Koszt ocieplenia domu – na czym nie warto oszczędzać

Chociaż ocieplenie domu jednorodzinnego to dość duża inwestycja, jest to ten punkt kosztorysu budowy, na którym nie powinno się oszczędzać. Niestety, ale zastosowanie wysokiej jakości materiałów i użycie grubszego styropianu do ocieplenia ścian sprawi, że budynek będzie lepiej zaizolowany, a tym samym będzie z niego uciekało mniej ciepła. A to znów przełoży się bezpośrednio na koszty ogrzewania. Pocieszeniem może więc być fakt, że cena ocieplenia budynku styropianem na pewno się z biegiem czasu chociaż częściowo zwróci, więc nie warto na tym oszczędzać.

Ile kosztuje ocieplenie budynku? Jest to zależne od bardzo wielu czynników. Koszt ocieplenia domu powinno się liczyć na m2. Jest on zależny przede wszystkim od użytych materiałów. Ocieplanie budynku styropianem może być tanie lub kosztowne. Ceny zależą przede wszystkim od współczynnika izolacji termicznej – im większy, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Znaczenie ma także grubość styropianu – za taki o 15 cm szerokości zapłacisz więcej niż za najpopularniejszą 10, ale z drugiej strony będzie lepiej izolował. Na tym nie warto oszczędzać, zwłaszcza, że koszt styropianu to wydaje się być drobiazgiem w obliczu innych wydatków.

Możesz także zdecydować się na wyłożenie domu wełną mineralną. Ma ona nieco lepsze współczynniki izolacji termicznej, więc świetnie sprawdza się do ocieplana ścian w domu jednorodzinnym. Jej montaż jest łatwiejszy, ponieważ jest elastyczna, więc sama praca idzie o wiele szybciej. Dodatkowym plusem jest to, że nie tworzy głębokiej wnęki przy oknach, więc więcej światła wpada do pomieszczeń. Niestety cena takiego rozwiązania jest znacznie wyższa. Koszt ocieplenia domu wełną mineralną jest związany z tym, że wymaga ona zastosowania drewnianych rusztów, wykonanych z surowca odpornego na wilgoć i trzymającego ciepło. Ceny takich rusztów są bardzo wysokie, dlatego też ocieplenie domu styropianem jest znacznie tańsze.

Ile kosztuje ocieplenie domu – pozostałe koszty

Pozostałych kosztów niestety jest dość dużo. Najważniejsze związane są z materiałem – tutaj także znaczenie ma liczba m2 do ocieplenia. Znaczenie ma także siatka mocująca, klej i rodzaj zaprawy. Każdy produkt jest dostępny w kilku wariantach cenowych, warto więc znaleźć złoty środek pomiędzy ceną a jakością.

Na końcową kwotę duży wpływ ma także ekipa wykonawcza. Tutaj stawki są różne, ale w zasadzie na największą różnicę w kosztach wpływ ma stan ścian. Jeśli trzeba je naprawiać lub stosować podkład, ponieważ próba przyczepności styropianu nie wypadła zbyt dobrze, koszt ten wzrośnie. Może być wyższy także w przypadku konieczności obróbki wokół dachu i zakładania parapetów. Jeśli oczekujesz tego od swojej ekipy, koszt ocieplenia domu może nieco wzrosnąć.

Kolejnym czynnikiem, który sprawia, że cena ocieplenia wydaje się tak wysoka jest to, że robi się to najczęściej wraz z elewacją. Tutaj znaczenie ma zarówno robocizna, która jest dosyć wysoka, a także koszt tynku. Najtańszy – akrylowy – nie do wszystkich budynków może być zastosowany. Ponieważ jest bardzo podatny na działanie czynników biologicznych, szybko zielenieje, może pojawić się na nim mech, zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym ogrodzie, w pobliżu lasu lub przy wielkich drzewach. Z tego względu warto użyć sylikonowego, który koniec końców dość mocno podbije cenę całej inwestycji.