Koszt budowy domu 2021 vs. 2020 - co się zmieniło?

Rok 2020 minął pod dyktando pandemii. Spowodowała ona niemałe zawirowania na wielu rynkach. Rynek budowlany jednak kontynuował w większości pracę, co poskutkowało kolejnymi wzrostami cen zarówno usług, jak i materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przełożyły się oczywiście na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2021 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 7,4-8,4% rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Wzrost kosztów budowy do stanu deweloperskiego o 25-30 tys. zł. Przynajmniej 10-20 tysięcy więcej będzie musiał też wyłożyć na wykończenie domu do stanu pod klucz, ale tu skupimy się tylko na stanie deweloperskim.

W skrócie koszty budowy domu do stanu deweloperskiego w 2021 roku to:

 • ok. 300 tys. zł netto - dom parterowy o pow. 100 m2
 • ok. 358 tys. zł netto - dom z poddaszem o pow. 140 m2
 • ok. 411 tys. zł netto - dom z piwnicą i poddaszem o pow. 195 m2

Szczegółowa wycena budowy domu jednorodzinnego w trzech wariantach znajduje się poniżej. Jest ona zgodna ze średnimi cenami aktualnymi na początku roku 2021. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli natomiast szukasz już firmy, która wybuduje dla Ciebie dom - wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, że szukając firmy odpowiednio wcześnie i porównując oferty z wielu źródeł masz większą szansę na niższą cenę.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

 1. Założenia początkowe wykonanych kosztorysów
 2. Omówienie etapu przed rozpoczęciem budowy - projekt, podciągnięcie mediów i formalności
 3. Wycena stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego
 4. Kosztorys budowy domu do stanu deweloperskiego
 5. Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni 100, 140 i 200 m2
 6. Porównanie kosztów budowy w latach 2016-2021
 7. Znajdź wykonawcę na budowę Twojego domu
Koszt budowy domu 2021

Jeżeli chcesz zobaczyć grafikę w lepszej jakości, kliknij tu.

Rekomendowane piece do Twojego domu - sprawdź promocje/h3>

1. Koszt wybudowania domu 2021 w Polsce – założenia początkowe do wyceny

Przed określeniem krok po kroku, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Nie opieramy się na konkretnym projekcie - założyliśmy natomiast, że projekty domów będą miały prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Rozmiary wybranych projektów odpowiadają najczęściej wybieranym na polskim rynku. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut.

W poniższym opracowaniu zostaną wycenione koszty budowy trzech domów modelowych:

 • 100 m2 - domek parterowy, pełne 100 m2 to powierzchnia użytkowa
 • 140 m2 - dom z piętrem, 2 poziomy po 70 m2, bez piwnicy, powierzchnia użytkowa ok. 125 m2
 • 195 m2 - dom trzypoziomowy - piwnica, parter i piętro (dla ułatwienia będziemy pisać o domu 200 m2), przy czym powierzchnia użytkowa domu to 130 m2 (parter + piętro).

Całkowity koszt budowy domu oszacujemy do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze)
 • tynki, posadzki i parapety
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kosztorys budowy domu nie będzie uwzględniał m.in.:

 • zakupu działki budowlanej,
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 2000 zł (zwykle potrzebna jest później adaptacja kosztująca od kilkuset do kilku tys. zł) jak tez wykonać projekt indywidualny za 5-15 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/m2, drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/m2. Przykładowy kosztorys wykończenia tych trzech domów pod klucz przedstawiamy w osobnym artykule, ale celowo nie uwzględniamy go w tym miejscu,
 • zagospodarowania ogrodu przy domu - ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. - koszty mogą się tu wahać od 10 do nawet 100 tys. zł.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2021 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-15%. Jeżeli interesują Cię konkretny cennik usług budowlanych 2021 w Twoim mieście - kliknij tu. Znajdziesz tu średnie cenniki dla ponad 150 miast w całej Polsce.

Wszystkie podane ceny to wartości netto. VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych i 23% dla klientów biznesowych.

Ile kosztuje budowa domu 2021? Sprawdzamy ceny krok po kroku
Ile kosztuje budowa domu 2021? Sprawdzamy ceny krok po kroku

Zakładamy budowę domu systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie mamy jednej firmy z którą się rozliczamy jak przy systemie zleconym.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1500 do 4000 zł plus przynajmniej 1200-2500 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 5-15 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.

 

3. Cena budowy domu 2021 – stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2021 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 31,5 tys. złotych (w tym 23 tys. za materiały i 8,5 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem prac budowlanych będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie prawie 8 600 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 8 300 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2 400 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 3 800 zł.

W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2021 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1 640 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 3 600 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie ponad 2950 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 32,6 tys. złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść niecałe 47 tys. złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 14 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 9 500 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 2 200 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 20 800 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 4 060zł
 • wyłaz dachowy – ok. 450 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 13 100 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 2 600 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie ponad 67 000 zł. Co ciekawe, rok wcześniej te same prace były wyceniane na nieco ponad 60 tys. zł i jest to pozycja w kosztorysie, która najbardziej podrożała. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowy – stan surowy otwarty. Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ok. 171 tys. zł. Rok wcześniej było to 149 tys. zł, co oznacza wzrost kosztów budowy domu o 14,8%.

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 18 200 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 5000 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 40-60% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 4 000 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 3000 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2021 do stanu surowego zamkniętego? Faktyczny koszt to 188 tysięcy złotych netto w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2021 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys187 812 zł
 • Niska cena139 926 zł
 • Średnia cena174 165 zł
 • Wysoka cena236 581 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 231,45 zł/m2 100,00 m2 23 145,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 84,84 zł/m2 100,00 m2 8 483,63 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 33,66 zł/m2 70,00 m2 2 356,20 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 70,00 m2 3 786,61 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 479,04 zł/szt. 2,00 szt. 2 958,07 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 288,66 zł/m2 100,00 m2 28 866,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 38,16 zł/m2 100,00 m2 3 816,03 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 57,54 zł/m2 150,00 m2 8 631,00 zł Zobacz
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 150,00 m2 8 320,98 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 150,00 m2 14 076,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 150,00 m2 9 518,23 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,92 zł/m2 150,00 m2 588,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 11,21 zł/m2 150,00 m2 1 680,80 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 77,87 zł/m2 150,00 m2 11 680,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 150,00 m2 9 164,30 zł Znajdź
wykonawcę
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 50,00 mb 4 066,55 zł
$$ Wyłaz dachowy 454,07 zł/szt. 1,00 szt. 454,07 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 64,64 zł/m2 100,00 m2 6 464,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 66,74 zł/m2 100,00 m2 6 673,68 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 45,20 zł/m2 20,00 m2 904,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 83,92 zł/m2 20,00 m2 1 678,47 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 738,31 zł/m2 20,00 m2 14 766,20 zł Polecane
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 20,00 m2 3 452,29 zł Dodatkowe
informacje
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł/szt. 1,00 szt. 4 001,25 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł/szt. 1,00 szt. 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 187 812,11 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 176,73 zł/m2 100,00 m2 17 673,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 82,54 zł/m2 100,00 m2 8 254,47 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 22,91 zł/m2 70,00 m2 1 603,70 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 29,07 zł/m2 70,00 m2 2 035,02 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 226,14 zł/szt. 6,00 szt. 1 356,82 zł Polecane
$ Kominy dymowe 3 432,94 zł/szt. 1,00 szt. 3 432,94 zł Dodatkowe
informacje
$ Wykończenie kominów 997,96 zł/szt. 2,00 szt. 1 995,93 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 254,12 zł/m2 100,00 m2 25 412,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 25,44 zł/m2 100,00 m2 2 544,02 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 41,20 zł/m2 150,00 m2 6 180,00 zł Zobacz
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 37,24 zł/m2 150,00 m2 5 585,68 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 55,65 zł/m2 150,00 m2 8 347,50 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 27,94 zł/m2 150,00 m2 4 190,35 zł
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,47 zł/m2 150,00 m2 520,50 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 7,68 zł/m2 150,00 m2 1 152,09 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 61,91 zł/m2 150,00 m2 9 286,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 41,63 zł/m2 150,00 m2 6 244,02 zł Znajdź
wykonawcę
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,84 zł/mb 50,00 mb 3 392,19 zł
$ Wyłaz dachowy 402,98 zł/szt. 1,00 szt. 402,98 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 51,70 zł/m2 100,00 m2 5 170,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 57,78 zł/m2 100,00 m2 5 778,42 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 30,94 zł/m2 20,00 m2 618,80 zł Dodatkowe
informacje
$ Podbitka okapu - robocizna 32,16 zł/m2 20,00 m2 643,19 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 625,73 zł/m2 20,00 m2 12 514,60 zł Polecane
$ Montaż okien 79,57 zł/m2 20,00 m2 1 591,47 zł Dodatkowe
informacje
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 135,64 zł/szt. 1,00 szt. 2 135,64 zł
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 863,97 zł/szt. 1,00 szt. 1 863,97 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 139 925,80 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 231,45 zł/m2 100,00 m2 23 145,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 84,84 zł/m2 100,00 m2 8 483,63 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 28,36 zł/m2 70,00 m2 1 985,20 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 31,77 zł/m2 70,00 m2 2 223,98 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 479,04 zł/szt. 2,00 szt. 2 958,07 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 288,66 zł/m2 100,00 m2 28 866,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 38,16 zł/m2 100,00 m2 3 816,03 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 57,54 zł/m2 150,00 m2 8 631,00 zł Zobacz
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 150,00 m2 8 320,98 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 67,46 zł/m2 150,00 m2 10 119,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 40,13 zł/m2 150,00 m2 6 019,71 zł
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,92 zł/m2 150,00 m2 588,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 11,21 zł/m2 150,00 m2 1 680,80 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 77,87 zł/m2 150,00 m2 11 680,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 150,00 m2 9 164,30 zł Znajdź
wykonawcę
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 50,00 mb 4 066,55 zł
$$ Wyłaz dachowy 454,07 zł/szt. 1,00 szt. 454,07 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 64,64 zł/m2 100,00 m2 6 464,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 66,74 zł/m2 100,00 m2 6 673,68 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 38,59 zł/m2 20,00 m2 771,80 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 47,42 zł/m2 20,00 m2 948,47 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 738,31 zł/m2 20,00 m2 14 766,20 zł Polecane
$$ Montaż okien 102,39 zł/m2 20,00 m2 2 047,84 zł Dodatkowe
informacje
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 864,57 zł/szt. 1,00 szt. 2 864,57 zł
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 179,46 zł/szt. 1,00 szt. 2 179,46 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 174 164,76 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 316,07 zł/m2 100,00 m2 31 607,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 106,80 zł/m2 100,00 m2 10 680,03 zł Dodatkowe
informacje
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 33,66 zł/m2 70,00 m2 2 356,20 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 70,00 m2 3 786,61 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 384,21 zł/szt. 6,00 szt. 2 305,29 zł Polecane
$$$ Kominy dymowe 3 937,91 zł/szt. 1,00 szt. 3 937,91 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wykończenie kominów 2 503,18 zł/szt. 2,00 szt. 5 006,36 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 328,10 zł/m2 100,00 m2 32 810,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 64,79 zł/m2 100,00 m2 6 478,51 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 79,18 zł/m2 150,00 m2 11 877,00 zł Zobacz
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 94,93 zł/m2 150,00 m2 14 240,20 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 150,00 m2 14 076,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 150,00 m2 9 518,23 zł
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,47 zł/m2 150,00 m2 670,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 18,30 zł/m2 150,00 m2 2 745,50 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 90,11 zł/m2 150,00 m2 13 516,50 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 104,91 zł/m2 150,00 m2 15 736,03 zł Znajdź
wykonawcę
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 104,57 zł/mb 50,00 mb 5 228,35 zł
$$$ Wyłaz dachowy 527,47 zł/szt. 1,00 szt. 527,47 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 74,27 zł/m2 100,00 m2 7 427,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 103,99 zł/m2 100,00 m2 10 399,41 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 45,20 zł/m2 20,00 m2 904,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 83,92 zł/m2 20,00 m2 1 678,47 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 929,05 zł/m2 20,00 m2 18 581,00 zł Polecane
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 20,00 m2 3 452,29 zł Dodatkowe
informacje
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł/szt. 1,00 szt. 4 001,25 zł
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł/szt. 1,00 szt. 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 236 581,44 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie, ceny netto. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 23 700 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 m2 niż w przypadku domu parterowego 100 m2.
 • ściany nośne – 23 000 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 8 600 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 8 200 zł – j.w.
 • stropy – 45 100 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (realny koszt to 25,1 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3,7 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 16,3 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2300 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 7 300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 3 000 zł).
 • dach – 56 100 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 29 000 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 25 tys. zł (lub 17 000 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 3000 zł, a drzwi wejściowe antywłamaniowe - 4000 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 207 tys. zł. W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Co ciekawe, średni koszt budowy analogicznego budynku w roku 2020 wyniósł 189,5 tys. zł. W porównaniu z początkiem roku 2021 daje to 9,5% wzrost cen.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Cena budowy domu 2021 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys206 925 zł
 • Niska cena157 977 zł
 • Średnia cena193 486 zł
 • Wysoka cena262 079 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 231,45 zł/m2 70,00 m2 16 201,50 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 106,80 zł/m2 70,00 m2 7 476,02 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 57,54 zł/m2 203,00 m2 11 680,62 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 203,00 m2 11 261,07 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 33,66 zł/m2 98,00 m2 3 298,68 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 98,00 m2 5 301,25 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł
$$ Wykończenie kominów 1 479,04 zł/szt. 2,00 szt. 2 958,07 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 359,22 zł/m2 70,00 m2 25 145,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 52,91 zł/m2 70,00 m2 3 703,69 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 288,66 zł/m2 50,00 m2 14 433,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 38,16 zł/m2 50,00 m2 1 908,02 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 306,82 zł/m2 7,40 m2 2 270,44 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 186,48 zł/m2 10,00 m2 1 864,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 83,96 zł/m2 10,00 m2 839,60 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,47 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 55,37 zł/m2 10,00 m2 553,70 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 62,56 zł/m2 10,00 m2 625,62 zł
$ Balustrada stalowa 503,76 zł/mb 6,00 mb 3 022,59 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 105,00 m2 9 853,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 105,00 m2 6 662,76 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,47 zł/m2 105,00 m2 469,35 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 11,21 zł/m2 105,00 m2 1 176,56 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 77,87 zł/m2 105,00 m2 8 176,35 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 105,00 m2 6 415,01 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 35,00 mb 2 846,58 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 405,82 zł/szt. 4,00 szt. 5 623,29 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 527,47 zł/szt. 1,00 szt. 527,47 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 64,64 zł/m2 98,00 m2 6 334,72 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 66,74 zł/m2 98,00 m2 6 540,21 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 38,59 zł/m2 18,00 m2 694,62 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 47,42 zł/m2 18,00 m2 853,63 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 738,31 zł/m2 28,00 m2 20 672,68 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 28,00 m2 4 833,21 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł/szt. 1,00 szt. 4 001,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł/szt. 1,00 szt. 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 206 924,67 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 176,73 zł/m2 70,00 m2 12 371,10 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 82,54 zł/m2 70,00 m2 5 778,13 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 41,20 zł/m2 203,00 m2 8 363,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 37,24 zł/m2 203,00 m2 7 559,28 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 22,91 zł/m2 98,00 m2 2 245,18 zł Polecane
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 29,07 zł/m2 98,00 m2 2 849,03 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 226,14 zł/szt. 6,00 szt. 1 356,82 zł Dodatkowe
informacje
$ Kominy dymowe 3 432,94 zł/szt. 1,00 szt. 3 432,94 zł
$ Wykończenie kominów 997,96 zł/szt. 2,00 szt. 1 995,93 zł
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 340,10 zł/m2 70,00 m2 23 807,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 37,41 zł/m2 70,00 m2 2 618,88 zł
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 254,12 zł/m2 50,00 m2 12 706,00 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 25,44 zł/m2 50,00 m2 1 272,01 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 243,49 zł/m2 7,40 m2 1 801,81 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 151,45 zł/m2 10,00 m2 1 514,47 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - materiały 68,36 zł/m2 10,00 m2 683,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - robocizna 34,94 zł/m2 10,00 m2 349,37 zł Dodatkowe
informacje
$ Posadzka na balkonie - materał 46,92 zł/m2 10,00 m2 469,20 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 43,44 zł/m2 10,00 m2 434,43 zł
$ Balustrada stalowa 503,76 zł/mb 6,00 mb 3 022,59 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 55,65 zł/m2 105,00 m2 5 843,25 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 27,94 zł/m2 105,00 m2 2 933,25 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,47 zł/m2 105,00 m2 364,35 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 7,68 zł/m2 105,00 m2 806,46 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 61,91 zł/m2 105,00 m2 6 500,55 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 41,63 zł/m2 105,00 m2 4 370,81 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,84 zł/mb 35,00 mb 2 374,53 zł
$ Okna dachowe z montażem 1 034,13 zł/szt. 4,00 szt. 4 136,54 zł Polecane
$ Wyłaz dachowy 402,98 zł/szt. 1,00 szt. 402,98 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 51,70 zł/m2 98,00 m2 5 066,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 57,78 zł/m2 98,00 m2 5 662,85 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 30,94 zł/m2 18,00 m2 556,92 zł Dodatkowe
informacje
$ Podbitka okapu - robocizna 32,16 zł/m2 18,00 m2 578,87 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 625,73 zł/m2 28,00 m2 17 520,44 zł Dodatkowe
informacje
$ Montaż okien 79,57 zł/m2 28,00 m2 2 228,06 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 135,64 zł/szt. 1,00 szt. 2 135,64 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 863,97 zł/szt. 1,00 szt. 1 863,97 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 157 977,44 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 231,45 zł/m2 70,00 m2 16 201,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 84,84 zł/m2 70,00 m2 5 938,54 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 57,54 zł/m2 203,00 m2 11 680,62 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 203,00 m2 11 261,07 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 28,36 zł/m2 98,00 m2 2 779,28 zł Polecane
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 31,77 zł/m2 98,00 m2 3 113,57 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł
$$ Wykończenie kominów 1 479,04 zł/szt. 2,00 szt. 2 958,07 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 359,22 zł/m2 70,00 m2 25 145,40 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 52,91 zł/m2 70,00 m2 3 703,69 zł
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 288,66 zł/m2 50,00 m2 14 433,00 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 38,16 zł/m2 50,00 m2 1 908,02 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 306,82 zł/m2 7,40 m2 2 270,44 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 186,48 zł/m2 10,00 m2 1 864,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 83,96 zł/m2 10,00 m2 839,60 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,47 zł Dodatkowe
informacje
$$ Posadzka na balkonie - materał 55,37 zł/m2 10,00 m2 553,70 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 62,56 zł/m2 10,00 m2 625,62 zł
$$ Balustrada stalowa 522,64 zł/mb 6,00 mb 3 135,84 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 67,46 zł/m2 105,00 m2 7 083,30 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 40,13 zł/m2 105,00 m2 4 213,80 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,92 zł/m2 105,00 m2 411,60 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 11,21 zł/m2 105,00 m2 1 176,56 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 77,87 zł/m2 105,00 m2 8 176,35 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 105,00 m2 6 415,01 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 35,00 mb 2 846,58 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 405,82 zł/szt. 4,00 szt. 5 623,29 zł Polecane
$$ Wyłaz dachowy 454,07 zł/szt. 1,00 szt. 454,07 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 64,64 zł/m2 98,00 m2 6 334,72 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 66,74 zł/m2 98,00 m2 6 540,21 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 38,59 zł/m2 18,00 m2 694,62 zł Dodatkowe
informacje
$$ Podbitka okapu - robocizna 47,42 zł/m2 18,00 m2 853,63 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 738,31 zł/m2 28,00 m2 20 672,68 zł Dodatkowe
informacje
$$ Montaż okien 102,39 zł/m2 28,00 m2 2 866,97 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 864,57 zł/szt. 1,00 szt. 2 864,57 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 179,46 zł/szt. 1,00 szt. 2 179,46 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 193 485,56 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 316,07 zł/m2 70,00 m2 22 124,90 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 106,80 zł/m2 70,00 m2 7 476,02 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 79,18 zł/m2 203,00 m2 16 073,54 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 94,93 zł/m2 203,00 m2 19 271,74 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 33,66 zł/m2 98,00 m2 3 298,68 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 98,00 m2 5 301,25 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 384,21 zł/szt. 6,00 szt. 2 305,29 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Kominy dymowe 3 937,91 zł/szt. 1,00 szt. 3 937,91 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 503,18 zł/szt. 2,00 szt. 5 006,36 zł
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 408,66 zł/m2 70,00 m2 28 606,20 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 97,01 zł/m2 70,00 m2 6 790,88 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 328,10 zł/m2 50,00 m2 16 405,00 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 64,79 zł/m2 50,00 m2 3 239,26 zł Dodatkowe
informacje
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 475,44 zł/m2 7,40 m2 3 518,26 zł Dodatkowe
informacje
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 279,56 zł/m2 10,00 m2 2 795,61 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 95,16 zł/m2 10,00 m2 951,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 51,09 zł/m2 10,00 m2 510,94 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Posadzka na balkonie - materał 64,02 zł/m2 10,00 m2 640,20 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 114,49 zł/m2 10,00 m2 1 144,91 zł
$$$ Balustrada stalowa 616,74 zł/mb 6,00 mb 3 700,44 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 105,00 m2 9 853,20 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 105,00 m2 6 662,76 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,47 zł/m2 105,00 m2 469,35 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 18,30 zł/m2 105,00 m2 1 921,85 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 90,11 zł/m2 105,00 m2 9 461,55 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 104,91 zł/m2 105,00 m2 11 015,22 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 104,57 zł/mb 35,00 mb 3 659,84 zł
$$$ Okna dachowe z montażem 1 933,01 zł/szt. 4,00 szt. 7 732,03 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 527,47 zł/szt. 1,00 szt. 527,47 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 74,27 zł/m2 98,00 m2 7 278,46 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 103,99 zł/m2 98,00 m2 10 191,42 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 45,20 zł/m2 18,00 m2 813,60 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Podbitka okapu - robocizna 83,92 zł/m2 18,00 m2 1 510,62 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 929,05 zł/m2 28,00 m2 26 013,40 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 28,00 m2 4 833,21 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł/szt. 1,00 szt. 4 001,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł/szt. 1,00 szt. 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 262 078,56 zł

Koszt budowy domu 2021 - dom o powierzchni prawie 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom jednorodzinny, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 36 000 zł – założenia do samego fundamentu są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 22 300 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 21 300 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy,
 • ściany działowe – 11 100 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego,
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 8 150 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach,
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 68 300 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 15 000 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkon – tu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 7 450 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 7 000 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2 łączny koszt wyniesie ponad 60 000 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 24 500 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.

Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego otwartego wyniesie 226 tys. zł, natomiast do stanu zamkniętego wyniesie prawie 252 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2021 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys252 152 zł
 • Niska cena189 855 zł
 • Średnia cena229 664 zł
 • Wysoka cena309 475 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 139,03 zł/m2 65,00 m2 9 036,95 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 75,01 zł/m2 65,00 m2 4 875,63 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 62,94 zł/m2 110,50 m2 6 954,87 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 45,32 zł/m2 110,50 m2 5 007,48 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 77,02 zł/m2 77,35 m2 5 957,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 56,45 zł/m2 77,35 m2 4 366,71 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 57,54 zł/m2 188,50 m2 10 846,29 zł Zobacz
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 188,50 m2 10 456,70 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 33,66 zł/m2 126,75 m2 4 266,40 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 126,75 m2 6 856,47 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 458,89 zł/szt. 2,00 szt. 2 917,78 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 186,48 zł/m2 10,00 m2 1 864,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 85,37 zł/m2 10,00 853,70 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,47 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 55,37 zł/m2 10,00 m2 553,70 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 62,56 zł/m2 10,00 m2 625,62 zł
$$ Balustrada stalowa 522,64 zł/mb 6,00 mb 3 135,84 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 475,44 zł/m2 7,40 m2 3 518,26 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 475,44 zł/m2 7,40 m2 3 518,26 zł
Strop
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 288,66 zł/m2 45,00 m2 12 989,70 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 38,16 zł/m2 45,00 m2 1 717,21 zł
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 359,22 zł/m2 65,00 m2 23 349,30 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 52,91 zł/m2 65,00 m2 3 439,14 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 359,22 zł/m2 65,00 m2 23 349,30 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 52,91 zł/m2 65,00 m2 3 439,14 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 97,50 m2 9 149,40 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 97,50 m2 6 186,85 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,47 zł/m2 97,50 m2 435,82 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 11,21 zł/m2 97,50 m2 1 092,52 zł
$$ Dachówka ceramiczna 77,87 zł/m2 97,50 m2 7 592,32 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 97,50 m2 5 956,79 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 32,50 mb 2 643,26 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 405,82 zł/szt. 4,00 szt. 5 623,29 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wyłaz dachowy z montażem 454,07 zł/szt. 1,00 szt. 454,07 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 74,27 zł/m2 91,00 m2 6 758,57 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 103,99 zł/m2 91,00 m2 9 463,46 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 45,20 zł/m2 32,50 m2 1 469,00 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 83,92 zł/m2 32,50 m2 2 727,51 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł 4 001,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Okna
$$ Okna drewniane 756,00 zł/m2 28,00 m2 21 168,03 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 28,00 m2 4 833,21 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 252 151,85 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 100,44 zł/m2 65,00 m2 6 528,60 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 67,24 zł/m2 65,00 m2 4 370,71 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 48,47 zł/m2 110,50 m2 5 355,94 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 31,39 zł/m2 110,50 m2 3 468,86 zł
$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 55,36 zł/m2 77,35 m2 4 282,10 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 38,50 zł/m2 77,35 m2 2 977,99 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 41,20 zł/m2 188,50 m2 7 766,20 zł Zobacz
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 37,24 zł/m2 188,50 m2 7 019,33 zł
Ściany działowe
$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 22,91 zł/m2 126,75 m2 2 903,84 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 29,07 zł/m2 126,75 m2 3 684,84 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 226,14 zł/szt. 6,00 szt. 1 356,82 zł Dodatkowe
informacje
$ Kominy dymowe 3 432,94 zł/szt. 1,00 szt. 3 432,94 zł Dodatkowe
informacje
$ Wykończenie kominów 1 002,21 zł/szt. 2,00 szt. 2 004,42 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 151,45 zł/m2 10,00 m2 1 514,47 zł Dodatkowe
informacje
$ Elewacja i izolacja - materiały 70,14 zł/m2 10,00 701,35 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 34,94 zł/m2 10,00 m2 349,37 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 46,92 zł/m2 10,00 m2 469,20 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 43,44 zł/m2 10,00 m2 434,43 zł
$ Balustrada stalowa 503,76 zł/mb 6,00 mb 3 022,59 zł
Schody
$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 243,49 zł/m2 7,40 m2 1 801,81 zł Dodatkowe
informacje
$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 243,49 zł/m2 7,40 m2 1 801,81 zł
Strop
$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 254,12 zł/m2 45,00 m2 11 435,40 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 25,44 zł/m2 45,00 m2 1 144,81 zł
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 340,10 zł/m2 65,00 m2 22 106,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 37,41 zł/m2 65,00 m2 2 431,82 zł
$ Strop II nad parterem teriva - materiały 340,10 zł/m2 65,00 m2 22 106,50 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 37,41 zł/m2 65,00 m2 2 431,82 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 55,65 zł/m2 97,50 m2 5 425,88 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 27,94 zł/m2 97,50 m2 2 723,73 zł
$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,47 zł/m2 97,50 m2 338,32 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 7,68 zł/m2 97,50 m2 748,86 zł
$ Dachówka ceramiczna 61,91 zł/m2 97,50 m2 6 036,23 zł Dodatkowe
informacje
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 41,63 zł/m2 97,50 m2 4 058,61 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,84 zł/mb 32,50 mb 2 204,92 zł
$ Okna dachowe (z montażem) 1 034,13 zł/szt. 4,00 szt. 4 136,54 zł Dodatkowe
informacje
$ Wyłaz dachowy z montażem 402,98 zł/szt. 1,00 szt. 402,98 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 51,70 zł/m2 91,00 m2 4 704,70 zł
$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 57,78 zł/m2 91,00 m2 5 258,36 zł
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 30,94 zł/m2 32,50 m2 1 005,55 zł Polecane
$ Podbitka okapu - robocizna 32,16 zł/m2 32,50 m2 1 045,18 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 135,64 zł 2 135,64 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 863,97 zł 1 863,97 zł Dodatkowe
informacje
Okna
$ Okna drewniane 665,47 zł/m2 28,00 m2 18 633,30 zł Dodatkowe
informacje
$ Montaż okien 79,57 zł/m2 28,00 m2 2 228,06 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 189 855,29 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 113,82 zł/m2 65,00 m2 7 398,30 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 69,98 zł/m2 65,00 m2 4 548,70 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 62,94 zł/m2 110,50 m2 6 954,87 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 45,32 zł/m2 110,50 m2 5 007,48 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 77,02 zł/m2 77,35 m2 5 957,50 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 56,45 zł/m2 77,35 m2 4 366,71 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 57,54 zł/m2 188,50 m2 10 846,29 zł Zobacz
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 55,47 zł/m2 188,50 m2 10 456,70 zł
Ściany działowe
$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 28,36 zł/m2 126,75 m2 3 594,63 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 31,77 zł/m2 126,75 m2 4 026,99 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 272,97 zł/szt. 6,00 szt. 1 637,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Kominy dymowe 3 608,11 zł/szt. 1,00 szt. 3 608,11 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wykończenie kominów 1 458,89 zł/szt. 2,00 szt. 2 917,78 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 186,48 zł/m2 10,00 m2 1 864,81 zł Dodatkowe
informacje
$$ Elewacja i izolacja - materiały 85,37 zł/m2 10,00 853,70 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,47 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 55,37 zł/m2 10,00 m2 553,70 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 62,56 zł/m2 10,00 m2 625,62 zł
$$ Balustrada stalowa 522,64 zł/mb 6,00 mb 3 135,84 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 306,82 zł/m2 7,40 m2 2 270,44 zł Dodatkowe
informacje
$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 306,82 zł/m2 7,40 m2 2 270,44 zł
Strop
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 288,66 zł/m2 45,00 m2 12 989,70 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 38,16 zł/m2 45,00 m2 1 717,21 zł
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 359,22 zł/m2 65,00 m2 23 349,30 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 52,91 zł/m2 65,00 m2 3 439,14 zł
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 359,22 zł/m2 65,00 m2 23 349,30 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 52,91 zł/m2 65,00 m2 3 439,14 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 67,46 zł/m2 97,50 m2 6 577,35 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 40,13 zł/m2 97,50 m2 3 912,81 zł
$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,92 zł/m2 97,50 m2 382,20 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 11,21 zł/m2 97,50 m2 1 092,52 zł
$$ Dachówka ceramiczna 77,87 zł/m2 97,50 m2 7 592,32 zł Dodatkowe
informacje
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 61,10 zł/m2 97,50 m2 5 956,79 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 81,33 zł/mb 32,50 mb 2 643,26 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 405,82 zł/szt. 4,00 szt. 5 623,29 zł Dodatkowe
informacje
$$ Wyłaz dachowy z montażem 454,07 zł/szt. 1,00 szt. 454,07 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 64,64 zł/m2 91,00 m2 5 882,24 zł
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 66,74 zł/m2 91,00 m2 6 073,05 zł
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 38,59 zł/m2 32,50 m2 1 254,17 zł Polecane
$$ Podbitka okapu - robocizna 47,42 zł/m2 32,50 m2 1 541,27 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 864,57 zł 2 864,57 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 179,46 zł 2 179,46 zł Dodatkowe
informacje
Okna
$$ Okna drewniane 756,00 zł/m2 28,00 m2 21 168,03 zł Dodatkowe
informacje
$$ Montaż okien 102,39 zł/m2 28,00 m2 2 866,97 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 229 664,07 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 139,03 zł/m2 65,00 m2 9 036,95 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 75,01 zł/m2 65,00 m2 4 875,63 zł Dodatkowe
informacje
Ściany fundamentowe piwnicy
$$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 81,24 zł/m2 110,50 m2 8 977,02 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 78,52 zł/m2 110,50 m2 8 676,99 zł
$$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 92,55 zł/m2 77,35 m2 7 158,74 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 93,93 zł/m2 77,35 m2 7 265,84 zł Dodatkowe
informacje
Ściany nośne
$$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 80,38 zł/m2 188,50 m2 15 151,63 zł Zobacz
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 94,93 zł/m2 188,50 m2 17 895,19 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 33,66 zł/m2 126,75 m2 4 266,40 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 54,09 zł/m2 126,75 m2 6 856,47 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 384,21 zł/szt. 6,00 szt. 2 305,29 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Kominy dymowe 3 937,91 zł/szt. 1,00 szt. 3 937,91 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wykończenie kominów 2 501,34 zł/szt. 2,00 szt. 5 002,69 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 279,56 zł/m2 10,00 m2 2 795,61 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 97,60 zł/m2 10,00 975,95 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 51,09 zł/m2 10,00 m2 510,94 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 64,02 zł/m2 10,00 m2 640,20 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 114,49 zł/m2 10,00 m2 1 144,91 zł
$$$ Balustrada stalowa 616,74 zł/mb 6,00 mb 3 700,44 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 475,44 zł/m2 7,40 m2 3 518,26 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 475,44 zł/m2 7,40 m2 3 518,26 zł
Strop
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 328,10 zł/m2 45,00 m2 14 764,50 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 64,79 zł/m2 45,00 m2 2 915,33 zł
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 408,66 zł/m2 65,00 m2 26 562,90 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 97,01 zł/m2 65,00 m2 6 305,82 zł
$$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 408,66 zł/m2 65,00 m2 26 562,90 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 97,01 zł/m2 65,00 m2 6 305,82 zł Dodatkowe
informacje
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 93,84 zł/m2 97,50 m2 9 149,40 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 63,45 zł/m2 97,50 m2 6 186,85 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,47 zł/m2 97,50 m2 435,82 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 18,30 zł/m2 97,50 m2 1 784,58 zł
$$$ Dachówka ceramiczna 90,11 zł/m2 97,50 m2 8 785,73 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 104,91 zł/m2 97,50 m2 10 228,42 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 104,57 zł/mb 32,50 mb 3 398,43 zł
$$$ Okna dachowe (z montażem) 1 933,01 zł/szt. 4,00 szt. 7 732,03 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Wyłaz dachowy z montażem 527,47 zł/szt. 1,00 szt. 527,47 zł Dodatkowe
informacje
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 74,27 zł/m2 91,00 m2 6 758,57 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 103,99 zł/m2 91,00 m2 9 463,46 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 45,20 zł/m2 32,50 m2 1 469,00 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 83,92 zł/m2 32,50 m2 2 727,51 zł
Inne
Łączny koszt: Dach
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 4 001,25 zł 4 001,25 zł Dodatkowe
informacje
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 3 034,34 zł 3 034,34 zł Dodatkowe
informacje
Okna
$$$ Okna drewniane 976,07 zł/m2 28,00 m2 27 329,92 zł Dodatkowe
informacje
$$$ Montaż okien 172,61 zł/m2 28,00 m2 4 833,21 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna
SUMA: 309 474,56 zł

4. Ile kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego w 2021?

Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego każdy inwestor zada sobie pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu do stanu deweloperskiego, lub ile kosztuje budowa domu pod klucz. Przyjrzyjmy się więc, jak będą wyglądały koszty elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, tynków, czy parapetów. Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku, dlatego opiszemy je wspólnie.

Koszt wykonania ocieplenia i elewacji budynku

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Na pierwszy ogień pójdzie elewacja i ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do docieplenia na polskim rynku są wełna mineralna oraz styropian. Zarówno koszty, jak i właściwości izolacyjne będą uzależnione przede wszystkim od grubości i jakości materiału oraz poprawności i dokładności montażu.

Warto pamiętać, że na początku 2021 roku wprowadzone zostały nowe normy izolacyjne, które muszą spełniać nowo budowane domy (więcej na ten temat czytaj więcej tutaj). W związku z tym ceny elewacji znacząco wzrosły. Należy bowiem użyć lepszych (grubszych) materiałów aby spełnić zakładane normy. Wiąże się to również z wyższymi kosztami robocizny - właśnie koszty montażu elewacji wzrosły w niektórych województwach nawet o 20-30%. Na materiały wydamy od 10% (styropian) do ok. 20% więcej (wełna mineralna).

W przeliczeniu ma m2 powierzchni elewacji możemy przyjąć, że:

 • cena elewacji (zobacz cennik wykonania elewacji w ponad 150 miastach w Polsce) z tynku akrylowego w jasnym kolorze ocieplona styropianem frezowanym o grubości 25 cm – ok. 117 zł/m2 za materiały oraz ok. 72 zł/m2 za robociznę
 • cena elewacji wykończona tynkiem silikatowym i dobrej jakości wełną mineralną o grubości 25 cm – ok. 158 zł/m2 i ok. 92 zł/m2 za robociznę.

Na nasze potrzeby zastosujemy wełnę mineralną z uwagi na jej lepsze właściwości (czytaj więcej co wybrać na elewację – wełnę mineralną czy styropian). Biorąc pod uwagę wymiary domów prognozowane koszty wykonania elewacji będą następujące:

 • dom 100 m2 – powierzchnia elewacji w domu parterowym bez poddasza wyniesie około 140 m2, a łączny koszt elewacji z wełny mineralnej i tynku silikatowego to 36 100 tys. zł, w tym 22 200 zł za materiały i 13 900 zł za robociznę
 • dom 140 m2uwzględniając parter i poddasze po 70 m2 powierzchnia elewacji wyniesie ok. 168 m2 a łączny koszt nieco ponad 40 000 zł
 • dom 200 m2koszt elewacji wyniesie niecałe 38 500 zł przy powierzchni łącznej 162 m2 (zakładamy, że prawie cała piwnica znajduje się poniżej poziomu gruntu, a parter i poddasze mają nieco mniejszą powierzchnię, niż w domu 140 m2)

Ile kosztuje budowa domu 2021? Sprawdzamy ceny krok po kroku
Ile kosztuje budowa domu 2021? Sprawdzamy ceny krok po kroku

Koszt budowy domu 2021 - ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Prace we wnętrzu domu w stanie surowym zamkniętym rozpoczniemy od położenia instalacji wewnętrznych. Będą to instalacje elektryczne, wodociągowe oraz grzewcze. Ich koszt będzie w największym stopniu uzależniony od liczby punktów, które mamy zamiar montować. Przyjrzyjmy się więc szczegółowym cenom:

Koszt instalacji elektrycznej

Kompletna instalacja elektryczna musi zostać wyceniona w dwóch etapach – części stałej – podobnej dla każdego domu bez względu na jego wielkość (wyposażona tablica rozdzielcza oraz bezpieczniki) oraz zmiennej (koszt położenia każdego punktu elektrycznego, przeciągnięcia kabli i montażu w odpowiednim miejscu gniazdka, włącznika światła lub kostki pod przyszłą lampę). Koszty instalacji elektrycznej wzrosły w 2021 w stosunku do 2020 o około 6-7% i w przypadku poszczególnych domów będą następujące:

 • dom 100 m2 koszt budowy domu wzrośnie w tym przypadku o ok. 1 300 zł. W tej cenie zostanie zainstalowanych 80-85 punktów elektrycznych, a cena pokryje materiały i fachowy montaż (uwaga – punkty elektryczne to nie tylko gniazdka elektryczne, ale też włączniki światła, punkty oświetleniowe na suficie, podłączenie trójfazowe płyty grzewczej, czy instalacje teletechniczne).
 • dom 140 m2w przypadku budynku o większej powierzchni wzrośnie również liczba punktów elektrycznych. Szacujemy, że w domu o powierzchni 140 m2 będzie potrzebnych od 100 do 110 punktów. Cena, jaką weźmie za swoje usługi elektryk wraz z materiałami wyniesie ponad 14 400 zł.
 • dom 200 m2rozprowadzenie instalacji elektrycznych na wszystkich trzech poziomach budynku będzie najbardziej kosztowne. Inwestor musi się przygotować na wydatek na poziomie około 17 300 zł za montaż 130-140 punktów elektrycznych w całym domu.

Promocyjne ceny na panele fotowoltaiczne i pompy ciepła


Stan deweloperski - Instalacje wodno-kanalizacyjne

Po instalacjach elektrycznych kolej na instalacje wodno-kanalizacyjne. Tu podobnie jak przy elektryce cena będzie uzależniona przede wszystkim od liczby punktów, które chcemy zamontować. Na łączny koszt wpływ będzie miała również odległość tych punktów od siebie (jeżeli mamy 6 punktów wodociągowych w jednej łazience, to koszt ułożenia rur będzie znacząco niższy niż przy tej samej liczbie punktów w dwóch łazienkach na dwóch krańcach jednego budynku).

Średnie ceny usług hydraulicznych w stosunku do 2020 roku wzrosły o około 12% i kształtują się następująco:

 • dom 100 m2przyjmujemy, że w domku znajdzie się jedna łazienka z 5 punktami (prysznic, wanna, umywalka, toaleta i pralka), dodatkowe WC (2 punkty – toaleta i umywalka), zlewozmywak i zmywarka w kuchni oraz dodatkowy kranik na zewnątrz. W sumie 10 punktów i wydatek ponad 5 200 zł (komplet materiałów i fachowy montaż hydraulikazobacz cennik prac hydraulicznych w ponad 150 miastach w całej Polsce)
 • dom 140 m2 – w stosunku do domku o powierzchni 100 m2 dodamy kolejne 4 punkty na drugą łazienkę – punkty na WC, umywalkę, prysznic i bidet. Koszt ich montażu wraz z materiałami wyniesie około 7 200 zł.
 • dom 200 m2 tu koszt wyniesie ok. 8 250 zł z uwagi na większą liczbę punktów hydraulicznych w piwnicy (w sumie będzie ich 16).

Instalacja centralnego ogrzewania i wyposażenie kotłowni a koszt budowy domu 2021

Przed rozpoczęciem pracy nad ścianami i posadzkami należy jeszcze rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania. Tu zdecydujemy się na zróżnicowanie sposobów ogrzewania poszczególnych części domu – część domu będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami, natomiast reszta za pomocą ogrzewania podłogowego. Ceny kształtują się w tym wypadku następująco:

 • dom 100 m260 m2 domu ogrzejemy za pomocą tradycyjnych grzejników (koszty zakupu grzejników z głowicami termostatycznymi i rozprowadzenia rur po domu to wydatek około 7 000 zł). Ogrzewanie podłogowe na 40 m2 będzie się wiązało z wydatkiem dodatkowych 5 150 zł (w cenie montaż i komplet materiałów – rurki, folia, styropian, zawory, termostat, rozdzielacze i sterownik na ścianie – nie uwzględniamy wylewki posadzki).
 • dom 140 m 2w dwupoziomowym domu do sprawy ogrzewania podejdziemy prościej – dolny poziom będzie ogrzewany za pomocą „podłogówki” natomiast górny za pomocą grzejników. Instalacja na parterze wyniesie nas blisko 9 000 zł, natomiast grzejniki na piętrze ”zubożą” nasz budżet na budowę domu o około 8 250 zł.
 • dom 200 m2instalację grzewczą rozplanujemy analogicznie jak w domu o pow. 140 m2, z uwzględnieniem dodatkowych grzejników również w piwnicy. Koszty ogrzewania podłogowego na 65 m2 wyniosą ok. 8 400 zł, natomiast grzejniki na 130 m2 (piwnica i piętro) to wydatek dodatkowych 15 300 zł.

Na tym nie kończą się koszty ogrzewania. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu do kosztorysu musimy dodać także wyposażenie kotłowni i zakup źródła ciepła – czyli w polskich warunkach najczęściej odpowiedniego pieca CO. Koszty będą tu bardzo podobne we wszystkich rodzajach domów. Wprawdzie do większego domu jednorodzinnegobędziemy potrzebować kotła o większej mocy, ale biorąc pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe (zasobnik c.w.u., sterowniki, komin systemowy, komplet rur i pomp) możemy przyjąć, że koszty będą bardzo zbliżone.

Polecane piece na pellet

Najczęściej stosowanymi na polskim rynku źródłami ciepłapiece gazowe oraz piece na paliwo stałe. Na przykład:

 • niezłej jakości kocioł gazowy kondensacyjny Vitodens (200W, 24 kW) ze sterownikiem pogodowym Viotronic , sterownikiem pokojowym Vititrol wraz z pompą cyrkulacyjną, zasobnikiem c.w.u. (czyli podgrzewaczem wody ciepłej) o pojemności 150l oraz kompletem niezbędnych do kotłowni rur, pomp i zaworów to wydatek niecałych 18 tys. zł (nieco mniej przy mniejszym domu).
 • analogiczne wyposażenie kotłowni z kotłem na paliwo stałe to wydatek rzędu 15 000 zł.
 • montaż wszystkich urządzeń w kotłowni przez certyfikowanego fachowca to wydatek rzędu 2800 zł – bez znaczenia, czy mówimy o kotłowni z kotłem gazowym, czy też na paliwo stałe. Profesjonalne firmy wykonujące montaż znajdziesz wypełniając ten formularz.

Budowa domu z poddaszem użytkowym
Budowa domu z poddaszem użytkowym

Ile kosztuje postawienie domu - koszt wykonania posadzek, tynków na ścianach, sufitów i parapetów

Posiadając już komplet instalacji wewnętrznych możemy zabrać się za wykańczanie ścian i podłóg do stanu deweloperskiego. Prace rozpoczniemy od posadzek. Tu należy rozróżnić posadzkę posadowioną na gruncie (a właściwie na warstwie chudego betonu, który wykonaliśmy przy okazji fundamentów) od tej posadowionej na wyższych piętrach. Różnica polega na grubości warstwy izolacyjnej – o ile na najniższym poziomie niezbędna będzie grubsza izolacja (rekomendujemy twardy styropian o grubości 15 cm), o tyle na wyższych piętrach wystarczy 5 cm. Do tego niezbędna będzie na spód izolacja przeciwwilgociowa, folia, a na styropian szlichta cementowa (wystarczy 5 cm grubości). Tak przygotowana posadzka jest gotowa na układanie płytek, parkietu czy paneli.

Koszt opisanych powyżej materiałów w przeliczeniu na m2 wyniesie:

 • od 45 do 67 zł (średnio 53 zł) przy styropianie o grubości 15 cm (najniższy poziom),
 • od 27 do 47 zł (średnio 37 zl/m2) przy styropianie o grubości 5 cm,

natomiast robocizna profesjonalnej firmy to wydatek od 14 do 38 zł (średnio 20 zł/m2). Tak więc położenie posadzek podniesie koszt postawienia domu o:

 • dom 100 m2 7300 zł za niezbędne, opisane powyżej materiały i wykonanie przez fachową firmę,
 • dom 140 m28500 zł z robocizną, w tym 5000 za posadzkę na parterze i 4000 za posadzkę na poddaszu,
 • dom 200 m2 12 250 zł za wykonanie posadzek na wszystkich trzech poziomach.

Po wykonaniu posadzek przechodzimy do obliczenia kosztów tynkowania ścian. Polscy inwestorzy najczęściej wybierają jedno z dwóch rozwiązań:

 • tynk cementowo-wapienny – bardziej trwały, ale wymagający wykończenia gładzią gipsową, a przez to sumarycznie droższy. Jeszcze kilkanaście lat temu był zdecydowanie najpopularniejszy, teraz najczęściej wypierany przez tynki gipsowe. Średnio metr kwadratowy tynków cementowo-wapiennych III kategorii kosztuje 18-23 zł za materiał i od 15 do 25 zł/m2 za robociznę. Warto przy tym dodać, że ceny położenia gładzi gipsowej na ściany to od 22 do 42 zł/m2.
 • tynk gipsowy – dużo popularniejsze z uwagi na cenę i mniejszą łączną pracochłonność(w porównaniu do opcji tynk cementowo-wapienny + gładź gipsowa). Metr kwadratowy tynków gipsowych to cena 16-21 zł za materiał oraz od 16 do 25 zł/m2 dla robocizny. Ceny dotyczą tynków gipsowych III kategorii.

Biorąc pod uwagę różne powierzchnie poszczególnych domów jednorodzinnych, koszty tynkowania ścian za pomocą tynków gipsowych będą następujące:

 • dom 100 m2w domu znajdzie się ok. 360 m2 ścian, a koszty wyniosą ok. 16 500 zł,
 • dom 140 m2w domu znajdziemy blisko 420 m2 ścian, a cena tynkowania z wykorzystaniem tynków gipsowych wyniesie prawie 19 300 zł,
 • dom 200 m2w tym budynku znajdziemy ok. 600 m2 ścian wewnętrznych do otynkowania (włączając w to sufit w piwnicy). Koszt tych prac wyniesie ponad 23 650 zł.

Jako, że koszty robocizny odgrywają przy tynkowaniu największe znaczenie, nie zapomnij o zebraniu ofert przynajmniej od kilku sprawdzonych firm. Jak to zrobić? Wypełnij ten formularz – na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych tynkarzy zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia.

Przedostatnim elementem związanym z kosztem budowy domu do stanu deweloperskiego będą parapety. Musimy tu rozróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

 • Parapety wewnętrzne – zastosujemy dobrej jakości parapety PCV. Cena przeliczana jest na metry bieżące – od 25 do 36 zł za zakup parapetów (średnio 30,3 zł/mb), natomiast koszt ich montażu to od 45 do 125 zł (średnio ok. 65 zł/mb).
 • Parapety zewnętrzne – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się parapety aluminiowe. Ich zakup wraz z kompletem materiałów niezbędnych do montażu to 31-48 zł/mb (średnio 36 zł/mb). Ich montaż jest znacząco droższy – od 63 do 168 zł/mb ze średnią ceną na poziomie 93 zł/mb.

Koszt budowy poszczególnych domów jednorodzinnych wzrośnie o następujące wartości:

 • dom 100 m2faktyczny koszt to 3400 zł za 15 mb parapetów zewnętrznych i analogiczną ilość parapetów wewnętrznych,
 • dom 140 m2z uwagi na większą liczbę okien będziemy potrzebować ok. 21 mb parapetów wewnętrznych i tyle samo parapetów zewnętrznych. Łączny koszt to ponad 4 750 zł.
 • dom 200 m2z uwagi na piwnicę powierzchnia okien będzie taka sama jak w domu 140 m2, a co za tym idzie liczba okien i parapetów również będzie taka sama.

Ostatnim etapem budowy domu do stanu deweloperskiego będą sufity. Część z sufitów zostało już wykonanych przy okazji ocieplania poddasza i drewnianego stropu. Sufity w piwnicy domu 200 m2 zostały otynkowane, a więc do wykonania zostają nam tylko sufity na poziomie 0 w domach o powierzchni 140 m2 i 200 m2. W obu przypadkach do wyboru mamy sufity podwieszane z płyt karton-gips na stelażu lub sufity systemowe. Zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. Ceny będą następujące:

 • dom 140 m2na parterze znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Ich łączny koszt wyniesie ok. 11 000 zł (mówimy tu o prostym, jednopoziomowym suficie).
 • dom 200 m265 m2 sufitu i wydatek na poziomie 10 300 zł.

Jeżeli zwykły sufit podwieszany Cię nie zadowala, mogą zainteresować Cię sufity napinane. Dzięki nim możesz stworzyć wielopoziomowe, łukowe konstrukcje z fantazyjnym oświetleniem. Również montaż ze strony profesjonalnej firmy jest dużo szybszy. Takie firmy znajdziesz wypełniając ten formularz.

Ile kosztuje budowa domu do stanu deweloperskiego?

Po podliczeniu wszystkich wydatków koszt budowy domu w 2021 roku do stanu deweloperskiego jest następujący:

W powyższym kosztorys uwzględnia komplet materiałów ze średniej półki cenowej oraz wynagrodzenie firm budowlanych – również ze średniej półki cenowej. Koszt budowy domu jest aktualny na rok 2021 i został opracowany na podstawie cen z województwa dolnośląskiego – najbliższego średnim cenom w całej Polsce. Jeżeli Twoja budowa będzie miała miejsce w innym województwie, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora, aby przeprowadzić swoje obliczenia.

Komplet prac został przeprowadzony systemem zleconym, żadna z prac nie była wykonywana osobiście przez inwestora. Pamiętaj, że w takim wypadku bardzo ważne jest porównanie przynajmniej kilka ofert z rynku. Zwykle pierwsza oferta nie jest najkorzystniejsza, a kontroferty w negocjacjach z wybranym wykonawcą są bardzo użyteczne. Jak pozyskać kilka ofert od lokalnych firm? Najłatwiejszym i bardzo popularnym wśród inwestorów sposobem jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Na czym to polega? Wypełniasz prosty formularz, potem potwierdzasz na mailu zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od lokalnych firm. Sam decydujesz którą ofertę wybrać. Usługa jest całkowicie bezpłatna i do niczego się nie zobowiązujesz wypełniając formularz.

Warto przypomnieć, że powyższy koszt budowy domu nie obejmuje zakupu działki, podciągnięcia mediów oraz zakupu i adaptacji projektu domu. W budynku, krok po kroku mamy wykonane komplet instalacji, ocieplenie, podłogi są przygotowane do układania paneli, płytek czy parkietu, a ściany i sufity gotowe do malowania. Do wykończenia pozostają także łazienki. O cenach ich wykończenia dowiesz się w kolejnym artykule.

5. Porównanie - ile kosztuje wybudowanie domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2

Jaka jest więc cena budowy domu 2021? Zobaczmy średni koszt budowy domu jednorodzinnego na poniższej grafice.

Wzrost kosztów budowy domu w latach 2017-2021 wyniósł ponad 25
Koszty budowy domu w ostatnich 4 latach wzrosły o około 25%

6. A jaki był koszt budowy domu w latach 2016, 2017, 2018, 2019 i 2020?

Podsumowując ile kosztuje budowa domu w 2020 roku warto przypomnieć sobie, jaki był koszt budowy domu 2019 i poprzednich latach. W naszym zeszłorocznym opracowaniu koszty budowy domów do stanu surowego wyniosły odpowiednio:

 • 273 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w przeciągu 2019 koszt budowy wzrósł o 7,8%
 • 323 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 8,4%
 • 374 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena wzrosła o 7,5%

Wszystkie powyższe ceny to ceny netto za budowę domu do stanu deweloperskiego - założenia były identyczne jak w tym artykule.

W analogicznym okresie 2019 roku koszty prezentowały się następująco:

 • 253,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w przeciągu 2019 koszt budowy wzrósł o 9,5%
 • 298 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 7,9%
 • 348 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena wzrosła o 9,1%

Koszt budowy domu w 2018 wyniósł natomiast:

 • 231,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w 2019 koszt budowy wzrósł o 9,3%
 • 275,6 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 8,3%
 • 318,8 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena w 2019 roku była wyższa o 9,1%

Starsze wyceny kosztów budowy domu znajdziesz poniżej:

Często zadawane pytania

Ile kosztuje budowa domu?

Koszty budowy domu zależą od wielkości domu, parametrów projektu i standardu wykończenia. W 2021 roku koszty budowy dla stanu surowego zamkniętego wynoszą kilkaset tysięcy złotych. Na tej stronie znajdziesz szczegółowe wyliczenia kosztów budowy dla różnych projektów domów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny