Koszt budowy domu 2018 - wyliczenia dla 100, 140 i 200 m2

Budowa domu to ogromna inwestycja, do której należy odpowiednio się przygotować, również finansowo. Koszt budowy domu wynosi przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Kolejne kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy złotych wydamy na zakup działki budowlanej, czy wykończenie i wyposażenie wnętrza. Dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje budowa domu 2018 oraz jak zmieniły się koszty budowy domu od poprzedniego roku.  Kosztorys budowy sprawdzimy na kalkulatorze budowlanym i oprzemy na najpopularniejszych projektach domów – o powierzchni 100, 140 i 200 m2

Pamiętaj! Wynagrodzenie firmy budowlanej to kilkadziesiąt procent kosztów budowy domu. Jak wybrać firmę, aby nie była droga, a jednocześnie oferowała wysoką jakość wykonania? Najlepiej skorzystać z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz, potwierdzasz szczegóły i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych wykonaniem zlecenia. Sam decydujesz, którą ofertę wybrać. Usługa jest bezpłatna. Kliknij tu, aby skorzystać.

Koszt budowy domu 2018 - porównanie kosztorysów domów o powierzchni 100, 140, 200 m2

Jeżeli nie widzisz infografiki (problem na urządzeniach mobilnych), kliknij tu.

1. Koszt budowy domu 2018 – założenia początkowe

Przed określeniem, ile kosztuje postawienie domu musimy określić, co i w jakim standardzie chcemy budować. Na potrzeby niniejszego opracowania przygotowaliśmy 3 kosztorysy budowy domu – o powierzchni 100, 140 oraz 200 m2. Są to najczęściej wybierane w Polsce rozmiary domów w ostatnich latach. Jeżeli planujesz budowę domu o innej powierzchni – oblicz koszty budowy na naszym darmowym kalkulatorze. To naprawdę proste – zajmuje maksymalnie 10-15 minut. Dom o powierzchni 200 m2 będzie podpiwniczony, budynek o powierzchni 140 m2 parter i poddasze użytkowe, natomiast 100 m2 przypadnie na jednopoziomowy dom parterowy. Te parametry zdecydowanie wpłyną na koszty ich budowy, jak również wykończenia.

Koszty budowy domu oszacujemy do stanu umożliwiającego zamieszkanie. Wyszczególnimy przy tym poszczególne etapy – sprawdzimy ile kosztuje budowa domu 2018 do stanu surowego otwartego, zamkniętego, deweloperskiego oraz ile będzie kosztowało wykończenie i wyposażenie domu pod klucz. W ramach wykończenia pod klucz sprawdzimy w przypadku każdego z domów koszty wyposażenia dwóch łazienek, kuchni oraz wykończenia i wyposażenia pozostałych pomieszczeń.

W kosztorysie budowy domu 2018 nie uwzględniamy kosztów zakupu działki i podciągnięcia mediów – można kupić w pełni uzbrojoną działkę na wsi za 50 000 zł , jak również nieuzbrojoną za milion złotych w dużym mieście. Przy tak dużym rozstrzale jakiekolwiek szacunki nie mają sensu.

Podczas obliczeń będziemy wykorzystywać średnie ceny za materiały budowlane i robociznę z początku 2018 roku. Cennik budowlany będzie zawierał zawsze ceny netto na przykładzie województwa dolnośląskiego, gdzie ceny są najbliższe średniej krajowej (w innych województwach ceny mogą się różnić maksymalnie o +-10% - przykłady znajdziesz w cenniku budowlanym dla poszczególnych województw lub obliczysz na naszym kalkulatorze). VAT dla klientów indywidualnych wynosi obecnie 8%, dla przedsiębiorstw 23%.

Warto pamiętać przy tym, że znalezienie optymalnych wykonawców czy dostawców materiałów nie jest prostą sprawą. Warto porównać oferty z kilku źródeł i dopiero dokonać wyboru. Najłatwiej możesz to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz krótki formularz i otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją Twojego zlecenia. Bez zobowiązań porównujesz oferty z różnych źródeł i sam wybierasz tę najbardziej korzystną. Usługa jest całkowicie bezpłatna, a skorzystać z niej możesz klikając tu.

2. Projekt domu i formalności przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kosztorysowanie zaczniemy od stanu surowego otwartego. Szacunki kosztów zakupu działki czy podciągnięcia mediów nie mają sensu z uwagi na ogromne uzależnienie od lokalizacji nieruchomości (o różnych aspektach wpływających na koszty podciągnięcia przyłącza wodociągowego i przyłącza prądu do działki budowlanej przeczytasz tu).

Dość kosztowne w niektórych przypadkach będzie również zebranie kompletnej dokumentacji budowlanej. Przed rozpoczęciem budowy domu musisz spełnić szereg formalności. Będzie to między innymi zebranie map geodezyjnych, wytyczenie obrysu budynku, czy zatrudnienie kierownika budowy. Wszystko oczywiście będzie wykonywane na podstawie kupionego wcześniej projektu.

Koszt projektu domu będzie uzależniony od tego, czy zdecydujemy się na zakup gotowego produktu (zwykle z koniecznością późniejszej adaptacji), czy też zamówimy projekt od zera u architekta. W pierwszym przypadku koszty gotowego projektu wyniosą od 1700 do 4000 zł plus przynajmniej 1200-2500 zł za jego adaptację do lokalnych warunków terenowych (jeżeli będziemy chcieli dokonać zmian w gotowym projekcie, to zapłacimy za tzw. adaptację). Jeżeli zdecydujemy się na projekt domu wykonywany na zamówienie, to musimy liczyć się z wydatkami w granicach 5-10 tysięcy złotych. W tej cenie otrzymamy od architekta kompletny projekt wykonany na zamówienie w oparciu o nasze indywidualne wymagania, jak również kompletną dokumentację niezbędną w czasie budowy.

3. Koszt budowy domu 2018 – stan surowy otwarty i zamknięty

Właściwe prace budowlane rozpoczynamy oczywiście od fundamentów. Tu pojawią się też pierwsze różnice pomiędzy poszczególnymi projektami. W przypadku domu o powierzchni 200 m2 będziemy budować piwnicę, natomiast dwa pozostałe budynki będą miały parter posadowiony bezpośrednio na gruncie. Przyjrzyjmy się więc dokładnie, ile kosztuje stan surowy otwarty w tych trzech przypadkach.

Koszt budowy domu 2018 - wyliczenia dla 100, 140 i 200 m2 2

Koszt budowy małego domu jednorodzinnego 2018 – stan surowy zamknięty, dom 100 m2, parterowy

Kosztorysowanie rozpoczniemy od budynku o powierzchni 100 m2. Więc ile kosztuje wybudowanie małego domu?

Pierwszym etapem będą fundamenty. Koszt wykonania fundamentów na gruncie o powierzchni 100 m2 wyniesie ok. 27 tysięcy złotych (w tym 19 tys. za materiały i ok. 8 tys. zł wynagrodzenia firmy budowlanej). Wycena uwzględnia:

 • prace ziemne (wykop o głębokości ok. 1 metra),
 • wykonanie ław fundamentowych (do wyliczeń przyjęliśmy wzorcowe ławy z betonu C20/25 o przekroju 60x40 cm),
 • wykonanie ścian fundamentowych z bloczka betonowego,
 • kompletna izolacja (zarówno przeciwwilgociowa izolacja pionowa, jak i izolacja termiczna ścian zewnętrznych za pomocą styroduru o grubości 12 cm),
 • płyta chudego betonu – standardowa grubość 15 cm
 • podbudowa (podsypka piaskowa o grubości 20 cm)

Etapy i koszty wykonania fundamentów poznasz bardziej szczegółowo klikając w link po lewej.

Tak dochodzimy do tzw. stanu zero. Kolejnym etapem będzie wzniesienie ścian nośnych. Zostaną wykonane z betonu komórkowego H+H 24. Ich całkowita powierzchnia przy domu o powierzchni użytkowej 100 m2 wyniesie około 150 m2. Koszt wszystkich materiałów budowlanych (bloczki z betonu, zaprawa, izolacja pozioma oraz nadproża prefabrykowane L19) wyniesie ponad 7100 zł, a wynagrodzenie murarza to kolejne 6300 zł.

W przypadku ścian działowych skorzystamy z cieńszych bloczków z betonu komórkowego – H+H 12. Łączna powierzchnia ścian działowych w domu będzie o około połowę mniejsza, niż w przypadku ścian nośnych – około 70 m2. Za popularne pustaki zapłacimy niecałe 2000 zł. A ile bierze murarz za swoją pracę? Wynagrodzenie murarza za tę pracę wyniesie blisko 2800 zł.

W kosztorysie budowy domu na rok 2018 musimy uwzględnić również kominy i wentylację. Wykonanie 6 kominów wentylacyjnych z kształtek ceramicznych wraz z obmurowaniem cegłą klinkierową to koszt ok. 1400 zł. Do tego jeden komin dymowy (stosowany do odprowadzenie spalin z pieca na paliwo stałe lub z kominka w salonie) – 3000 zł, jak również wykończenie dwóch kominów - obudowa z cegły klinkierowej - na dachu (w sumie prawie 2500 zł).

Czy wiesz że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Kolejnym elementem kosztu budowy domu jest strop. W przypadku domu parterowego bez poddasza użytkowego całkowicie wystarczający będzie strop drewniany. Przy powierzchni 100 m2 sumaryczna cena wyniesie ponad 27,5 tysięcy złotych. Uwzględniamy tu wszystkie niezbędne elementy konstrukcyjne (słupy, podciągi, czy wieńce w poziomie stropu co znacznie podnosi jego cenę względem poglądowych cen na forach internetowych), jak również koszty robocizny dobrej firmy budowlanej.

W kolejnym etapie przechodzimy do dachu. Zastosujemy tu prosty dach dwuspadowy o standardowym kącie nachylenia 35 stopni. Przy takich założeniach powierzchnia dachu wyniesie około 150 m2. Całkowity koszt konstrukcji może wynieść około 31 tysięcy złotych. W tej cenie uwzględniamy:

 • prefabrykowana więźba dachowa – 7 600 zł
 • wykonanie więźby przez solidną firmę dekarską – 4 700 zł
 • wykonanie poszycia dachu z solidnej membrany – 1 900 zł (zakup membrany plus jej ułożenie)
 • pokrycie dachu ceramiczną dachówką dobrej jakości – 16 700 zł za materiał i wynagrodzenie budowlańców.

Do kosztów budowy dachu trzeba dodać jego wykończenie. Do kosztów budowy domu trzeba będzie więc dodać:

 • zakup i montaż rynien PCV (ok. 50 mb) – 3 350 zł
 • wyłaz dachowy – ok. 370 zł
 • docieplenie dachu po stropie – 10 300 zł za komplet materiałów (wełna mineralna o grubości 25 cm na stelażu z profili oraz montaż płyt karton gips) oraz robociznę firmy budowlanej
 • podbitka okapu na powierzchni 20 m2 – 2 100 zł za podbitkę z szalówki sosnowej z malowaniem drewnochronem.

Tak więc sumaryczny koszt budowy dachu dwuspadowego o powierzchni 150 m2 wraz z wykończeniem i dociepleniem wyniesie aż 47 000 zł. Dach wieńczy też bardzo ważny etap budowystan surowy otwarty. Koszt budowy domu o pow. 100 m2 do tego etapu wynosi ponad 127 tys. zł.

Aby doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego musimy wstawić jeszcze okna, drzwi i bramę garażową. Okna drewniane o sumarycznej powierzchni 20 m2 będą nas kosztowały ok. 14 500 zł wraz z montażem. Warto tu wspomnieć, że jeżeli zdecydowalibyśmy się na tańsze okna PCV w kolorze białym to cena byłaby o prawie 4500 zł niższa. Oczywiście bierzemy tu pod uwagę okna ze średniej półki cenowej w swojej kategorii, a nie najwyższej jakości okna przeznaczone do domów energooszczędnych. W przypadku okien z wyśrubowanymi parametrami izolacyjnymi cena mogłaby być o 50-100% wyższa.

Zakup wysokiej jakości zewnętrznych drzwi antywłamaniowych wraz z profesjonalnym montażem to wydatek około 3 000 zł, natomiast uchylna brama garażowa z wyższej półki, ale bez napędu to wydatek ok. 2200 zł. Na tym kończymy ważny etap – stan surowy zamknięty.

A więc, ile kosztuje budowa małego domu 2018 do stanu surowego zamkniętego? 147 tysięcy złotych w przypadku domu parterowego o powierzchni 100 m2 bez poddasza użytkowego. Szczegółowy kosztorys znajdziesz poniżej.

Koszt budowy domu 2018 - 100 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,55 zł/m2 100,00 m2 19 255,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 79,50 zł/m2 100,00 m2 7 949,58 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 47,77 zł/m2 150,00 m2 7 165,50 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,44 zł/m2 150,00 m2 6 366,36 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 27,48 zł/m2 70,00 m2 1 923,60 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,21 zł/m2 70,00 m2 2 744,63 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 232,89 zł/szt. 6,00 szt. 1 397,37 zł Więcej
$$ Kominy dymowe 3 054,40 zł/szt. 1,00 szt. 3 054,40 zł
$$ Wykończenie kominów 1 228,65 zł/szt. 2,00 szt. 2 457,29 zł Ciekawe
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 244,77 zł/m2 100,00 m2 24 477,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 31,29 zł/m2 100,00 m2 3 128,56 zł Ciekawe
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 50,51 zł/m2 150,00 m2 7 576,50 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 31,29 zł/m2 150,00 m2 4 692,84 zł Ciekawe
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,49 zł/m2 150,00 m2 523,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 8,96 zł/m2 150,00 m2 1 344,35 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,01 zł/m2 150,00 m2 9 751,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 46,91 zł/m2 150,00 m2 7 036,35 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,05 zł/mb 50,00 mb 3 352,38 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy 373,29 zł/szt. 1,00 szt. 373,29 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 49,06 zł/m2 100,00 m2 4 906,00 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 53,99 zł/m2 100,00 m2 5 398,76 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 37,63 zł/m2 20,00 m2 752,60 zł Więcej
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł Ciekawe
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 590,25 zł/m2 20,00 m2 11 805,00 zł
$$$ Montaż okien 138,04 zł/m2 20,00 m2 2 760,75 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 057,44 zł/szt. 1,00 szt. 3 057,44 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 222,38 zł/szt. 1,00 szt. 2 222,38 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 146 847,27 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 146,36 zł/m2 100,00 m2 14 636,00 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 63,78 zł/m2 100,00 m2 6 377,53 zł
Ściany nośne
$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 35,98 zł/m2 150,00 m2 5 397,00 zł Więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 29,24 zł/m2 150,00 m2 4 385,52 zł
Ściany działowe
$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 19,75 zł/m2 70,00 m2 1 382,50 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 13,57 zł/m2 70,00 m2 950,22 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 184,23 zł/szt. 6,00 szt. 1 105,37 zł Więcej
$ Kominy dymowe 2 901,68 zł/szt. 1,00 szt. 2 901,68 zł
$ Wykończenie kominów 846,30 zł/szt. 2,00 szt. 1 692,61 zł Ciekawe
Strop
$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 242,05 zł/m2 100,00 m2 24 205,00 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 21,56 zł/m2 100,00 m2 2 155,62 zł Ciekawe
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 41,47 zł/m2 150,00 m2 6 220,50 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 21,56 zł/m2 150,00 m2 3 233,43 zł Ciekawe
$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,05 zł/m2 150,00 m2 457,50 zł
$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 6,18 zł/m2 150,00 m2 926,33 zł Więcej
$ Dachówka ceramiczna - materiały 54,89 zł/m2 150,00 m2 8 233,50 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 32,31 zł/m2 150,00 m2 4 845,78 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 56,42 zł/mb 50,00 mb 2 821,24 zł Więcej
$ Wyłaz dachowy 316,48 zł/szt. 1,00 szt. 316,48 zł
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 40,57 zł/m2 100,00 m2 4 057,00 zł Więcej
$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 46,55 zł/m2 100,00 m2 4 654,97 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 26,95 zł/m2 20,00 m2 539,00 zł Więcej
$ Podbitka okapu - robocizna 26,01 zł/m2 20,00 m2 520,26 zł Ciekawe
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 537,97 zł/m2 20,00 m2 10 759,40 zł
$ Montaż okien 59,35 zł/m2 20,00 m2 1 186,95 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 787,70 zł/szt. 1,00 szt. 1 787,70 zł Więcej
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 466,17 zł/szt. 1,00 szt. 1 466,17 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 117 215,26 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,55 zł/m2 100,00 m2 19 255,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 65,27 zł/m2 100,00 m2 6 527,06 zł
Ściany nośne
$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 47,77 zł/m2 150,00 m2 7 165,50 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,44 zł/m2 150,00 m2 6 366,36 zł
Ściany działowe
$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 23,11 zł/m2 70,00 m2 1 617,70 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 21,35 zł/m2 70,00 m2 1 494,66 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 232,89 zł/szt. 6,00 szt. 1 397,37 zł Więcej
$$ Kominy dymowe 3 054,40 zł/szt. 1,00 szt. 3 054,40 zł
$$ Wykończenie kominów 1 228,65 zł/szt. 2,00 szt. 2 457,29 zł Ciekawe
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 244,77 zł/m2 100,00 m2 24 477,00 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 31,29 zł/m2 100,00 m2 3 128,56 zł Ciekawe
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 50,51 zł/m2 150,00 m2 7 576,50 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 31,29 zł/m2 150,00 m2 4 692,84 zł Ciekawe
$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,49 zł/m2 150,00 m2 523,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 8,96 zł/m2 150,00 m2 1 344,35 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,01 zł/m2 150,00 m2 9 751,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 46,91 zł/m2 150,00 m2 7 036,35 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,05 zł/mb 50,00 mb 3 352,38 zł Więcej
$$ Wyłaz dachowy 373,29 zł/szt. 1,00 szt. 373,29 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 49,06 zł/m2 100,00 m2 4 906,00 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 53,99 zł/m2 100,00 m2 5 398,76 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 33,38 zł/m2 20,00 m2 667,60 zł Więcej
$$ Podbitka okapu - robocizna 38,17 zł/m2 20,00 m2 763,40 zł Ciekawe
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 590,25 zł/m2 20,00 m2 11 805,00 zł
$$ Montaż okien 79,81 zł/m2 20,00 m2 1 596,13 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 318,59 zł/szt. 1,00 szt. 2 318,59 zł Więcej
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 742,02 zł/szt. 1,00 szt. 1 742,02 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 140 789,12 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 253,30 zł/m2 100,00 m2 25 330,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 79,50 zł/m2 100,00 m2 7 949,58 zł
Ściany nośne
$$$ Materiały do ścian nośnych z betonu kom. H+H 24 64,74 zł/m2 150,00 m2 9 711,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 70,48 zł/m2 150,00 m2 10 571,28 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały do ścian dział. z betonu kom. H+H 12 27,48 zł/m2 70,00 m2 1 923,60 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,21 zł/m2 70,00 m2 2 744,63 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 313,03 zł/szt. 6,00 szt. 1 878,19 zł Więcej
$$$ Kominy dymowe 3 215,16 zł/szt. 1,00 szt. 3 215,16 zł
$$$ Wykończenie kominów 2 040,19 zł/szt. 2,00 szt. 4 080,38 zł Ciekawe
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu drewnianego 249,78 zł/m2 100,00 m2 24 978,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu drewnianego 51,96 zł/m2 100,00 m2 5 195,82 zł Ciekawe
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 70,02 zł/m2 150,00 m2 10 503,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 150,00 m2 7 793,73 zł Ciekawe
$$$ Membrana - materiały do poszycia dachu 3,78 zł/m2 150,00 m2 567,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie poszycia dachu z membrany 14,88 zł/m2 150,00 m2 2 231,36 zł Więcej
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 74,29 zł/m2 150,00 m2 11 143,50 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 77,89 zł/m2 150,00 m2 11 684,04 zł Sprawdź!
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 50,00 mb 4 173,36 zł Więcej
$$$ Wyłaz dachowy 410,97 zł/szt. 1,00 szt. 410,97 zł
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drewnianego - materiały 54,59 zł/m2 100,00 m2 5 459,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drewnianego 84,52 zł/m2 100,00 m2 8 451,58 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 37,63 zł/m2 20,00 m2 752,60 zł Więcej
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 20,00 m2 1 374,35 zł Ciekawe
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 704,19 zł/m2 20,00 m2 14 083,80 zł
$$$ Montaż okien 138,04 zł/m2 20,00 m2 2 760,75 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 057,44 zł/szt. 1,00 szt. 3 057,44 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 222,38 zł/szt. 1,00 szt. 2 222,38 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 184 246,47 zł

Jeżeli kosztorys nie otwiera się na Twoim urządzeniu, kliknij tu i zobacz kosztorys.

Podane ceny to wartości średnie. Znalezienie dobrej firmy, która wykona usługę za taką cenę może nie być proste. Warto porównać ceny z kilku źródeł (najłatwiej pozyskać sporo ofert wypełniając ten formularz) i dopiero wybrać wykonawcę fundamentów. Jeżeli natomiast chodzi o materiały budowlane, to najlepszym pomysłem będzie dogadanie się z jednym składem budowlanym i wykorzystywanie tam znaczącego rabatu na zakupy w trakcie całej budowy.

Ile kosztuje budowa domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 140 m2 – stan surowy zamknięty

Nasz modelowy dom z poddaszem użytkowym będzie miał 140 m2. To najpopularniejszy rozmiar domu wybierany przez polskich inwestorów. Zarówno parter jak i poddasze użytkowe będą miały po 70 m2 (powierzchnia użytkowa poddasza będzie nieco niższa z uwagi na spady). Koszt budowy domu o takich parametrach będą następujące:

 • fundamenty – koszt fundamentów to 19 000 zł – założenia identyczne jak w przypadku domu 100 m2, ale z uwzględnieniem innych wymiarów budynku (2 poziomy po 70 m2)
 • ściany nośne – 18 300 zł – analogicznie do domu 100 m2
 • ściany działowe z betonu komórkowego – 6 500 zł – j.w.
 • kominy i wentylacja – 6 900 zł – j.w.
 • stropy – 43 550 zł – w tym przypadku niezbędne będzie uwzględnienie w kosztorysie dwóch stropów. Ten pomiędzy parterem a poddaszem powinien być bardziej wytrzymały – na przykład strop gęstożebrowy teriva – 70 m2 (koszt to 21,5 tys. zł za materiały (z uwzględnieniem elementów konstrukcyjnych budynku takich jak podciągi, słupy czy wieńce w poziomie stropu) i 3 tys. za montaż). Z kolei strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na skosy poddasza jego powierzchnia wyniesie tylko 50 m2 a koszt stropu drewnianego zamknie się w kwocie 13,6 tys. zł z robocizną.
 • schody żelbetowe – 2900 zł za schody zajmujące powierzchnię 7,4 m2 – koszt uwzględnia zarówno niezbędne materiały (beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na metr kwadratowy konstrukcji wraz z szalunkiem) jak i wynagrodzenie firmy budowlanej, która wykona dla nas schody
 • balkon – balkon o powierzchni 5 m2 to dodatkowy koszt na poziomie ok. 6300 zł. W tej cenie uwzględniamy wszystkie potrzebne do poniesienia koszty – wykonanie płyty balkonowej (grubość 15 cm, beton C 20/25, 15 kg zbrojenia na m2 konstrukcji), dodatkowa elewacja, wykonanie posadzki na balkonie oraz balustrada stalowa o długości 6 mb (warto dodać, że tania balustrada stanowi ponad połowę wydatków – 2500 zł).
 • dach – 40 800 zł za kompletny dach o powierzchni 105 m2 – założenia dokładnie takie same, jak w przypadku domu parterowego (dachówka ceramiczna, membrana, rynny PCV, docieplenie wełną mineralną (uwzględniając skosy – powierzchnia do docieplenia wyniesie ok. 98 m2) plus 4 okna dachowe wraz z montażem.
 • stolarka zewnętrzna – 26 700 zł – cena drzwi wejściowych oraz bramy garażowej nie ulega zmianie w stosunku do domu 100 m2, niezbędny jest natomiast montaż większej liczby okien – za 28 m2 okien drewnianych płacimy z montażem ok. 20 400 zł (lub 14 200 zł w przypadku wyboru tańszych, białych okien PCV)

Koszt budowy domu 2018 - wyliczenia dla 100, 140 i 200 m2 3

W sumie koszt budowy domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni 140 m2 wyniesie według naszych szacunków około 164 500 zł. W tym wypadku również uwzględniliśmy średnie ceny i wykonanie prac przez fachowców ze średniej półki cenowej. Najłatwiej pozyskać oferty od takich fachowców wypełniając ten formularz.

Szczegółowy kosztorys wszystkich opisywanych prac znajdziesz poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie wyświetla kosztorysu, kliknij w ten link aby go zobaczyć.

Koszt budowy domu 2018 - 140 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,55 zł/m2 70,00 m2 13 478,50 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 79,49 zł/m2 70,00 m2 5 564,02 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 47,77 zł/m2 203,00 m2 9 697,31 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,44 zł/m2 203,00 m2 8 615,81 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 27,48 zł/m2 98,00 m2 2 693,04 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,21 zł/m2 98,00 m2 3 842,48 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 232,89 zł/szt. 6,00 szt. 1 397,37 zł Więcej
$$ Kominy dymowe 3 054,40 zł/szt. 1,00 szt. 3 054,40 zł Ciekawe
$$ Wykończenie kominów 1 228,65 zł/szt. 2,00 szt. 2 457,29 zł Ciekawe
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 306,59 zł/m2 70,00 m2 21 461,30 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 42,85 zł/m2 70,00 m2 2 999,52 zł Ciekawe
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 244,77 zł/m2 50,00 m2 12 238,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 27,92 zł/m2 50,00 m2 1 395,81 zł Więcej
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 387,11 zł/m2 7,40 m2 2 864,60 zł Więcej
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 50,51 zł/m2 105,00 m2 5 303,55 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 31,29 zł/m2 105,00 m2 3 284,99 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,78 zł/m2 105,00 m2 396,90 zł Ciekawe
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,96 zł/m2 105,00 m2 941,04 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,01 zł/m2 105,00 m2 6 826,05 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 46,91 zł/m2 105,00 m2 4 925,45 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,05 zł/mb 35,00 mb 2 346,66 zł Więcej
$$ Okna dachowe z montażem 1 083,48 zł/szt. 4,00 szt. 4 333,92 zł
$$$ Wyłaz dachowy 410,97 zł/szt. 1,00 szt. 410,97 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 49,06 zł/m2 98,00 m2 4 807,88 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 53,99 zł/m2 98,00 m2 5 290,78 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 37,63 zł/m2 18,00 m2 677,34 zł Więcej
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 590,25 zł/m2 28,00 m2 16 527,00 zł
$$$ Montaż okien 138,04 zł/m2 28,00 m2 3 865,05 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 057,44 zł/szt. 1,00 szt. 3 057,44 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 222,38 zł/szt. 1,00 szt. 2 222,38 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 164 508,68 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Fundamenty
$ Fundamenty - potrzebne materiały 146,34 zł/m2 70,00 m2 10 243,80 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie fundamentów 63,78 zł/m2 70,00 m2 4 464,27 zł
Ściany nośne
$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 35,98 zł/m2 203,00 m2 7 303,94 zł Więcej
$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 29,24 zł/m2 203,00 m2 5 935,07 zł
Ściany działowe
$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 19,75 zł/m2 98,00 m2 1 935,50 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 13,57 zł/m2 98,00 m2 1 330,31 zł
Kominy i wentylacja
$ Kominy wentylacyjne + szachty 189,36 zł/szt. 6,00 szt. 1 136,19 zł Więcej
$ Kominy dymowe 2 901,68 zł/szt. 1,00 szt. 2 901,68 zł Ciekawe
$ Wykończenie kominów 846,30 zł/szt. 2,00 szt. 1 692,61 zł Ciekawe
Strop
$ Materiały do wykonania stropu I teriva 293,58 zł/m2 70,00 m2 20 550,60 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 29,61 zł/m2 70,00 m2 2 072,41 zł Ciekawe
$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 242,05 zł/m2 50,00 m2 12 102,50 zł
$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 19,29 zł/m2 50,00 m2 964,69 zł Więcej
Schody
$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 199,98 zł/m2 7,40 m2 1 479,83 zł Więcej
Balkon
$ Płyta balkonowa z robocizną 128,17 zł/m2 10,00 m2 1 281,72 zł Więcej
$ Elewacja i izolacja - materiały 61,13 zł/m2 10,00 m2 611,30 zł
$ Elewacja i izolacja - robocizna 29,69 zł/m2 10,00 m2 296,93 zł
$ Posadzka na balkonie - materał 41,95 zł/m2 10,00 m2 419,50 zł
$ Posadzka na balkonie - robocizna 36,93 zł/m2 10,00 m2 369,27 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Konstrukcja dachu
$ Więźba dachowa - materiały 41,47 zł/m2 105,00 m2 4 354,35 zł Więcej
$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 21,56 zł/m2 105,00 m2 2 263,40 zł
$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,05 zł/m2 105,00 m2 320,25 zł Ciekawe
$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 6,18 zł/m2 105,00 m2 648,43 zł Więcej
$ Dachówka ceramiczna - materiały 54,89 zł/m2 105,00 m2 5 763,45 zł
$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 32,31 zł/m2 105,00 m2 3 392,04 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$ Rynny PCV - zakup i montaż 56,42 zł/mb 35,00 mb 1 974,87 zł Więcej
$ Okna dachowe z montażem 814,44 zł/szt. 4,00 szt. 3 257,74 zł
$ Wyłaz dachowy 316,48 zł/szt. 1,00 szt. 316,48 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 40,57 zł/m2 98,00 m2 3 975,86 zł Więcej
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 46,55 zł/m2 98,00 m2 4 561,87 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$ Podbitka okapu - materiały 26,95 zł/m2 18,00 m2 485,10 zł Więcej
$ Podbitka okapu - robocizna 26,01 zł/m2 18,00 m2 468,24 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Okna
$ Okna drewniane 537,97 zł/m2 28,00 m2 15 063,16 zł
$ Montaż okien 59,35 zł/m2 28,00 m2 1 661,73 zł
Drzwi
$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 1 787,70 zł/szt. 1,00 szt. 1 787,70 zł Więcej
Brama garażowa
$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 466,17 zł/szt. 1,00 szt. 1 466,17 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 131 410,98 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 192,55 zł/m2 70,00 m2 13 478,50 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 65,26 zł/m2 70,00 m2 4 568,26 zł
Ściany nośne
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 47,77 zł/m2 203,00 m2 9 697,31 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,44 zł/m2 203,00 m2 8 615,81 zł
Ściany działowe
$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 23,11 zł/m2 98,00 m2 2 264,78 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 21,35 zł/m2 98,00 m2 2 092,52 zł
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 232,89 zł/szt. 6,00 szt. 1 397,37 zł Więcej
$$ Kominy dymowe 3 054,40 zł/szt. 1,00 szt. 3 054,40 zł Ciekawe
$$ Wykończenie kominów 1 228,65 zł/szt. 2,00 szt. 2 457,29 zł Ciekawe
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 306,59 zł/m2 70,00 m2 21 461,30 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 42,85 zł/m2 70,00 m2 2 999,52 zł Ciekawe
$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 244,77 zł/m2 50,00 m2 12 238,50 zł
$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 27,92 zł/m2 50,00 m2 1 395,81 zł Więcej
Schody
$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 258,37 zł/m2 7,40 m2 1 911,96 zł Więcej
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 75,44 zł/m2 10,00 m2 754,40 zł
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$$ Balustrada stalowa 448,43 zł/mb 6,00 mb 2 690,56 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 50,51 zł/m2 105,00 m2 5 303,55 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 31,29 zł/m2 105,00 m2 3 284,99 zł
$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,49 zł/m2 105,00 m2 366,45 zł Ciekawe
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,96 zł/m2 105,00 m2 941,04 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna - materiały 65,01 zł/m2 105,00 m2 6 826,05 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 46,91 zł/m2 105,00 m2 4 925,45 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,05 zł/mb 35,00 mb 2 346,66 zł Więcej
$$ Okna dachowe z montażem 1 083,48 zł/szt. 4,00 szt. 4 333,92 zł
$$ Wyłaz dachowy 373,29 zł/szt. 1,00 szt. 373,29 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 49,06 zł/m2 98,00 m2 4 807,88 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 53,99 zł/m2 98,00 m2 5 290,78 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$ Podbitka okapu - materiały 33,38 zł/m2 18,00 m2 600,84 zł Więcej
$$ Podbitka okapu - robocizna 38,17 zł/m2 18,00 m2 687,06 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 590,25 zł/m2 28,00 m2 16 527,00 zł
$$ Montaż okien 79,81 zł/m2 28,00 m2 2 234,58 zł
Drzwi
$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 2 318,59 zł/szt. 1,00 szt. 2 318,59 zł Więcej
Brama garażowa
$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 1 742,02 zł/szt. 1,00 szt. 1 742,02 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 156 970,46 zł
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Fundamenty
$$$ Fundamenty - potrzebne materiały 253,30 zł/m2 70,00 m2 17 731,00 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 79,49 zł/m2 70,00 m2 5 564,02 zł
Ściany nośne
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 24 pod ściany nośne 64,74 zł/m2 203,00 m2 13 142,22 zł Więcej
$$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 70,48 zł/m2 203,00 m2 14 306,46 zł
Ściany działowe
$$$ Bloczki z betonu kom. H+H 12 pod ściany działowe 27,48 zł/m2 98,00 m2 2 693,04 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian dział. z betonu kom. 39,21 zł/m2 98,00 m2 3 842,48 zł
Kominy i wentylacja
$$$ Kominy wentylacyjne + szachty 322,74 zł/szt. 6,00 szt. 1 936,45 zł Więcej
$$$ Kominy dymowe 3 215,16 zł/szt. 1,00 szt. 3 215,16 zł Ciekawe
$$$ Wykończenie kominów 2 040,19 zł/szt. 2,00 szt. 4 080,38 zł Ciekawe
Strop
$$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 323,62 zł/m2 70,00 m2 22 653,40 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie stropu I teriva 76,99 zł/m2 70,00 m2 5 389,34 zł Ciekawe
$$$ Materiały do wykonania stropu II drewnianego 249,78 zł/m2 50,00 m2 12 489,00 zł
$$$ Robocizna - wykonanie stropu II drewnianego 50,15 zł/m2 50,00 m2 2 507,61 zł Więcej
Schody
$$$ Schody żelbetowe (materiał + robocizna) 387,11 zł/m2 7,40 m2 2 864,60 zł Więcej
Balkon
$$$ Płyta balkonowa z robocizną 229,08 zł/m2 10,00 m2 2 290,78 zł Więcej
$$$ Elewacja i izolacja - materiały 82,36 zł/m2 10,00 m2 823,60 zł
$$$ Elewacja i izolacja - robocizna 41,84 zł/m2 10,00 m2 418,40 zł
$$$ Posadzka na balkonie - materał 55,41 zł/m2 10,00 m2 554,10 zł
$$$ Posadzka na balkonie - robocizna 93,74 zł/m2 10,00 m2 937,40 zł
$$$ Balustrada stalowa 505,36 zł/mb 6,00 mb 3 032,14 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Konstrukcja dachu
$$$ Więźba dachowa - materiały 70,02 zł/m2 105,00 m2 7 352,10 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 51,96 zł/m2 105,00 m2 5 455,61 zł
$$$ Membrana - materiał do wykonania poszycia dachu 3,78 zł/m2 105,00 m2 396,90 zł Ciekawe
$$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 14,88 zł/m2 105,00 m2 1 561,95 zł Więcej
$$$ Dachówka ceramiczna - materiały 74,29 zł/m2 105,00 m2 7 800,45 zł
$$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 77,89 zł/m2 105,00 m2 8 178,83 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$$ Rynny PCV - zakup i montaż 83,47 zł/mb 35,00 mb 2 921,35 zł Więcej
$$$ Okna dachowe z montażem 1 323,92 zł/szt. 4,00 szt. 5 295,68 zł
$$$ Wyłaz dachowy 410,97 zł/szt. 1,00 szt. 410,97 zł Ciekawe
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 54,59 zł/m2 98,00 m2 5 349,82 zł Więcej
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 84,52 zł/m2 98,00 m2 8 282,55 zł Ciekawe
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - materiały 37,63 zł/m2 18,00 m2 677,34 zł Więcej
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 18,00 m2 1 236,92 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Okna
$$$ Okna drewniane 704,19 zł/m2 28,00 m2 19 717,32 zł
$$$ Montaż okien 138,04 zł/m2 28,00 m2 3 865,05 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 057,44 zł/szt. 1,00 szt. 3 057,44 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 222,38 zł/szt. 1,00 szt. 2 222,38 zł Więcej
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 204 254,23 zł

Koszt budowy domu 200 m2 z piwnicą – stan surowy zamknięty

Trzeci przykładowy dom, również bardzo popularny wśród rodzimych inwestorów to budynek podpiwniczony z parterem i poddaszem użytkowym. Każdy z trzech poziomów ma po 65 m2, a dokładna powierzchnia całego domu to 195 m2. Zobaczmy więc, ile kosztuje budowa domu o takich parametrach:

 • fundamenty wraz ze ścianami fundamentowymi piwnicy bez stropu – koszt fundamentów to 28 100 zł – założenia do samej płyty fundamentowej są niezmienne w stosunku do dwóch poprzednich domów, ale należy doliczyć wyższe koszty ścian fundamentowych. Sumaryczna cena za 110 m2 ścian fundamentowych wyniesie ok. 18 300 zł (cena z robocizną). Zawarte w niej są wszystkie materiały (bloczki betonowe, zaprawa, izolacja przeciwwilgociowa i cieplna ściany do poziomu przemarzania gruntu (zakładamy 120 cm, ale rekomendowana głębokość różni się w zależności od regionu – czytaj o tym w artykule o badaniach geotechnicznych gruntu),
 • ściany nośne poza piwnicą – 17 000 zł z robocizną, pow. łączna to 188 m2, założenia analogiczne jak w przypadku pozostałych domów, czyli beton komórkowy H+H24,
 • ściany działowe – 9000 zł za 126 m2 ścian (tu uwzględniamy również powierzchnię ścian działowych w piwnicy) wykonanych z betonu komórkowego H+H 11,5
 • kominy wentylacyjne i dymowe – w sumie 6900 zł, wszystkie założenia identyczne jak przy poprzednich domach
 • stropy – w domu piętrowym z piwnicą niezbędne będą aż trzy stropy – te pomiędzy piwnicą a parterem oraz parterem a poddaszem wykonamy tak jak wcześniej w prefabrykatach teriva (dwa stropy po 65 m2 – w sumie 45 500 zł za materiały i robociznę – w tej cenie znajdują się również elementy konstrukcyjne takie jak wieńce w poziomie stropu, podciągi czy słupy). Strop nad poddaszem użytkowym może być drewniany – z uwagi na spady będzie miał mniejszą powierzchnię – przyjmijmy 45 m2. Przybliżona cena stropu drewnianego to 12 300 zł. Jego ocieplenie i wykończenie płytami karton gips jest uwzględnione w dociepleniu dachu).
 • balkontu wycena jest identyczna jak w przypadki domu o pow. 140 m2 – 6 300 zł
 • schody żelbetowe - koszt dwa razy wyższy, niż w domu 140 m2 z uwagi na trzy poziomy - 5800 zł
 • dach – z uwagi na minimalnie mniejszą powierzchnię niż w domu 140 m2 łączny koszt wyniesie niecałe 40 000 zł. W tej cenie uwzględniamy oczywiście nie tylko samą konstrukcję dachu, ale też jego wykończenie – rynny, ocieplenie, podbitka okapu i 4 okna dachowe
 • stolarka zewnętrzna – ok. 25 400 zł - w przypadku drzwi zewnętrznych i bramy garażowej koszty są oczywiście identyczne jak w poprzednich budynkach. Z uwagi na mniejszą powierzchnię parteru i poddasza łączna powierzchnia okien będzie nieco mniejsza, ale doliczając niewielkie otwory okienne w piwnicy możemy przyjąć, że również ilość (i koszt) okien będzie identyczny jak w domu o pow. 140 m2. Czasem warto jednak zainwestować nieco więcej w bardziej szczelne okna – na przykład okna trzyszybowe. Warto zapoznać się z tym artykułem na temat bardziej szczelnych okien trzyszybowych.

Podsumowując, koszt budowy domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni nieco ponad 200 m2 do stanu surowego zamkniętego wyniesie prawie 196 000 zł. Szczegółowy kosztorys możesz znaleźć poniżej. Jeżeli Twoje urządzenie nie otwiera kosztorysu, kliknij tu.

Koszt budowy domu 2018 - 200 m2 do stanu surowego zamkniętego

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Konstrukcja budynku Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Fundamenty
$$ Fundamenty - potrzebne materiały 94,70 zł/m2 65,00 m2 6 155,50 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie fundamentów 55,83 zł/m2 65,00 m2 3 629,11 zł
Ściany fundamentowe piwnicy
$$ Ściany fundamentowe piwnicy - materiały 55,44 zł/m2 110,50 m2 6 126,12 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie ścian fundamentowych 36,89 zł/m2 110,50 m2 4 076,16 zł
$$ Izolacja ścian piwnicy - materiały 59,13 zł/m2 77,35 m2 4 573,71 zł Ciekawe
$$ Robocizna - izolacja ścian piwnicy 45,54 zł/m2 77,35 m2 3 522,51 zł Więcej
Ściany nośne
$$ Materiały - ściany nośne z betonu kom. H+H 24 47,77 zł/m2 188,50 m2 9 004,65 zł Więcej
$$ Robocizna - ściany nośne z betonu kom. 42,44 zł/m2 188,50 m2 8 000,39 zł
Ściany działowe
$$$ Materiały - ściany działowe z betonu kom. H+H 12 27,43 zł/m2 126,75 m2 3 476,75 zł Więcej
$$$ Robocizna - wykonanie ścian działowych 44,54 zł/m2 126,75 m2 5 645,42 zł Ciekawe
Kominy i wentylacja
$$ Kominy wentylacyjne + szachty 232,89 zł/szt. 6,00 szt. 1 397,37 zł
$$ Kominy dymowe 3 054,40 zł/szt. 1,00 szt. 3 054,40 zł Więcej
$$ Wykończenie kominów 1 228,65 zł/szt. 2,00 szt. 2 457,29 zł
Strop
$$ Materiały do wykonania stropu I teriva 306,84 zł/m2 65,00 m2 19 944,60 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie stropu I prefabrykowanego teriva 42,82 zł/m2 65,00 m2 2 783,37 zł Ciekawe
$$ Strop II nad parterem teriva - materiały 306,84 zł/m2 65,00 m2 19 944,60 zł
$$ Robocizna - strop II nad parterem prefabrykowany teriva 42,82 zł/m2 65,00 m2 2 783,37 zł Więcej
$$ Strop III nad parterem drewniany - materiały 244,56 zł/m2 45,00 m2 11 005,20 zł Sprawdź!
$$ Robocizna - strop III drewniany nad piętrem 27,92 zł/m2 45,00 m2 1 256,23 zł
Balkon
$$ Płyta balkonowa z robocizną 160,00 zł/m2 10,00 m2 1 600,01 zł Więcej
$$ Elewacja i izolacja - materiały 73,25 zł/m2 10,00 732,52 zł Ciekawe
$$ Elewacja i izolacja - robocizna 35,50 zł/m2 10,00 m2 355,00 zł
$$ Posadzka na balkonie - materał 49,75 zł/m2 10,00 m2 497,50 zł
$$ Posadzka na balkonie - robocizna 52,95 zł/m2 10,00 m2 529,49 zł
$ Balustrada stalowa 426,34 zł/mb 6,00 mb 2 558,02 zł
Schody
$$$ Schody żelbetowe z piwnicy na parter (materiał + robocizna) 387,11 zł/m2 7,40 m2 2 864,60 zł Więcej
$$$ Schody żelbetowe z parteru na piętro (materiały+robocizna) 387,11 zł/m2 7,40 m2 2 864,60 zł
Inne
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Konstrukcja dachu
$$ Więźba dachowa - materiały 50,51 zł/m2 97,50 m2 4 924,73 zł Więcej
$$ Robocizna - wykonanie więźby dachowej 31,29 zł/m2 97,50 m2 3 050,35 zł
$$$ Membrana - materiały do wykonania poszycia dachu 3,78 zł/m2 97,50 m2 368,55 zł Ciekawe
$$ Robocizna - poszycie dachu z membrany 8,96 zł/m2 97,50 m2 873,83 zł Więcej
$$ Dachówka ceramiczna 65,01 zł/m2 97,50 m2 6 338,48 zł
$$ Robocizna - wykonanie pokrycia z dachówki 46,91 zł/m2 97,50 m2 4 573,63 zł
Dodatki i wykończenie dachu
$$ Rynny PCV - zakup i montaż 67,05 zł/mb 32,50 mb 2 179,05 zł Więcej
$$ Okna dachowe (z montażem) 1 083,48 zł/szt. 4,00 szt. 4 333,92 zł Ciekawe
$$ Wyłaz dachowy z montażem 373,29 zł/szt. 1,00 szt. 373,29 zł
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie dachu po stropie drewnianym - materiały 49,06 zł/m2 91,00 m2 4 464,46 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie dachu po stropie drewnianym 53,99 zł/m2 91,00 m2 4 912,87 zł
Podbitka okapu
$$$ Podbitka okapu - wszystkie niezbędne materiały 37,63 zł/m2 32,50 m2 1 222,97 zł Więcej
$$$ Podbitka okapu - robocizna 68,72 zł/m2 32,50 m2 2 233,32 zł
Inne
Stolarka zewnętrzna Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Okna
$$ Okna drewniane 573,13 zł/m2 28,00 m2 16 047,72 zł
$$$ Montaż okien 138,04 zł/m2 28,00 m2 3 865,05 zł
Drzwi
$$$ Drzwi zewnętrzne stalowe (z montażem) 3 057,44 zł 3 057,44 zł Więcej
Brama garażowa
$$$ Brama garażowa - uchylna (z montażem) 2 222,38 zł 2 222,38 zł Więcej
Inne