowy w latach 2016-2019
 7. Znajdź wykonawcę na budowę Twojego domu

Kosztorys budowy domu o powierzchni 100, 140 i 195 m2 obliczony na podstawie kalkulatora kosztów budowy udostępnionego na https://kb.pl/budowa/

Jeżeli nie widzisz infografiki (problem na urządzeniach mobilnych), kliknij tu.

Najlepsze promocje na materiały budowlane

1. Koszt wybudowania domu 2019 w Polsce – założenia początkowe do wyceny

Przed określeniem krok po kroku, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Nie opieramy się na konkretnym projekcie - założyliśmy natomiast, że projekty domów będą miały prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Rozmiary wybranych projektów odpowiadają najczęściej wybieranym na polskim rynku. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut.

W poniższym opracowaniu zostaną wycenione koszty budowy trzech domów modelowych:

 • 100 m2 - domek parterowy, pełne 100 m2 to powierzchnia użytkowa
 • 140 m2 - dom z piętrem, 2 poziomy po 70 m2, bez piwnicy, powierzchnia użytkowa ok. 125 m2
 • 195 m2 - dom trzypoziomowy - piwnica, parter i piętro (dla ułatwienia będziemy pisać o domu 200 m2), przy czym powierzchnia użytkowa domu to 130 m2 (parter + piętro).

Całkowity koszt budowy domu oszacujemy do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze)
 • tynki, posadzki i parapety
Otrzymaj 2200 zł za darmo!

Wienerberger Cashback - Nawet do 2200 zł za zakup pustaków i dachówek. Sprawdź jak otrzymać 2200 zł!

Kosztorys budowy domu nie będzie uwzględniał m.in.:

 • zakupu działki budowlanej,
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 1500 zł jak tez wykonać projekt indywidualny za 5-10 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/m2, drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/m2. Przykładowy kosztorys wykończenia tych trzech domów pod klucz przedstawiamy w osobnym artykule, ale celowo nie uwzględniamy go w tym miejscu,
 • zagospodarowania ogrodu przy domu - ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. - koszty mogą się tu wahać od 10 do nawet 100 tys. zł.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2019 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-10%. Jeżeli interesują Cię konkretny cennik usług budowlanych w Twoim mieście - kliknij tu. Znajdziesz tu średnie cenniki dla ponad 150 miast w całej Polsce.

Wszystkie podane ceny to wartości netto. VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych i 23% dla klientów biznesowych.

Zakładamy budowę domu systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie mamy jednej firmy z którą się rozliczamy jak przy systemie zleconym.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1700 do 4000 zł plus przynajmniej 1200-2500 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 5-10 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.3. Cena budowy domu 2019 – stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.

Budynek w stane surowym zamkniętym. Koszty budowy takiego domu jednorodzinnego w 2019 roku znacząco wzrosły - cena budowy urosła średnio o 8-9%

Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2019 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 29,5 tys. złotych (w tym niecałe 21 tys. za materiały i niecałe 9 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.


Szukasz aktualnego cennika budowy fundamentów? Poniżej znajdziesz aktualny i kompletny cennik usług związanych z budową fundamentów dla ponad 160 miast w całej Polsce.

Cennik budowy fundamentów
Budowa ławy fundamentowej (z materiałem)

zł/m2
Budowa ścian fundamentowych

zł/m2
Wykonanie płyty fundamentowej z materiałem

zł/m2
dolnośląskie 354,00 - 389,40 57,82 - 63,72 368,00 - 379,50

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem prac budowlanych będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie ponad 7400 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 6900 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2000 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 3000 zł.

W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2019 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1400 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 3000 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie ponad 2500 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 29 tysięcy złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść niecałe 34 tysiące złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 9 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 5 100 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 1 900 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 17 700 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 3 500 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 390 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 11 400 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 2 100 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie ponad 51 000 zł. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowy – stan surowy otwarty. Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ponad 136 tys. zł.

Sprawdzona firma do budowy dachu

Szukając dobrej firmy do budowy dachu warto opierać się na sprawdzonych fachowcach. Jeżeli jednak nie masz firmy z polecenia, skorzystaj z naszej usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej uzyskasz kilka dobrych ofert od sprawdzonych wykonawców.

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 15 600 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 4500 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 40-60% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 3 200 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 2350 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2019 do stanu surowego zamkniętego? Faktyczny koszt to 157 tysięcy złotych w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2019 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 100,00 m2 20 795,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 100,00 m2 8 744,83 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 150,00 m2 7 473,00 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 150,00 m2 6 918,38 zł Zobacz
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 70,00 m2 1 967,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 70,00 m2 3 021,27 zł Zobacz
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł Zobacz to!
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Zobacz
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł Sprawdź to
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 258,12 zł/m2 100,00 m2 25 812,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 32,14 zł/m2 100,00 m2 3 214,01 zł Sprawdź to
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 150,00 m2 9 091,50 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 150,00 m2 5 094,84 zł Sprawdź to
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,51 zł/m2 150,00 m2 526,50 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 9,44 zł/m2 150,00 m2 1 415,72 zł Ciekawe
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 150,00 m2 10 113,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 150,00 m2 7 618,95 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 50,00 mb 3 489,29 zł Ciekawe
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 57,80 zł/m2 100,00 m2 5 780,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 56,22 zł/m2 100,00 m2 5 622,09 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 20,00 m2 782,40 zł Zobacz to!
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł Sprawdź to
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 20,00 m2 12 784,60 zł Zobacz to!
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 20,00 m2 2 826,78 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Sprawdź to
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 157 394,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 158,04 zł/m2 100,00 m2 15 804,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 70,15 zł/m2 100,00 m2 7 015,48 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 37,20 zł/m2 150,00 m2 5 580,00 zł Więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 31,36 zł/m2 150,00 m2 4 704,49 zł Zobacz
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 20,68 zł/m2 70,00 m2 1 447,60 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 24,49 zł/m2 70,00 m2 1 714,20 zł Zobacz
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 191,38 zł/szt. 6,00 szt. 1 148,30 zł Zobacz to!
$ Kominy dymowe 2 905,33 zł/szt. 1,00 szt. 2 905,33 zł Zobacz
$ Wykończenie kominów 848,18 zł/szt. 2,00 szt. 1 696,36 zł Sprawdź to
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 227,24 zł/m2 100,00 m2 22 724,00 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 21,46 zł/m2 100,00 m2 2 145,91 zł Sprawdź to
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 49,76 zł/m2 150,00 m2 7 464,00 zł Sprawdź to
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 23,74 zł/m2 150,00 m2 3 561,14 zł Sprawdź to
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,10 zł/m2 150,00 m2 465,00 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 6,49 zł/m2 150,00 m2 972,94 zł Ciekawe
$ Dachówka ceramiczna - materiały 55,89 zł/m2 150,00 m2 8 383,50 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 35,06 zł/m2 150,00 m2 5 259,42 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 58,46 zł/mb 50,00 mb 2 923,20 zł Ciekawe
$ Wyłaz dachowy 341,04 zł/szt. 1,00 szt. 341,04 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 46,23 zł/m2 100,00 m2 4 623,00 zł Ciekawe
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 48,74 zł/m2 100,00 m2 4 874,42 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 27,67 zł/m2 20,00 m2 553,40 zł Zobacz to!
$ Podbitka okapu - robocizna 27,33 zł/m2 20,00 m2 546,67 zł Sprawdź to
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 564,89 zł/m2 20,00 m2 11 297,80 zł Zobacz to!
$ Montaż okien 67,63 zł/m2 20,00 m2 1 352,60 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 840,27 zł/szt. 1,00 szt. 1 840,27 zł Sprawdź to
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 536,35 zł/szt. 1,00 szt. 1 536,35 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 122 880,43 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 100,00 m2 20 795,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 71,80 zł/m2 100,00 m2 7 179,57 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 150,00 m2 7 473,00 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 150,00 m2 6 918,38 zł Zobacz
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 24,55 zł/m2 70,00 m2 1 718,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 26,41 zł/m2 70,00 m2 1 848,78 zł Zobacz
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł Zobacz to!
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Zobacz
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł Sprawdź to
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 258,12 zł/m2 100,00 m2 25 812,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 32,14 zł/m2 100,00 m2 3 214,01 zł Sprawdź to
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 150,00 m2 9 091,50 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 150,00 m2 5 094,84 zł Sprawdź to
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,51 zł/m2 150,00 m2 526,50 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 9,44 zł/m2 150,00 m2 1 415,72 zł Ciekawe
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 150,00 m2 10 113,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 150,00 m2 7 618,95 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 50,00 mb 3 489,29 zł Ciekawe
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 57,80 zł/m2 100,00 m2 5 780,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 56,22 zł/m2 100,00 m2 5 622,09 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 34,68 zł/m2 20,00 m2 693,60 zł Zobacz to!
$$ Podbitka okapu - robocizna 40,14 zł/m2 20,00 m2 802,82 zł Sprawdź to
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 20,00 m2 12 784,60 zł Zobacz to!
$$ Montaż okien 86,65 zł/m2 20,00 m2 1 733,04 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 457,80 zł/szt. 1,00 szt. 2 457,80 zł Sprawdź to
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 789,38 zł/szt. 1,00 szt. 1 789,38 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 151 366,41 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 273,56 zł/m2 100,00 m2 27 356,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 100,00 m2 8 744,83 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 66,10 zł/m2 150,00 m2 9 915,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 75,76 zł/m2 150,00 m2 11 363,61 zł Zobacz
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 70,00 m2 1 967,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 70,00 m2 3 021,27 zł Zobacz
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 314,83 zł/szt. 6,00 szt. 1 888,96 zł Zobacz to!
$$$ Kominy dymowe 3 226,74 zł/szt. 1,00 szt. 3 226,74 zł Zobacz
$$$ Wykończenie kominów 2 049,61 zł/szt. 2,00 szt. 4 099,21 zł Sprawdź to
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 278,76 zł/m2 100,00 m2 27 876,00 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 52,65 zł/m2 100,00 m2 5 264,76 zł Sprawdź to
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 81,22 zł/m2 150,00 m2 12 183,00 zł Sprawdź to
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 150,00 m2 7 793,73 zł Sprawdź to
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,79 zł/m2 150,00 m2 568,50 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,88 zł/m2 150,00 m2 2 231,36 zł Ciekawe
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 75,23 zł/m2 150,00 m2 11 284,50 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 83,71 zł/m2 150,00 m2 12 556,49 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 50,00 mb 4 173,36 zł Ciekawe
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 63,10 zł/m2 100,00 m2 6 310,00 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 84,52 zł/m2 100,00 m2 8 451,58 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 20,00 m2 782,40 zł Zobacz to!
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł Sprawdź to
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 775,63 zł/m2 20,00 m2 15 512,60 zł Zobacz to!
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 20,00 m2 2 826,78 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Sprawdź to
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 196 739,39 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie, ceny netto. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 20 700 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 m2 niż w przypadku domu parterowego 100 m2.
 • ściany nośne – 19 500 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 7 000 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 7 000 zł – j.w.
 • stropy – 40 100 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (realny koszt to 22,5 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3,1 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 14,5 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2900 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 6300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 2500 zł).
 • dach – 44 500 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 27 400 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 21 tys. zł (lub 16 200 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 2340 zł, a drzwi wejściowe antywłamaniowe - 3200 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 175 tys. zł. W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Cena budowy domu 2019 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 70,00 m2 14 556,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 70,00 m2 6 121,38 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,10 zł/m2 98,00 m2 2 753,80 zł Zobacz to!
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 98,00 m2 4 229,77 zł Zobacz
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 49,82 zł/m2 203,00 m2 10 113,46 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 203,00 m2 9 362,87 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł Zobacz to!
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Sprawdź to
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł Sprawdź to
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 70,00 m2 22 485,40 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,57 zł/m2 70,00 m2 3 119,82 zł Sprawdź to
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 258,12 zł/m2 50,00 m2 12 906,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 32,14 zł/m2 50,00 m2 1 607,01 zł Ciekawe
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Ciekawe
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Ciekawe
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 105,00 m2 6 364,05 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 105,00 m2 3 566,39 zł Zobacz
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 105,00 m2 397,95 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 105,00 m2 991,00 zł Ciekawe
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 105,00 m2 7 079,10 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 105,00 m2 5 333,27 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 35,00 mb 2 442,50 zł Ciekawe
$$ Okna dachowe z montażem 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł Zobacz to!
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 57,80 zł/m2 98,00 m2 5 664,40 zł Ciekawe
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 56,22 zł/m2 98,00 m2 5 509,65 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 18,00 m2 704,16 zł Zobacz to!
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł Zobacz
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 28,00 m2 17 898,44 zł Zobacz to!
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Ciekawe
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 175 375,17 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 158,04 zł/m2 70,00 m2 11 062,80 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 70,15 zł/m2 70,00 m2 4 910,83 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 20,68 zł/m2 98,00 m2 2 026,64 zł Zobacz to!
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 24,49 zł/m2 98,00 m2 2 399,88 zł Zobacz
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 37,20 zł/m2 203,00 m2 7 551,60 zł Więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 31,36 zł/m2 203,00 m2 6 366,75 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 191,38 zł/szt. 6,00 szt. 1 148,30 zł Zobacz to!
$ Kominy dymowe 2 905,33 zł/szt. 1,00 szt. 2 905,33 zł Sprawdź to
$ Wykończenie kominów 848,18 zł/szt. 2,00 szt. 1 696,36 zł Sprawdź to
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 304,12 zł/m2 70,00 m2 21 288,40 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 31,56 zł/m2 70,00 m2 2 209,03 zł Sprawdź to
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 227,24 zł/m2 50,00 m2 11 362,00 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 21,46 zł/m2 50,00 m2 1 072,95 zł Ciekawe
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 206,07 zł/m2 7,40 m2 1 524,89 zł Ciekawe
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 128,17 zł/m2 10,00 m2 1 281,72 zł Ciekawe
$ Elewacja i izolacja - materiały 61,13 zł/m2 10,00 m2 611,30 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 29,69 zł/m2 10,00 m2 296,93 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 36,93 zł/m2 10,00 m2 369,27 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 49,76 zł/m2 105,00 m2 5 224,80 zł Sprawdź to
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 23,74 zł/m2 105,00 m2 2 492,80 zł Zobacz
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,10 zł/m2 105,00 m2 325,50 zł Sprawdź to
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,49 zł/m2 105,00 m2 681,06 zł Ciekawe
$ Dachówka ceramiczna - materiały 55,89 zł/m2 105,00 m2 5 868,45 zł Ciekawe
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 35,06 zł/m2 105,00 m2 3 681,60 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 58,46 zł/mb 35,00 mb 2 046,24 zł Ciekawe
$ Okna dachowe z montażem 875,20 zł/szt. 4,00 szt. 3 500,80 zł Zobacz to!
$ Wyłaz dachowy 341,04 zł/szt. 1,00 szt. 341,04 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 46,23 zł/m2 98,00 m2 4 530,54 zł Ciekawe
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 48,74 zł/m2 98,00 m2 4 776,93 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 27,67 zł/m2 18,00 m2 498,06 zł Zobacz to!
$ Podbitka okapu - robocizna 27,33 zł/m2 18,00 m2 492,01 zł Zobacz
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 564,89 zł/m2 28,00 m2 15 816,92 zł Zobacz to!
$ Montaż okien 67,63 zł/m2 28,00 m2 1 893,64 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 840,27 zł/szt. 1,00 szt. 1 840,27 zł Ciekawe
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 536,35 zł/szt. 1,00 szt. 1 536,35 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 138 609,51 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 70,00 m2 14 556,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 71,80 zł/m2 70,00 m2 5 025,70 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 24,55 zł/m2 98,00 m2 2 405,90 zł Zobacz to!
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 26,41 zł/m2 98,00 m2 2 588,30 zł Zobacz
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 49,82 zł/m2 203,00 m2 10 113,46 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 203,00 m2 9 362,87 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł Zobacz to!
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Sprawdź to
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł Sprawdź to
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 70,00 m2 22 485,40 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,57 zł/m2 70,00 m2 3 119,82 zł Sprawdź to
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 258,12 zł/m2 50,00 m2 12 906,00 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 32,14 zł/m2 50,00 m2 1 607,01 zł Ciekawe
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 263,25 zł/m2 7,40 m2 1 948,03 zł Ciekawe
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Ciekawe
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$$ Balustrada stalowa 448,43 zł/mb 6,00 mb 2 690,56 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 105,00 m2 6 364,05 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 105,00 m2 3 566,39 zł Zobacz
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,51 zł/m2 105,00 m2 368,55 zł Sprawdź to
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 105,00 m2 991,00 zł Ciekawe
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 105,00 m2 7 079,10 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 105,00 m2 5 333,27 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 35,00 mb 2 442,50 zł Ciekawe
$$ Okna dachowe z montażem 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł Zobacz to!
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 57,80 zł/m2 98,00 m2 5 664,40 zł Ciekawe
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 56,22 zł/m2 98,00 m2 5 509,65 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 34,68 zł/m2 18,00 m2 624,24 zł Zobacz to!
$$ Podbitka okapu - robocizna 40,14 zł/m2 18,00 m2 722,54 zł Zobacz
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 28,00 m2 17 898,44 zł Zobacz to!
$$ Montaż okien 86,65 zł/m2 28,00 m2 2 426,26 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 457,80 zł/szt. 1,00 szt. 2 457,80 zł Ciekawe
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 789,38 zł/szt. 1,00 szt. 1 789,38 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 168 002,34 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 273,56 zł/m2 70,00 m2 19 149,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 70,00 m2 6 121,38 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,10 zł/m2 98,00 m2 2 753,80 zł Zobacz to!
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 98,00 m2 4 229,77 zł Zobacz
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 66,10 zł/m2 203,00 m2 13 418,30 zł Więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 75,76 zł/m2 203,00 m2 15 378,76 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 314,83 zł/szt. 6,00 szt. 1 888,96 zł Zobacz to!
$$$ Kominy dymowe 3 226,74 zł/szt. 1,00 szt. 3 226,74 zł Sprawdź to
$$$ Wykończenie kominów 2 049,61 zł/szt. 2,00 szt. 4 099,21 zł Sprawdź to
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 347,21 zł/m2 70,00 m2 24 304,70 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 78,85 zł/m2 70,00 m2 5 519,16 zł Sprawdź to
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 278,76 zł/m2 50,00 m2 13 938,00 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 52,65 zł/m2 50,00 m2 2 632,38 zł Ciekawe
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Ciekawe
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 229,08 zł/m2 10,00 m2 2 290,78 zł Ciekawe
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 82,36 zł/m2 10,00 m2 823,60 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,84 zł/m2 10,00 m2 418,40 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 55,41 zł/m2 10,00 m2 554,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 93,74 zł/m2 10,00 m2 937,40 zł
$$$ Balustrada stalowa 505,36 zł/mb 6,00 mb 3 032,14 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 81,22 zł/m2 105,00 m2 8 528,10 zł Sprawdź to
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 105,00 m2 5 455,61 zł Zobacz
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 105,00 m2 397,95 zł Sprawdź to
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,88 zł/m2 105,00 m2 1 561,95 zł Ciekawe
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 75,23 zł/m2 105,00 m2 7 899,15 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 83,71 zł/m2 105,00 m2 8 789,54 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 35,00 mb 2 921,35 zł Ciekawe
$$$ Okna dachowe z montażem 1 583,91 zł/szt. 4,00 szt. 6 335,66 zł Zobacz to!
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 63,10 zł/m2 98,00 m2 6 183,80 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 84,52 zł/m2 98,00 m2 8 282,55 zł Sprawdź to
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 18,00 m2 704,16 zł Zobacz to!
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł Zobacz
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 775,63 zł/m2 28,00 m2 21 717,64 zł Zobacz to!
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Ciekawe
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Ciekawe
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 217 538,88 zł

Koszt budowy domu 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom jednorodzinny, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 31 300 zł – założenia do samego fundamentu są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 19 500 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 18 100 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy,
 • ściany działowe – 9000 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego,
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 7 000 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach,
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 47 550 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 14 900 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkon – tu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 6 500 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 5800 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2 łączny koszt wyniesie ponad 45 500 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 26 900 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.


Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego otwartego wyniesie 184 tys. zł, natomiast do stanu zamkniętego wyniesie prawie 210 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2019 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 120,33 zł/m2 65,00 m2 7 821,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 61,42 zł/m2 65,00 m2 3 992,02 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 56,55 zł/m2 110,50 m2 6 248,77 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 38,35 zł/m2 110,50 m2 4 238,17 zł Zobacz
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 69,20 zł/m2 77,35 m2 5 352,62 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 47,77 zł/m2 77,35 m2 3 695,26 zł Ciekawe
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Ciekawe
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł Sprawdź to
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Ciekawe
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł Ciekawe
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 278,76 zł/m2 45,00 m2 12 544,20 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 52,65 zł/m2 45,00 m2 2 369,14 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 188,50 m2 9 391,07 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 188,50 m2 8 694,09 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 126,75 m2 3 561,68 zł Zobacz to!
$$$