Koszt budowy domu 2020 vs. 2019 - co się zmieniło?

Rok 2019 upłynął pod hasłem wzrostów cen w branży budowlanej, niedoborów pracowników i wzrostów cen materiałów budowlanych. Te wszystkie czynniki przełożyły się oczywiście na kosztorys postawienia domu jednorodzinnego w 2020 roku. Rzeczywiste ceny budowy domu wzrosły średnio o 7,8-9,5% rok do roku. Co to oznacza dla przeciętnego Polaka? Wzrost kosztów budowy do stanu deweloperskiego o 20-25 tys. zł. Przynajmniej 10-15 tysięcy więcej będzie musiał też wyłożyć na wykończenie domu do stanu pod klucz, ale tu skupimy się tylko na stanie deweloperskim.

W skrócie koszty budowy domu w 2020 roku to:

 • ok. 273 tys. zł netto - dom parterowy o pow. 100 m2
 • ok. 323 tys. zł netto - dom z poddaszem o pow. 140 m2
 • ok. 375 tys. zł netto - dom z piwnicą i poddaszem o pow. 195 m2

Szczegółowa wycena budowy domu jednorodzinnego w trzech wariantach znajduje się poniżej. Jest ona zgodna ze średnimi cenami aktualnymi na początek roku 2020. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli natomiast szukasz już firmy, która wybuduje dla Ciebie dom - wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm budowlanych z Twojej okolicy. Pamiętaj, że szukając firmy odpowiednio wcześnie i porównując oferty z wielu źródeł masz większą szansę na niższą cenę.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

 1. Założenia początkowe wykonanych kosztorysów
 2. Omówienie etapu przed rozpoczęciem budowy - projekt, podciągnięcie mediów i formalności
 3. Wycena stanu surowego otwartego i stanu surowego zamkniętego
 4. Kosztorys budowy domu do stanu deweloperskiego
 5. Porównanie kosztów budowy domów o powierzchni 100, 140 i 200 m2
 6. Porównanie kosztów budowy w latach 2016-2020
 7. Znajdź wykonawcę na budowę Twojego domu

Koszty budowy domu 2020

Jeżeli chcesz zobaczyć grafikę w lepszej jakości, kliknij tu.

Najciekawsze promocje w internecie

1. Koszt wybudowania domu 2020 w Polsce – założenia początkowe do wyceny

Przed określeniem krok po kroku, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Nie opieramy się na konkretnym projekcie - założyliśmy natomiast, że projekty domów będą miały prostą bryłę, dwuspadowy dach i brak drogich ozdobników. Rozmiary wybranych projektów odpowiadają najczęściej wybieranym na polskim rynku. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut.

W poniższym opracowaniu zostaną wycenione koszty budowy trzech domów modelowych:

 • 100 m2 - domek parterowy, pełne 100 m2 to powierzchnia użytkowa
 • 140 m2 - dom z piętrem, 2 poziomy po 70 m2, bez piwnicy, powierzchnia użytkowa ok. 125 m2
 • 195 m2 - dom trzypoziomowy - piwnica, parter i piętro (dla ułatwienia będziemy pisać o domu 200 m2), przy czym powierzchnia użytkowa domu to 130 m2 (parter + piętro).

Całkowity koszt budowy domu oszacujemy do stanu deweloperskiego, co oznacza, że dom będzie posiadał:

 • zamkniętą bryłę budynku (stan surowy zamknięty)
 • okna, drzwi wejściowe, bramę
 • elewację i ocieplenie
 • komplet instalacji wewnętrznych (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, grzewcze)
 • tynki, posadzki i parapety
Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Kosztorys budowy domu nie będzie uwzględniał m.in.:

 • zakupu działki budowlanej,
 • uzbrojenia działki budowlanej (nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście - przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu),
 • zakupu projektu domu (można kupić gotowe projekty domów jednorodzinnych za 1500 zł jak tez wykonać projekt indywidualny za 5-15 tys. zł)
 • wykończenia domu do stanu pod klucz i jego wyposażenia - jednego zadowolą panele podłogowe za 20 zł/m2, drugi nie zejdzie poniżej podłogi z drewna egzotycznego po 300 zł/m2. Przykładowy kosztorys wykończenia tych trzech domów pod klucz przedstawiamy w osobnym artykule, ale celowo nie uwzględniamy go w tym miejscu,
 • zagospodarowania ogrodu przy domu - ogrodzenia, budowy tarasu, aranżacji roślin itd. - koszty mogą się tu wahać od 10 do nawet 100 tys. zł.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2020 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-15%. Jeżeli interesują Cię konkretny cennik usług budowlanych w Twoim mieście - kliknij tu. Znajdziesz tu średnie cenniki dla ponad 150 miast w całej Polsce.

Wszystkie podane ceny to wartości netto. VAT na roboty budowlane wynosi w większości przypadków 8% dla klientów indywidualnych i 23% dla klientów biznesowych.

Ile kosztuje budowa domu 2020? Sprawdzamy ceny krok po kroku

Zakładamy budowę domu systemem gospodarczym, ale bez samodzielnego, bezpośredniego wkładu pracy w budowę. Wszystkie prace zlecane są profesjonalnym firmom, ale nie mamy jednej firmy z którą się rozliczamy jak przy systemie zleconym.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kalkulację zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego projektu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt indywidualny u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1500 do 4000 zł plus przynajmniej 1200-2500 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 5-15 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.

 

3. Cena budowy domu 2020 – stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.

Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2020 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku parterowego o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 29,5 tys. złotych (w tym 22 tys. za materiały i 7,5 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem prac budowlanych będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie prawie 7 900 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 7 300 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – 12 cm. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2100 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie ponad 3200 zł.

W kosztorysie budowy domu parterowego na rok 2020 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1475 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 3250 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie ponad 2650 zł).

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 30,6 tys. złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35o. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść niecałe 34 tysiące złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – szacunkowa cena to ok. 13 000 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 8 300 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 2 000 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 18 600 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 3 660 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 410 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 12 000 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 2 300 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie ponad 60 000 zł. Co ciekawe, rok wcześniej te same prace były wyceniane na nieco ponad 51 tys. zł i jest to pozycja w kosztorysie, która najbardziej podrożała. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowy – stan surowy otwarty. Koszt budowy domu parterowego o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ok. 149 tys. zł. Rok wcześniej było to 136 tys. zł, co oznacza wzrost kosztów budowy domu o 9,5%.

Najlepsze promocje chodzą w zestawach!

Kup zestaw promocyjny VELUX i odbierz zwrot: 100 zł i 20 lat gwarancji

Zimą cieplej, a latem chłodniej na Twoim poddaszu? To możliwe z zestawem promocyjnym VELUX, który teraz znajdziesz w promocji.

Energooszczędne okno trzyszybowe + system ciepłego montażu + markiza przeciwsłoneczna – sprawdź to zgrane trio, które zapewni Ci komfort na lata w Twoim domu, niezależnie od pory roku.

Dowiedz się więcej!

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 16 400 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 4500 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 40-60% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 3 500 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 2530 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2020 do stanu surowego zamkniętego? Faktyczny koszt to 171 tysięcy złotych netto w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2020 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys170 581 zł
 • Niska cena130 263 zł
 • Średnia cena159 366 zł
 • Wysoka cena209 461 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 218,35 zł/m2 100,00 m2 21 835,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 75,75 zł/m2 100,00 m2 7 574,77 zł Sprawdź tu
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 52,31 zł/m2 150,00 m2 7 846,50 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 150,00 m2 7 298,52 zł Polecane
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 29,79 zł/m2 70,00 m2 2 085,30 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 70,00 m2 3 208,86 zł Polecane
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł
$$ Wykończenie kominów 1 320,57 zł/szt. 2,00 szt. 2 641,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 272,32 zł/m2 100,00 m2 27 232,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 34,07 zł/m2 100,00 m2 3 407,24 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 87 855,38 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 150,00 m2 12 913,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 150,00 m2 8 277,29 zł Warto
wiedzieć
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,70 zł/m2 150,00 m2 555,00 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 10,00 zł/m2 150,00 m2 1 500,19 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 70,79 zł/m2 150,00 m2 10 618,50 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 150,00 m2 8 038,42 zł Dodatkowe
informacje
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 50,00 mb 3 663,58 zł
$$ Wyłaz dachowy 409,07 zł/szt. 1,00 szt. 409,07 zł Sprawdź tu
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 60,98 zł/m2 100,00 m2 6 098,00 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 59,59 zł/m2 100,00 m2 5 959,03 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 41,47 zł/m2 20,00 m2 829,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 20,00 m2 1 459,61 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Dach 60 321,60 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 671,19 zł/m2 20,00 m2 13 423,80 zł Polecane
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 20,00 m2 3 001,94 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł/szt. 1,00 szt. 3 449,35 zł Warto
wiedzieć
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł/szt. 1,00 szt. 2 528,61 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 22 403,71 zł
SUMA: 170 580,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 167,52 zł/m2 100,00 m2 16 752,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 74,37 zł/m2 100,00 m2 7 436,89 zł Sprawdź tu
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 39,43 zł/m2 150,00 m2 5 914,50 zł Dowiedz się
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 33,25 zł/m2 150,00 m2 4 987,06 zł Polecane
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 21,92 zł/m2 70,00 m2 1 534,40 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 25,95 zł/m2 70,00 m2 1 816,84 zł Polecane
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 201,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 211,46 zł Polecane
$ Kominy dymowe 3 065,13 zł/szt. 1,00 szt. 3 065,13 zł
$ Wykończenie kominów 899,07 zł/szt. 2,00 szt. 1 798,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 240,87 zł/m2 100,00 m2 24 087,00 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 22,92 zł/m2 100,00 m2 2 291,56 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 70 894,96 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 52,75 zł/m2 150,00 m2 7 912,50 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 25,17 zł/m2 150,00 m2 3 775,25 zł Warto
wiedzieć
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,29 zł/m2 150,00 m2 493,50 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 6,92 zł/m2 150,00 m2 1 038,48 zł
$ Dachówka ceramiczna - materiały 59,24 zł/m2 150,00 m2 8 886,00 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 37,17 zł/m2 150,00 m2 5 575,48 zł Dodatkowe
informacje
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 61,68 zł/mb 50,00 mb 3 083,90 zł
$ Wyłaz dachowy 359,80 zł/szt. 1,00 szt. 359,80 zł Sprawdź tu
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 49,00 zł/m2 100,00 m2 4 900,00 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 52,06 zł/m2 100,00 m2 5 205,53 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 29,33 zł/m2 20,00 m2 586,60 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 28,97 zł/m2 20,00 m2 579,49 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Dach 42 396,54 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 598,78 zł/m2 20,00 m2 11 975,60 zł Polecane
$ Montaż okien 71,69 zł/m2 20,00 m2 1 433,78 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 941,49 zł/szt. 1,00 szt. 1 941,49 zł Warto
wiedzieć
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 620,84 zł/szt. 1,00 szt. 1 620,84 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 16 971,71 zł
SUMA: 130 263,21 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 218,35 zł/m2 100,00 m2 21 835,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 75,75 zł/m2 100,00 m2 7 574,77 zł Sprawdź tu
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 52,31 zł/m2 150,00 m2 7 846,50 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 150,00 m2 7 298,52 zł Polecane
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 25,78 zł/m2 70,00 m2 1 804,60 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 27,87 zł/m2 70,00 m2 1 950,74 zł Polecane
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł Polecane
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł
$$ Wykończenie kominów 1 320,57 zł/szt. 2,00 szt. 2 641,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 272,32 zł/m2 100,00 m2 27 232,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 34,07 zł/m2 100,00 m2 3 407,24 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 86 316,55 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 63,64 zł/m2 150,00 m2 9 546,00 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 35,83 zł/m2 150,00 m2 5 374,48 zł Warto
wiedzieć
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,70 zł/m2 150,00 m2 555,00 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 10,00 zł/m2 150,00 m2 1 500,19 zł
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 70,79 zł/m2 150,00 m2 10 618,50 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 150,00 m2 8 038,42 zł Dodatkowe
informacje
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 50,00 mb 3 663,58 zł
$$ Wyłaz dachowy 409,07 zł/szt. 1,00 szt. 409,07 zł Sprawdź tu
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 60,98 zł/m2 100,00 m2 6 098,00 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 59,59 zł/m2 100,00 m2 5 959,03 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 36,41 zł/m2 20,00 m2 728,20 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 42,35 zł/m2 20,00 m2 846,91 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Dach 53 337,39 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 671,19 zł/m2 20,00 m2 13 423,80 zł Polecane
$$ Montaż okien 91,42 zł/m2 20,00 m2 1 828,39 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 580,69 zł/szt. 1,00 szt. 2 580,69 zł Warto
wiedzieć
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 878,85 zł/szt. 1,00 szt. 1 878,85 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 19 711,73 zł
SUMA: 159 365,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 289,97 zł/m2 100,00 m2 28 997,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 92,87 zł/m2 100,00 m2 9 286,64 zł Sprawdź tu
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 70,07 zł/m2 150,00 m2 10 510,50 zł Dowiedz się
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 80,46 zł/m2 150,00 m2 12 068,56 zł Polecane
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 29,79 zł/m2 70,00 m2 2 085,30 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 70,00 m2 3 208,86 zł Polecane
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 340,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 040,09 zł Polecane
$$$ Kominy dymowe 3 484,88 zł/szt. 1,00 szt. 3 484,88 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 176,68 zł/szt. 2,00 szt. 4 353,36 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 298,27 zł/m2 100,00 m2 29 827,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 56,34 zł/m2 100,00 m2 5 633,74 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 111 495,94 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 150,00 m2 12 913,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 150,00 m2 8 277,29 zł Warto
wiedzieć
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 4,06 zł/m2 150,00 m2 609,00 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 15,91 zł/m2 150,00 m2 2 387,20 zł
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 79,74 zł/m2 150,00 m2 11 961,00 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 88,90 zł/m2 150,00 m2 13 335,71 zł Dodatkowe
informacje
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 90,15 zł/mb 50,00 mb 4 507,38 zł
$$$ Wyłaz dachowy 466,79 zł/szt. 1,00 szt. 466,79 zł Sprawdź tu
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 67,52 zł/m2 100,00 m2 6 752,00 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 90,43 zł/m2 100,00 m2 9 042,92 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 41,47 zł/m2 20,00 m2 829,40 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 20,00 m2 1 459,61 zł Warto
wiedzieć
Inne
Łączny koszt: Dach 72 541,81 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 822,17 zł/m2 20,00 m2 16 443,40 zł Polecane
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 20,00 m2 3 001,94 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł/szt. 1,00 szt. 3 449,35 zł Warto
wiedzieć
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł/szt. 1,00 szt. 2 528,61 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 25 423,31 zł
SUMA: 209 461,05 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie, ceny netto. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – szacunkowy koszt fundamentów to 21 800 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2). Przypominamy, że fundamenty w tym domu są mniejsze o 30 m2 niż w przypadku domu parterowego 100 m2.
 • ściany nośne – 20 500 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 7 400 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 7 400 zł – j.w.
 • stropy – 42 300 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (realny koszt to 23,7 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3,3 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 15,3 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 3100 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 6600 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 2500 zł).
 • dach – 51 300 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 29 000 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 23 tys. zł (lub 16 000 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV). Brama to wydatek 2530 zł, a drzwi wejściowe antywłamaniowe - 3450 zł z montażem.

W sumie rzeczywisty koszt postawienia domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 189,5 tys. zł. W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Cena budowy domu 2020 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys189 466 zł
 • Niska cena146 902 zł
 • Średnia cena176 883 zł
 • Wysoka cena231 893 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 218,35 zł/m2 70,00 m2 15 284,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 92,87 zł/m2 70,00 m2 6 500,65 zł Sprawdź tu
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 29,79 zł/m2 98,00 m2 2 919,42 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 98,00 m2 4 492,41 zł Polecane
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 52,31 zł/m2 203,00 m2 10 618,93 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 203,00 m2 9 877,33 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł Warto
wiedzieć
$$ Wykończenie kominów 1 320,57 zł/szt. 2,00 szt. 2 641,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 338,89 zł/m2 70,00 m2 23 722,30 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 47,24 zł/m2 70,00 m2 3 306,74 zł Warto
wiedzieć
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 272,32 zł/m2 50,00 m2 13 616,00 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 34,07 zł/m2 50,00 m2 1 703,62 zł Sprawdź tu
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 168,00 zł/m2 10,00 m2 1 680,02 zł Sprawdź tu
$$ Elewacja i izolacja - materiały 79,21 zł/m2 10,00 m2 792,10 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 37,45 zł/m2 10,00 m2 374,51 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 52,24 zł/m2 10,00 m2 522,40 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,86 zł/m2 10,00 m2 558,62 zł
$ Balustrada stalowa 449,79 zł/mb 6,00 mb 2 698,72 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 109 148,96 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 105,00 m2 9 039,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 105,00 m2 5 794,10 zł Polecane
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,06 zł/m2 105,00 m2 426,30 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 10,00 zł/m2 105,00 m2 1 050,14 zł Sprawdź tu
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 70,79 zł/m2 105,00 m2 7 432,95 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 105,00 m2 5 626,90 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 35,00 mb 2 564,51 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 266,50 zł/szt. 4,00 szt. 5 066,02 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 466,79 zł/szt. 1,00 szt. 466,79 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 60,98 zł/m2 98,00 m2 5 976,04 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 59,59 zł/m2 98,00 m2 5 839,85 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 41,47 zł/m2 18,00 m2 746,46 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 18,00 m2 1 313,65 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 51 343,14 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 671,19 zł/m2 28,00 m2 18 793,32 zł
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 28,00 m2 4 202,72 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł/szt. 1,00 szt. 3 449,35 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł/szt. 1,00 szt. 2 528,61 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 28 974,00 zł
SUMA: 189 466,11 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 167,52 zł/m2 70,00 m2 11 726,40 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 74,37 zł/m2 70,00 m2 5 205,82 zł Sprawdź tu
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 21,92 zł/m2 98,00 m2 2 148,16 zł Polecane
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 25,95 zł/m2 98,00 m2 2 543,57 zł Polecane
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 39,43 zł/m2 203,00 m2 8 004,29 zł
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 33,25 zł/m2 203,00 m2 6 749,15 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 201,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 211,46 zł
$ Kominy dymowe 3 065,13 zł/szt. 1,00 szt. 3 065,13 zł Warto
wiedzieć
$ Wykończenie kominów 899,07 zł/szt. 2,00 szt. 1 798,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 322,37 zł/m2 70,00 m2 22 565,90 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 33,70 zł/m2 70,00 m2 2 359,24 zł Warto
wiedzieć
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 240,87 zł/m2 50,00 m2 12 043,50 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 22,92 zł/m2 50,00 m2 1 145,78 zł Sprawdź tu
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 217,40 zł/m2 7,40 m2 1 608,74 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 135,22 zł/m2 10,00 m2 1 352,21 zł Sprawdź tu
$ Elewacja i izolacja - materiały 64,80 zł/m2 10,00 m2 648,00 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 31,47 zł/m2 10,00 m2 314,70 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 44,47 zł/m2 10,00 m2 444,70 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 39,14 zł/m2 10,00 m2 391,41 zł
$ Balustrada stalowa 449,79 zł/mb 6,00 mb 2 698,72 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 88 025,02 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 52,75 zł/m2 105,00 m2 5 538,75 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 25,17 zł/m2 105,00 m2 2 642,67 zł Polecane
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,29 zł/m2 105,00 m2 345,45 zł
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,92 zł/m2 105,00 m2 726,94 zł Sprawdź tu
$ Dachówka ceramiczna - materiały 59,24 zł/m2 105,00 m2 6 220,20 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 37,17 zł/m2 105,00 m2 3 902,84 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 61,68 zł/mb 35,00 mb 2 158,73 zł
$ Okna dachowe z montażem 923,33 zł/szt. 4,00 szt. 3 693,33 zł Polecane
$ Wyłaz dachowy 359,80 zł/szt. 1,00 szt. 359,80 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 49,00 zł/m2 98,00 m2 4 802,00 zł
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 52,06 zł/m2 98,00 m2 5 101,42 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 29,33 zł/m2 18,00 m2 527,94 zł
$ Podbitka okapu - robocizna 28,97 zł/m2 18,00 m2 521,54 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 36 541,62 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 598,78 zł/m2 28,00 m2 16 765,84 zł
$ Montaż okien 71,69 zł/m2 28,00 m2 2 007,29 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 941,49 zł/szt. 1,00 szt. 1 941,49 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 620,84 zł/szt. 1,00 szt. 1 620,84 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 22 335,46 zł
SUMA: 146 902,10 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 218,35 zł/m2 70,00 m2 15 284,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 75,75 zł/m2 70,00 m2 5 302,34 zł Sprawdź tu
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 25,78 zł/m2 98,00 m2 2 526,44 zł Polecane
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 27,87 zł/m2 98,00 m2 2 731,03 zł Polecane
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 52,31 zł/m2 203,00 m2 10 618,93 zł
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 203,00 m2 9 877,33 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł Warto
wiedzieć
$$ Wykończenie kominów 1 320,57 zł/szt. 2,00 szt. 2 641,14 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 338,89 zł/m2 70,00 m2 23 722,30 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 47,24 zł/m2 70,00 m2 3 306,74 zł Warto
wiedzieć
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 272,32 zł/m2 50,00 m2 13 616,00 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 34,07 zł/m2 50,00 m2 1 703,62 zł Sprawdź tu
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 276,41 zł/m2 7,40 m2 2 045,47 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 168,00 zł/m2 10,00 m2 1 680,02 zł Sprawdź tu
$$ Elewacja i izolacja - materiały 79,21 zł/m2 10,00 m2 792,10 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 37,45 zł/m2 10,00 m2 374,51 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 52,24 zł/m2 10,00 m2 522,40 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,86 zł/m2 10,00 m2 558,62 zł
$$ Balustrada stalowa 470,85 zł/mb 6,00 mb 2 825,09 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 104 854,63 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 63,64 zł/m2 105,00 m2 6 682,20 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 35,83 zł/m2 105,00 m2 3 762,14 zł Polecane
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,70 zł/m2 105,00 m2 388,50 zł
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 10,00 zł/m2 105,00 m2 1 050,14 zł Sprawdź tu
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 70,79 zł/m2 105,00 m2 7 432,95 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 105,00 m2 5 626,90 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 35,00 mb 2 564,51 zł
$$ Okna dachowe z montażem 1 266,50 zł/szt. 4,00 szt. 5 066,02 zł Polecane
$$ Wyłaz dachowy 409,07 zł/szt. 1,00 szt. 409,07 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 60,98 zł/m2 98,00 m2 5 976,04 zł
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 59,59 zł/m2 98,00 m2 5 839,85 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 36,41 zł/m2 18,00 m2 655,38 zł
$$ Podbitka okapu - robocizna 42,35 zł/m2 18,00 m2 762,22 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 46 215,90 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 671,19 zł/m2 28,00 m2 18 793,32 zł
$$ Montaż okien 91,42 zł/m2 28,00 m2 2 559,75 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 580,69 zł/szt. 1,00 szt. 2 580,69 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 878,85 zł/szt. 1,00 szt. 1 878,85 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 25 812,61 zł
SUMA: 176 883,14 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 289,97 zł/m2 70,00 m2 20 297,90 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 92,87 zł/m2 70,00 m2 6 500,65 zł Sprawdź tu
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 29,79 zł/m2 98,00 m2 2 919,42 zł Polecane
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 98,00 m2 4 492,41 zł Polecane
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 70,07 zł/m2 203,00 m2 14 224,21 zł
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 80,46 zł/m2 203,00 m2 16 332,78 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 340,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 040,09 zł
$$$ Kominy dymowe 3 484,88 zł/szt. 1,00 szt. 3 484,88 zł Warto
wiedzieć
$$$ Wykończenie kominów 2 176,68 zł/szt. 2,00 szt. 4 353,36 zł Warto
wiedzieć
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 371,51 zł/m2 70,00 m2 26 005,70 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 84,36 zł/m2 70,00 m2 5 905,23 zł Warto
wiedzieć
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 298,27 zł/m2 50,00 m2 14 913,50 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 56,34 zł/m2 50,00 m2 2 816,87 zł Sprawdź tu
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 247,40 zł/m2 10,00 m2 2 474,01 zł Sprawdź tu
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 87,30 zł/m2 10,00 m2 873,00 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 44,43 zł/m2 10,00 m2 444,33 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 58,73 zł/m2 10,00 m2 587,30 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 99,56 zł/m2 10,00 m2 995,57 zł
$$$ Balustrada stalowa 545,79 zł/mb 6,00 mb 3 274,74 zł
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 136 049,46 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 105,00 m2 9 039,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 105,00 m2 5 794,10 zł Polecane
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 4,06 zł/m2 105,00 m2 426,30 zł
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 15,91 zł/m2 105,00 m2 1 671,04 zł Sprawdź tu
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 79,74 zł/m2 105,00 m2 8 372,70 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 88,90 zł/m2 105,00 m2 9 335,00 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 90,15 zł/mb 35,00 mb 3 155,17 zł
$$$ Okna dachowe z montażem 1 710,63 zł/szt. 4,00 szt. 6 842,52 zł Polecane
$$$ Wyłaz dachowy 466,79 zł/szt. 1,00 szt. 466,79 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 67,52 zł/m2 98,00 m2 6 616,96 zł
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 90,43 zł/m2 98,00 m2 8 862,06 zł Warto
wiedzieć
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 41,47 zł/m2 18,00 m2 746,46 zł
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 18,00 m2 1 313,65 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 62 642,20 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 822,17 zł/m2 28,00 m2 23 020,76 zł
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 28,00 m2 4 202,72 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł/szt. 1,00 szt. 3 449,35 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł/szt. 1,00 szt. 2 528,61 zł Sprawdź tu
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 33 201,44 zł
SUMA: 231 893,10 zł

Koszt budowy domu 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom jednorodzinny, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 33 000 zł – założenia do samego fundamentu są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 20 500 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 19 000 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy,
 • ściany działowe – 9 600 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego,
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 7 350 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach,
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 50 100 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 15 950 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkon – tu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 6 700 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 6 200 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2 łączny koszt wyniesie ponad 53 200 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 28 400 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.

Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego otwartego wyniesie 201 tys. zł, natomiast do stanu zamkniętego wyniesie prawie 230 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2020 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
 • Mój kosztorys229 816 zł
 • Niska cena175 022 zł
 • Średnia cena209 401 zł
 • Wysoka cena272 848 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 127,55 zł/m2 65,00 m2 8 290,75 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 65,22 zł/m2 65,00 m2 4 239,43 zł Sprawdź tu
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 59,38 zł/m2 110,50 m2 6 561,49 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 40,46 zł/m2 110,50 m2 4 471,00 zł Polecane
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 72,66 zł/m2 77,35 m2 5 620,25 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 50,40 zł/m2 77,35 m2 3 898,80 zł Sprawdź tu
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 338,89 zł/m2 65,00 m2 22 027,85 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 47,24 zł/m2 65,00 m2 3 070,54 zł Warto
wiedzieć
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 338,89 zł/m2 65,00 m2 22 027,85 zł
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 47,24 zł/m2 65,00 m2 3 070,54 zł Sprawdź tu
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 298,27 zł/m2 45,00 m2 13 422,15 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 56,34 zł/m2 45,00 m2 2 535,18 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 52,31 zł/m2 188,50 m2 9 860,43 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 188,50 m2 9 171,81 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 29,79 zł/m2 126,75 m2 3 775,88 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 126,75 m2 5 810,34 zł Warto
wiedzieć
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł Sprawdź tu
$$ Wykończenie kominów 1 314,32 zł/szt. 2,00 szt. 2 628,63 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 168,00 zł/m2 10,00 m2 1 680,02 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 76,91 zł/m2 10,00 769,13 zł Warto
wiedzieć
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 37,45 zł/m2 10,00 m2 374,51 zł Polecane
$$ Posadzka na balkonie - materał 52,24 zł/m2 10,00 m2 522,40 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,86 zł/m2 10,00 m2 558,62 zł
$$ Balustrada stalowa 470,85 zł/mb 6,00 mb 2 825,09 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 148 165,77 zł
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 97,50 m2 8 393,77 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 97,50 m2 5 380,24 zł Polecane
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,06 zł/m2 97,50 m2 395,85 zł Warto
wiedzieć
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 10,00 zł/m2 97,50 m2 975,13 zł Sprawdź tu
$$ Dachówka ceramiczna 70,79 zł/m2 97,50 m2 6 902,02 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 97,50 m2 5 224,98 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 32,50 mb 2 381,33 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 266,50 zł/szt. 4,00 szt. 5 066,02 zł
$$ Wyłaz dachowy z montażem 409,07 zł/szt. 1,00 szt. 409,07 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 67,52 zł/m2 91,00 m2 6 144,32 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 90,43 zł/m2 91,00 m2 8 229,06 zł Polecane
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 41,47 zł/m2 32,50 m2 1 347,78 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 32,50 m2 2 371,86 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 53 221,43 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 651,73 zł/m2 28,00 m2 18 248,31 zł
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 28,00 m2 4 202,72 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł 3 449,35 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł 2 528,61 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 28 429,00 zł
SUMA: 229 816,19 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 95,20 zł/m2 65,00 m2 6 188,00 zł
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 60,58 zł/m2 65,00 m2 3 937,74 zł Sprawdź tu
Ściany fundamentowe piwnicy
$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 45,94 zł/m2 110,50 m2 5 076,37 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 28,29 zł/m2 110,50 m2 3 125,52 zł Polecane
$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 52,47 zł/m2 77,35 m2 4 058,55 zł
$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 34,68 zł/m2 77,35 m2 2 682,82 zł Sprawdź tu
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 322,37 zł/m2 65,00 m2 20 954,05 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 33,70 zł/m2 65,00 m2 2 190,72 zł Warto
wiedzieć
$ Strop II nad parterem teriva - materiały 322,37 zł/m2 65,00 m2 20 954,05 zł
$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 33,70 zł/m2 65,00 m2 2 190,72 zł Sprawdź tu
$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 240,87 zł/m2 45,00 m2 10 839,15 zł Sprawdź tu
$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 22,92 zł/m2 45,00 m2 1 031,20 zł
Ściany nośne
$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 39,43 zł/m2 188,50 m2 7 432,56 zł Dowiedz się
więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 33,25 zł/m2 188,50 m2 6 267,07 zł
Ściany działowe
$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 21,92 zł/m2 126,75 m2 2 778,36 zł
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 25,95 zł/m2 126,75 m2 3 289,77 zł Warto
wiedzieć
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 201,91 zł/szt. 6,00 szt. 1 211,46 zł
$ Kominy dymowe 3 065,13 zł/szt. 1,00 szt. 3 065,13 zł Sprawdź tu
$ Wykończenie kominów 894,83 zł/szt. 2,00 szt. 1 789,65 zł
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 135,22 zł/m2 10,00 m2 1 352,21 zł
$ Elewacja i izolacja - materiały 62,62 zł/m2 10,00 626,20 zł Warto
wiedzieć
$ Elewacja i izolacja - robocizna 31,47 zł/m2 10,00 m2 314,70 zł Polecane
$ Posadzka na balkonie - materał 44,47 zł/m2 10,00 m2 444,70 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 39,14 zł/m2 10,00 m2 391,41 zł
$ Balustrada stalowa 449,79 zł/mb 6,00 mb 2 698,72 zł
Schody
$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 217,40 zł/m2 7,40 m2 1 608,74 zł
$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 217,40 zł/m2 7,40 m2 1 608,74 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 118 108,31 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 52,75 zł/m2 97,50 m2 5 143,12 zł
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 25,17 zł/m2 97,50 m2 2 453,91 zł Polecane
$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,29 zł/m2 97,50 m2 320,77 zł Warto
wiedzieć
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,92 zł/m2 97,50 m2 675,01 zł Sprawdź tu
$ Dachówka ceramiczna 59,24 zł/m2 97,50 m2 5 775,90 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 37,17 zł/m2 97,50 m2 3 624,06 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 61,68 zł/mb 32,50 mb 2 004,53 zł
$ Okna dachowe (z montażem) 923,33 zł/szt. 4,00 szt. 3 693,33 zł
$ Wyłaz dachowy z montażem 359,80 zł/szt. 1,00 szt. 359,80 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 49,00 zł/m2 91,00 m2 4 459,00 zł
$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 52,06 zł/m2 91,00 m2 4 737,03 zł Polecane
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 29,33 zł/m2 32,50 m2 953,23 zł Polecane
$ Podbitka okapu - robocizna 28,97 zł/m2 32,50 m2 941,68 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 35 141,39 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 578,68 zł/m2 28,00 m2 16 202,96 zł
$ Montaż okien 71,69 zł/m2 28,00 m2 2 007,29 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 941,49 zł 1 941,49 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 620,84 zł 1 620,84 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 21 772,58 zł
SUMA: 175 022,28 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 107,38 zł/m2 65,00 m2 6 979,70 zł
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 62,48 zł/m2 65,00 m2 4 061,45 zł Sprawdź tu
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 59,38 zł/m2 110,50 m2 6 561,49 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 40,46 zł/m2 110,50 m2 4 471,00 zł Polecane
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 72,66 zł/m2 77,35 m2 5 620,25 zł
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 50,40 zł/m2 77,35 m2 3 898,80 zł Sprawdź tu
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 338,89 zł/m2 65,00 m2 22 027,85 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 47,24 zł/m2 65,00 m2 3 070,54 zł Warto
wiedzieć
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 338,89 zł/m2 65,00 m2 22 027,85 zł
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 47,24 zł/m2 65,00 m2 3 070,54 zł Sprawdź tu
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 272,32 zł/m2 45,00 m2 12 254,40 zł Sprawdź tu
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 34,07 zł/m2 45,00 m2 1 533,26 zł
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 52,31 zł/m2 188,50 m2 9 860,43 zł Dowiedz się
więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 48,66 zł/m2 188,50 m2 9 171,81 zł
Ściany działowe
$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 25,78 zł/m2 126,75 m2 3 267,61 zł
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 27,87 zł/m2 126,75 m2 3 532,23 zł Warto
wiedzieć
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 245,92 zł/szt. 6,00 szt. 1 475,49 zł
$$ Kominy dymowe 3 250,55 zł/szt. 1,00 szt. 3 250,55 zł Sprawdź tu
$$ Wykończenie kominów 1 314,32 zł/szt. 2,00 szt. 2 628,63 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 168,00 zł/m2 10,00 m2 1 680,02 zł
$$ Elewacja i izolacja - materiały 76,91 zł/m2 10,00 769,13 zł Warto
wiedzieć
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 37,45 zł/m2 10,00 m2 374,51 zł Polecane
$$ Posadzka na balkonie - materał 52,24 zł/m2 10,00 m2 522,40 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 55,86 zł/m2 10,00 m2 558,62 zł
$$ Balustrada stalowa 470,85 zł/mb 6,00 mb 2 825,09 zł
Schody
$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 276,41 zł/m2 7,40 m2 2 045,47 zł
$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 276,41 zł/m2 7,40 m2 2 045,47 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 139 584,61 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 63,64 zł/m2 97,50 m2 6 204,90 zł
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 35,83 zł/m2 97,50 m2 3 493,42 zł Polecane
$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,70 zł/m2 97,50 m2 360,75 zł Warto
wiedzieć
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 10,00 zł/m2 97,50 m2 975,13 zł Sprawdź tu
$$ Dachówka ceramiczna 70,79 zł/m2 97,50 m2 6 902,02 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 53,59 zł/m2 97,50 m2 5 224,98 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 73,27 zł/mb 32,50 mb 2 381,33 zł
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 266,50 zł/szt. 4,00 szt. 5 066,02 zł
$$ Wyłaz dachowy z montażem 409,07 zł/szt. 1,00 szt. 409,07 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 60,98 zł/m2 91,00 m2 5 549,18 zł
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 59,59 zł/m2 91,00 m2 5 422,71 zł Polecane
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 36,41 zł/m2 32,50 m2 1 183,33 zł Polecane
$$ Podbitka okapu - robocizna 42,35 zł/m2 32,50 m2 1 376,22 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 44 549,05 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 651,73 zł/m2 28,00 m2 18 248,31 zł
$$ Montaż okien 91,42 zł/m2 28,00 m2 2 559,75 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 580,69 zł 2 580,69 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 878,85 zł 1 878,85 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 25 267,60 zł
SUMA: 209 401,27 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 127,55 zł/m2 65,00 m2 8 290,75 zł
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 65,22 zł/m2 65,00 m2 4 239,43 zł Sprawdź tu
Ściany fundamentowe piwnicy
$$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 74,53 zł/m2 110,50 m2 8 235,57 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 68,28 zł/m2 110,50 m2 7 545,02 zł Polecane
$$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 84,91 zł/m2 77,35 m2 6 567,79 zł
$$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 81,68 zł/m2 77,35 m2 6 317,99 zł Sprawdź tu
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 371,51 zł/m2 65,00 m2 24 148,15 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 84,36 zł/m2 65,00 m2 5 483,43 zł Warto
wiedzieć
$$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 371,51 zł/m2 65,00 m2 24 148,15 zł
$$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 84,36 zł/m2 65,00 m2 5 483,43 zł Sprawdź tu
$$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 298,27 zł/m2 45,00 m2 13 422,15 zł Sprawdź tu
$$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 56,34 zł/m2 45,00 m2 2 535,18 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 71,13 zł/m2 188,50 m2 13 408,00 zł Dowiedz się
więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 80,46 zł/m2 188,50 m2 15 166,16 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 29,79 zł/m2 126,75 m2 3 775,88 zł
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 45,84 zł/m2 126,75 m2 5 810,34 zł Warto
wiedzieć
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 340,02 zł/szt. 6,00 szt. 2 040,09 zł
$$$ Kominy dymowe 3 484,88 zł/szt. 1,00 szt. 3 484,88 zł Sprawdź tu
$$$ Wykończenie kominów 2 213,58 zł/szt. 2,00 szt. 4 427,16 zł
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 247,40 zł/m2 10,00 m2 2 474,01 zł
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 86,37 zł/m2 10,00 863,70 zł Warto
wiedzieć
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 44,43 zł/m2 10,00 m2 444,33 zł Polecane
$$$ Posadzka na balkonie - materał 58,73 zł/m2 10,00 m2 587,30 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 99,56 zł/m2 10,00 m2 995,57 zł
$$$ Balustrada stalowa 545,79 zł/mb 6,00 mb 3 274,74 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 420,74 zł/m2 7,40 m2 3 113,51 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Konstrukcja budynku 179 396,21 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 86,09 zł/m2 97,50 m2 8 393,77 zł
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 55,18 zł/m2 97,50 m2 5 380,24 zł Polecane
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 4,06 zł/m2 97,50 m2 395,85 zł Warto
wiedzieć
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 15,91 zł/m2 97,50 m2 1 551,68 zł Sprawdź tu
$$$ Dachówka ceramiczna 79,74 zł/m2 97,50 m2 7 774,65 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 88,90 zł/m2 97,50 m2 8 668,21 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 90,15 zł/mb 32,50 mb 2 929,80 zł
$$$ Okna dachowe (z montażem) 1 710,63 zł/szt. 4,00 szt. 6 842,52 zł
$$$ Wyłaz dachowy z montażem 466,79 zł/szt. 1,00 szt. 466,79 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 67,52 zł/m2 91,00 m2 6 144,32 zł
$$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 90,43 zł/m2 91,00 m2 8 229,06 zł Polecane
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 41,47 zł/m2 32,50 m2 1 347,78 zł Polecane
$$$ Podbitka okapu - robocizna 72,98 zł/m2 32,50 m2 2 371,86 zł Polecane
Inne
Łączny koszt: Dach 60 496,53 zł
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 813,39 zł/m2 28,00 m2 22 774,84 zł
$$$ Montaż okien 150,10 zł/m2 28,00 m2 4 202,72 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 449,35 zł 3 449,35 zł Sprawdź tu
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 528,61 zł 2 528,61 zł
Inne
Łączny koszt: Stolarka zewnętrzna 32 955,53 zł
SUMA: 272 848,27 zł

4. Ile kosztuje wykończenie domu do stanu deweloperskiego w 2020?

Wiedząc, jaki jest koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego każdy inwestor zada sobie pytanie – ile kosztuje zbudowanie domu do stanu deweloperskiego, lub ile kosztuje budowa domu pod klucz. Przyjrzyjmy się więc, jak będą wyglądały koszty elewacji, instalacji wewnętrznych, posadzek, tynków, czy parapetów. Na tym etapie praktycznie wszystkie koszty będą wprost proporcjonalne do rozmiarów budynku, dlatego opiszemy je wspólnie.

Koszt wykonania ocieplenia i elewacji budynku

To warto wiedzieć!

Szukasz sprawdzonego narzędzia do wyliczenia współczynnika U przegrody? Oto najlepsze, bezpłatne narzędzie na rynku!

Sprawdź!

Na pierwszy ogień pójdzie elewacja i ocieplenie zewnętrznych ścian budynku. Najpopularniejszymi materiałami używanymi do docieplenia na polskim rynku są wełna mineralna oraz styropian. Zarówno koszty, jak i właściwości izolacyjne będą uzależnione przede wszystkim od grubości i jakości materiału oraz poprawności i dokładności montażu.

Warto pamiętać, że na początku 2017 roku wprowadzone zostały nowe normy izolacyjne, które muszą spełniać nowo budowane domy (więcej na ten temat przeczytasz tu). W związku z tym ceny elewacji znacząco wzrosły. Należy bowiem użyć lepszych (grubszych) materiałów aby spełnić zakładane normy. Wiąże się to również z wyższymi kosztami robocizny - właśnie koszty montażu elewacji wzrosły w niektórych województwach nawet o 30-40%. Na materiały wydamy od 10% (styropian) do ok. 20% więcej (wełna mineralna). Kolejna aktualizacja tych norm będzie miała miejsce już w 2021 - czytaj więcej tutaj.

W przeliczeniu ma m2 powierzchni elewacji możemy przyjąć, że:

 • cena elewacji (zobacz cennik wykonania elewacji w ponad 150 miastach w Polsce) z tynku akrylowego w jasnym kolorze ocieplona styropianem frezowanym o grubości 25 cm – ok. 111 zł/m2 za materiały oraz ok. 64,5 zł/m2 za robociznę
 • cena elewacji wykończona tynkiem silikatowym i dobrej jakości wełną mineralną o grubości 25 cm – ok. 144 zł/m2 i ok. 70 zł/m2 za robociznę.

Na nasze potrzeby zastosujemy wełnę mineralną z uwagi na jej lepsze właściwości (czytaj więcej co wybrać na elewację – wełnę mineralną czy styropian). Biorąc pod uwagę wymiary domów prognozowane koszty wykonania elewacji będą następujące:

 • dom 100 m2 – powierzchnia elewacji w domu parterowym bez poddasza wyniesie około 140 m2, a łączny koszt elewacji z wełny mineralnej i tynku silikatowego to 31 100 tys. zł, w tym 20 100 zł za materiały i 11 000 zł za robociznę
 • dom 140 m2uwzględniając parter i poddasze po 70 m2 powierzchnia elewacji wyniesie ok. 168 m2 a łączny koszt nieco ponad 36 000 zł
 • dom 200 m2koszt elewacji wyniesie niecałe 34 700 zł przy powierzchni łącznej 162 m2 (zakładamy, że prawie cała piwnica znajduje się poniżej poziomu gruntu, a parter i poddasze mają nieco mniejszą powierzchnię, niż w domu 140 m2)

Ile kosztuje budowa domu 2020? Sprawdzamy ceny krok po kroku

Koszt budowy domu 2020 - ile kosztują instalacje wewnętrzne?

Prace we wnętrzu domu w stanie surowym zamkniętym rozpoczniemy od położenia instalacji wewnętrznych. Będą to instalacje elektryczne, wodociągowe oraz grzewcze. Ich koszt będzie w największym stopniu uzależniony od liczby punktów, które mamy zamiar montować. Przyjrzyjmy się więc szczegółowym cenom:

Koszt instalacji elektrycznej

Kompletna instalacja elektryczna musi zostać wyceniona w dwóch etapach – części stałej – podobnej dla każdego domu bez względu na jego wielkość (wyposażona tablica rozdzielcza oraz bezpieczniki) oraz zmiennej (koszt położenia każdego punktu elektrycznego, przeciągnięcia kabli i montażu w odpowiednim miejscu gniazdka, włącznika światła lub kostki pod przyszłą lampę). Koszty instalacji elektrycznej wzrosły w 2018 w stosunku do 2017 o około 7-8% i w przypadku poszczególnych domów będą następujące:

 • dom 100 m2 koszt budowy domu wzrośnie w tym przypadku o ok. 9 750 zł. W tej cenie zostanie zainstalowanych 80-85 punktów elektrycznych, a cena pokryje materiały i fachowy montaż (uwaga – punkty elektryczne to nie tylko gniazdka elektryczne, ale też włączniki światła, punkty oświetleniowe na suficie, podłączenie trójfazowe płyty grzewczej, czy instalacje teletechniczne).
 • dom 140 m2w przypadku budynku o większej powierzchni wzrośnie również liczba punktów elektrycznych. Szacujemy, że w domu o powierzchni 140 m2 będzie potrzebnych od 100 do 110 punktów. Cena, jaką weźmie za swoje usługi elektryk wraz z materiałami wyniesie ponad 12 400 zł.
 • dom 200 m2rozprowadzenie instalacji elektrycznych na wszystkich trzech poziomach budynku będzie najbardziej kosztowne. Inwestor musi się przygotować na wydatek na poziomie około 14 900 zł za montaż 130-140 punktów elektrycznych w całym domu.

Najciekawsze promocje w internecie - sprawdź koniecznie

Stan deweloperski - Instalacje wodno-kanalizacyjne

Po instalacjach elektrycznych kolej na instalacje wodno-kanalizacyjne. Tu podobnie jak przy elektryce cena będzie uzależniona przede wszystkim od liczby punktów, które chcemy zamontować. Na łączny koszt wpływ będzie miała również odległość tych punktów od siebie (jeżeli mamy 6 punktów wodociągowych w jednej łazience, to koszt ułożenia rur będzie znacząco niższy niż przy tej samej liczbie punktów w dwóch łazienkach na dwóch krańcach jednego budynku).

Średnie ceny usług hydraulicznych w stosunku do 2019 roku wzrosły o około 5% i kształtują się następująco:

 • dom 100 m2przyjmujemy, że w domku znajdzie się jedna łazienka z 5 punktami (prysznic, wanna, umywalka, toaleta i pralka), dodatkowe WC (2 punkty – toaleta i umywalka), zlewozmywak i zmywarka w kuchni oraz dodatkowy kranik na zewnątrz. W sumie 10 punktów i wydatek ponad 4 600 zł (komplet materiałów i fachowy montaż hydraulikazobacz cennik prac hydraulicznych w ponad 150 miastach w całej Polsce)
 • dom 140 m2 – w stosunku do domku o powierzchni 100 m2 dodamy kolejne 4 punkty na drugą łazienkę – punkty na WC, umywalkę, prysznic i bidet. Koszt ich montażu wraz z materiałami wyniesie około 6 500 zł.
 • dom 200 m2 tu koszt wyniesie ok. 7 440 zł z uwagi na większą liczbę punktów hydraulicznych w piwnicy (w sumie będzie ich 16).

Instalacja centralnego ogrzewania i wyposażenie kotłowni a koszt budowy domu

Przed rozpoczęciem pracy nad ścianami i posadzkami należy jeszcze rozprowadzić instalację centralnego ogrzewania. Tu zdecydujemy się na zróżnicowanie sposobów ogrzewania poszczególnych części domu – część domu będzie ogrzewana tradycyjnymi grzejnikami, natomiast reszta za pomocą ogrzewania podłogowego. Ceny kształtują się w tym wypadku następująco:

 • dom 100 m260 m2 domu ogrzejemy za pomocą tradycyjnych grzejników (koszty zakupu grzejników z głowicami termostatycznymi i rozprowadzenia rur po domu to wydatek około 6 400 zł). Ogrzewanie podłogowe na 40 m2 będzie się wiązało z wydatkiem dodatkowych 4 660 zł (w cenie montaż i komplet materiałów – rurki, folia, styropian, zawory, termostat, rozdzielacze i sterownik na ścianie – nie uwzględniamy wylewki posadzki).
 • dom 140 m 2w dwupoziomowym domu do sprawy ogrzewania podejdziemy prościej – dolny poziom będzie ogrzewany za pomocą „podłogówki” natomiast górny za pomocą grzejników. Instalacja na parterze wyniesie nas blisko 8 160 zł, natomiast grzejniki na piętrze ”zubożą” nasz budżet na budowę domu o około 7 400 zł.
 • dom 200 m2instalację grzewczą rozplanujemy analogicznie jak w domu o pow. 140 m2, z uwzględnieniem dodatkowych grzejników również w piwnicy. Koszty ogrzewania podłogowego na 65 m2 wyniosą ok. 7 600 zł, natomiast grzejniki na 130 m2 (piwnica i piętro) to wydatek dodatkowych 13 800 zł.

Na tym nie kończą się koszty ogrzewania. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje budowa domu do kosztorysu musimy dodać także wyposażenie kotłowni i zakup źródła ciepła – czyli w polskich warunkach najczęściej odpowiedniego pieca CO. Koszty będą tu bardzo podobne we wszystkich rodzajach domów. Wprawdzie do większego domu jednorodzinnegobędziemy potrzebować kotła o większej mocy, ale biorąc pod uwagę wszystkie koszty dodatkowe (zasobnik c.w.u., sterowniki, komin systemowy, komplet rur i pomp) możemy przyjąć, że koszty będą bardzo zbliżone.

Dlaczego LG Therma V?

Nowa pompa ciepła LG Therma V Split ze zintegrowanym zbiornikiem CWU to kompleksowe, ekologiczne oraz energooszczędne urządzenie grzewcze do Twojego domu. Zapewnia ogrzewanie, ciepłą wodę użytkową, wykorzystując energię odnawialną.

Sprawdź!
Advertisement

Najczęściej stosowanymi na polskim rynku źródłami ciepłapiece gazowe oraz piece na paliwo stałe. Na przykład:

 • niezłej jakości kocioł gazowy kondensacyjny Vitodens (200W, 24 kW) ze sterownikiem pogodowym Viotronic , sterownikiem pokojowym Vititrol wraz z pompą cyrkulacyjną, zasobnikiem c.w.u. (czyli podgrzewaczem wody ciepłej) o pojemności 150l oraz kompletem niezbędnych do kotłowni rur, pomp i zaworów to wydatek niecałych 17,1 tys. zł (nieco mniej przy mniejszym domu).
 • analogiczne wyposażenie kotłowni z kotłem na paliwo stałe to wydatek rzędu 14 300 zł.
 • montaż wszystkich urządzeń w kotłowni przez certyfikowanego fachowca to wydatek rzędu 2300 zł – bez znaczenia, czy mówimy o kotłowni z kotłem gazowym, czy też na paliwo stałe. Profesjonalne firmy wykonujące montaż znajdziesz wypełniając ten formularz.

Budowa domu z poddaszem użytkowym

Ile kosztuje postawienie domu - koszt wykonania posadzek, tynków na ścianach, sufitów i parapetów

Posiadając już komplet instalacji wewnętrznych możemy zabrać się za wykańczanie ścian i podłóg do stanu deweloperskiego. Prace rozpoczniemy od posadzek. Tu należy rozróżnić posadzkę posadowioną na gruncie (a właściwie na warstwie chudego betonu, który wykonaliśmy przy okazji fundamentów) od tej posadowionej na wyższych piętrach. Różnica polega na grubości warstwy izolacyjnej – o ile na najniższym poziomie niezbędna będzie grubsza izolacja (rekomendujemy twardy styropian o grubości 15 cm), o tyle na wyższych piętrach wystarczy 5 cm. Do tego niezbędna będzie na spód izolacja przeciwwilgociowa, folia, a na styropian szlichta cementowa (wystarczy 5 cm grubości). Tak przygotowana posadzka jest gotowa na układanie płytek, parkietu czy paneli.

Koszt opisanych powyżej materiałów w przeliczeniu na m2 wyniesie:

 • od 42 do 62 zł (średnio 50 zł) przy styropianie o grubości 15 cm (najniższy poziom),
 • od 26 do 44 zł (średnio 36 zl/m2) przy styropianie o grubości 5 cm,

natomiast robocizna profesjonalnej firmy to wydatek od 13,3 do 33 zł (średnio 18 zł/m2). Tak więc położenie posadzek podniesie koszt postawienia domu o:

 • dom 100 m2 6800 zł za niezbędne, opisane powyżej materiały i wykonanie przez fachową firmę,
 • dom 140 m28500 zł z robocizną, w tym 4900 za posadzkę na parterze i 3600 za posadzkę na poddaszu,
 • dom 200 m2 11 350 zł za wykonanie posadzek na wszystkich trzech poziomach.

Po wykonaniu posadzek przechodzimy do obliczenia kosztów tynkowania ścian. Polscy inwestorzy najczęściej wybierają jedno z dwóch rozwiązań:

 • tynk cementowo-wapienny – bardziej trwały, ale wymagający wykończenia gładzią gipsową, a przez to sumarycznie droższy. Jeszcze kilkanaście lat temu był zdecydowanie najpopularniejszy, teraz najczęściej wypierany przez tynki gipsowe. Średnio metr kwadratowy tynków cementowo-wapiennych III kategorii kosztuje 17,4-20,30 zł za materiał i od 13,5 do 21 zł/m2 za robociznę. Warto przy tym dodać, że ceny położenia gładzi gipsowej na ściany to od 21,5 do 37 zł/m2.
 • tynk gipsowy – dużo popularniejsze z uwagi na cenę i mniejszą łączną pracochłonność(w porównaniu do opcji tynk cementowo-wapienny + gładź gipsowa). Metr kwadratowy tynków gipsowych to cena 15-19 zł za materiał oraz od 15 do 22 zł/m2 dla robocizny. Ceny dotyczą tynków gipsowych III kategorii.

Biorąc pod uwagę różne powierzchnie poszczególnych domów jednorodzinnych, koszty tynkowania ścian za pomocą tynków gipsowych będą następujące:

 • dom 100 m2w domu znajdzie się ok. 360 m2 ścian, a koszty wyniosą ok. 14 700 zł,
 • dom 140 m2w domu znajdziemy blisko 420 m2 ścian, a cena tynkowania z wykorzystaniem tynków gipsowych wyniesie prawie 17 100 zł,
 • dom 200 m2w tym budynku znajdziemy ok. 600 m2 ścian wewnętrznych do otynkowania (włączając w to sufit w piwnicy). Koszt tych prac wyniesie ponad 21 650 zł.

Jako, że koszty robocizny odgrywają przy tynkowaniu największe znaczenie, nie zapomnij o zebraniu ofert przynajmniej od kilku sprawdzonych firm. Jak to zrobić? Wypełnij ten formularz – na jego podstawie otrzymasz oferty od sprawdzonych tynkarzy zainteresowanych wykonaniem Twojego zlecenia.

Przedostatnim elementem związanym z kosztem budowy domu do stanu deweloperskiego będą parapety. Musimy tu rozróżnić parapety wewnętrzne i zewnętrzne.

 • Parapety wewnętrzne – zastosujemy dobrej jakości parapety PCV. Cena przeliczana jest na metry bieżące – od 24 do 33 zł za zakup parapetów (średnio 28,6 zł/mb), natomiast koszt ich montażu to od 41 do 110 zł (średnio ok. 57 zł/mb).
 • Parapety zewnętrzne – na zewnątrz najlepiej sprawdzą się parapety aluminiowe. Ich zakup wraz z kompletem materiałów niezbędnych do montażu to 29-44 zł/mb (średnio 35 zł/mb). Ich montaż jest znacząco droższy – od 57 do 147 zł/mb ze średnią ceną na poziomie 83 zł/mb.

Koszt budowy poszczególnych domów jednorodzinnych wzrośnie o następujące wartości:

 • dom 100 m2faktyczny koszt to 3100 zł za 15 mb parapetów zewnętrznych i analogiczną ilość parapetów wewnętrznych,
 • dom 140 m2z uwagi na większą liczbę okien będziemy potrzebować ok. 21 mb parapetów wewnętrznych i tyle samo parapetów zewnętrznych. Łączny koszt to ponad 4300 zł.
 • dom 200 m2z uwagi na piwnicę powierzchnia okien będzie taka sama jak w domu 140 m2, a co za tym idzie liczba okien i parapetów również będzie taka sama.

Ostatnim etapem budowy domu do stanu deweloperskiego będą sufity. Część z sufitów zostało już wykonanych przy okazji ocieplania poddasza i drewnianego stropu. Sufity w piwnicy domu 200 m2 zostały otynkowane, a więc do wykonania zostają nam tylko sufity na poziomie 0 w domach o powierzchni 140 m2 i 200 m2. W obu przypadkach do wyboru mamy sufity podwieszane z płyt karton-gips na stelażu lub sufity systemowe. Zdecydowanie popularniejsze są te pierwsze. Ceny będą następujące:

 • dom 140 m2na parterze znajdzie się 70 m2 sufitów podwieszanych. Ich łączny koszt wyniesie ok. 10 000 zł (mówimy tu o prostym, jednopoziomowym suficie).
 • dom 200 m265 m2 sufitu i wydatek na poziomie 9 300 zł.

Jeżeli zwykły sufit podwieszany Cię nie zadowala, mogą zainteresować Cię sufity napinane. Dzięki nim możesz stworzyć wielopoziomowe, łukowe konstrukcje z fantazyjnym oświetleniem. Również montaż ze strony profesjonalnej firmy jest dużo szybszy. Takie firmy znajdziesz wypełniając ten formularz.

Ile kosztuje budowa domu do stanu deweloperskiego?

Po podliczeniu wszystkich wydatków koszt budowy domu w 2020 roku do stanu deweloperskiego jest następujący:

W powyższym kosztorys uwzględnia komplet materiałów ze średniej półki cenowej oraz wynagrodzenie firm budowlanych – również ze średniej półki cenowej. Koszt budowy domu jest aktualny na rok 2020 i został opracowany na podstawie cen z województwa dolnośląskiego – najbliższego średnim cenom w całej Polsce. Jeżeli Twoja budowa będzie miała miejsce w innym województwie, skorzystaj z naszego darmowego kalkulatora, aby przeprowadzić swoje obliczenia.

Komplet prac został przeprowadzony systemem zleconym, żadna z prac nie była wykonywana osobiście przez inwestora. Pamiętaj, że w takim wypadku bardzo ważne jest porównanie przynajmniej kilka ofert z rynku. Zwykle pierwsza oferta nie jest najkorzystniejsza, a kontroferty w negocjacjach z wybranym wykonawcą są bardzo użyteczne. Jak pozyskać kilka ofert od lokalnych firm? Najłatwiejszym i bardzo popularnym wśród inwestorów sposobem jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Na czym to polega? Wypełniasz prosty formularz, potem potwierdzasz na mailu zapytanie i spokojnie czekasz na oferty od lokalnych firm. Sam decydujesz którą ofertę wybrać. Usługa jest całkowicie bezpłatna i do niczego się nie zobowiązujesz wypełniając formularz.

Warto przypomnieć, że powyższy koszt budowy domu nie obejmuje zakupu działki, podciągnięcia mediów oraz zakupu i adaptacji projektu domu. W budynku, krok po kroku mamy wykonane komplet instalacji, ocieplenie, podłogi są przygotowane do układania paneli, płytek czy parkietu, a ściany i sufity gotowe do malowania. Do wykończenia pozostają także łazienki. O cenach ich wykończenia dowiesz się w kolejnym artykule.

5. Porównanie - ile kosztuje wybudowanie domu o powierzchni 100, 140 i 200 m2

Jaka jest więc cena budowy domu 2020? Zobaczmy średni koszt budowy domu jednorodzinnego na poniższej grafice.

Wzrost kosztów budowy domu w latach 2017-2020 wyniósł ponad 25

Wyjątkowo korzystne promocje na pompy ciepła

6. A jaki był koszt budowy domu w latach 2016, 2017, 2018 i 2019?

Podsumowując ile kosztuje budowa domu w 2020 roku warto przypomnieć sobie, jaki był koszt budowy domu 2019 i poprzednich latach. W naszym zeszłorocznym opracowaniu koszty budowy domów do stanu surowego wyniosły odpowiednio:

 • 253,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w przeciągu 2019 koszt budowy wzrósł o 7,9%
 • 298 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 8,3%
 • 348 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena wzrosła o 7,8%

Wszystkie powyższe ceny to ceny netto za budowę domu do stanu deweloperskiego - założenia były identyczne jak w tym artykule.

Koszt budowy domu w 2018 wyniósł natomiast:

 • 231,3 tys. zł - dom parterowy o powierzchni 100 m2  - w 2019 koszt budowy wzrósł o 9,3%
 • 275,6 tys. zł - koszt budowy domu z poddaszem o powierzchni łącznej 140 m2 - w ciągu roku cena poszła w górę o 8,3%
 • 318,8 tys zł - cena domu z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 - cena w 2019 roku była wyższa o 9,1%

Starsze wyceny kosztów budowy domu znajdziesz poniżej:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny