Koszt budowy domu pasywnego – opis i cena budowy nowej technologii

Obecna moda na energooszczędność przeniknęła całą Europę. Wynika to po części z norm i wymogów stawianym budownictwu, a po części z faktu rosnącej świadomości inwestorów. Budowa domu energooszczędnego lub budowa domu pasywnego w dłuższej perspektywie czasu przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów eksploatacyjnych. Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny, a jakie cechy posiadają nowoczesne domy pasywne? Jaki jest koszt budowy domu pasywnego? Ile kosztuje dom energooszczędny? Jakie są koszty ogrzewania takiego domu? Sprawdzamy.

Czym jest dom energooszczędny i pasywny?

Idea budownictwa energooszczędnego narodziła się już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jednak historia budownictwa pasywnego jest trochę krótsza. Za datę początkową przyjmuje się obecnie rok 1988, kiedy to Wolfganga Feist wraz z zespołem opracował wytyczne co do pasywności budynków. Pierwszy dom pasywny powstał w Niemczech, w Darmstadzie w 1991 roku, a twórcą jego projektu był właśnie Wolfgang Feist. W Polsce pierwszy budynek spełniający założenia pasywności powstał w Warszawie, w 2004 roku. Więcej szczegółowych informacji na temat domów pasywnych znajdziesz w tych materiałach.

Od tamtej pory notowany jest sukcesywny wzrost zainteresowania energooszczędnością oraz pasywnością w budownictwie mieszkaniowym i nie tylko. Jednak chaos informacyjny w tym zakresie powoduje, że nie każdy inwestor, a nawet wykonawca wie, jakie są kryteria, którymi można określić dom energooszczędny lub pasywny.

Energooszczędność jest rozumiana w różny sposób, nie zawsze zgodny z prawdą. Nowoczesne domy z drewna czy bali są nazywane w ten sposób przez firmy, które zajmują się ich budową. Częstokroć jest to tylko zwyczajna reklama.

Tymczasem dom energooszczędny posiada dość ścisłą definicję, w której ustępstwa mają bardzo wyraźnie wytyczone granice. Wykonawcy szafują terminem energooszczędności, jednak warto przyjrzeć się z bliska kiedy zaczyna się i kiedy kończy energooszczędność domu. Przede wszystkim najważniejsze jest zapotrzebowanie na energię, na ciepło, bryła budynku, umiejscowienie okien. Jednak czynników które decydują o energooszczędności czy pasywności budynku jest dużo więcej.

Ważne jest również w jakiej technologii dom energooszczędny czy pasywny zostanie wybudowany, jednak jest to kwestia drugorzędna. Obecnie często buduje się domy energooszczędne i domy pasywne z silikatów, keramzytu czy pustaków ceramicznych. Dużą popularnością cieszą się pasywne domy z drewna a ściślej mówiąc domy szkieletowe. Szkieletowe domy z prefabrykatów mogą spełniać standardy zarówno energooszczędności, jak i pasywności.

Przekrój domu energooszczędnego / pasywnego

Zapotrzebowanie na energię w domach energooszczędnych i pasywnych

W standardowych, tradycyjnych domach zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi od 120 do około 160 kWh/m2/rok. Dom energooszczędny aby móc nosić takie miano powinien mieć zapotrzebowanie rzędu co najwyżej 70 kWh/m2·rok, a najkorzystniej około 45 kWh/m2·rok. Dzięki temu koszty ogrzewania są dużo niższe.

Jeśli zapotrzebowanie na energię cieplną budynku wynosi pomiędzy 120 a 70 kWh/m2, nie oznacza to jednak bynajmniej, że można go określić jako dom energooszczędny, lub w części energooszczędny.

Kolejnym ważnym wyznacznikiem energooszczędności jest współczynnik U. Jest to współczynnik przenikania ciepła czyli nic innego jak termoizolacyjność danego budynku. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. standardowy dom powinien mieć współczynnik U na maksymalnym poziomie 0,25 W/m2.K. W następnych latach przepisy w tym względzie mają być jeszcze bardziej zaostrzone.

Dom energooszczędny powinien mieć dla dachów i ścian współczynnik U nie przekraczający 0,2 W/m2·K. Projekty domów energooszczędnych zakładają zastosowanie odpowiednio grubej warstwy termoizolacyjnej, aby osiągnięcie takich parametrów było możliwe. Z kolei domy pasywne powinny mieć jeszcze lepszy współczynnik termoizolacyjności. Współczynnik U nie powinien przekraczać 0,12 W/m2.K - co w praktyce oznacza jeszcze grubszą warstwę izolacji, dochodzącą w dachu nawet do 50 centymetrów.

Dom energooszczędny, jak i domy pasywne wymagają bardzo gruntownie dopasowanych materiałów izolacyjnych i ich grubości. Nie dotyczy to tylko ścian i dachów, lecz również fundamentów - gdyż bardzo duża ilość chłodu przenika właśnie od gruntu.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest wentylacja. Co do zasady, zarówno projekty domów energooszczędnych jak i projekty domów pasywnych powinny zawierać szczegółowe opracowanie systemu wentylacyjnego. Wentylacja mechaniczna dzieli się na :

  • wywiewną,
  • nawiewno - wywiewną
  • nawiewno -wywiewną z rekuperatorem.

Zarówno domy pasywne, jak i energooszczędne powinny mieć wentylację nawiewno -wywiewną z rekuperatorem, czyli z odzyskiem ciepła.

Rekuperator stosowany w wentylacji nawiewno - wywiewnej pozwala na odzyskanie części ciepła, które zostało spożytkowane na ogrzanie powietrza wewnątrz pomieszczeń. W domach pasywnych jest to konieczność, w domach energooszczędnych jest to metoda zalecana.

Doskonałym sposobem na ogrzewanie oraz uzyskiwanie prawie bez ponoszenia kosztów ciepłej wody są pompy ciepła. Są różne rodzaje pomp ciepła i w zależności od technologii powinny być wykorzystywane obligatoryjnie w domach pasywnych oraz opcjonalnie również w domach energooszczędnych.

Pompa ciepła to urządzenie dzięki któremu uzyskuje się energię ze źródeł alternatywnych - energii odnawialnej, tudzież opadowej. Pompa ciepła przekazuje energię z dolnego źródła do źródła górnego o wyższej temperaturze. Dolnym źródłem może być zarówno powietrze, grunt, czy na przykład woda gruntowa. Uzyskane za pomocą pompy ciepło można wykorzystać do rozmaitych celów. Oczywiście najpopularniejsze jest ogrzewanie wnętrza domu, wody, a także powietrza wentylacyjnego.

Projekty domów energooszczędnych oraz projekty domów pasywnych powinny uwzględniać bardzo wiele czynników. Liczy się wszystko - kąt nachylenia dachu, umiejscowienie okien, orientacja budynku a także to czy będzie to budynek z poddaszem i po której stronie znajdzie się sypialnia i salon.

Konstrukcja - budowa domu pasywnego i energooszczędnego opiera się na zwartej i prostej bryle. Budynek powinien posiadać jak najmniej załamań czy podcieni. Domy pasywne nie powinny mieć również balkonów czy zadaszonych tarasów, jest to niewskazane również w przypadku domu energooszczędnego.

Zarówno domy pasywne, jak i energooszczędne powinny posiadać przeszklenia przede wszystkim od strony południowej, gdzie należy zlokalizować pomieszczenia takie jak sypialnia, pokój dzienny czy kuchnia. Jeszcze więcej przeszkleń od strony południowej winno się znaleźć w domach pasywnych. Projektowanie i budowa domu pasywnego jest bardziej restrykcyjna i nie zakłada dowolności prawie w żadnym aspekcie.

Budowa domu pasywnego powinna być tak przeprowadzona aby zminimalizować mostki cieplne. Dodatkowo domy pasywne wykorzystują odnawialne źródła energii, co powoli staje się standardem również domów energooszczędnych. Oprócz wspomnianych wcześniej pomp ciepła wykorzystuje się również przydomowe elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne, kotły na biomasę oraz hybrydowe systemy wytwórcze.

Jak pozyskać oferty na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego?

Na polskim rynku budowlanym działa obecnie bardzo wiele firm zajmujących się kompleksową budową domów energooszczędnych, jak i pasywnych. Ich oferty są bardzo zróżnicowane, a dzięki potencjalnie atrakcyjnych opcjom dodatkowym wybór staje się bardzo szeroki. Jak więc wybrać tę najlepszą ofertę?

Jest na to prosty sposób. Zamiast przeglądać oferty dziesiątek firm, prowadzić setki rozmów telefonicznych i odbyć kilkanaście spotkań warto wypełnić ten formularz. Skontaktuje się z Tobą konsultant, który zapyta szczegółowo o wszystkie Twoje wymagania – takie jak projekt, termin, budżet, czy szczegóły wykonania – i na tej podstawie wystosuje zapytanie ofertowe do wielu firm, które świadczą usługi w Twojej okolicy. Te z nich, które będą zainteresowane skontaktują się z Tobą i złożą konkretne oferty. Warto pamiętać, że usługa jest całkowicie bezpłatna, a podpisanie umowy z jedną z firm nie jest obowiązkowe!

Ile kosztuje dom energooszczędny? Sprawdzamy koszt budowy!

Koszty budowy domu energooszczędnego w porównaniu z pasywnym różnią się między sobą znacznie. Jest to spowodowane głównie poprzez zastosowanie większej liczby dodatkowych instalacji w  domach pasywnych. Tak więc odpowiadając na pytanie - ile kosztuje dom energooszczędny, a ile kosztuje dom pasywny - musimy wziąć pod uwagę nieco inne kryteria.

Koszt budowy domu o wysokim stopniu energooszczędności rozpoczyna się na etapie zakupu lub zamówienia odpowiedniego projektu. Dla przykładu projekty domów standardowych o powierzchni 90 - 120 m2 to wydatek około dwóch do trzech tysięcy złotych. Projekty domów energooszczędnych są dużo droższe, nierzadko ich cena przekracza 5 tysięcy złotych. Co zrozumiałe, na rynku są dostępne również gotowe projekty domów energooszczędnych których cena oscyluje w granicach 3 do 4 tysięcy złotych. W ofertach niektórych firm są także projekty domów energooszczędnych na wąską działkę z użytkowym poddaszem. Więcej na temat domów energooszczędnych dowiesz się z tego artykułu.

Nieufność powinna wzbudzić zbyt niska cena. Na stronach internetowych firm projektowych można obejrzeć gotowe projekty domów oraz ich wizualizacje. Jednak jeśli na wizualizacji widać zbyt dużą liczbę okien i załamań, może to świadczyć, że projekt nie spełnia założeń energooszczędności, a przymiotnik "energooszczędny" jest jedynie chwytem marketingowym.

Wydaje się, że najlepiej będzie zlecić wykonanie projektu zindywidualizowanego fachowej firmie projektowej. Cena takiego projektu będzie dużo wyższa, jednak projekt będzie dostosowany nie tylko do wymagań, lecz również do działki na której ma stanąć. A projekt gotowy i tak trzeba będzie do działki dostosować…

Po zakupie projektu przechodzimy do właściwej budowy. Wykonanie fundamentów to pierwszy koszt budowy domu energooszczędnego. Dom energooszczędny jest posadowiony najczęściej na płycie fundamentowej, ściany fundamentowe muszą być poddane odpowiedniej termoizolacji. Oczywiście podłoga na gruncie również powinna mieć izolację.

Materiał izolacyjny stosowany do fundamentów oraz ścian i dachu powinien być w wysokim gatunku oraz o bardzo dobrych parametrach. Wykorzystuje się do tego celu styropian, wełnę mineralną, lecz coraz częściej stosuje się również styrodur czyli polistyren ekstrudowany (więcej na temat styroduru przeczytasz w tym artykule). Cena styroduru o odpowiedniej jakości i grubości to wydatek 70 do 80 złotych za m2. Mimo iż styrodur jest sporo droższy niż styropian, posiada lepsze właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo cechuje się bardzo niską nasiąkliwością i zwartą strukturą - co jest szczególnym atutem w przypadku ocieplania fundamentów.

Podsumowując, posadowienie domu o pow. 90-120 m2 z odpowiednią izolacją będzie kosztowało od 35 do 50 tys. zł.

Budowa domu energooszczędnego niesie za sobą koszty w postaci dobrej jakości materiałów budowlanych i wzmocnionej termoizolacji. Domy energooszczędne powstają z różnych materiałów. Domy z prefabrykatów, tak zwane domy prefabrykowane drewniane, wykonane z pustaków ceramicznych czy keramzytowych (czytaj więcej tu) mogą jak najbardziej spełniać założenia energooszczędności. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskują domy szkieletowe (tu dowiesz się więcej) - domy z drewna, które są nie tylko ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego, lecz również dzięki wykorzystaniu tego materiału w pomieszczeniach panuje zdrowy mikroklimat.

Drewniane domy szkieletowe powstają dość szybko. Dodatkowo już na etapie projektu można przewidzieć różnorodne rozwiązania które zapewnią szczelność i odpowiednie parametry budynku. Koszt budowy domu szkieletowego energooszczędnego z drewna, w porównaniu ze standardowym domem z innego materiału może być wyższy tylko o 5 do 10 %.

Domy prefabrykowane z drewna również powstają szybko lub nawet bardzo szybko. Domy z prefabrykatów powstają nie tylko jako energooszczędne ale również jako domy pasywne. Ciekawym przykładem jest budowa domu pasywnego na Pomorzu, która zajęła około cztery tygodnie. Domy z prefabrykatów pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Mogą z powodzeniem zostać budowane jako budynki energooszczędne. 

Kolejnym kosztem budowy domu w którym zapotrzebowanie na energię oraz zużycie energii będzie niskie są odpowiednie okna. Cena okien energooszczędnych wraz z montażem dla domu o przytaczanej powierzchni 90 - 120 m2, może wynieść od 20 do 30 tysięcy złotych. W domu ze standardowymi oknami koszt ten może być nawet o połowę mniejszy.  Warto pamiętać, że okna energooszczędne wymagają profesjonalnego montażu. Nieumiejętne ich posadowienie w otworach okiennych może sprawić, że okno straci swoją szczelność.

Budowa domu energooszczędnego to jednak nie tylko odpowiedni projekt i dobór materiałów. Cena takiego domu jest windowana w górę poprzez zastosowanie dodatkowych instalacji, których nie stosuje się w tradycyjnych budynkach. Aby zmniejszyć zużycie energii, jak wspomniano wcześniej niezbędna jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Rekuperator wraz z zintegrowanym systemem to wydatek od 20 do 30 tysięcy złotych. Mowa tu o rekuperatorze z certyfikatem.  Więcej na temat rekuperacji znajdziesz tu.

Jeśli inwestor zdecyduje się wykorzystać również, przynajmniej w części odnawialne źródła energii koszty budowy domu wzrosną dodatkowo. Przykładowo słoneczne ogniwa fotowoltaiczne wraz z wyposażeniem dodatkowym to również wydatek od 20 do 30 tysięcy złotych, w zależności od producenta i ilości kolektorów słonecznych. Dużo ciekawych informacji na temat fotowoltaniki znajdziesz w tych artykułach.

A więc ile kosztuje dom energooszczędny? Cena poszczególnych materiałów oraz fakultatywnych dodatków może być bardzo różna. Przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, materiałów ociepleniowych oraz kilku instalacji zmniejszających zużycie energii, różnica w cenie między domem tradycyjnym a energooszczędnym może sięgać nawet 80 tysięcy złotych (dom o powierzchni 90 - 120 m2). Przyjmując więc, że doprowadzenie domu tradycyjnego do stanu deweloperskiego to około 250-300 tys. zł,  koszt budowy analogicznego domu energooszczędnego wyniesie od 330 000 do 390 000 zł. Podane koszty nie uwzględniają wykończenia pod klucz i wyposażenia domu. O tego typu kosztach możesz przeczytać tu.

Zadając sobie pytanie  ile kosztuje dom energooszczędny nie możemy ograniczać się do standardowych kosztów. Ile kosztuje dom energooszczędny jest pytaniem bezzasadnym, gdyż późniejsze zyski przewyższają poniesione wcześniej, bardzo subiektywnie rozumiane straty.

Jeżeli chcesz otrzymać oferty od firm z Twojej okolicy, które byłyby zainteresowane wybudowaniem takiego domu dla Ciebie – wypełnij ten formularz. Skontaktują się z Tobą sprawdzeni wykonawcy i przedstawią swoje oferty.

Ile kosztuje dom pasywny?

Ile kosztuje dom pasywny -  to pytanie zadaje sobie większość inwestorów, którzy kosztem wyższych wydatków na budowę chcieliby osiągać znaczące oszczędności na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie. Domy pasywne same w sobie stanowią oszczędność, którą można mierzyć w latach, jeśli nie w dziesięcioleciach lub sięgać nawet dalej. Domy pasywne powinny być właściwie samowystarczalne energetycznie. Więcej szczegółowych informacji na ich temat znajdziesz w tych materiałach.

Odpowiadając na pytanie ile kosztuje dom energooszczędny należało brać pod uwagę takie koszty jak projekt, wysokojakościowe materiały budowlane i wykończeniowe oraz dodatkowe usprawnienia. Koszt budowy domu wzrastał w przypadku zastosowania dodatkowych instalacji. Jednak niezależnie czy porównamy domy z prefabrykatów czy drewniane domy szkieletowe wydaje się, że w rezultacie koszty budowy domu energooszczędnego nie były aż tak zatrważające.

A więc ile kosztuje dom pasywny? Budowa domu pasywnego to zdecydowanie wyższy koszt niż w przypadku domu energooszczędnego. Koszty mogą być wyższe nawet o 20-30%. Aby dom mógł być samowystarczalny energetycznie należy tutaj uwzględnić dodatkowe wydatki w postaci instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Te urządzenia są niestety bardzo drogie. Tak więc całościowy koszt budowy domu pasywnego będzie finalnie dużo wyższy niż energooszczędnego.

Szukając odpowiedzi na pytanie ile kosztuje dom pasywny musimy zdać sobie sprawę, że koszt może być nawet o 50% wyższy niż w przypadku budowy domu standardowego. Projekty domów pasywnych muszą być dostosowane do charakteru działki. Również duże przeszklenia od strony południowej domu to spory wydatek.

Odnawialne źródła energii to jeden z kluczowych elementów wykorzystywanych w domach pasywnych, wpływający bezpośrednio na to ile kosztuje dom pasywny w praktyce. Jedną z propozycji są przydomowe elektrownie wiatrowe. Jedną z najmniej skomplikowanych jest turbina wiatrowa z inwerterem i kolektorem. Może zapewnić pokrycie zapotrzebowania na energię w średniej wielkości domu. Cena takiego zestawu to około 20 do 25 tysięcy złotych. Obecnie nowoczesne turbiny wiatrowe pracują sprawnie nawet przy niewielkim wietrze.

Innym rozwiązaniem jest zestaw wiatrowo - solarny, który zawiera zarówno turbinę wiatrową, jak i panele fotowoltaiczne. Zestaw zapewni ciepłą wodę oraz wyposaży gospodarstwo domowe w energię elektryczną. Cena takich zestawów to od 40 do 50 tysięcy złotych.  Inną możliwością są wspomniane uprzednio pompy ciepła. Ich koszt wraz z podzespołami to od 20 do 35 tysięcy złotych.

Jak widać odpowiedź na pytanie ile kosztuje dom pasywny wcale nie jest taka prosta. Projekty domów pasywnych są dostosowywane do potrzeb inwestorów. Koszt budowy domu pasywnego może być bardzo wysoki jeśli inwestor zdecyduje się na zaawansowane technologicznie rozwiązania, wykorzystujące kilka rodzajów odnawialnych źródeł energii. Jednak w wielu przypadkach koszt budowy domu może zostać zmniejszony poprzez wnikliwą analizę potrzeb energetycznych oraz zastosowanie do jego budowy właściwych materiałów.

Podsumowując, przy założeniu, że koszt niewielkiego domu energooszczędnego oscyluje w granicach 330-390 tysięcy zł, to dom pasywny będzie kosztował średnio od 430 do nawet 600 tys. złotych bez wykończenia. Cena uwzględnia wyłącznie prace budowlane związane z budową domu do stanu deweloperskiego plus urządzenia do odzysku energii. Nie uwzględnia wykończenia wnętrza pod klucz, ceny działki, czy zagospodarowania terenu wokół domu,

Pasywne domy prefabrykowane powstają jak grzyby po deszczu w zachodniej Europie. Są to domy szkieletowe. Na terenie naszego kraju również dostrzeżono, że pasywne domy z drewna to duża oszczędność. Drewniane domy prefabrykowane powstają bardzo szybko. Pierwszym etapem jest wylanie płyty fundamentowej, co wraz ze schnięciem trwa około 1-2 miesięcy. Reszta domu powstaje często w zaledwie w kilka tygodni, co pozwala zainwestować w skuteczniejsze instalacje poprawiające wydolność energetyczną budynku.

Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty na budowę domu pasywnego od sprawdzonych firm z Twojej okolicy, wystarczy, że wypełnisz ten formularz. Skontaktuje się z Tobą konsultant, który zapyta szczegółowo o wszystkie Twoje wymagania – takie jak projekt, termin, budżet, czy szczegóły wykonania – i na tej podstawie wystosuje zapytanie ofertowe do wielu firm, które świadczą usługi w Twojej okolicy. Te z nich, które będą zainteresowane skontaktują się z Tobą i złożą konkretne oferty. Warto pamiętać, że usługa jest całkowicie bezpłatna, a podpisanie umowy z jedną z firm nie jest obowiązkowe!

Certyfikacja budynków energooszczędnych i pasywnych

W Polsce coraz więcej agencji, instytucji oraz wyższych uczelni interesuje się problematyką energooszczędności i pasywności w budownictwie mieszkaniowym. Budowa domu energooszczędnego bez specjalistycznej wiedzy to zadanie prawie niewykonalne, więc w Polsce na przestrzeni ostatniej dekady zostały powołane do życia instytucje, które dbają o edukację w tym zakresie, zajmują się szeroko pojętym doradztwem oraz certyfikacją domów energooszczędnych oraz pasywnych. Również projekty domów energooszczędnych oraz pasywnych mogą podlegać szczegółowej analizie oraz certyfikacji.

Jedną z bardziej znanych instytucji zajmujących się certyfikacją i doradztwem jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego. Jest to organizacja działająca na zasadach non - profit, która prowadzi swoją działalność od 2004 roku.

Głównym celem Instytutu Budownictwa Pasywnego jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej budownictwa pasywnego oraz wykorzystania energii odnawialnej. Instytut zajmuje się certyfikacją domów pasywnych. Aby uzyskać certyfikat dla budynku, powinien on spełnić szereg kryteriów pasywności. Certyfikat taki umożliwia uzyskanie dopłaty ze środków publicznych oraz jest namacalnym potwierdzeniem, że do jego budowy zostały użyte odpowiednie materiały budowalne oraz że został on zaprojektowany i wykonany w sposób optymalny.

Certyfikacją budynków energooszczędnych zajmuje się Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego (MCBE). Jest to jednostka prowadzona i powołana do życia przez Politechnikę Krakowską. Głównym obszarem działań Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego jest doradztwo, edukacja, promocja oraz działalność usługowa w zakresie budownictwa energooszczędnego.

MCBE przeprowadza szkolenia, organizuje konferencje, przeprowadza ekspertyzy i audyty energetyczne a także analizy opłacalności, tak aby koszt budowy domu energooszczędnego był możliwie najbardziej korzystny dla inwestora.

W ramach swojej działalności MCBE oferuje certyfikację budynków i domów energooszczędnych w zgodzie z kryteriami dyrektyw unijnych. Proces certyfikacyjny opiera się na dwóch podstawowych etapach. Pierwszym z nich jest weryfikacja projektu architektonicznego. Projekty domów energooszczędnych są sprawdzane pod względem najistotniejszych parametrów. Możliwe jest również doradztwo projektowe. Drugim etapem jest przeprowadzenie przez ekspertów z MCBE pomiarów i badań w wybudowanym domu. Badania i pomiary obejmują między innymi szczelność, jakość powietrza wewnętrznego oraz wiele innych.

Problematyka energooszczędności i pasywności jest coraz bardziej paląca. Rządy poszczególnych państw coraz wyraźniej dostrzegają potrzebę wspierania inicjatyw propagujących wykorzystanie nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska technologii.

Coraz większa ilość aktów prawnych wymusza rozwiązania energooszczędne na inwestorach oraz na producentach komponentów i materiałów dla budownictwa.

Energooszczędność, pasywność oraz wykorzystanie źródeł odnawialnych to przyszłość przed którą nie należy się bronić. Zastanawiając się nad budową domu warto zastanowić się również jakie będzie miał zapotrzebowanie na energię, jakie będzie zużycie energii - a wtedy wybór będzie oczywisty.

Najnowsza technologia pozwala na tworzenie domów maksymalnie energooszczędnych, w których koszty eksploatacji są ograniczone do minimum. Tak zwane budownictwo pasywne jest popularne na Zachodzie, w Polsce dopiero raczkuje. Jeśli jednak przymierzasz się do budowy domu, warto rozważyć taką opcję. Budynek pasywny być może na wstępie będzie od ciebie wymagał zainwestowanie większej kwoty, ponieważ koszt budowy jest o kilkadziesiąt procent wyższy, jednak inwestycja ma szanse naprawdę szybko się zwrócić.

Domy pasywne są tworzone dzięki zupełnie nowemu podejściu do ekonomii i technologii. Projekty domów pasywnych nie wykorzystują nowych ani drogich urządzeń, wręcz przeciwnie – są tak zaplanowane, by jak najefektywniej wykorzystywać dotychczasowe elementy domów. Budynki pasywne to nie tylko domki jednorodzinne, w ten sposób buduje się także szkoły, biurowce i budynki użyteczności publicznej.

Opis cech charakterystycznych domów pasywnych jest bardzo długi. Najważniejsze z nich jest jednak to, że domy tego rodzaju muszą być maksymalnie wydajne i zużywać jak najmniej energii. Tym, co różni dom pasywny od domu energooszczędnego, jest zapotrzebowanie na energię cieplną. Podczas gdy zwykły, nieocieplony dom potrzebuje aż 120kW/m2, zapotrzebowanie energooszczędnego budynku musi zamknąć się w 50 kW/m2, to dom pasywny potrzebuje jedynie 15 kw/m2. To ogromna oszczędność, zarówno dla twojego portfela, jak i dla środowiska.

Domy pasywne – opis sposobów ogrzewania

Założenie jest jedno – każdy rodzaj energii cieplnej można wykorzystać. Domy pasywne ocieplane są ciepłem słonecznym (kolektory), pompami ciepła, a przede wszystkim – ciepłem odzyskanym z wentylacji. W założeniu dom pasywny nie potrzebuje dodatkowego źródła ciepła, czyli pieca. Jest on jednak często montowany, ale nie dlatego, by grzać wodę wędrującą do grzejników. Za pomocą pieca dogrzewa się powietrze z wentylacji. Wymaga to zamontowania rekuperatora.

Aby ograniczyć zużycie energii cieplnej i mówić o budownictwie pasywnym należy wprowadzić szereg usprawnień. Wprowadza się je już od początku prowadzenia budowy, a w zasadzie na etapie projektów.

Koszt budowy domu pasywnego

Koszt budowy jest wyższy od wybudowania standardowego domu przede wszystkim ze względu na zamontowanie pasywnych źródeł ciepła i bardzo silną izolację. Różnica wynosi około 15%, a w przypadkach niewłaściwego projektu znacznie więcej, nawet powyżej 35%. Zarówno system rekuperacji, jak i pompa ciepła są dość kosztownym rozwiązaniem. Wyższe koszty są wynikiem zarówno nowych urządzeń cieplnych, jak i materiałów.

Koszt budowy jest wyższy, ponieważ domy pasywne wymagają użycia innego rodzaju instalacji wodno-kanalizacyjnej, innych okien, grubej warstwy termoizolacyjnej, założonej także wewnątrz budynku. To wszystko sprawia, że dom pasywny kosztuje około 100 tysięcy złotych więcej niż dom energooszczędny o takiej samej powierzchni. Inwestycja w budynek ma szansę się zwrócić, jednak dopiero po kilkudziesięciu latach.

Cenę budowy można jednakże znacznie zmniejszyć. Od jakiegoś czasu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dopłaty. Jeśli złożysz wszystkie dokumenty i wybudujesz dom pasywny o zużyciu energii cieplnej w wymiarze 15kW/m2, masz szansę otrzymać zwrot w wysokości 50 tysięcy złotych. To niebagatelna kwota, która znacznie zmniejszy poniesione koszty.