Koszt budowy domu 2022 vs. 2021 - co się zmieniło?

Rok 2021, podobnie jak poprzedni minął pod dyktando walki z pandemią. Spowodowała ona niemałe zawirowania na wielu rynkach. Rynek budowlany jednak kontynuował w większości pracę, co poskutkowało kolejnymi wzrostami cen zarówno usług, jak i materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przełożyły się oczywiście na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2022 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o około 14% rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Wzrost kosztów budowy do stanu deweloperskiego o 40-60 tys. zł. Również koszty wykończenia pod klucz znacznie wzrosły (średnio 10-30 tys. zł w zależności od standardu) ale w tym opracowaniu skupimy się wyłącznie na kosztach budowy domu do stanu deweloperskiego

W skrócie koszty budowy domu do stanu deweloperskiego w styczniu 2022 roku to:

 • ok. 342 tys. zł netto - dom parterowy o pow. 100 m2
 • ok. 410 tys. zł netto - dom z poddaszem o pow. 140 m2
 • ok. 470 tys. zł netto - dom z piwnicą i poddaszem o pow. 195 m2

Szczegółowa wycena budowy domu jednorodzinnego do stanu deweloperskiego w trzech wariantach znajduje się poniżej. Jest ona zgodna ze średnimi cenami aktualnymi na początku roku 2022. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli natomiast szukasz już firmy, która wybuduje dla Ciebie dom - wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, że szukając firmy odpowiednio wcześnie i porównując oferty z wielu źródeł masz większą szansę na niższą cenę.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

 1. Założenia początkowe wykonanych kosztorysów
 2. Omówienie etapu przed rozpoczęciem budowy - projekt, podciągnięcie mediów i formalności
 3. Wycena stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego
 4. Kosztorys budowy domu do stanu deweloperskiego
 5. Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni 100, 140 i 200 m2
 6. Porównanie kosztów budowy w latach 2016-2022
 7. Znajdź wykonawcę na budowę Twojego domu
Koszt budowy domu 2022

Jeżeli chcesz zobaczyć grafikę w lepszej jakości, kliknij tu.

1. Koszt wybudowania domu 2022 w Polsce – założenia początkowe do wyceny

Przed określeniem krok po kroku, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Nie opieramy się na konkretnym projekcie - założyliśmy natomiast, że projekty domów będą miały prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Rozmiary wybranych projektów odpowiadają najczęściej wybieranym na polskim rynku. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut.

W poniższym opracowaniu zostaną wycenione koszty budowy trzech domów modelowych:

 • 100 m2 - domek parterowy, pełne 100 m2 to powierzchnia użytkowa
 • 140 m2 - dom z piętrem, 2 poziomy po 70 m2, bez piwnicy, powierzchnia użytkowa ok. 125 m2
 • 195 m2 - dom trzypoziomowy - piwnica, parter i piętro (dla ułatwienia będziemy pisać o domu 200 m2), przy czym powierzchnia użytkowa domu to 130 m2 (parter + piętro, bez piwnicy i garażu).

Całkowity koszt budowy domu oszacujemy do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze)
 • tynki, posadzki i parapety
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

WAŻNE! Kosztorys budowy domu nie będzie uwzględniał m.in.:

 • zakupu działki budowlanej (ceny działek mogą się kształtować od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych),
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 2000 zł (zwykle potrzebna jest później adaptacja kosztująca od kilkuset do kilku tys. zł) jak tez wykonać projekt indywidualny za 5-15 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - ceny są bardzo uzależnione od oczekiwanego standardu - dla przykładu jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/m2, drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/m2.
 • zagospodarowania ogrodu przy domu - ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. - koszty mogą się tu wahać od 10 do nawet 150 tys. zł.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2022 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-15%. Jeżeli interesują Cię konkretny cennik usług budowlanych 2022 w Twoim mieście - kliknij tu. Znajdziesz tu średnie cenniki dla ponad 150 miast w całej Polsce.

Wszystkie podane ceny to wartości netto. VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych i 23% dla klientów biznesowych.

Zakładamy budowę domu systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie mamy jednej firmy z którą się rozliczamy jak przy systemie zleconym.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1500 do 6000 zł plus przynajmniej 1500-3000 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 7-30 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.

3. Cena budowy domu 2022 – stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.

Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2022 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 35,5 tys. złotych (w tym 26 tys. za materiały i 9,5 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem prac budowlanych będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie prawie 9 600 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 9 300 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy 2 700 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 4 500 zł.

W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2022 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1 900 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 4 150 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie ponad 3300 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 36,5 tys. złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść ok. 56 tys. złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 17 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 11 400 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 2500 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 25 000 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 4700 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 520 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 14 600 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 3100 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie ponad 77 000 zł. Co ciekawe, rok wcześniej te same prace były wyceniane na nieco ponad 67 tys. zł i jest to pozycja w kosztorysie, która najbardziej podrożała. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowy – stan surowy otwarty. Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ok. 185 tys. zł.

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 21 000 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 5000 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 40-60% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 5 000 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 3800 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2022 do stanu surowego zamkniętego? Faktyczny koszt to 214 tysięcy złotych netto w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2022 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys214 051 zł
 • Niska cena155 233 zł
 • Średnia cena195 508 zł
 • Wysoka cena282 701 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 259,22 zł/m2 100,00 m2 25 922,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 95,01 zł/m2 100,00 m2 9 501,24 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 64,44 zł/m2 150,00 m2 9 666,00 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 150,00 m2 9 320,14 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 38,71 zł/m2 70,00 m2 2 709,70 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 70,00 m2 4 505,73 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 656,53 zł/szt. 2,00 szt. 3 313,05 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 323,30 zł/m2 100,00 m2 32 330,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 42,74 zł/m2 100,00 m2 4 274,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 150,00 m2 16 891,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 150,00 m2 11 421,87 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,39 zł/m2 150,00 m2 658,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 12,55 zł/m2 150,00 m2 1 881,80 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 87,21 zł/m2 150,00 m2 13 081,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 150,00 m2 10 263,96 zł Dowiedz się
więcej
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 50,00 mb 4 676,34 zł
$$ Wyłaz dachowy 522,17 zł/szt. 1,00 szt. 522,17 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 72,40 zł/m2 100,00 m2 7 240,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 74,75 zł/m2 100,00 m2 7 474,76 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 54,24 zł/m2 20,00 m2 1 084,80 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 100,71 zł/m2 20,00 m2 2 014,24 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 826,91 zł/m2 20,00 m2 16 538,20 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 20,00 m2 4 142,67 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł/szt. 1,00 szt. 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł/szt. 1,00 szt. 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 214 050,74 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 194,40 zł/m2 100,00 m2 19 440,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 90,80 zł/m2 100,00 m2 9 079,82 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 46,14 zł/m2 150,00 m2 6 921,00 zł Dowiedz się
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,45 zł/m2 150,00 m2 6 367,82 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 25,66 zł/m2 70,00 m2 1 796,20 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 33,14 zł/m2 70,00 m2 2 319,82 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 248,75 zł/szt. 6,00 szt. 1 492,50 zł Polecane
$ Kominy dymowe 3 776,24 zł/szt. 1,00 szt. 3 776,24 zł Dodatkowe
informacje
$ Wykończenie kominów 1 097,76 zł/szt. 2,00 szt. 2 195,53 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 279,53 zł/m2 100,00 m2 27 953,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 27,98 zł/m2 100,00 m2 2 798,42 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 61,22 zł/m2 150,00 m2 9 183,00 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 30,73 zł/m2 150,00 m2 4 609,82 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,82 zł/m2 150,00 m2 573,00 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 8,45 zł/m2 150,00 m2 1 267,15 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 69,34 zł/m2 150,00 m2 10 401,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 47,45 zł/m2 150,00 m2 7 117,92 zł Dowiedz się
więcej
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 74,63 zł/mb 50,00 mb 3 731,55 zł
$ Wyłaz dachowy 443,28 zł/szt. 1,00 szt. 443,28 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 56,87 zł/m2 100,00 m2 5 687,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 63,56 zł/m2 100,00 m2 6 356,17 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 34,03 zł/m2 20,00 m2 680,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Podbitka okapu - robocizna 35,37 zł/m2 20,00 m2 707,47 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 700,82 zł/m2 20,00 m2 14 016,40 zł
$ Montaż okien 87,54 zł/m2 20,00 m2 1 750,71 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 349,20 zł/szt. 1,00 szt. 2 349,20 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 218,12 zł/szt. 1,00 szt. 2 218,12 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 155 232,75 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 259,22 zł/m2 100,00 m2 25 922,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 95,01 zł/m2 100,00 m2 9 501,24 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 64,44 zł/m2 150,00 m2 9 666,00 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 150,00 m2 9 320,14 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 31,76 zł/m2 70,00 m2 2 223,20 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 35,59 zł/m2 70,00 m2 2 491,10 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 656,53 zł/szt. 2,00 szt. 3 313,05 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 323,30 zł/m2 100,00 m2 32 330,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 42,74 zł/m2 100,00 m2 4 274,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 75,56 zł/m2 150,00 m2 11 334,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 44,95 zł/m2 150,00 m2 6 742,14 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,39 zł/m2 150,00 m2 658,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 12,55 zł/m2 150,00 m2 1 881,80 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 87,21 zł/m2 150,00 m2 13 081,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 150,00 m2 10 263,96 zł Dowiedz się
więcej
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 50,00 mb 4 676,34 zł
$$ Wyłaz dachowy 522,17 zł/szt. 1,00 szt. 522,17 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 72,40 zł/m2 100,00 m2 7 240,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 74,75 zł/m2 100,00 m2 7 474,76 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 43,22 zł/m2 20,00 m2 864,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 53,11 zł/m2 20,00 m2 1 062,27 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 826,91 zł/m2 20,00 m2 16 538,20 zł
$$ Montaż okien 114,68 zł/m2 20,00 m2 2 293,50 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 294,25 zł/szt. 1,00 szt. 3 294,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 506,37 zł/szt. 1,00 szt. 2 506,37 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 195 508,05 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 379,28 zł/m2 100,00 m2 37 928,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 128,16 zł/m2 100,00 m2 12 816,23 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 91,06 zł/m2 150,00 m2 13 659,00 zł Dowiedz się
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 112,98 zł/m2 150,00 m2 16 946,38 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 38,71 zł/m2 70,00 m2 2 709,70 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 70,00 m2 4 505,73 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 461,06 zł/szt. 6,00 szt. 2 766,36 zł Polecane
$$$ Kominy dymowe 4 725,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 725,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wykończenie kominów 3 003,82 zł/szt. 2,00 szt. 6 007,64 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 400,28 zł/m2 100,00 m2 40 028,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 79,04 zł/m2 100,00 m2 7 903,94 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 150,00 m2 16 891,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 150,00 m2 11 421,87 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 5,45 zł/m2 150,00 m2 817,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 22,33 zł/m2 150,00 m2 3 349,95 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 103,63 zł/m2 150,00 m2 15 544,50 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 124,84 zł/m2 150,00 m2 18 726,22 zł Dowiedz się
więcej
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 127,57 zł/mb 50,00 mb 6 378,50 zł
$$$ Wyłaz dachowy 632,96 zł/szt. 1,00 szt. 632,96 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 90,61 zł/m2 100,00 m2 9 061,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 126,87 zł/m2 100,00 m2 12 687,09 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 54,24 zł/m2 20,00 m2 1 084,80 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 100,71 zł/m2 20,00 m2 2 014,24 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 1 068,41 zł/m2 20,00 m2 21 368,20 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 20,00 m2 4 142,67 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł/szt. 1,00 szt. 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł/szt. 1,00 szt. 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 282 700,87 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie, ceny netto. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.


Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 25 000 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 m2 niż w przypadku domu parterowego 100 m2.
 • ściany nośne – 25 600 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 10 000 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 9 300 zł – j.w.
 • stropy – 50 000 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (realny koszt to 28 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 4,1 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie ok. 18 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2600 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 8 300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 3 300 zł).
 • dach – prawie 65 000 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 37 500 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 29 tys. zł (lub 22 000 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 7000 zł, a drzwi wejściowe antywłamaniowe - 4800 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 236 tys. zł (do stanu surowego zamkniętego). W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Cena budowy domu 2022 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys235 799 zł
 • Niska cena175 227 zł
 • Średnia cena217 498 zł
 • Wysoka cena313 110 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 259,22 zł/m2 70,00 m2 18 145,40 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 128,16 zł/m2 70,00 m2 8 971,36 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 64,44 zł/m2 203,00 m2 13 081,32 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 203,00 m2 12 613,26 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 38,71 zł/m2 98,00 m2 3 793,58 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 98,00 m2 6 308,02 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 656,53 zł/szt. 2,00 szt. 3 313,05 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 402,33 zł/m2 70,00 m2 28 163,10 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 59,26 zł/m2 70,00 m2 4 148,21 zł Dodatkowe
informacje
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 323,30 zł/m2 50,00 m2 16 165,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 42,74 zł/m2 50,00 m2 2 137,17 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 352,84 zł/m2 7,40 m2 2 611,03 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 214,46 zł/m2 10,00 m2 2 144,55 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 94,04 zł/m2 10,00 m2 940,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 46,98 zł/m2 10,00 m2 469,77 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 62,01 zł/m2 10,00 m2 620,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 70,07 zł/m2 10,00 m2 700,67 zł
$ Balustrada stalowa 554,14 zł/mb 6,00 mb 3 324,84 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 105,00 m2 11 824,05 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 105,00 m2 7 995,31 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 5,45 zł/m2 105,00 m2 572,25 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 12,55 zł/m2 105,00 m2 1 317,26 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 87,21 zł/m2 105,00 m2 9 157,05 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 105,00 m2 7 184,77 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 35,00 mb 3 273,44 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 616,70 zł/szt. 4,00 szt. 6 466,78 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 632,96 zł/szt. 1,00 szt. 632,96 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 72,40 zł/m2 98,00 m2 7 095,20 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 74,75 zł/m2 98,00 m2 7 325,26 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 43,22 zł/m2 18,00 m2 777,96 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 53,11 zł/m2 18,00 m2 956,05 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 826,91 zł/m2 28,00 m2 23 153,48 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 28,00 m2 5 799,74 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł/szt. 1,00 szt. 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł/szt. 1,00 szt. 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 235 798,62 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 194,40 zł/m2 70,00 m2 13 608,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 90,80 zł/m2 70,00 m2 6 355,87 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 46,14 zł/m2 203,00 m2 9 366,42 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,45 zł/m2 203,00 m2 8 617,78 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 25,66 zł/m2 98,00 m2 2 514,68 zł Polecane
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 33,14 zł/m2 98,00 m2 3 247,74 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 248,75 zł/szt. 6,00 szt. 1 492,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Kominy dymowe 3 776,24 zł/szt. 1,00 szt. 3 776,24 zł Dodatkowe
informacje
$ Wykończenie kominów 1 097,76 zł/szt. 2,00 szt. 2 195,53 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 374,11 zł/m2 70,00 m2 26 187,70 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 41,15 zł/m2 70,00 m2 2 880,57 zł Dodatkowe
informacje
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 279,53 zł/m2 50,00 m2 13 976,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 27,98 zł/m2 50,00 m2 1 399,21 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 267,84 zł/m2 7,40 m2 1 982,02 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 166,59 zł/m2 10,00 m2 1 665,94 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - materiały 75,20 zł/m2 10,00 m2 752,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - robocizna 38,43 zł/m2 10,00 m2 384,32 zł Dodatkowe
informacje
$ Posadzka na balkonie - materał 51,61 zł/m2 10,00 m2 516,10 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 47,78 zł/m2 10,00 m2 477,83 zł
$ Balustrada stalowa 554,14 zł/mb 6,00 mb 3 324,84 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 61,22 zł/m2 105,00 m2 6 428,10 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 30,73 zł/m2 105,00 m2 3 226,88 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,82 zł/m2 105,00 m2 401,10 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,45 zł/m2 105,00 m2 887,01 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 69,34 zł/m2 105,00 m2 7 280,70 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 47,45 zł/m2 105,00 m2 4 982,54 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 74,63 zł/mb 35,00 mb 2 612,09 zł
$ Okna dachowe z montażem 1 137,55 zł/szt. 4,00 szt. 4 550,18 zł Polecane
$ Wyłaz dachowy 443,28 zł/szt. 1,00 szt. 443,28 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 56,87 zł/m2 98,00 m2 5 573,26 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 63,56 zł/m2 98,00 m2 6 229,04 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 34,03 zł/m2 18,00 m2 612,54 zł Dodatkowe
informacje
$ Podbitka okapu - robocizna 35,37 zł/m2 18,00 m2 636,72 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 700,82 zł/m2 28,00 m2 19 622,96 zł
$ Montaż okien 87,54 zł/m2 28,00 m2 2 451,00 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 349,20 zł/szt. 1,00 szt. 2 349,20 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 218,12 zł/szt. 1,00 szt. 2 218,12 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 175 226,53 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 259,22 zł/m2 70,00 m2 18 145,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 95,01 zł/m2 70,00 m2 6 650,86 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 64,44 zł/m2 203,00 m2 13 081,32 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 203,00 m2 12 613,26 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 31,76 zł/m2 98,00 m2 3 112,48 zł Polecane
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 35,59 zł/m2 98,00 m2 3 487,54 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 656,53 zł/szt. 2,00 szt. 3 313,05 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 402,33 zł/m2 70,00 m2 28 163,10 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 59,26 zł/m2 70,00 m2 4 148,21 zł Dodatkowe
informacje
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 323,30 zł/m2 50,00 m2 16 165,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 42,74 zł/m2 50,00 m2 2 137,17 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 352,84 zł/m2 7,40 m2 2 611,03 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 214,46 zł/m2 10,00 m2 2 144,55 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 94,04 zł/m2 10,00 m2 940,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 46,98 zł/m2 10,00 m2 469,77 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 62,01 zł/m2 10,00 m2 620,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 70,07 zł/m2 10,00 m2 700,67 zł
$$ Balustrada stalowa 601,04 zł/mb 6,00 mb 3 606,24 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 75,56 zł/m2 105,00 m2 7 933,80 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 44,95 zł/m2 105,00 m2 4 719,50 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,39 zł/m2 105,00 m2 460,95 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 12,55 zł/m2 105,00 m2 1 317,26 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 87,21 zł/m2 105,00 m2 9 157,05 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 105,00 m2 7 184,77 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 35,00 mb 3 273,44 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 616,70 zł/szt. 4,00 szt. 6 466,78 zł Polecane
$$ Wyłaz dachowy 522,17 zł/szt. 1,00 szt. 522,17 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 72,40 zł/m2 98,00 m2 7 095,20 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 74,75 zł/m2 98,00 m2 7 325,26 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 43,22 zł/m2 18,00 m2 777,96 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 53,11 zł/m2 18,00 m2 956,05 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 826,91 zł/m2 28,00 m2 23 153,48 zł
$$ Montaż okien 114,68 zł/m2 28,00 m2 3 210,90 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 294,25 zł/szt. 1,00 szt. 3 294,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 506,37 zł/szt. 1,00 szt. 2 506,37 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 217 498,17 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 379,28 zł/m2 70,00 m2 26 549,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 128,16 zł/m2 70,00 m2 8 971,36 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 91,06 zł/m2 203,00 m2 18 485,18 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 112,98 zł/m2 203,00 m2 22 934,10 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 38,71 zł/m2 98,00 m2 3 793,58 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 98,00 m2 6 308,02 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 461,06 zł/szt. 6,00 szt. 2 766,36 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Kominy dymowe 4 725,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 725,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wykończenie kominów 3 003,82 zł/szt. 2,00 szt. 6 007,64 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 498,57 zł/m2 70,00 m2 34 899,90 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 118,36 zł/m2 70,00 m2 8 284,86 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 400,28 zł/m2 50,00 m2 20 014,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 79,04 zł/m2 50,00 m2 3 951,97 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 570,53 zł/m2 7,40 m2 4 221,93 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 335,47 zł/m2 10,00 m2 3 354,71 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 114,19 zł/m2 10,00 m2 1 141,90 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 61,31 zł/m2 10,00 m2 613,09 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Posadzka na balkonie - materał 76,82 zł/m2 10,00 m2 768,20 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 137,39 zł/m2 10,00 m2 1 373,87 zł
$$$ Balustrada stalowa 740,09 zł/mb 6,00 mb 4 440,52 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 105,00 m2 11 824,05 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 105,00 m2 7 995,31 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 5,45 zł/m2 105,00 m2 572,25 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 22,33 zł/m2 105,00 m2 2 344,96 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 103,63 zł/m2 105,00 m2 10 881,15 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 124,84 zł/m2 105,00 m2 13 108,35 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 127,57 zł/mb 35,00 mb 4 464,95 zł
$$$ Okna dachowe z montażem 2 319,61 zł/szt. 4,00 szt. 9 278,45 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 632,96 zł/szt. 1,00 szt. 632,96 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 90,61 zł/m2 98,00 m2 8 879,78 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 126,87 zł/m2 98,00 m2 12 433,34 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 54,24 zł/m2 18,00 m2 976,32 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 100,71 zł/m2 18,00 m2 1 812,82 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 1 068,41 zł/m2 28,00 m2 29 915,48 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 28,00 m2 5 799,74 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł/szt. 1,00 szt. 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł/szt. 1,00 szt. 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 313 109,60 zł

Koszt budowy domu 2022 - dom o powierzchni prawie 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom jednorodzinny, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 41 500 zł – założenia do samego fundamentu są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 25 000 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 24 000 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy,
 • ściany działowe – 13 000 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego,
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 9 300 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach,
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 76 500 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 16 500 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkon – tu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 8 500 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 8 400 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2łączny koszt wyniesie ponad 70 000 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 38 600 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.

Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego otwartego wyniesie 263 tys. zł, natomiast do stanu zamkniętego wyniesie prawie 290 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2022 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys290 329 zł
 • Niska cena211 611 zł
 • Średnia cena258 829 zł
 • Wysoka cena372 404 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 166,84 zł/m2 65,00 m2 10 844,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 90,01 zł/m2 65,00 m2 5 850,76 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 70,49 zł/m2 110,50 m2 7 789,14 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 50,75 zł/m2 110,50 m2 5 608,34 zł Dodatkowe
informacje
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 86,26 zł/m2 77,35 m2 6 672,21 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 63,23 zł/m2 77,35 m2 4 890,96 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 64,44 zł/m2 188,50 m2 12 146,94 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 188,50 m2 11 712,31 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 38,71 zł/m2 126,75 m2 4 906,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 126,75 m2 8 158,59 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 677,72 zł/szt. 2,00 szt. 3 355,45 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 214,46 zł/m2 10,00 m2 2 144,55 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 98,18 zł/m2 10,00 981,78 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 46,98 zł/m2 10,00 m2 469,77 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 62,01 zł/m2 10,00 m2 620,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 70,07 zł/m2 10,00 m2 700,67 zł
$$ Balustrada stalowa 601,04 zł/mb 6,00 mb 3 606,24 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 570,53 zł/m2 7,40 m2 4 221,93 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 570,53 zł/m2 7,40 m2 4 221,93 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 323,30 zł/m2 45,00 m2 14 548,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 42,74 zł/m2 45,00 m2 1 923,45 zł
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 402,33 zł/m2 65,00 m2 26 151,45 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 59,26 zł/m2 65,00 m2 3 851,91 zł Dodatkowe
informacje
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 402,33 zł/m2 65,00 m2 26 151,45 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 59,26 zł/m2 65,00 m2 3 851,91 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 97,50 m2 10 979,48 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 97,50 m2 7 424,22 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 5,45 zł/m2 97,50 m2 531,38 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 12,55 zł/m2 97,50 m2 1 223,17 zł
$$ Dachówka ceramiczna 87,21 zł/m2 97,50 m2 8 502,97 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 97,50 m2 6 671,57 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 32,50 mb 3 039,62 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 616,70 zł/szt. 4,00 szt. 6 466,78 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wyłaz dachowy z montażem 522,17 zł/szt. 1,00 szt. 522,17 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 90,61 zł/m2 91,00 m2 8 245,51 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 126,87 zł/m2 91,00 m2 11 545,25 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 54,24 zł/m2 32,50 m2 1 762,80 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 100,71 zł/m2 32,50 m2 3 273,14 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 869,40 zł/m2 28,00 m2 24 343,32 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 28,00 m2 5 799,74 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 290 328,77 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 110,48 zł/m2 65,00 m2 7 181,20 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 73,97 zł/m2 65,00 m2 4 808,10 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 53,32 zł/m2 110,50 m2 5 891,86 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 34,53 zł/m2 110,50 m2 3 815,43 zł Dodatkowe
informacje
$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 60,90 zł/m2 77,35 m2 4 710,61 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 42,36 zł/m2 77,35 m2 3 276,16 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 46,14 zł/m2 188,50 m2 8 697,39 zł Dowiedz się
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,45 zł/m2 188,50 m2 8 002,22 zł
Ściany działowe
$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 25,66 zł/m2 126,75 m2 3 252,41 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 33,14 zł/m2 126,75 m2 4 200,52 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 248,75 zł/szt. 6,00 szt. 1 492,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Kominy dymowe 3 776,24 zł/szt. 1,00 szt. 3 776,24 zł Dodatkowe
informacje
$ Wykończenie kominów 1 102,42 zł/szt. 2,00 szt. 2 204,85 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 166,59 zł/m2 10,00 m2 1 665,94 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - materiały 77,15 zł/m2 10,00 771,46 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - robocizna 38,43 zł/m2 10,00 m2 384,32 zł Dodatkowe
informacje
$ Posadzka na balkonie - materał 51,61 zł/m2 10,00 m2 516,10 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 47,78 zł/m2 10,00 m2 477,83 zł
$ Balustrada stalowa 554,14 zł/mb 6,00 mb 3 324,84 zł
Schody
$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 267,84 zł/m2 7,40 m2 1 982,02 zł Dodatkowe
informacje
$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 267,84 zł/m2 7,40 m2 1 982,02 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 279,53 zł/m2 45,00 m2 12 578,85 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 27,98 zł/m2 45,00 m2 1 259,29 zł
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 374,11 zł/m2 65,00 m2 24 317,15 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 41,15 zł/m2 65,00 m2 2 674,81 zł Dodatkowe
informacje
$ Strop II nad parterem teriva - materiały 374,11 zł/m2 65,00 m2 24 317,15 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 41,15 zł/m2 65,00 m2 2 674,81 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 61,22 zł/m2 97,50 m2 5 968,95 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 30,73 zł/m2 97,50 m2 2 996,38 zł
$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,82 zł/m2 97,50 m2 372,45 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,45 zł/m2 97,50 m2 823,65 zł
$ Dachówka ceramiczna 69,34 zł/m2 97,50 m2 6 760,65 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 47,45 zł/m2 97,50 m2 4 626,65 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 74,63 zł/mb 32,50 mb 2 425,51 zł
$ Okna dachowe (z montażem) 1 137,55 zł/szt. 4,00 szt. 4 550,18 zł Dodatkowe
informacje
$ Wyłaz dachowy z montażem 443,28 zł/szt. 1,00 szt. 443,28 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 56,87 zł/m2 91,00 m2 5 175,17 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 63,56 zł/m2 91,00 m2 5 784,11 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 34,03 zł/m2 32,50 m2 1 105,98 zł Polecane
$ Podbitka okapu - robocizna 35,37 zł/m2 32,50 m2 1 149,64 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 791,92 zł/m2 28,00 m2 22 173,72 zł
$ Montaż okien 87,54 zł/m2 28,00 m2 2 451,00 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 349,20 zł 2 349,20 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 218,12 zł 2 218,12 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 211 610,74 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 127,48 zł/m2 65,00 m2 8 286,20 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 78,38 zł/m2 65,00 m2 5 094,64 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 70,49 zł/m2 110,50 m2 7 789,14 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 50,75 zł/m2 110,50 m2 5 608,34 zł Dodatkowe
informacje
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 86,26 zł/m2 77,35 m2 6 672,21 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 63,23 zł/m2 77,35 m2 4 890,96 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 64,44 zł/m2 188,50 m2 12 146,94 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 62,13 zł/m2 188,50 m2 11 712,31 zł
Ściany działowe
$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 31,76 zł/m2 126,75 m2 4 025,58 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 35,59 zł/m2 126,75 m2 4 510,67 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 883,49 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 4 149,33 zł/szt. 1,00 szt. 4 149,33 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 677,72 zł/szt. 2,00 szt. 3 355,45 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 214,46 zł/m2 10,00 m2 2 144,55 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 98,18 zł/m2 10,00 981,78 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 46,98 zł/m2 10,00 m2 469,77 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 62,01 zł/m2 10,00 m2 620,10 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 70,07 zł/m2 10,00 m2 700,67 zł
$$ Balustrada stalowa 601,04 zł/mb 6,00 mb 3 606,24 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 352,84 zł/m2 7,40 m2 2 611,03 zł Dodatkowe
informacje
$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 352,84 zł/m2 7,40 m2 2 611,03 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 323,30 zł/m2 45,00 m2 14 548,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 42,74 zł/m2 45,00 m2 1 923,45 zł
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 402,33 zł/m2 65,00 m2 26 151,45 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 59,26 zł/m2 65,00 m2 3 851,91 zł Dodatkowe
informacje
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 402,33 zł/m2 65,00 m2 26 151,45 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 59,26 zł/m2 65,00 m2 3 851,91 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 75,56 zł/m2 97,50 m2 7 367,10 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 44,95 zł/m2 97,50 m2 4 382,39 zł
$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,39 zł/m2 97,50 m2 428,02 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 12,55 zł/m2 97,50 m2 1 223,17 zł
$$ Dachówka ceramiczna 87,21 zł/m2 97,50 m2 8 502,97 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 68,43 zł/m2 97,50 m2 6 671,57 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 93,53 zł/mb 32,50 mb 3 039,62 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 616,70 zł/szt. 4,00 szt. 6 466,78 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wyłaz dachowy z montażem 522,17 zł/szt. 1,00 szt. 522,17 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 72,40 zł/m2 91,00 m2 6 588,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 74,75 zł/m2 91,00 m2 6 802,03 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 43,22 zł/m2 32,50 m2 1 404,65 zł Polecane
$$ Podbitka okapu - robocizna 53,11 zł/m2 32,50 m2 1 726,20 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 869,40 zł/m2 28,00 m2 24 343,32 zł
$$ Montaż okien 114,68 zł/m2 28,00 m2 3 210,90 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 294,25 zł 3 294,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 506,37 zł 2 506,37 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 258 829,03 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 166,84 zł/m2 65,00 m2 10 844,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 90,01 zł/m2 65,00 m2 5 850,76 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 97,49 zł/m2 110,50 m2 10 772,64 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 94,23 zł/m2 110,50 m2 10 411,96 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 111,06 zł/m2 77,35 m2 8 590,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 112,72 zł/m2 77,35 m2 8 719,15 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 92,44 zł/m2 188,50 m2 17 424,94 zł Dowiedz się
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 112,98 zł/m2 188,50 m2 21 295,95 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 38,71 zł/m2 126,75 m2 4 906,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 64,37 zł/m2 126,75 m2 8 158,59 zł Dodatkowe
informacje
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 461,06 zł/szt. 6,00 szt. 2 766,36 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Kominy dymowe 4 725,49 zł/szt. 1,00 szt. 4 725,49 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wykończenie kominów 3 001,61 zł/szt. 2,00 szt. 6 003,23 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 335,47 zł/m2 10,00 m2 3 354,71 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 117,11 zł/m2 10,00 1 171,12 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 61,31 zł/m2 10,00 m2 613,09 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Posadzka na balkonie - materał 76,82 zł/m2 10,00 m2 768,20 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 137,39 zł/m2 10,00 m2 1 373,87 zł
$$$ Balustrada stalowa 740,09 zł/mb 6,00 mb 4 440,52 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 570,53 zł/m2 7,40 m2 4 221,93 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 570,53 zł/m2 7,40 m2 4 221,93 zł Dodatkowe
informacje
Strop
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 400,28 zł/m2 45,00 m2 18 012,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 79,04 zł/m2 45,00 m2 3 556,77 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 498,57 zł/m2 65,00 m2 32 407,05 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 118,36 zł/m2 65,00 m2 7 693,09 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 498,57 zł/m2 65,00 m2 32 407,05 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 118,36 zł/m2 65,00 m2 7 693,09 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 112,61 zł/m2 97,50 m2 10 979,48 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 76,15 zł/m2 97,50 m2 7 424,22 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 5,45 zł/m2 97,50 m2 531,38 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 22,33 zł/m2 97,50 m2 2 177,47 zł
$$$ Dachówka ceramiczna 103,63 zł/m2 97,50 m2 10 103,92 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 124,84 zł/m2 97,50 m2 12 172,04 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 127,57 zł/mb 32,50 mb 4 146,02 zł
$$$ Okna dachowe (z montażem) 2 319,61 zł/szt. 4,00 szt. 9 278,45 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wyłaz dachowy z montażem 632,96 zł/szt. 1,00 szt. 632,96 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 90,61 zł/m2 91,00 m2 8 245,51 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 126,87 zł/m2 91,00 m2 11 545,25 zł Dodatkowe
informacje
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 54,24 zł/m2 32,50 m2 1 762,80 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 100,71 zł/m2 32,50 m2 3 273,14 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 1 190,81 zł/m2 28,00 m2 33 342,55 zł
$$$ Montaż okien 207,13 zł/m2 28,00 m2 5 799,74 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 881,52 zł 4 881,52 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 701,89 zł 3 701,89 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 372 403,99 zł

4. Ile kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego w 2022?

Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego każdy inwestor zada sobie pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu do stanu deweloperskiego, lub ile kosztuje budowa domu pod klucz. Przyjrzyjmy się więc, jak będą wyglądały koszty elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, tynków, czy parapetów. Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku, dlatego opiszemy je wspólnie.

Koszt wykonania ocieplenia i elewacji budynku

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Na pierwszy ogień pójdzie elewacja i ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do docieplenia na polskim rynku są wełna mineralna oraz styropian. Zarówno koszty, jak i właściwości izolacyjne będą uzależnione przede wszystkim od grubości i jakości materiału oraz poprawności i dokładności montażu.

Warto pamiętać, że na początku 2021 roku wprowadzone zostały nowe normy izolacyjne, które muszą spełniać nowo budowane domy (więcej na ten temat czytaj więcej tutaj). W związku z tym ceny elewacji znacząco wzrosły. Należy bowiem użyć lepszych (grubszych) materiałów aby spełnić zakładane normy. Wiąże się to również z wyższymi kosztami robocizny - właśnie koszty montażu elewacji wzrosły w niektórych województwach nawet o 20-30%. Na materiały wydamy od 10% (styropian) do ok. 20% więcej (wełna mineralna).

W przeliczeniu ma m2 powierzchni elewacji możemy przyjąć, że:

 • cena elewacji (zobacz cennik elewacji) z tynku akrylowego w jasnym kolorze ocieplona styropianem frezowanym o grubości 25 cm – ok. 131 zł/m2 za materiały oraz ok. 100 zł/m2 za robociznę
 • cena elewacji wykończona tynkiem silikatowym i dobrej jakości wełną mineralną o grubości 25 cm – ok. 177 zł/m2 i ok. 109 zł/m2 za robociznę.

Na nasze potrzeby zastosujemy wełnę mineralną z uwagi na jej lepsze właściwości (czytaj więcej co wybrać na elewację – wełnę mineralną czy styropian). Biorąc pod uwagę wymiary domów prognozowane koszty wykonania elewacji będą następujące:

 • dom 100 m2 – powierzchnia elewacji w domu parterowym bez poddasza wyniesie około 140 m2, a łączny koszt elewacji z wełny mineralnej i tynku silikatowego to 42 200 zł, w tym 24 800 zł za materiały i 15 400 zł za robociznę
 • dom 140 m2uwzględniając parter i poddasze po 70 m2 powierzchnia elewacji wyniesie ok. 168 m2 a łączny koszt niecałe 45 000 zł
 • dom 200 m2koszt elewacji wyniesie niecałe 43 300 zł przy powierzchni łącznej 162 m2 (zakładamy, że prawie cała piwnica znajduje się poniżej poziomu gruntu, a parter i poddasze mają nieco mniejszą powierzchnię, niż w domu 140 m2)

Koszt budowy domu 2022 - ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Prace we wnętrzu domu w stanie surowym zamkniętym rozpoczniemy od położenia instalacji wewnętrznych. Będą to instalacje elektryczne, wodociągowe oraz grzewcze. Ich koszt będzie w największym stopniu uzależniony od liczby punktów, które mamy zamiar montować. Przyjrzyjmy się więc szczegółowym cenom:

Koszt instalacji elektrycznej

Kompletna instalacja elektryczna musi zostać wyceniona w dwóch etapach – części stałej – podobnej dla każdego domu bez względu na jego wielkość (wyposażona tablica rozdzielcza oraz bezpieczniki) oraz zmiennej (koszt położenia każdego punktu elektrycznego, przeciągnięcia kabli i montażu w odpowiednim miejscu gniazdka, włącznika światła lub kostki pod przyszłą lampę). Koszty instalacji elektrycznej wzrosły w 2022 w stosunku do 2021 o około 15% i w przypadku poszczególnych domów będą następujące:

 • dom 100 m2koszt budowy domu wzrośnie w tym przypadku o ok. 13 000 zł. W tej cenie zostanie zainstalowanych 80-85 punktów elektrycznych, a cena pokryje materiały i fachowy montaż (uwaga – punkty elektryczne to nie tylko gniazdka elektryczne, ale też włączniki światła, punkty oświetleniowe na suficie, podłączenie trójfazowe płyty grzewczej, czy instalacje teletechniczne).
 • dom 140 m2w przypadku budynku o większej powierzchni wzrośnie również liczba punktów elektrycznych. Szacujemy, że w domu o powierzchni 140 m2 będzie potrzebnych od 100 do 110 punktów. Cena, jaką weźmie za swoje usługi elektryk wraz z materiałami wyniesie ponad 16 500 zł.
 • dom 200 m2rozprowadzenie instalacji elektrycznych na wszystkich trzech poziomach budynku będzie najbardziej kosztowne. Inwestor musi się przygotować na wydatek na poziomie około 20 000 zł za montaż 130-140 punktów elektrycznych w całym domu.

Stan deweloperski - instalacje wodno-kanalizacyjne

Po instalacjach elektrycznych kolej na instalacje wodno-kanalizacyjne. Tu podobnie jak przy elektryce cena będzie uzależniona przede wszystkim od liczby punktów, które chcemy zamontować. Na łączny koszt wpływ będzie miała również odległość tych punktów od siebie (jeżeli mamy 6 punktów wodociągowych w jednej łazience, to koszt ułożenia rur będzie znacząco niższy niż przy tej samej liczbie punktów w dwóch łazienkach na dwóch krańcach jednego budynku).

Średnie ceny usług hydraulicznych w stosunku do 2020 roku wzrosły o około 12% i kształtują się następująco:

 • dom 100 m2przyjmujemy, że w domku znajdzie się jedna łazienka z 5 punktami (prysznic, wanna, umywalka, toaleta i pralka), dodatkowe WC (2 punkty – toaleta i umywalka), zlewozmywak i zmywarka w kuchni oraz dodatkowy kranik na zewnątrz. W sumie 10 punktów i wydatek 6000 zł (komplet materiałów i fachowy montaż hydraulika – zobacz cennik prac hydraulicznych w ponad 150 miastach w całej Polsce)
 • dom 140 m2 – w stosunku do domku o powierzchni 100 m2 dodamy kolejne 4 punkty na drugą łazienkę – punkty na WC, umywalkę, prysznic i bidet. Koszt ich montażu wraz z materiałami wyniesie około 8 300 zł.
 • dom 200 m2 tu koszt wyniesie ok. 9 500 zł z uwagi na większą liczbę punktów hydraulicznych w piwnicy (w sumie będzie ich 16).

Instalacja centralnego ogrzewania i wyposażenie kotłowni a koszt budowy domu 2022

Przed rozpoczęciem pracy nad ścianami i posadzkami należy jeszcze rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania. Tu zdecydujemy się na zróżnicowanie sposobów ogrzewania poszczególnych części domu – część domu będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami, natomiast reszta za pomocą ogrzewania podłogowego. Ceny kształtują się w tym wypadku następująco:

 • dom 100 m260 m2 domu ogrzejemy za pomocą tradycyjnych grzejników (koszty zakupu grzejników z głowicami termostatycznymi i rozprowadzenia rur po domu to wydatek około 8 100 zł). Ogrzewanie podłogowe na 40 m2 będzie się wiązało z wydatkiem dodatkowych 6 000 zł (w cenie montaż i komplet materiałów – rurki, folia, styropian, zawory, termostat, rozdzielacze i sterownik na ścianie – nie uwzględniamy wylewki posadzki).
 • dom 140 m 2w dwupoziomowym domu do sprawy ogrzewania podejdziemy prościej – dolny poziom będzie ogrzewany za pomocą „podłogówki” natomiast górny za pomocą grzejników. Instalacja na parterze wyniesie nas ponad 10 000 zł, natomiast grzejniki na piętrze ”zubożą” nasz budżet na budowę domu o około 9500 zł.
 • dom 200 m2 instalację grzewczą rozplanujemy analogicznie jak w domu o pow. 140 m2, z uwzględnieniem dodatkowych grzejników również w piwnicy. Koszty ogrzewania podłogowego na 65 m2 wyniosą ok. 9 700 zł, natomiast grzejniki na 130 m2 (piwnica i piętro) to wydatek dodatkowych 17 600 zł.

Na tym nie kończą się koszty ogrzewania. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu do kosztorysu musimy dodać także wyposażenie kotłowni i zakup źródła ciepła – czyli w polskich warunkach najczęściej odpowiedniego pieca CO. Koszty będą tu bardzo podobne we wszystkich rodzajach domów. Wprawdzie do większego domu jednorodzinnego będziemy potrzebować kotła o większej mocy, ale biorąc pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe (zasobnik c.w.u., sterowniki, komin systemowy, komplet rur i pomp) możemy przyjąć, że koszty będą bardzo zbliżone.

Najczęściej stosowanymi na polskim rynku źródłami ciepła są piece gazowe oraz piece na paliwo stałe. Na przykład:

 • niezłej jakości kocioł gazowy kondensacyjny wraz z pompą cyrkulacyjną, zasobnikiem c.w.u. (czyli podgrzewaczem wody ciepłej) o pojemności 150l oraz kompletem niezbędnych do kotłowni rur, pomp i zaworów to wydatek niecałych 20 300 zł (nieco mniej przy mniejszym domu).
 • analogiczne wyposażenie kotłowni z kotłem na paliwo stałe to wydatek rzędu 17 500 zł.
 • montaż wszystkich urządzeń w kotłowni przez certyfikowanego fachowca to wydatek rzędu 2800 zł – bez znaczenia, czy mówimy o kotłowni z kotłem gazowym, czy też na paliwo stałe. Profesjonalne firmy wykonujące montaż znajdziesz wypełniając ten formularz.

Ile kosztuje postawienie domu - koszt wykonania posadzek, tynków na ścianach, sufitów i parapetów

Posiadając już komplet instalacji wewnętrznych możemy zabrać się za wykańczanie ścian i podłóg do stanu deweloperskiego. Prace rozpoczniemy od posadzek. Tu należy rozróżnić posadzkę posadowioną na gruncie (a właściwie na warstwie chudego betonu, który wykonaliśmy przy okazji fundamentów) od tej posadowionej na wyższych piętrach. Różnica polega na grubości warstwy izolacyjnej – o ile na najniższym poziomie niezbędna będzie grubsza izolacja (rekomendujemy twardy styropian o grubości 15 cm), o tyle na wyższych piętrach wystarczy 5 cm. Do tego niezbędna będzie na spód izolacja przeciwwilgociowa, folia, a na styropian szlichta cementowa (wystarczy 5 cm grubości). Tak przygotowana posadzka jest gotowa na układanie płytek, parkietu czy paneli.

Koszt opisanych powyżej materiałów w przeliczeniu na m2 wyniesie:

 • od 49 do 80 zł (średnio 60 zł) przy styropianie o grubości 15 cm (najniższy poziom),
 • od 30 do 57 zł (średnio 42 zl/m2) przy styropianie o grubości 5 cm,

natomiast robocizna profesjonalnej firmy to wydatek od 18 do 40 zł (średnio 25 zł/m2). Tak więc położenie posadzek podniesie koszt postawienia domu o:

 • dom 100 m2 8100 zł za niezbędne, opisane powyżej materiały i wykonanie przez fachową firmę,
 • dom 140 m210 200 zł z robocizną, w tym 5000 za posadzkę na parterze i 4000 za posadzkę na poddaszu,
 • dom 200 m2 13 500 zł za wykonanie posadzek na wszystkich trzech poziomach.

Po wykonaniu posadzek przechodzimy do obliczenia kosztów tynkowania ścian. Polscy inwestorzy najczęściej wybierają jedno z dwóch rozwiązań:

 • tynk cementowo-wapienny – bardziej trwały, ale wymagający wykończenia gładzią gipsową, a przez to sumarycznie droższy. Jeszcze kilkanaście lat temu był zdecydowanie najpopularniejszy, teraz najczęściej wypierany przez tynki gipsowe. Średnio metr kwadratowy tynków cementowo-wapiennych III kategorii kosztuje 20-27 zł za materiał i od 17 do 30 zł/m2 za robociznę. Warto przy tym dodać, że ceny położenia gładzi gipsowej na ściany to od 24 do 50 zł/m2.
 • tynk gipsowy – dużo popularniejsze z uwagi na cenę i mniejszą łączną pracochłonność(w porównaniu do opcji tynk cementowo-wapienny + gładź gipsowa). Metr kwadratowy tynków gipsowych to cena 18-25 zł za materiał oraz od 19 do 31 zł/m2 dla robocizny. Ceny dotyczą tynków gipsowych III kategorii.

Biorąc pod uwagę różne powierzchnie poszczególnych domów jednorodzinnych, koszty tynkowania ścian za pomocą tynków gipsowych będą następujące:

 • dom 100 m2w domu znajdzie się ok. 360 m2 ścian, a koszty wyniosą ok. 20 500 zł,
 • dom 140 m2w domu znajdziemy blisko 420 m2 ścian, a cena tynkowania z wykorzystaniem tynków gipsowych wyniesie prawie 25 000 zł,
 • dom 200 m2w tym budynku znajdziemy ok. 600 m2 ścian wewnętrznych do otynkowania (włączając w to sufit w piwnicy). Koszt tych prac wyniesie ponad 27 000 zł.

Jako, że koszty robocizny odgrywają przy tynkowaniu największe znaczenie, nie zapomnij o zebraniu ofert przynajmniej od kilku sprawdzonych firm. Jak to zrobić? Wypełnij ten formularz – na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych tynkarzy zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia.

Przedostatnim elementem związanym z kosztem budowy domu do stanu deweloperskiego będą parapety. Musimy tu rozróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

 • Parapety wewnętrzne – zastosujemy dobrej jakości parapety PCV. Cena przeliczana jest na metry bieżące – od 28 do 43 zł za zakup parapetów (średnio 34 zł/mb), natomiast koszt ich montażu to od 50 do 150 zł (średnio ok. 74 zł/mb).
 • Parapety zewnętrzne – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się parapety aluminiowe. Ich zakup wraz z kompletem materiałów niezbędnych do montażu to 33-57 zł/mb (średnio 41 zł/mb). Ich montaż jest znacząco droższy – od 70 do 202 zł/mb ze średnią ceną na poziomie 104 zł/mb.

Koszt budowy poszczególnych domów jednorodzinnych wzrośnie o następujące wartości:

 • dom 100 m2faktyczny koszt to 3800 zł za 15 mb parapetów zewnętrznych i analogiczną ilość parapetów wewnętrznych,
 • dom 140 m2z uwagi na większą liczbę okien będziemy potrzebować ok. 21 mb parapetów wewnętrznych i tyle samo parapetów zewnętrznych. Łączny koszt to ponad 5 400 zł.
 • dom 200 m2z uwagi na piwnicę powierzchnia okien będzie taka sama jak w domu 140 m2, a co za tym idzie liczba okien i parapetów również będzie taka sama.

Ostatnim etapem budowy domu do stanu deweloperskiego będą sufity. Część z sufitów zostało już wykonanych przy okazji ocieplania poddasza i drewnianego stropu. Sufity w piwnicy domu 200 m2 zostały otynkowane, a więc do wykonania zostają nam tylko sufity na poziomie 0 w domach o powierzchni 140 m2 i 200 m2. W obu przypadkach do wyboru mamy sufity podwieszane z płyt karton-gips na stelażu lub sufity systemowe. Zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. Ceny będą następujące:

 • dom 140 m2na parterze znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Ich łączny koszt wyniesie ok. 12 300 zł (mówimy tu o prostym, jednopoziomowym suficie).
 • dom 200 m265 m2 sufitu i wydatek na poziomie 11 500 zł.

Ile kosztuje budowa domu do stanu deweloperskiego?

Po podliczeniu wszystkich wydatków koszt budowy domu w 2022 roku do stanu deweloperskiego jest następujący:

W powyższym kosztorys uwzględnia komplet materiałów ze średniej półki cenowej oraz wynagrodzenie firm budowlanych – również ze średniej półki cenowej. Koszt budowy domu jest aktualny na styczeń roku 2022 i został opracowany na podstawie cen z województwa dolnośląskiego – najbliższego średnim cenom w całej Polsce. Jeżeli Twoja budowa będzie miała miejsce w innym województwie, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora, aby przeprowadzić swoje obliczenia.

Komplet prac został przeprowadzony systemem zleconym, żadna z prac nie była wykonywana osobiście przez inwestora. Pamiętaj, że w takim wypadku bardzo ważne jest porównanie przynajmniej kilka ofert z rynku. Zwykle pierwsza oferta nie jest najkorzystniejsza, a kontroferty w negocjacjach z wybranym wykonawcą są bardzo użyteczne. Jak pozyskać kilka ofert od lokalnych firm? Najłatwiejszym i bardzo popularnym wśród inwestorów sposobem jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Na czym to polega? Wypełniasz prosty formularz, potem potwierdzasz na mailu zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od lokalnych firm. Sam decydujesz którą ofertę wybrać. Usługa jest całkowicie bezpłatna i do niczego się nie zobowiązujesz wypełniając formularz.

Warto przypomnieć, że powyższy koszt budowy domu nie obejmuje zakupu działki, podciągnięcia mediów oraz zakupu i adaptacji projektu domu. W budynku, krok po kroku mamy wykonane komplet instalacji, ocieplenie, podłogi są przygotowane do układania paneli, płytek czy parkietu, a ściany i sufity gotowe do malowania. Do wykończenia pozostają także łazienki. O cenach ich wykończenia dowiesz się w kolejnym artykule.


5. Porównanie - ile kosztuje wybudowanie domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2

6. A jaki był koszt budowy domu w latach 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021?

Koszty budowy domu w latach 2017-2022
Koszty budowy domu w latach 2017-2022

Podsumowując ile kosztuje budowa domu w 2022 roku warto przypomnieć sobie, jaki był koszt budowy domu 2021 i poprzednich latach. W naszym zeszłorocznym opracowaniu koszty budowy domów do stanu deweloperskiego wyniosły odpowiednio:

 • 300 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2 - w przeciągu 2021 r. koszt budowy wzrósł o 14%
 • 358 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 14,5%
 • 412 tys. zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena wzrosła o 14%

Wszystkie powyższe ceny to ceny netto za budowę domu do stanu deweloperskiego - założenia były identyczne jak w tym artykule.


Koszty budowy domu w styczniu 2020 roku wyniosły:

 • 273 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2
 • 323 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2
 • 374 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2

W styczniu 2019 roku koszty prezentowały się następująco:

 • 253,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2
 • 298 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2
 • 348 tys. zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2

Koszt budowy domu w styczniu 2018 wyniósł natomiast:

 • 231,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2
 • 275,6 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2
 • 318,8 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2

Starsze wyceny kosztów budowy domu znajdziesz poniżej:

Często zadawane pytania

Ile kosztuje budowa domu?

Koszty budowy domu zależą od wielkości domu, parametrów projektu i standardu wykończenia. W 2021 roku koszty budowy dla stanu surowego zamkniętego wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe wyliczenia kosztów budowy dla różnych projektów domów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny