Podstawowe założenia projektowe

Zakładamy, że projekt budowlany został już zakupiony i zaadaptowany do lokalnych warunków, a wszelkie wymogi formalno-prawne są dopełnione. Nasz budynek to typowy, parterowy dom z poddaszem użytkowym. Jego powierzchnia to 110 m2 na parterze oraz 90 m2 poddasza użytkowego. Nieruchomość będzie posiadała prostą bryłę zwieńczoną dwuspadowym dachem z blachodachówki.

Wszystkie materiały i koszty robocizny będą pochodziły z pośredniej półki cenowej – dobra jakość za przyzwoitą cenę. W  kosztorysie uwzględnimy zarówno stan surowy, jak również wykończenie pod klucz wszystkich pomieszczeń – między innymi wszystkie podłogi, ściany, biały montaż, podstawowe wyposażenie i zagospodarowanie terenu dookoła domu.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego?

W pierwszej kolejności wykonujemy fundamenty. Większość współczesnych domów jednorodzinnych powstaje na ławach fundamentowych, tworzonych po obrysie budynku (w naszym wypadku 110 m2). Jest to dobre rozwiązanie w przypadku spoistych gleb, zajmujących większość terenu naszego kraju. Orientacyjny koszt stworzenia fundamentów (wykopy, ława, ściany fundamentowe, izolacja termiczna) to ok. 28 500 zł.

Po oszacowaniu kosztów budowy fundamentów przychodzi czas na określenie wydatków związanych ze ścianami. Przy budynku z poddaszem o powierzchni fundamentów na poziomie 110 m2 całkowita powierzchnia ścian nośnych wyniesie około 290 m2. Wykonamy je z pustaków ceramicznych Porotherm P + W 25 (koszt ok. 48,12 zł/m2). Sumaryczna cena materiałów i robocizny nie powinna przekroczyć kwoty 25 700 zł.

Analogicznie możemy oszacować przybliżoną powierzchnię ścian działowych. W budynku podanych rozmiarach będą one miały około 140 m2. Wykonamy je z pustaków ceramicznych Porotherm P + W 11,5. Całkowity koszt tego etapu prac powinien zamknąć się w kwocie 8 500 zł (robocizna + materiały).

Nasz dom będzie wyposażony w tradycyjne ogrzewanie i wentylacje grawitacyjną, dlatego musimy wykonać komin dymowy oraz 6 kominów wentylacyjnych. Koszt ich budowy oraz wykończenia to ok. 6 500 zł.

Podczas obliczania kosztów budowy konstrukcji budynku musimy pamiętać o stropach. W domu parterowym z poddaszem użytkowym będziemy potrzebować mocnego stropu nad parterem i drewnianego o znacząco mniejszej powierzchni nad częścią poddasza użytkowego. Dolny strop odlejemy z żelbetu. Za konstrukcję o powierzchni 90 m2 zapłacimy ok. 35 000 zł. Z kolei nad poddaszem użytkowym powierzchnia stropu wyniesie tylko 60 m2. Jego koszt zamknie się natomiast w kwocie 16 500 zł.

Aby uwieńczyć koszt budowy domu pod klucz na etapie konstrukcji budynku należy również uwzględnić koszty elewacji. Dom powinien zostać ocieplony styropianem, najlepiej o grubości 15 cm. Całość zostanie zaciągnięta dobrym jakościowo tynkiem akrylowym. Zakładamy, że całkowita powierzchnia elewacji w domu o takiej kubaturze to 190 m2. Koszt zakupu materiałów i wynajęcia niedrogich fachowców uszczupli nasz portfel o kolejne 23 tysiące zł.

Etap budowy konstrukcji budynku stał się wydatkiem rzędu 127 000 zł. Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od firm budowlanych na budowę Twojego domu, skorzystaj z usługi  Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Otrzymasz oferty i sam zdecydujesz, która firma będzie dla Ciebie najlepsza.

Budowa dachu to jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej kosztownych elementów budowy domu pod klucz. Sama więźba i konstrukcja to duży wydatek.
Koszt budowy domu pod klucz - szczegółowy kosztorys

Koszt budowy domu pod klucz – dach

Wykonanie konstrukcji dachowej nie będzie najdroższym etapem prac, jednak wpłynie na odczuwalne zwiększenie kosztów inwestycyjnych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że im kształt dachu jest prostszy, tym koszty jego budowy będą niższe. Dachy o skomplikowanych kształtach połaci mogą być nawet kilkukrotnie droższe niż ich tradycyjne, dwuspadowe odpowiedniki. Wynika to z wyższych kosztów robocizny, a także ze zużycia większej ilości materiałów.

Czy wiesz, że...

Ceny usług firm budowlanych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

My ograniczamy koszty, dlatego konstrukcja naszego dachu jest prosta, dwuspadowa. Wystarczy zamontować prostą więźbę impregnowaną metodą ciśnieniową. Powierzchnie dachu wyliczamy z uproszczonego wzoru mówiącego, że na każdy 1 m2 powierzchni poddasza przypada 1,5 m2 dachu. W przypadku naszego budynku daje to sumę 135 m2 Za dobrą jakościowo więźbę do dachu o takiej powierzchni zapłacimy (wraz z robocizną) około 11 000 zł.

Na więźbie zamontujemy ekonomiczną membranę dachową. Będzie to znacznie tańsze rozwiązanie niż montaż alternatywnej papy na deskowaniu. Łączny koszt materiałów i robocizny powinien zamknąć się w kwocie 1 500 zł.

Membrana musi zostać zabezpieczona pokryciem dachowym. Wybieramy lekką blacho dachówkę, którą można nabyć za ok. 45 zł/m2. Łączny koszt materiałów oraz stawki dekarza to 11 500 zł.

Aby obliczyć realny koszt budowy domu pod klucz musimy uwzględnić również wydatki związane z wykończeniem dachu. Zatem warto pamiętać o kosztach związanych z wykonaniem rynien, okien dachowych, ocieplenia poddasza oraz podbitki okapu. Do wykończenia dwuspadowego dachu potrzebujemy ok. 45 mb rynien PCV. Nabędziemy je za ok. 3000 zł.

Na naszym poddaszu użytkowym umieścimy 4 obrotowe okna dachowe o rozmiarach 71 x 120 cm. Łącznie zapłacimy za nie 4 500 zł (cena obejmuje także montaż). Zakup wyłazu dachowego powiększy nasze wydatki o dodatkowe 400 zł.

Docieplenie poddasza będzie bardziej kosztownym przedsięwzięciem. Warstwę termoizolacji układamy na skosach, co zwiększa jej powierzchnie. Przyjmujemy, że na 1 m2 poddasza przypada 1,4 m2 ocieplenia. W przypadku kosztorysowanego budynku będzie to 126 m2. Orientacyjny koszt ocieplenia takiej powierzchni wełną mineralną (grubości 25 cm) to niecałe 12 000 zł.

Ostatnim wydatkiem związanym z konstrukcją dachową jest podbitka okapu. Potrzebujemy 45 mb podbitki z sosnowej szalówki. Łączny koszt zakupu materiałów, montażu i malowania to ponad 3 000 zł.

Łączna cena wykonania dachu wyniosła prawie 47 000 zł.

Koszt budowy domu pod klucz – stolarka zewnętrzna   

Montaż okien i drzwi zewnętrznych doprowadzi nasz budynek do stanu surowego zamkniętego. Szacujemy, że na każde 5 m2 powierzchni budynku przypada 1 m2 powierzchni okien ściennych.Zatem w kosztorysowanym domu potrzeba 40 m2 okien. Wybieramy dobre jakościowo, pięciokomorowe okna drewniane. Łączny koszt ich zakupu i montażu nie powinien przekroczyć kwoty 25 000 zł.

Rekomendowane pompy ciepła- sprawdź promocje

Stalowe drzwi zewnętrzne (wraz z montażem) uszczuplą nasz portfel o kolejne 2 100 zł. W bryle budynku nie przewidujemy natomiast garażu, dlatego do kosztorysu nie wliczymy kosztu bramy garażowej.

Tak więc po zakupie i montażu stolarki zewnętrznej nasz koszt budowy domu pod klucz wzrósł o kolejne 27 000 zł.

Koszty związane z wykończeniem wnętrza do stanu deweloperskiego

Wstępne wykończenie wnętrza doprowadzi nasz budynek do stanu deweloperskiego. Wydatki inwestycyjne obejmą:

 • Posadzki – potrzebujemy posadzki na parterze (45-50 zł/m2), oraz posadzki na poddaszu użytkowym (niecałe 30 zł/m2). Posadzka na parterze jest znacznie droższa ze względu na konieczność wykonania grubszej termoizolacji. Łączny koszt wykonania posadzek na dwóch kondygnacjach to ponad 10 000 zł.
 • Tynki i gips – wewnętrzne ściany budynku powinny być odpowiednio przygotowane pod malowanie. Zakładamy, że całkowita powierzchnia ścian i sufitów wynosi 720 m2. Naciągnięcie tynku gipsowego to wydatek rzędu ok. 30 zł/m2 (materiały i robocizna). Całkowity koszt tego etapu prac wyniesie zatem 21-22 tysiące zł.
 • Parapety – tu również należy kilka wymiarów założyć. Oczywiście te dane można zmienić na etapie wykonywania kosztorysu na Kalkulatorach Budowlanych. Przyjmujemy, że na 1 m2 powierzchni domu przypada 0,3 mb parapetów. Zatem w naszym budynku potrzebujemy 30 mb parapetów zewnętrznych oraz taką samą ilość parapetów wewnętrznych. Na zewnątrz umieścimy produkty z aluminium. Orientacyjny koszt dobrych jakościowo parapetów to 30-35 zł materiał i ok. 70 zł/mb za montaż. Łącznie ok. 3 000 zł za całość. Parapety wewnętrzne zostaną wykonane z PCV. Orientacyjny koszt to 25-30 zł/mb za materiał oraz 50 zł/mb za montaż. Łączny koszt 30 mb parapetów wewnętrznych powinien zamknąć się w kwocie 2 300 zł.
 • Instalacje elektryczne i wodociągowe – w domu parterowym z poddaszem należy zainstalować ok. 150 punktów instalacji elektrycznej. Koszt wykonania pojedynczego punktu (robocizna i materiały) to wydatek rzędu 90-100 zł. Zatem za całość zapłacimy ok. 15 000 zł. Instalacja wodno-kanalizacyjna będzie nieco mniej kosztowna. Zakładamy, że w kuchni i dwóch łazienkach zamontowane zostanie 16 punktów (koszt ok. 400 zł/punkt, przy niewielkim skomplikowaniu prac). Całkowity koszt wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej to wydatek rzędu 7 000 zł.

Wyposażenie kotłowni i instalacja ogrzewania to także jeden z najbardziej kosztownych elementów budowy domu. Robi się go na wczesnym etapie wykańczania domu.
Koszt budowy domu pod klucz - szczegółowy kosztorys

Ostatnim istotnym wydatkiem pozostanie wyposażenie kotłowni i instalacja ogrzewania. Zakładamy, że budynek będzie ogrzewany gazem. Za dobry jakościowo kocioł zdolny do ogrzania powierzchni 200 m2 wraz z niezbędnym osprzętem (pompy, sterowniki, zasobnik, zawory itd.) zapłacimy 15-16 tys. zł. Dodatkowym wydatkiem będzie opłacenie fachowca, który zamontuje wszystkie urządzenia w kotłowni (2 000 zł). Rozprowadzenie instalacji po budynku i zakup grzejników do wszystkich pomieszczeń będzie nas kosztował ok. 18 000 zł.

Podsumowując, koszt budowy domu pod klucz na etapie doprowadzenia go od stanu surowego do deweloperskiego wyniósł około 110 000 zł. Doliczając koszty stanu surowego koszt budowy domu pod klucz wyniósł na tym etapie ponad 310 000 zł.

Szczegółowy kosztorys prac opisanych powyżej można znaleźć klikając w poniższy link. Oczywiście jest to tylko poglądowy kosztorys. 

https://kb.pl/budowa/pietrowy-bez-piwnicy/kosztorys/ea30a7f32c39d822ffd3fa796ca59db0/

Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretną wycenę prac od sprawdzonej firmy budowlanej, kliknij tu i skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi. Otrzymasz oferty od kilku sprawdzonych firm budowlanych i sam podejmiesz decyzję, którą z ofert wybrać.

Zagospodarowanie terenu wokół domu

Stan pod klucz oznacza, że teren wokół domu jest już wstępnie przygotowany do użytkowania. W kosztorysowanych prac wejdzie:

 • Obsianie trawy (400 m2) – do obsiania takiej powierzchni potrzebujemy ok. 12 kg nasion trawy (średniej jakości nasiona nabędziemy za 15-20 zł/kb). Jeżeli prace chcielibyśmy zlecić na zewnątrz, można znaleźć przyzwoite oferty już od 8 zł/m2. Zatem łączna cena obsiania traw na powierzchni 400 m2 wyniesie 3 500 zł.
 • Ogrodzenie frontowe (12 mb) – na froncie budynku warto zdecydować się na solidne, stalowe ogrodzenie ozdobne. Biorąc pod uwagę koszty materiałów, a przede wszystkim wykonania przez fachowców, koszty powinny wynieść około 10 000 zł.
 • Brama i furtka – osobnym elementem ogrodzenia frontowego jest brama wjazdowa i furtka. Za 4 mb metalowej bramy przesuwnej z napędem zapłacimy ok. 8 000 zł (wraz z montażem). Furtka będzie nieco mniejszym wydatkiem. Orientacyjny koszt jej wykonania to 1000-1500 zł.
 • Ogrodzenie z siatki (90 mb) – przy wykonywaniu pozostałej części ogrodzenia musimy się zdecydować, czy chcemy wykonać fundament na całej długości ogrodzenia, czy też będziemy jedynie mocować w ziemi kolejne słupki. Pierwsze rozwiązanie jest dużo bardziej trwałe, dlatego zdecydujemy się obsadzić całe ogrodzenie na solidnym, głębokim na ok. 100 cm fundamencie. Do wykonania ogrodzenia wykorzystamy natomiast dobrej jakości cynkowaną siatkę o wysokości 150 cm. Za wszystkie materiały oraz robociznę zapłacimy ok. 22 000 zł.
 • Podjazd (50 m2) – wykonujemy podjazd z kostki betonowej grubości 8 cm. Łączna cena robocizny i materiałów to ok. 8 000 zł.

Jaki jest więc koszt wykończenia domu pod klucz na tym etapie? W sumie na zagospodarowanie terenu wokół domu zapłacimy ponad 50 000 zł. Szczegółowy kosztorys wszystkich prac można zobaczyć klikając w poniższy link.

https://kb.pl/przy-domu/kosztorys/fab6f6169017b5fe332fe0d6562282f9/

Jaki będzie koszt budowy domu pod klucz?

Poprzednie wyliczenia obejmowały proces budowy konstrukcji budynku, podstawowe wykończenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenu. Jednak budynek w stanie pod klucz powinien być już gotowy do zamieszkania. Aby było to możliwe należy wykończyć podłogi i schody, a także wykonać biały montaż w łazience. Orientacyjne ceny wykończenia poszczególnych pomieszczeń kształtują się następująco:

Parter

Koszt wykończenia kuchni z jadalnią (35 m2) – na powierzchni 15 m2 układany płytki podłogowe, pozostała podłoga zostanie wykończona dobrymi jakościowo panelami. Łączny koszt robocizny i materiałów ze średniej półki cenowej to ok. 1 500 zł (za płytki) i 1 200 zł (za panele). Na ścianie umieścimy nowoczesne szklane panele kuchenne (czytaj więcej w tym miejscu). Do kosztów całkowitych dochodzi także malowanie ścian i sufitów (o łącznej powierzchni 140 m2). Wybieramy dobrą jakościowo farbę lateksową (15-20 zł/litr), która dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Łączny koszt podkładu, farby oraz robocizny to 1 700 zł. Do kosztów związanych z kuchnią należy dodać również meble kuchenne na wymiar (6000 zł za 4 mb) oraz podstawowe sprzęty AGD (prawie 5000 zł) oraz stół z krzesłami do jadalni (1100 zł). W sumie więc wykończenie kuchni wyniesie ponad 16 000 zł. Szczegółowy kosztorys znajdziecie klikając w link poniżej:

https://kb.pl/kuchnia/kosztorys/7281fa1f27743ff2ba0d4e8d2d8e0215/

Łazienka (15 m2) – na podłodze i 20 m2 ścian ułożymy płytki (koszt ok. 40-45 zł/m2). Łączny koszt materiałów (klej, fuga, płytki, preparat gruntujący) oraz wynagrodzenie glazurnika wyniesie około 3600 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie pomalowanie 50 m2 ścian i sufitu farbą lateksową. Do trzykrotnego pomalowania takiej powierzchni potrzebujemy 12 l farby (do nabycia za ok. 24,00 zł/l). Całkowity koszt farb i usługi malarskiej to ok. 700 zł. Kolejnym wydatkiem będzie zakup i montaż sanitariatu. W łazience znajdzie się miejsce dla wanny (do nabycia za 600 zł, plus 300 zł za obudowę, 230 zł za baterię i 100-150 zł za montaż). W pomieszczeniu zamontujemy także standardowy prysznic z brodzikiem i baterią ( 1 400 zł za całość), WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym (500 zł) oraz umywalkę podszafkową z baterią (500-550 zł). Na koniec zamontujemy drzwi z ościeżnicą, które pochłoną dodatkowe 650 zł. Podsumowując, sumaryczny koszt doprowadzenia łazienki do stanu pod klucz wyniósł niecałe 9 000 zł. Aby zobaczyć szczegółowy kosztorys wszystkich prac, kliknij w link poniżej.

https://kb.pl/lazienka/kosztorys/a8a54e75e7a153563574d521b7410087/

Przedpokoje (15 m2) – w przedpokoju układamy panele podłogowe klasy AC 4 (koszt ok. 31 zł/m2). Do ułożenia paneli potrzebujemy także dobrego jakościowo podkładu (7-8 zł/m2), 10 mb listew przypodłogowych (6 zł/mb) oraz listwy progowej (20-25 zł). Łączny koszt materiałów to niecałe 700 zł. Koszty całkowite zostaną podniesione o robociznę, czyli o dodatkowe 270 zł. Nasze ściany (45 m2) i sufit (15 m2) pomalujemy farbami akrylowymi. Całkowita cena tego przedsięwzięcia powinna się zamknąć w kwocie 700 zł.

W przedpokoju na parterze należy też wykończyć schody wewnętrzne. Wybieramy dobre jakościowo, lakierowane drewno, oraz efektowną balustradę. Orientacyjny koszt wykończenia schodów produktami ze średniej półki cenowej nie powinien przekroczyć kwoty 4 500 zł.

W sumie wykończenie przedpokojów będzie kosztowało ok. 6 000 zł. Kosztorys znajdziesz poniżej:

https://kb.pl/przedpokoj/kosztorys/b19f60c0da904b48ed8f9a71380d7757/

Kotłownia (15 m2) – koszty wyposażenia tego pomieszczenia uwzględniliśmy przy wyposażaniu domu do stanu deweloperskiego. Nie zakładamy przy tym dodatkowego wyposażenia.

2 pokoje po 15 m2 – Każdy pokój zostanie wykończony panelami podłogowymi klasy AC 4. Za zakup materiałów i ułożenie paneli na powierzchni 15 m2 zapłacimy w sumie po ok. 1000 zł. Ściany i sufit zostaną pokryte dobrej jakości farbą akrylową (biały sufit i ściany na kolor). Pomalowanie jednego pokoju to koszt rzędu 650 zł. Ostatnim wydatkiem będzie wstawienie drewnianych drzwi wewnętrznych z ościeżnicą. Orientacyjna cena za sztukę to 600-700 zł (wraz z montażem). Łączna cena wykończenia pokoju do stanu pod klucz to ok 2-2,5 tys. zł. Na parterze mamy dwa pokoje, zatem cena będzie mnożona przez dwa.

Szczegółowy kosztorys opisanych powyżej prac znajdziesz klikając w link poniżej:

https://kb.pl/sypialnia/kosztorys/68d666c24ffe48bd9ba48649eac4d32b/

Łączny koszt wykończenia pomieszczeń na parterze i doprowadzenia ich do stanu pod klucz to wydatek ok. 35-37 tys. zł.

Poddasze użytkowe

Na poddaszu użytkowym znajdują się:

 • Łazienka (15 m2) – koszty są takie same jak w przypadku łazienki na parterze i wynoszą 9 000 zł.
 • Przedpokój (15 m2) – koszt jest taki sam jak w przypadku przedpokoju na parterze. Odchodzą jedynie wydatki związane z wykończeniem schodów. Całkowity koszt wykończenia przedpokoju na piętrze to 1 600 zł.
 • Trzy sypialnie po 20 m2 – orientacyjny koszt wykończenia jednej sypialni pod klucz (malowanie farbami akrylowymi, ułożenie paneli podłogowych i montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą) to 2 600 – 2 700 zł. Zatem za wykończenie trzech pomieszczeń zapłacimy w sumie ok. 8 000 zł.

https://kb.pl/sypialnia/kosztorys/1e13fa042705a59ac85f8fafcedea0cd/

Łączny koszt wykończenia pomieszczeń na poddaszu użytkowym wyniósł 18 600 zł.

Łączny koszt budowy domu pod klucz

Łączne koszty budowy parterowego domu z poddaszem o łącznej powierzchni użytkowej 200 m2 sięgnęły kwoty 310 000 zł. Doprowadzenie pomieszczeń ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz to dodatkowy wydatek rzędu 55 tys. zł.

Pamiętajmy także o kosztach zagospodarowania terenu wokół nieruchomości, które oscylują wokół kwoty 50 000 zł. Możemy zatem przyjąć, że łączny koszt budowy domu pod klucz to około 415 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni użytkowej kwota wynosi ponad 2 000 zł.

Musimy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartości orientacyjne. Wyposażenie domu zostało wycenione w zdecydowanej większości na podstawie produktów ze średnich półek cenowych dużych marketów budowlanych. Nie zakupiliśmy też mebli czy elementów aranżacji wnętrz (lustra, obrazy, szafy, wieszaki itd.). Warto wykonać indywidualny kosztorys inwestycyjny, który przybliży nam wiarygodną skalę wydatków. Bezpłatne kalkulacje możemy wykonać przy użyciu kalkulatorów dostępnych na stronie kb.pl.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny