Koszt budowy domu 2019 vs. 2018 - co się zmieniło?

Rok 2018 upłynął pod hasłem wzrostów cen w branży budowlanej, niedoborów pracowników i wzrostów cen materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przełożyły się oczywiście na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2019 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 8.3-9.3% rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Mniej więcej tyle, że otrzymując aktualne średnie wynagrodzenie (ok. 5000 zł brutto, 3550 zł netto) zatrudniony musi pracować na wymarzony dom ok. 6 miesięcy dłużej. Nawet pomimo dużych wzrostów średniego wynagrodzenia. Pamiętając o tym, że większość z nas zarabia poniżej średniej krajowej - okres oszczędzania na dom może być nawet o rok dłuższy.

Szczegółowa wycena budowy domu jednorodzinnego w trzech wariantach znajduje się poniżej. Jest ona zgodna ze średnimi cenami aktualnymi na początek roku 2019. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli natomiast szukasz już firmy, która wybuduje dla Ciebie dom - wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, że szukając firmy odpowiednio wcześnie i porównując oferty z wielu źródeł masz większą szansę na niższą cenę.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

 1. Założenia początkowe wykonanych kosztorysów
 2. Omówienie etapu przed rozpoczęciem budowy - projekt, podciągnięcie mediów i formalności
 3. Wycena stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego
 4. Kosztorys budowy domu do stanu deweloperskiego
 5. Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni 100, 140 i 200 m2
 6. Porównanie kosztów budowy w latach 2016-2019
 7. Znajdź wykonawcę na budowę Twojego domu

Kosztorys budowy domu o powierzchni 100, 140 i 195 m2 obliczony na podstawie kalkulatora kosztów budowy udostępnionego na https://kb.pl/budowa/

Jeżeli nie widzisz infografiki (problem na urządzeniach mobilnych), kliknij tu.

1. Koszt wybudowania domu 2019 w Polsce – założenia początkowe do wyceny

Przed określeniem krok po kroku, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Nie opieramy się na konkretnym projekcie - założyliśmy natomiast, że projekty domów będą miały prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Rozmiary wybranych projektów odpowiadają najczęściej wybieranym na polskim rynku. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut.

W poniższym opracowaniu zostaną wycenione koszty budowy trzech domów modelowych:

 • 100 m2 - domek parterowy, pełne 100 m2 to powierzchnia użytkowa
 • 140 m2 - dom z piętrem, 2 poziomy po 70 m2, bez piwnicy, powierzchnia użytkowa ok. 125 m2
 • 195 m2 - dom trzypoziomowy - piwnica, parter i piętro (dla ułatwienia będziemy pisać o domu 200 m2), przy czym powierzchnia użytkowa domu to 130 m2 (parter + piętro).

Całkowity koszt budowy domu oszacujemy do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze)
 • tynki, posadzki i parapety
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kosztorys budowy domu nie będzie uwzględniał m.in.:

 • zakupu działki budowlanej,
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 1500 zł jak tez wykonać projekt indywidualny za 5-10 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/m2, drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/m2. Przykładowy kosztorys wykończenia tych trzech domów pod klucz przedstawiamy w osobnym artykule, ale celowo nie uwzględniamy go w tym miejscu,
 • zagospodarowania ogrodu przy domu - ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. - koszty mogą się tu wahać od 10 do nawet 100 tys. zł.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2019 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-10%. Jeżeli interesują Cię konkretny cennik usług budowlanych w Twoim mieście - kliknij tu. Znajdziesz tu średnie cenniki dla ponad 150 miast w całej Polsce.

Wszystkie podane ceny to wartości netto. VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych i 23% dla klientów biznesowych.

Zakładamy budowę domu systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie mamy jednej firmy z którą się rozliczamy jak przy systemie zleconym.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1700 do 4000 zł plus przynajmniej 1200-2500 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 5-10 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.

3. Cena budowy domu 2019 – stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.

Budynek w stane surowym zamkniętym. Koszty budowy takiego domu jednorodzinnego w 2019 roku znacząco wzrosły - cena budowy urosła średnio o 8-9%

Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2019 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 29,5 tys. złotych (w tym niecałe 21 tys. za materiały i niecałe 9 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem prac budowlanych będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie ponad 7400 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 6900 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2000 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 3000 zł.

W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2019 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1400 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 3000 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie ponad 2500 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 29 tysięcy złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść niecałe 34 tysiące złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 9 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 5 100 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 1 900 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 17 700 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 3 500 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 390 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 11 400 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 2 100 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie ponad 51 000 zł. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowy – stan surowy otwarty. Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ponad 136 tys. zł.

Sprawdzona firma do budowy dachu

Szukając dobrej firmy do budowy dachu warto opierać się na sprawdzonych fachowcach. Jeżeli jednak nie masz firmy z polecenia, skorzystaj z naszej usługi Szukaj Wykonawcy. Dzięki niej uzyskasz kilka dobrych ofert od sprawdzonych wykonawców.

Sprawdź!

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 15 600 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 4500 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 40-60% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 3 200 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 2350 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2019 do stanu surowego zamkniętego? Faktyczny koszt to 157 tysięcy złotych w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2019 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys157 395 zł
 • Niska cena122 880 zł
 • Średnia cena151 366 zł
 • Wysoka cena196 739 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 100,00 m2 20 795,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 100,00 m2 8 744,83 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 150,00 m2 7 473,00 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 150,00 m2 6 918,38 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 70,00 m2 1 967,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 70,00 m2 3 021,27 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 258,12 zł/m2 100,00 m2 25 812,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 32,14 zł/m2 100,00 m2 3 214,01 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 84 949,92 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 150,00 m2 9 091,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 150,00 m2 5 094,84 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,51 zł/m2 150,00 m2 526,50 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 9,44 zł/m2 150,00 m2 1 415,72 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 150,00 m2 10 113,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 150,00 m2 7 618,95 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 50,00 mb 3 489,29 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 57,80 zł/m2 100,00 m2 5 780,00 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 56,22 zł/m2 100,00 m2 5 622,09 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 20,00 m2 782,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 51 298,23 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 20,00 m2 12 784,60 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 20,00 m2 2 826,78 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 21 146,52 zł
SUMA: 157 394,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 158,04 zł/m2 100,00 m2 15 804,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 70,15 zł/m2 100,00 m2 7 015,48 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 37,20 zł/m2 150,00 m2 5 580,00 zł Dodatkowe
finansowanie
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 31,36 zł/m2 150,00 m2 4 704,49 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 20,68 zł/m2 70,00 m2 1 447,60 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 24,49 zł/m2 70,00 m2 1 714,20 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 191,38 zł/szt. 6,00 szt. 1 148,30 zł
$ Kominy dymowe 2 905,33 zł/szt. 1,00 szt. 2 905,33 zł
$ Wykończenie kominów 848,18 zł/szt. 2,00 szt. 1 696,36 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 227,24 zł/m2 100,00 m2 22 724,00 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 21,46 zł/m2 100,00 m2 2 145,91 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 66 885,67 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 49,76 zł/m2 150,00 m2 7 464,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 23,74 zł/m2 150,00 m2 3 561,14 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,10 zł/m2 150,00 m2 465,00 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 6,49 zł/m2 150,00 m2 972,94 zł Więcej
$ Dachówka ceramiczna - materiały 55,89 zł/m2 150,00 m2 8 383,50 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 35,06 zł/m2 150,00 m2 5 259,42 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 58,46 zł/mb 50,00 mb 2 923,20 zł Więcej
$ Wyłaz dachowy 341,04 zł/szt. 1,00 szt. 341,04 zł Więcej
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 46,23 zł/m2 100,00 m2 4 623,00 zł Więcej
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 48,74 zł/m2 100,00 m2 4 874,42 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 27,67 zł/m2 20,00 m2 553,40 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 27,33 zł/m2 20,00 m2 546,67 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 39 967,74 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 564,89 zł/m2 20,00 m2 11 297,80 zł
$ Montaż okien 67,63 zł/m2 20,00 m2 1 352,60 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 840,27 zł/szt. 1,00 szt. 1 840,27 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 536,35 zł/szt. 1,00 szt. 1 536,35 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 16 027,02 zł
SUMA: 122 880,43 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 100,00 m2 20 795,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 71,80 zł/m2 100,00 m2 7 179,57 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 150,00 m2 7 473,00 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 150,00 m2 6 918,38 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 24,55 zł/m2 70,00 m2 1 718,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 26,41 zł/m2 70,00 m2 1 848,78 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 258,12 zł/m2 100,00 m2 25 812,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 32,14 zł/m2 100,00 m2 3 214,01 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 81 963,69 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 150,00 m2 9 091,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 150,00 m2 5 094,84 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,51 zł/m2 150,00 m2 526,50 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 9,44 zł/m2 150,00 m2 1 415,72 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 150,00 m2 10 113,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 150,00 m2 7 618,95 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 50,00 mb 3 489,29 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 57,80 zł/m2 100,00 m2 5 780,00 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 56,22 zł/m2 100,00 m2 5 622,09 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 34,68 zł/m2 20,00 m2 693,60 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 40,14 zł/m2 20,00 m2 802,82 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 50 637,90 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 20,00 m2 12 784,60 zł
$$ Montaż okien 86,65 zł/m2 20,00 m2 1 733,04 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 457,80 zł/szt. 1,00 szt. 2 457,80 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 789,38 zł/szt. 1,00 szt. 1 789,38 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 18 764,82 zł
SUMA: 151 366,41 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 273,56 zł/m2 100,00 m2 27 356,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 100,00 m2 8 744,83 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 66,10 zł/m2 150,00 m2 9 915,00 zł Dodatkowe
finansowanie
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 75,76 zł/m2 150,00 m2 11 363,61 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 70,00 m2 1 967,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 70,00 m2 3 021,27 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 314,83 zł/szt. 6,00 szt. 1 888,96 zł
$$$ Kominy dymowe 3 226,74 zł/szt. 1,00 szt. 3 226,74 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 049,61 zł/szt. 2,00 szt. 4 099,21 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 278,76 zł/m2 100,00 m2 27 876,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 52,65 zł/m2 100,00 m2 5 264,76 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 104 723,38 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 81,22 zł/m2 150,00 m2 12 183,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 150,00 m2 7 793,73 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,79 zł/m2 150,00 m2 568,50 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,88 zł/m2 150,00 m2 2 231,36 zł Więcej
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 75,23 zł/m2 150,00 m2 11 284,50 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 83,71 zł/m2 150,00 m2 12 556,49 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 50,00 mb 4 173,36 zł Więcej
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 63,10 zł/m2 100,00 m2 6 310,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 84,52 zł/m2 100,00 m2 8 451,58 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 20,00 m2 782,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 68 141,48 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 775,63 zł/m2 20,00 m2 15 512,60 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 20,00 m2 2 826,78 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 23 874,52 zł
SUMA: 196 739,39 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie, ceny netto. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 20 700 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 m2 niż w przypadku domu parterowego 100 m2.
 • ściany nośne – 19 500 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 7 000 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 7 000 zł – j.w.
 • stropy – 40 100 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (realny koszt to 22,5 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3,1 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 14,5 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2900 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 6300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 2500 zł).
 • dach – 44 500 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 27 400 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 21 tys. zł (lub 16 200 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 2340 zł, a drzwi wejściowe antywłamaniowe - 3200 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 175 tys. zł. W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Cena budowy domu 2019 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys175 375 zł
 • Niska cena138 610 zł
 • Średnia cena168 002 zł
 • Wysoka cena217 539 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 70,00 m2 14 556,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 70,00 m2 6 121,38 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,10 zł/m2 98,00 m2 2 753,80 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 98,00 m2 4 229,77 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 49,82 zł/m2 203,00 m2 10 113,46 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 203,00 m2 9 362,87 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 70,00 m2 22 485,40 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,57 zł/m2 70,00 m2 3 119,82 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 258,12 zł/m2 50,00 m2 12 906,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 32,14 zł/m2 50,00 m2 1 607,01 zł Więcej
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Więcej
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 103 437,73 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 105,00 m2 6 364,05 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 105,00 m2 3 566,39 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 105,00 m2 397,95 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 105,00 m2 991,00 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 105,00 m2 7 079,10 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 105,00 m2 5 333,27 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 35,00 mb 2 442,50 zł Więcej
$$ Okna dachowe z montażem 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 57,80 zł/m2 98,00 m2 5 664,40 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 56,22 zł/m2 98,00 m2 5 509,65 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 18,00 m2 704,16 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 44 546,38 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 28,00 m2 17 898,44 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 27 391,07 zł
SUMA: 175 375,17 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 158,04 zł/m2 70,00 m2 11 062,80 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 70,15 zł/m2 70,00 m2 4 910,83 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 20,68 zł/m2 98,00 m2 2 026,64 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 24,49 zł/m2 98,00 m2 2 399,88 zł
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 37,20 zł/m2 203,00 m2 7 551,60 zł Dodatkowe
finansowanie
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 31,36 zł/m2 203,00 m2 6 366,75 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 191,38 zł/szt. 6,00 szt. 1 148,30 zł
$ Kominy dymowe 2 905,33 zł/szt. 1,00 szt. 2 905,33 zł
$ Wykończenie kominów 848,18 zł/szt. 2,00 szt. 1 696,36 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 304,12 zł/m2 70,00 m2 21 288,40 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 31,56 zł/m2 70,00 m2 2 209,03 zł
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 227,24 zł/m2 50,00 m2 11 362,00 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 21,46 zł/m2 50,00 m2 1 072,95 zł Więcej
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 206,07 zł/m2 7,40 m2 1 524,89 zł Więcej
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 128,17 zł/m2 10,00 m2 1 281,72 zł Więcej
$ Elewacja i izolacja - materiały 61,13 zł/m2 10,00 m2 611,30 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 29,69 zł/m2 10,00 m2 296,93 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 36,93 zł/m2 10,00 m2 369,27 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 83 062,51 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 49,76 zł/m2 105,00 m2 5 224,80 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 23,74 zł/m2 105,00 m2 2 492,80 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,10 zł/m2 105,00 m2 325,50 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,49 zł/m2 105,00 m2 681,06 zł Więcej
$ Dachówka ceramiczna - materiały 55,89 zł/m2 105,00 m2 5 868,45 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 35,06 zł/m2 105,00 m2 3 681,60 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 58,46 zł/mb 35,00 mb 2 046,24 zł Więcej
$ Okna dachowe z montażem 875,20 zł/szt. 4,00 szt. 3 500,80 zł
$ Wyłaz dachowy 341,04 zł/szt. 1,00 szt. 341,04 zł Więcej
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 46,23 zł/m2 98,00 m2 4 530,54 zł Więcej
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 48,74 zł/m2 98,00 m2 4 776,93 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 27,67 zł/m2 18,00 m2 498,06 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 27,33 zł/m2 18,00 m2 492,01 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 34 459,83 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 564,89 zł/m2 28,00 m2 15 816,92 zł
$ Montaż okien 67,63 zł/m2 28,00 m2 1 893,64 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 840,27 zł/szt. 1,00 szt. 1 840,27 zł Więcej
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 536,35 zł/szt. 1,00 szt. 1 536,35 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 21 087,18 zł
SUMA: 138 609,51 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 207,95 zł/m2 70,00 m2 14 556,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 71,80 zł/m2 70,00 m2 5 025,70 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 24,55 zł/m2 98,00 m2 2 405,90 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 26,41 zł/m2 98,00 m2 2 588,30 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 49,82 zł/m2 203,00 m2 10 113,46 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 203,00 m2 9 362,87 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 70,00 m2 22 485,40 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 44,57 zł/m2 70,00 m2 3 119,82 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 258,12 zł/m2 50,00 m2 12 906,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 32,14 zł/m2 50,00 m2 1 607,01 zł Więcej
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 263,25 zł/m2 7,40 m2 1 948,03 zł Więcej
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$$ Balustrada stalowa 448,43 zł/mb 6,00 mb 2 690,56 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 99 550,39 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 105,00 m2 6 364,05 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 105,00 m2 3 566,39 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,51 zł/m2 105,00 m2 368,55 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 105,00 m2 991,00 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 67,42 zł/m2 105,00 m2 7 079,10 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 105,00 m2 5 333,27 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 35,00 mb 2 442,50 zł Więcej
$$ Okna dachowe z montażem 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł
$$ Wyłaz dachowy 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 57,80 zł/m2 98,00 m2 5 664,40 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 56,22 zł/m2 98,00 m2 5 509,65 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 34,68 zł/m2 18,00 m2 624,24 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 40,14 zł/m2 18,00 m2 722,54 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 43 880,06 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 639,23 zł/m2 28,00 m2 17 898,44 zł
$$ Montaż okien 86,65 zł/m2 28,00 m2 2 426,26 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 457,80 zł/szt. 1,00 szt. 2 457,80 zł Więcej
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 789,38 zł/szt. 1,00 szt. 1 789,38 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 24 571,88 zł
SUMA: 168 002,34 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 273,56 zł/m2 70,00 m2 19 149,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 87,45 zł/m2 70,00 m2 6 121,38 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,10 zł/m2 98,00 m2 2 753,80 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 98,00 m2 4 229,77 zł
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 66,10 zł/m2 203,00 m2 13 418,30 zł Dodatkowe
finansowanie
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 75,76 zł/m2 203,00 m2 15 378,76 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 314,83 zł/szt. 6,00 szt. 1 888,96 zł
$$$ Kominy dymowe 3 226,74 zł/szt. 1,00 szt. 3 226,74 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 049,61 zł/szt. 2,00 szt. 4 099,21 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 347,21 zł/m2 70,00 m2 24 304,70 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 78,85 zł/m2 70,00 m2 5 519,16 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 278,76 zł/m2 50,00 m2 13 938,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 52,65 zł/m2 50,00 m2 2 632,38 zł Więcej
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Więcej
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 229,08 zł/m2 10,00 m2 2 290,78 zł Więcej
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 82,36 zł/m2 10,00 m2 823,60 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,84 zł/m2 10,00 m2 418,40 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 55,41 zł/m2 10,00 m2 554,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 93,74 zł/m2 10,00 m2 937,40 zł
$$$ Balustrada stalowa 505,36 zł/mb 6,00 mb 3 032,14 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 127 599,66 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 81,22 zł/m2 105,00 m2 8 528,10 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 105,00 m2 5 455,61 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 105,00 m2 397,95 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,88 zł/m2 105,00 m2 1 561,95 zł Więcej
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 75,23 zł/m2 105,00 m2 7 899,15 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 83,71 zł/m2 105,00 m2 8 789,54 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 35,00 mb 2 921,35 zł Więcej
$$$ Okna dachowe z montażem 1 583,91 zł/szt. 4,00 szt. 6 335,66 zł
$$$ Wyłaz dachowy 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 63,10 zł/m2 98,00 m2 6 183,80 zł Więcej
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 84,52 zł/m2 98,00 m2 8 282,55 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 39,12 zł/m2 18,00 m2 704,16 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 58 728,95 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 775,63 zł/m2 28,00 m2 21 717,64 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł/szt. 1,00 szt. 3 193,84 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł/szt. 1,00 szt. 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 31 210,27 zł
SUMA: 217 538,88 zł

Koszt budowy domu 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom jednorodzinny, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 31 300 zł – założenia do samego fundamentu są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 19 500 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 18 100 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy,
 • ściany działowe – 9000 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego,
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 7 000 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach,
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 47 550 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 14 900 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkon – tu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 6 500 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 5800 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2 łączny koszt wyniesie ponad 45 500 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 26 900 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.

Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego otwartego wyniesie 184 tys. zł, natomiast do stanu zamkniętego wyniesie prawie 210 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2019 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys210 489 zł
 • Niska cena165 217 zł
 • Średnia cena198 849 zł
 • Wysoka cena255 407 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 120,33 zł/m2 65,00 m2 7 821,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 61,42 zł/m2 65,00 m2 3 992,02 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 56,55 zł/m2 110,50 m2 6 248,77 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 38,35 zł/m2 110,50 m2 4 238,17 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 69,20 zł/m2 77,35 m2 5 352,62 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 47,77 zł/m2 77,35 m2 3 695,26 zł Więcej
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Więcej
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł Więcej
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 278,76 zł/m2 45,00 m2 12 544,20 zł Więcej
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 52,65 zł/m2 45,00 m2 2 369,14 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 188,50 m2 9 391,07 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 188,50 m2 8 694,09 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 126,75 m2 3 561,68 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 126,75 m2 5 470,65 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Więcej
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Balkon
Płyta balkonowa z robocizną 171,00 zł/m2 10,00 m2 1 710,00 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 73,25 zł/m2 10,00 732,52 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$$ Balustrada stalowa 448,43 zł/mb 6,00 mb 2 690,56 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Więcej
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 140 216,91 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 97,50 m2 5 909,48 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 97,50 m2 3 311,64 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 97,50 m2 369,52 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 97,50 m2 920,22 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna 67,42 zł/m2 97,50 m2 6 573,45 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 97,50 m2 4 952,32 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 32,50 mb 2 268,04 zł Więcej
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy z montażem 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 57,80 zł/m2 91,00 m2 5 259,80 zł
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 56,22 zł/m2 91,00 m2 5 116,10 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 39,12 zł/m2 32,50 m2 1 271,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 32,50 m2 2 233,32 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 43 399,67 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 620,69 zł/m2 28,00 m2 17 379,39 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł 3 193,84 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 26 872,02 zł
SUMA: 210 488,59 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 89,81 zł/m2 65,00 m2 5 837,65 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 57,15 zł/m2 65,00 m2 3 714,95 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 43,34 zł/m2 110,50 m2 4 789,07 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 26,68 zł/m2 110,50 m2 2 948,48 zł
$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 49,50 zł/m2 77,35 m2 3 828,82 zł
$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 32,72 zł/m2 77,35 m2 2 531,10 zł Więcej
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 304,12 zł/m2 65,00 m2 19 767,80 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 31,56 zł/m2 65,00 m2 2 051,24 zł
$ Strop II nad parterem teriva - materiały 304,12 zł/m2 65,00 m2 19 767,80 zł Więcej
$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 31,56 zł/m2 65,00 m2 2 051,24 zł Więcej
$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 227,24 zł/m2 45,00 m2 10 225,80 zł Więcej
$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 21,46 zł/m2 45,00 m2 965,66 zł
Ściany nośne
$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 37,20 zł/m2 188,50 m2 7 012,20 zł Dodatkowe
finansowanie
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 31,36 zł/m2 188,50 m2 5 911,98 zł
Ściany działowe
$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 20,68 zł/m2 126,75 m2 2 621,19 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 24,49 zł/m2 126,75 m2 3 103,93 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 191,38 zł/szt. 6,00 szt. 1 148,30 zł
$ Kominy dymowe 2 905,33 zł/szt. 1,00 szt. 2 905,33 zł Więcej
$ Wykończenie kominów 848,18 zł/szt. 2,00 szt. 1 696,36 zł
Balkon
Płyta balkonowa z robocizną 128,17 zł/m2 10,00 m2 1 281,72 zł Więcej
$ Elewacja i izolacja - materiały 59,36 zł/m2 10,00 593,57 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 29,69 zł/m2 10,00 m2 296,93 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 36,93 zł/m2 10,00 m2 369,27 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Schody
$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 206,07 zł/m2 7,40 m2 1 524,89 zł Więcej
$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 206,07 zł/m2 7,40 m2 1 524,89 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 111 447,69 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 49,76 zł/m2 97,50 m2 4 851,60 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 23,74 zł/m2 97,50 m2 2 314,74 zł
$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,10 zł/m2 97,50 m2 302,25 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,49 zł/m2 97,50 m2 632,41 zł Więcej
$ Dachówka ceramiczna 55,89 zł/m2 97,50 m2 5 449,27 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 35,06 zł/m2 97,50 m2 3 418,62 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 58,46 zł/mb 32,50 mb 1 900,08 zł Więcej
$ Okna dachowe (z montażem) 875,20 zł/szt. 4,00 szt. 3 500,80 zł Więcej
$ Wyłaz dachowy z montażem 341,04 zł/szt. 1,00 szt. 341,04 zł Więcej
Docieplenie dachu
$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 46,23 zł/m2 91,00 m2 4 206,93 zł
$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 48,74 zł/m2 91,00 m2 4 435,72 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 27,67 zł/m2 32,50 m2 899,27 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 27,33 zł/m2 32,50 m2 888,34 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 33 141,10 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 548,51 zł/m2 28,00 m2 15 358,23 zł
$ Montaż okien 67,63 zł/m2 28,00 m2 1 893,64 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 840,27 zł 1 840,27 zł Więcej
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 536,35 zł 1 536,35 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 20 628,49 zł
SUMA: 165 217,28 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 102,27 zł/m2 65,00 m2 6 647,55 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 59,23 zł/m2 65,00 m2 3 850,01 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 56,55 zł/m2 110,50 m2 6 248,77 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 38,35 zł/m2 110,50 m2 4 238,17 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 69,20 zł/m2 77,35 m2 5 352,62 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 47,77 zł/m2 77,35 m2 3 695,26 zł Więcej
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 321,22 zł/m2 65,00 m2 20 879,30 zł Więcej
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 44,57 zł/m2 65,00 m2 2 896,98 zł Więcej
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 258,12 zł/m2 45,00 m2 11 615,40 zł Więcej
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 32,14 zł/m2 45,00 m2 1 446,30 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 49,82 zł/m2 188,50 m2 9 391,07 zł Dodatkowe
finansowanie
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 46,12 zł/m2 188,50 m2 8 694,09 zł
Ściany działowe
$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 24,55 zł/m2 126,75 m2 3 111,71 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 26,41 zł/m2 126,75 m2 3 347,62 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 234,21 zł/szt. 6,00 szt. 1 405,23 zł
$$ Kominy dymowe 3 095,76 zł/szt. 1,00 szt. 3 095,76 zł Więcej
$$ Wykończenie kominów 1 251,73 zł/szt. 2,00 szt. 2 503,45 zł
Balkon
Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 73,25 zł/m2 10,00 732,52 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$$ Balustrada stalowa 448,43 zł/mb 6,00 mb 2 690,56 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 263,25 zł/m2 7,40 m2 1 948,03 zł Więcej
$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 263,25 zł/m2 7,40 m2 1 948,03 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 132 496,74 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 60,61 zł/m2 97,50 m2 5 909,48 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 33,97 zł/m2 97,50 m2 3 311,64 zł
$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,51 zł/m2 97,50 m2 342,23 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 9,44 zł/m2 97,50 m2 920,22 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna 67,42 zł/m2 97,50 m2 6 573,45 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 50,79 zł/m2 97,50 m2 4 952,32 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 69,79 zł/mb 32,50 mb 2 268,04 zł Więcej
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 206,20 zł/szt. 4,00 szt. 4 824,78 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy z montażem 389,59 zł/szt. 1,00 szt. 389,59 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 57,80 zł/m2 91,00 m2 5 259,80 zł
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 56,22 zł/m2 91,00 m2 5 116,10 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 34,68 zł/m2 32,50 m2 1 127,10 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 40,14 zł/m2 32,50 m2 1 304,59 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 42 299,33 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 620,69 zł/m2 28,00 m2 17 379,39 zł
$$ Montaż okien 86,65 zł/m2 28,00 m2 2 426,26 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 457,80 zł 2 457,80 zł Więcej
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 789,38 zł 1 789,38 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 24 052,83 zł
SUMA: 198 848,90 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 120,33 zł/m2 65,00 m2 7 821,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 61,42 zł/m2 65,00 m2 3 992,02 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 70,31 zł/m2 110,50 m2 7 769,26 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 64,29 zł/m2 110,50 m2 7 104,04 zł
$$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 80,10 zł/m2 77,35 m2 6 195,73 zł
$$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 76,91 zł/m2 77,35 m2 5 949,21 zł Więcej
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 347,21 zł/m2 65,00 m2 22 568,65 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 78,85 zł/m2 65,00 m2 5 124,94 zł
$$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 347,21 zł/m2 65,00 m2 22 568,65 zł Więcej
$$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 78,85 zł/m2 65,00 m2 5 124,94 zł Więcej
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 278,76 zł/m2 45,00 m2 12 544,20 zł Więcej
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 52,65 zł/m2 45,00 m2 2 369,14 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 67,10 zł/m2 188,50 m2 12 648,35 zł Dodatkowe
finansowanie
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 75,76 zł/m2 188,50 m2 14 280,27 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 28,10 zł/m2 126,75 m2 3 561,68 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 43,16 zł/m2 126,75 m2 5 470,65 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 314,83 zł/szt. 6,00 szt. 1 888,96 zł
$$$ Kominy dymowe 3 226,74 zł/szt. 1,00 szt. 3 226,74 zł Więcej
$$$ Wykończenie kominów 2 049,61 zł/szt. 2,00 szt. 4 099,21 zł
Balkon
Płyta balkonowa z robocizną 229,08 zł/m2 10,00 m2 2 290,78 zł Więcej
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 79,97 zł/m2 10,00 799,72 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,84 zł/m2 10,00 m2 418,40 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 55,41 zł/m2 10,00 m2 554,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 93,74 zł/m2 10,00 m2 937,40 zł
$$$ Balustrada stalowa 505,36 zł/mb 6,00 mb 3 032,14 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł Więcej
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 389,57 zł/m2 7,40 m2 2 882,85 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 168 106,35 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 81,22 zł/m2 97,50 m2 7 918,95 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 97,50 m2 5 065,93 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,79 zł/m2 97,50 m2 369,52 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,88 zł/m2 97,50 m2 1 450,38 zł Więcej
$$$ Dachówka ceramiczna 75,23 zł/m2 97,50 m2 7 334,93 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 83,71 zł/m2 97,50 m2 8 161,72 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 32,50 mb 2 712,68 zł Więcej
$$$ Okna dachowe (z montażem) 1 583,91 zł/szt. 4,00 szt. 6 335,66 zł Więcej
$$$ Wyłaz dachowy z montażem 432,21 zł/szt. 1,00 szt. 432,21 zł Więcej
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 63,10 zł/m2 91,00 m2 5 742,10 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 84,52 zł/m2 91,00 m2 7 690,94 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 39,12 zł/m2 32,50 m2 1 271,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 32,50 m2 2 233,32 zł
Inne
Łączny koszt: Dach 56 719,74 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 753,14 zł/m2 28,00 m2 21 087,83 zł
$$$ Montaż okien 141,34 zł/m2 28,00 m2 3 957,49 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 193,84 zł 3 193,84 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 341,30 zł 2 341,30 zł Więcej
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 30 580,46 zł
SUMA: 255 406,56 zł

4. Ile kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego w 2019?

Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego każdy inwestor zada sobie pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu do stanu deweloperskiego, lub ile kosztuje budowa domu pod klucz. Przyjrzyjmy się więc, jak będą wyglądały koszty elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, tynków, czy parapetów. Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku, dlatego opiszemy je wspólnie.

Jak wybrać fachowca od elewacji?

Aby znaleźć fachową ekipę od wykonania elewacji polecamy wypełnić ten formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy, porównasz ceny i wybierzesz najkorzystniejszą opcję.

Otrzymaj ofertę!

Koszt wykonania ocieplenia i elewacji budynku

Na pierwszy ogień pójdzie elewacja i ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do docieplenia na polskim rynku są wełna mineralna oraz styropian. Zarówno koszty, jak i właściwości izolacyjne będą uzależnione przede wszystkim od grubości i jakości materiału oraz poprawności i dokładności montażu.

Warto pamiętać, że na początku 2017 roku wprowadzone zostały nowe normy izolacyjne, które muszą spełniać nowo budowane domy (więcej na ten temat przeczytasz tu). W związku z tym ceny elewacji znacząco wzrosły. Należy bowiem użyć lepszych (grubszych) materiałów aby spełnić zakładane normy. Wiąże się to również z wyższymi kosztami robocizny - właśnie koszty montażu elewacji wzrosły w niektórych województwach nawet o 30-40%. Na materiały wydamy od 10% (styropian) do ok. 20% więcej (wełna mineralna).

W przeliczeniu ma m2 powierzchni elewacji możemy przyjąć, że:

 • cena elewacji (zobacz cennik wykonania elewacji w ponad 150 miastach w Polsce) z tynku akrylowego w jasnym kolorze ocieplona styropianem frezowanym o grubości 25 cm – ok. 105 zł/m2 za materiały oraz ok. 61 zł/m2 za robociznę
 • cena elewacji wykończona tynkiem silikatowym i dobrej jakości wełną mineralną o grubości 25 cm – ok. 137 zł/m2 i ok. 66,5 zł/m2 za robociznę.

Na nasze potrzeby zastosujemy wełnę mineralną z uwagi na jej lepsze właściwości (czytaj więcej co wybrać na elewację – wełnę mineralną czy styropian). Biorąc pod uwagę wymiary domów prognozowane koszty wykonania elewacji będą następujące:

 • dom 100 m2 – powierzchnia elewacji w domu parterowym bez poddasza wyniesie około 140 m2, a łączny koszt elewacji z wełny mineralnej i tynku silikatowego to 29 500 tys. zł, w tym 19 200 zł za materiały i 10 300 zł za robociznę
 • dom 140 m2uwzględniając parter i poddasze po 70 m2 powierzchnia elewacji wyniesie ok. 168 m2 a łączny koszt nieco ponad 34 200 zł
 • dom 200 m2koszt elewacji wyniesie niecałe 33 000 zł przy powierzchni łącznej 162 m2 (zakładamy, że prawie cała piwnica znajduje się poniżej poziomu gruntu, a parter i poddasze mają nieco mniejszą powierzchnię, niż w domu 140 m2)

Koszt budowy domu 2019 - ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Prace we wnętrzu domu w stanie surowym zamkniętym rozpoczniemy od położenia instalacji wewnętrznych. Będą to instalacje elektryczne, wodociągowe oraz grzewcze. Ich koszt będzie w największym stopniu uzależniony od liczby punktów, które mamy zamiar montować. Przyjrzyjmy się więc szczegółowym cenom:

Koszt instalacji elektrycznej

Kompletna instalacja elektryczna musi zostać wyceniona w dwóch etapach – części stałej – podobnej dla każdego domu bez względu na jego wielkość (wyposażona tablica rozdzielcza oraz bezpieczniki) oraz zmiennej (koszt położenia każdego punktu elektrycznego, przeciągnięcia kabli i montażu w odpowiednim miejscu gniazdka, włącznika światła lub kostki pod przyszłą lampę). Koszty instalacji elektrycznej wzrosły w 2018 w stosunku do 2017 o około 7-8% i w przypadku poszczególnych domów będą następujące:

 • dom 100 m2 koszt budowy domu wzrośnie w tym przypadku o ok. 9 300 zł. W tej cenie zostanie zainstalowanych 80-85 punktów elektrycznych, a cena pokryje materiały i fachowy montaż (uwaga – punkty elektryczne to nie tylko gniazdka elektryczne, ale też włączniki światła, punkty oświetleniowe na suficie, podłączenie trójfazowe płyty grzewczej, czy instalacje teletechniczne).
 • dom 140 m2w przypadku budynku o większej powierzchni wzrośnie również liczba punktów elektrycznych. Szacujemy, że w domu o powierzchni 140 m2 będzie potrzebnych od 100 do 110 punktów. Cena, jaką weźmie za swoje usługi elektryk wraz z materiałami wyniesie ponad 11 800 zł.
 • dom 200 m2rozprowadzenie instalacji elektrycznych na wszystkich trzech poziomach budynku będzie najbardziej kosztowne. Inwestor musi się przygotować na wydatek na poziomie około 14 200 zł za montaż 130-140 punktów elektrycznych w całym domu.

Stan deweloperski - Instalacje wodno-kanalizacyjne

Po instalacjach elektrycznych kolej na instalacje wodno-kanalizacyjne. Tu podobnie jak przy elektryce cena będzie uzależniona przede wszystkim od liczby punktów, które chcemy zamontować. Na łączny koszt wpływ będzie miała również odległość tych punktów od siebie (jeżeli mamy 6 punktów wodociągowych w jednej łazience, to koszt ułożenia rur będzie znacząco niższy niż przy tej samej liczbie punktów w dwóch łazienkach na dwóch krańcach jednego budynku).

Średnie ceny usług hydraulicznych w stosunku do 2018 roku wzrosły o około 6% i kształtują się następująco:

 • dom 100 m2przyjmujemy, że w domku znajdzie się jedna łazienka z 5 punktami (prysznic, wanna, umywalka, toaleta i pralka), dodatkowe WC (2 punkty – toaleta i umywalka), zlewozmywak i zmywarka w kuchni oraz dodatkowy kranik na zewnątrz. W sumie 10 punktów i wydatek ponad 4 400 zł (komplet materiałów i fachowy montaż hydraulika – zobacz cennik prac hydraulicznych w ponad 150 miastach w całej Polsce)
 • dom 140 m2 – w stosunku do domku o powierzchni 100 m2 dodamy kolejne 4 punkty na drugą łazienkę – punkty na WC, umywalkę, prysznic i bidet. Koszt ich montażu wraz z materiałami wyniesie około 6 200 zł.
 • dom 200 m2 tu koszt wyniesie ok. 7 100 zł z uwagi na większą liczbę punktów hydraulicznych w piwnicy (w sumie będzie ich 16).

Instalacja centralnego ogrzewania i wyposażenie kotłowni a koszt budowy domu

Przed rozpoczęciem pracy nad ścianami i posadzkami należy jeszcze rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania. Tu zdecydujemy się na zróżnicowanie sposobów ogrzewania poszczególnych części domu – część domu będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami, natomiast reszta za pomocą ogrzewania podłogowego. Ceny kształtują się w tym wypadku następująco:

 • dom 100 m260 m2 domu ogrzejemy za pomocą tradycyjnych grzejników (koszty zakupu grzejników z głowicami termostatycznymi i rozprowadzenia rur po domu to wydatek około 6 100 zł). Ogrzewanie podłogowe na 40 m2 będzie się wiązało z wydatkiem dodatkowych 4 440 zł (w cenie montaż i komplet materiałów – rurki, folia, styropian, zawory, termostat, rozdzielacze i sterownik na ścianie – nie uwzględniamy wylewki posadzki).
 • dom 140 m 2w dwupoziomowym domu do sprawy ogrzewania podejdziemy prościej – dolny poziom będzie ogrzewany za pomocą „podłogówki” natomiast górny za pomocą grzejników. Instalacja na parterze wyniesie nas blisko 7 800 zł, natomiast grzejniki na piętrze ”zubożą” nasz budżet na budowę domu o około 7 100 zł.
 • dom 200 m2instalację grzewczą rozplanujemy analogicznie jak w domu o pow. 140 m2, z uwzględnieniem dodatkowych grzejników również w piwnicy. Koszty ogrzewania podłogowego na 65 m2 wyniosą ok. 7 200 zł, natomiast grzejniki na 130 m2 (piwnica i piętro) to wydatek dodatkowych 13 150 zł.

Na tym nie kończą się koszty ogrzewania. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu do kosztorysu musimy dodać także wyposażenie kotłowni i zakup źródła ciepła – czyli w polskich warunkach najczęściej odpowiedniego pieca CO. Koszty będą tu bardzo podobne we wszystkich rodzajach domów. Wprawdzie do większego domu jednorodzinnegobędziemy potrzebować kotła o większej mocy, ale biorąc pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe (zasobnik c.w.u., sterowniki, komin systemowy, komplet rur i pomp) możemy przyjąć, że koszty będą bardzo zbliżone.

Najczęściej stosowanymi na polskim rynku źródłami ciepła są piece gazowe oraz piece na paliwo stałe. Na przykład:

 • niezłej jakości kocioł gazowy kondensacyjny Vitodens (200W, 24 kW) ze sterownikiem pogodowym Viotronic , sterownikiem pokojowym Vititrol wraz z pompą cyrkulacyjną, zasobnikiem c.w.u. (czyli podgrzewaczem wody ciepłej) o pojemności 150l oraz kompletem niezbędnych do kotłowni rur, pomp i zaworów to wydatek niecałych 16,2 tys. zł (nieco mniej przy mniejszym domu).
 • analogiczne wyposażenie kotłowni z kotłem na paliwo stałe to wydatek rzędu 13 600 zł.
 • montaż wszystkich urządzeń w kotłowni przez certyfikowanego fachowca to wydatek rzędu 2300 zł – bez znaczenia, czy mówimy o kotłowni z kotłem gazowym, czy też na paliwo stałe. Profesjonalne firmy wykonujące montaż znajdziesz wypełniając ten formularz.

Ile kosztuje postawienie domu - koszt wykonania posadzek, tynków na ścianach, sufitów i parapetów

Posiadając już komplet instalacji wewnętrznych możemy zabrać się za wykańczanie ścian i podłóg do stanu deweloperskiego. Prace rozpoczniemy od posadzek. Tu należy rozróżnić posadzkę posadowioną na gruncie (a właściwie na warstwie chudego betonu, który wykonaliśmy przy okazji fundamentów) od tej posadowionej na wyższych piętrach. Różnica polega na grubości warstwy izolacyjnej – o ile na najniższym poziomie niezbędna będzie grubsza izolacja (rekomendujemy twardy styropian o grubości 15 cm), o tyle na wyższych piętrach wystarczy 5 cm. Do tego niezbędna będzie na spód izolacja przeciwwilgociowa, folia, a na styropian szlichta cementowa (wystarczy 5 cm grubości). Tak przygotowana posadzka jest gotowa na układanie płytek, parkietu czy paneli.

Koszt opisanych powyżej materiałów w przeliczeniu na m2 wyniesie:

 • od 40 do 58 zł (średnio 47,5 zł) przy styropianie o grubości 15 cm (najniższy poziom),
 • od 25 do 41 zł (średnio 34 zl/m2) przy styropianie o grubości 5 cm,

natomiast robocizna profesjonalnej firmy to wydatek od 12,5 do 31 zł (średnio 17 zł/m2). Tak więc położenie posadzek podniesie koszt postawienia domu o:

 • dom 100 m2 6450 zł za niezbędne, opisane powyżej materiały i wykonanie przez fachową firmę,
 • dom 140 m28100 zł z robocizną, w tym 4500 za posadzkę na parterze i 3100 za posadzkę na poddaszu,
 • dom 200 m2 11 000 zł za wykonanie posadzek na wszystkich trzech poziomach.

Po wykonaniu posadzek przechodzimy do obliczenia kosztów tynkowania ścian. Polscy inwestorzy najczęściej wybierają jedno z dwóch rozwiązań:

 • tynk cementowo-wapienny – bardziej trwały, ale wymagający wykończenia gładzią gipsową, a przez to sumarycznie droższy. Jeszcze kilkanaście lat temu był zdecydowanie najpopularniejszy, teraz najczęściej wypierany przez tynki gipsowe. Średnio metr kwadratowy tynków cementowo-wapiennych III kategorii kosztuje 16,5-19,20 zł za materiał i od 13 do 20 zł/m2 za robociznę. Warto przy tym dodać, że ceny położenia gładzi gipsowej na ściany to od 19 do 35 zł/m2.
 • tynk gipsowy – dużo popularniejsze z uwagi na cenę i mniejszą łączną pracochłonność(w porównaniu do opcji tynk cementowo-wapienny + gładź gipsowa). Metr kwadratowy tynków gipsowych to cena 14-18 zł za materiał oraz od 14 do 21 zł/m2 dla robocizny. Ceny dotyczą tynków gipsowych III kategorii.

Biorąc pod uwagę różne powierzchnie poszczególnych domów jednorodzinnych, koszty tynkowania ścian za pomocą tynków gipsowych będą następujące:

 • dom 100 m2w domu znajdzie się ok. 360 m2 ścian, a koszty wyniosą ok. 13 700 zł,
 • dom 140 m2w domu znajdziemy blisko 420 m2 ścian, a cena tynkowania z wykorzystaniem tynków gipsowych wyniesie prawie 16 000 zł,
 • dom 200 m2w tym budynku znajdziemy ok. 600 m2 ścian wewnętrznych do otynkowania (włączając w to sufit w piwnicy). Koszt tych prac wyniesie ponad 20 000 zł.

Jako, że koszty robocizny odgrywają przy tynkowaniu największe znaczenie, nie zapomnij o zebraniu ofert przynajmniej od kilku sprawdzonych firm. Jak to zrobić? Wypełnij ten formularz – na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych tynkarzy zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia.

Przedostatnim elementem związanym z kosztem budowy domu do stanu deweloperskiego będą parapety. Musimy tu rozróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

 • Parapety wewnętrzne – zastosujemy dobrej jakości parapety PCV. Cena przeliczana jest na metry bieżące – od 23 do 31 zł za zakup parapetów (średnio 27 zł/mb), natomiast koszt ich montażu to od 39 do 103 zł (średnio ok. 56 zł/mb).
 • Parapety zewnętrzne – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się parapety aluminiowe. Ich zakup wraz z kompletem materiałów niezbędnych do montażu to 27,5-41,5 zł/mb (średnio 33 zł/mb). Ich montaż jest znacząco droższy – od 54 do 138 zł/mb ze średnią ceną na poziomie 79 zł/mb.

Koszt budowy poszczególnych domów jednorodzinnych wzrośnie o następujące wartości:

 • dom 100 m2faktyczny koszt to 2920 zł za 15 mb parapetów zewnętrznych i analogiczną ilość parapetów wewnętrznych,
 • dom 140 m2z uwagi na większą liczbę okien będziemy potrzebować ok. 21 mb parapetów wewnętrznych i tyle samo parapetów zewnętrznych. Łączny koszt to ponad 4100 zł.
 • dom 200 m2z uwagi na piwnicę powierzchnia okien będzie taka sama jak w domu 140 m2, a co za tym idzie liczba okien i parapetów również będzie taka sama.

Ostatnim etapem budowy domu do stanu deweloperskiego będą sufity. Część z sufitów zostało już wykonanych przy okazji ocieplania poddasza i drewnianego stropu. Sufity w piwnicy domu 200 m2 zostały otynkowane, a więc do wykonania zostają nam tylko sufity na poziomie 0 w domach o powierzchni 140 m2 i 200 m2. W obu przypadkach do wyboru mamy sufity podwieszane z płyt karton-gips na stelażu lub sufity systemowe. Zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. Ceny będą następujące:

 • dom 140 m2na parterze znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Ich łączny koszt wyniesie ok. 9500 zł (mówimy tu o prostym, jednopoziomowym suficie).
 • dom 200 m265 m2 sufitu i wydatek na poziomie 8800 zł.

Jeżeli zwykły sufit podwieszany Cię nie zadowala, mogą zainteresować Cię sufity napinane. Dzięki nim możesz stworzyć wielopoziomowe, łukowe konstrukcje z fantazyjnym oświetleniem. Również montaż ze strony profesjonalnej firmy jest dużo szybszy. Takie firmy znajdziesz wypełniając ten formularz.

Ile kosztuje budowa domu do stanu deweloperskiego?

Po podliczeniu wszystkich wydatków koszt budowy domu w 2019 roku do stanu deweloperskiego jest następujący:

W powyższym kosztorys uwzględnia komplet materiałów ze średniej półki cenowej oraz wynagrodzenie firm budowlanych – również ze średniej półki cenowej. Koszt budowy domu jest aktualny na rok 2019 i został opracowany na podstawie cen z województwa dolnośląskiego – najbliższego średnim cenom w całej Polsce. Jeżeli Twoja budowa będzie miała miejsce w innym województwie, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora, aby przeprowadzić swoje obliczenia.

Komplet prac został przeprowadzony systemem zleconym, żadna z prac nie była wykonywana osobiście przez inwestora. Pamiętaj, że w takim wypadku bardzo ważne jest porównanie przynajmniej kilka ofert z rynku. Zwykle pierwsza oferta nie jest najkorzystniejsza, a kontroferty w negocjacjach z wybranym wykonawcą są bardzo użyteczne. Jak pozyskać kilka ofert od lokalnych firm? Najłatwiejszym i bardzo popularnym wśród inwestorów sposobem jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Na czym to polega? Wypełniasz prosty formularz, potem potwierdzasz na mailu zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od lokalnych firm. Sam decydujesz którą ofertę wybrać. Usługa jest całkowicie bezpłatna i do niczego się nie zobowiązujesz wypełniając formularz.

Warto przypomnieć, że powyższy koszt budowy domu nie obejmuje zakupu działki, podciągnięcia mediów oraz zakupu i adaptacji projektu domu. W budynku, krok po kroku mamy wykonane komplet instalacji, ocieplenie, podłogi są przygotowane do układania paneli, płytek czy parkietu, a ściany i sufity gotowe do malowania. Do wykończenia pozostają także łazienki. O cenach ich wykończenia dowiesz się w kolejnym artykule.

5. Porównanie - ile kosztuje wybudowanie domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2

Jaka jest więc cena budowy domu 2019? Zobaczmy średni koszt budowy domu jednorodzinnego na poniższej grafice.

Ile kosztuje budowa domu w 2019 roku? Oto szczegółowe zestawienie kosztów budowy domu dla budynków o powierzchni 100 m2, 140 m2 i 195 m2 do stanu surowego otwartego, zamkniętego i deweloperskiego

6. A jaki był koszt budowy domu w latach 2016, 2017 i 2018?

Podsumowując ile kosztuje budowa domu w 2019 roku warto przypomnieć sobie, jaki był koszt budowy domu 2018 i poprzednich latach. W naszym zeszłorocznym opracowaniu koszty budowy domów do stanu surowego wyniosły odpowiednio:

 • 231,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w 2019 koszt budowy wzrósł o 9,3%
 • 275,6 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 8,3%
 • 318,8 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena w 2019 roku była wyższa o 9,1%

Starsze wyceny kosztów budowy domu znajdziesz poniżej:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny