Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną i jej alternatywami

Każde poddasze użytkowe powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem zmiennych temperatur. Ocieplenie poddasza wykonujemy przeważnie z wełny mineralnej, którą montujemy na suficie, ściankach kolankowych oraz na fragmentach połaci dachowej, ewentualnie ze styropianu. Na koszt tego przedsięwzięcia wpływa stopień skomplikowania połaci, stawka za którą pracuje fachowiec, cena materiałów oraz całkowita powierzchnia do ocieplenia. Poniżej zaprezentujemy przykładowy cennik i wskażemy na najważniejsze aspekty ocieplenia tego typu pomieszczeń użytkowych.

Jeżeli chciałbyś w prosty sposób obliczyć koszt ocieplenia Twojego dachu bez wdawania się w szczegóły techniczne, skorzystaj z tego kalkulatora. Możesz też otrzymać konkretne oferty cenowe od fachowych firm wypełniając ten formularz.

Zobacz, jakie będą koszty ocieplenia poddasza

Jak zmierzyć powierzchnię poddasza do ocieplenia?

Dokładne wyliczenie powierzchni poddasza może być dość skomplikowane. Pamiętajmy, że powierzchnia do ocieplenia nie równa się powierzchni górnej kondygnacji. W wyliczeniach musimy uwzględnić wymiary sufitów oraz wszystkich skosów. Dokładne kalkulacje wykonamy wyłącznie poprzez wymierzenie całego poddasza. Możemy też skorzystać z uniwersalnego wzoru, który pozwoli nam na uzyskanie orientacyjnego wyniku. Należy przyjąć, że na każdy 1 m2 powierzchni górnego piętra przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

Sytuacja upraszcza się, jeżeli nie mamy poddasza użytkowego. Wtedy izolacja poddasza może być wykonana górnym stropie, a powierzchnia, na której będziemy wykonywać prace będzie równa powierzchni sufitu na piętrze.

Niezbędne materiały podczas ocieplania poddasza

Duży wpływ na koszt ocieplenia dachu ma rodzaj zastosowanych materiałów. Do naszych prac będą potrzebne:

Wełna mineralna – bardzo dobrze sprawdza się podczas ocieplania poddaszy użytkowych. Możemy wybrać pomiędzy wełną mineralną, a szklaną. Najpopularniejszym producentem wełny jest firma Rockwool. Alternatywą może być jedynie dobry jakościowo styropian. Pamiętajmy jednak, że nie jest to materiał elastyczny, a jego montaż na skomplikowanych skosach może przynieść nam wiele problemów. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej jakościowo wełny mineralnej, która pozwoli wyeliminować wszystkie mostki termiczne. W naszych wyliczeniach uwzględnimy zakup wełny mineralnej Rockwool ze średniej półki cenowej. Jej grubość to 25 cm.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny 2

Profile stalowe – potrzebujemy ich do wykonania stelażu, który przytrzyma wełnę mineralną. Nieco tańszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie drewnianych łat. Jednak drewno nie będzie tak trwałe i odporne na działanie zmiennych temperatur.

Folia paroizolacyjna – ocieplenie poddasza powinno być dodatkowo zabezpieczone folią paroizolacyjną, która uchroni wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Jest to szczególnie ważne, jeśli na poddaszu będzie znajdowała się kuchnia bądź łazienka. Są to pomieszczenia, w których wilgotność powietrza jest dość wysoka.

Taśmy izolacyjne – stosujemy je w miejscach połączeń folii paroizolacyjnej. Dzięki temu stworzymy szczelną powłokę, która nie przepuści wilgoci.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - jaka będzie łączna cena za m2?

Czy wiesz, że...

Porównując oferty podobnych firm wykonujących ocieplenie poddasza można zobaczyć różnice na poziomie nawet kilkudziesięciu procent? Dlatego tak ważne dla mądrego wyboru jest zebranie i porównanie przynajmniej kilku konkurencyjnych ofert.

Oferty najłatwiej zebrać dzięki usłudze takiej jak Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a w odpowiedzi otrzymasz ciekawe oferty na swoje zlecenie.

Załóżmy, że górna kondygnacja naszego domu jednorodzinnego zajmuje 100 m2 i jest ona de facto poddaszem użytkowym. Do ocieplenia będą więc również skosy. Powyższą powierzchnie mnożymy przez 1,4 co daje nam 140 m2 do ocieplenia. W naszym wyliczeniu uwzględnimy zakup materiałów ze średniej półki cenowej. Jest to najlepszy kompromis pomiędzy ceną, a jakością. Do prac zatrudnimy stosunkowo niedrogą ekipę budowlaną, skorzystanie z usług większych firm oznaczałoby zwykle wyższe koszty.

 • Koszt zakupu materiałów powinien zamknąć się w kwocie 6 225.80 zł
 • Cena ocieplenia poddasza w kategorii robocizna to 6 879,60 zł

Z poniższego cennika wynika, że całkowity koszt ocieplenia poddasza o łącznej powierzchni 140 metrów kwadratowych wyniesie ok. 13 105,40 zł. Przykładowy kosztorys prac można znaleźć poniżej:

Koszt ocieplenia poddasza

Modyfikuj
Inne warianty cenowe
Dach Cena jedn. Ilość Łączny Koszt
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 44,47 zł/m2 140,00 m2 6 225,80 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 49,14 zł/m2 140,00 m2 6 879,60 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 13 105,40 zł
Dach Cena jedn. Ilość Niski Koszt
Docieplenie dachu
$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 35,57 zł/m2 140,00 m2 4 979,80 zł Więcej
$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 40,03 zł/m2 140,00 m2 5 604,20 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 10 584,00 zł
Dach Cena jedn. Ilość Średni Koszt
Docieplenie dachu
$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 44,47 zł/m2 140,00 m2 6 225,80 zł Więcej
$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 49,14 zł/m2 140,00 m2 6 879,60 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 13 105,40 zł
Dach Cena jedn. Ilość Wysoki Koszt
Docieplenie dachu
$$$ Docieplenie stropu drew. lub poddasza - materiały 51,14 zł/m2 140,00 m2 7 159,60 zł Więcej
$$$ Robocizna - docieplenie stropu drew. lub poddasza 79,07 zł/m2 140,00 m2 11 069,80 zł
Inne
* Wszystkie ceny są cenami netto.
klient indywidualny - VAT 8%
przedsiębiorstwa - VAT 23%
SUMA: 18 229,40 zł

Oczywiście powyższa kalkulacja jest jedynie poglądowym wykazem wszystkich prac. Jeżeli chciałbyś otrzymać konkretne oferty od firm z wyceną ocieplenia Twojego poddasza, wypełnij zapytanie o zlecenie budowlane na naszej stronie. Otrzymasz bezpłatnie konkretne oferty cenowe od fachowych firm budowlanych.

Koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną - sprawdź aktualne ceny materiałów i robocizny 3

Cena ocieplenia poddasza wełną mineralną w alternatywnych kalkulacjach

Kosztorys ocieplenia dachu przedstawiony powyżej dotyczył cen robocizny i materiałów w standardzie pośrednim. Jednak każdy inwestor może się także zdecydować na standard ekonomiczny bądź wysoki. Poszczególne kalkulacje można również zobaczyć przełączając zakładki na powyższym kosztorysie.

Kalkulacja ekonomiczna – obejmuje zakup najtańszych materiałów oraz wynajęcie najtańszych fachowców. Minimalny koszt ocieplenia poddasza wyniesie w tym wypadku 10 584 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i wynajęciem tanich (często niedoświadczonych) fachowców stanowią pewne ryzyko. Materiały z najniższej półki z pewnością nie zapewnią nam optymalnej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może się to wiązać z późniejszym zwiększeniem kosztów, które poniesiemy na ogrzewanie poddasza.

Gdzie kupić wełnę mineralną?

Kupując wełnę mineralną należy zwrócić uwagę na wiele aspektów - ważne są parametry techniczne, renoma producenta, cena, czy renoma sprzedawcy. Idealnym połączeniem tych elementów będzie zakup wełny w sklepie internetowym dużej sieci marketów budowlanych.

Sprawdź tu aktualne oferty i promocje..

Kalkulacja w wysokim standardzie – jest to rozwiązanie dla inwestorów, którzy oczekują najwyższej jakości, a wysokie koszty nie są dla nich odstraszające. W najwyższym standardzie zakupujemy najlepsze materiały wykończeniowe i zatrudniamy drogą, sprawdzoną ekipę fachowców o odpowiednio wysokim cenniku prac. Ocieplenie naszego poddasza w najwyższym standardzie obejmie koszty rzędu 18 229 zł (czyli niemal o 8 000 zł więcej niż w standardzie ekonomicznym). Pamiętajmy jednak, że najlepsze jakościowo materiały zapewnią najlepszy poziom izolacji termicznej. Z kolei doświadczeni fachowcy udzielą nam długiego okresu gwarancyjnego.

Czy ocieplanie poddasza użytkowego można wykonać samodzielnie?

Ocieplenie strychu możemy oczywiście wykonać samodzielnie. Prace nie wydają się zbyt skomplikowane, jednak wymagają dużego doświadczenia i wiedzy. Za tego typu prace nie powinny zabierać się osoby, które robią to po raz pierwszy.

Samodzielne ocieplenie poddasza może przynieść pewne oszczędności, jednak łatwo wykonać prace w sposób niewłaściwy. Pamiętajmy, że wełna mineralna musi być łączona w odpowiedni sposób. Wszystkie niedokładności i szczeliny spowodują powstawanie mostków termicznych. Te z kolei wpłyną na zmniejszenie poziomu izolacji poddasza. Dlatego w wielu przypadkach samodzielne wykonanie ocieplenia jest tylko pozorną oszczędnością. Koszty zaoszczędzone na fachowcach trzeba później poświęcić na intensywniejsze ogrzewanie pomieszczeń w okresach zimowych.

Kiedy możemy przystąpić do ocieplania poddasza?

Prace związane z ociepleniem poddasza następują po zakończeniu robót związanym z montażem połaci dachowej. Jeśli nie chcemy użytkować poddasza od razu, to z pracami nie musimy się specjalnie spieszyć. Odczekajmy najpierw do pierwszych intensywnych opadów atmosferycznych. Będzie to test dla szczelności naszego pokrycia dachowego. Ocieplenie skosów wykonajmy dopiero wtedy, gdy upewnimy się, że nasze pokrycie dachowe jest całkowicie szczelne. Takie działania pozwolą nam na uniknięcie zawilgocenia wełny mineralnej od strony zewnętrznej.

Podobna sytuacja dotyczy ocieplania poddaszy w starych budynkach. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy najpierw ocenić szczelność dachu oraz stan więźby dachowej. Dobrym pomysłem będzie dodatkowe zabezpieczenie krokwi, które zostaną ukryte pod ociepleniem.

Ocena: 4,7/5 (głosów 55)
, aktualizacja 5 grudnia 2018
Komentarze (5)
 • 04 sierpnia 2016 02:08 - SebastianOO napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Można się bawić samemu w takie rzeczy ale po co, skoro są od tego wykwalifikowani ludzie? W temacie izolacji natryskowej pianką to polecam firmę Kadri - ich pianka gold 8-12 sprawdza się u mnie ;)

 • 19 kwietnia 2017 05:04 - gvee napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  SebastianOO - nie da się zrobić ocieplenia pianką samemu ! Te urządzenia do pianowania kosztują ze 150 tysięcy - takie mają w Starway ze Szczecinka bo u mnie robili i wiem ! Oni mogą to robić dobrze , a bez sprzętu to chyba nie możliwe wogle jest.

 • 19 maja 2017 01:05 - marta_kaz napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dzięki Sebastian
  Skorzystałam z Twojego komentarza i rzeczywiście wszystko w tak jak powinno być. Ogólnie profesjonaliści. Polecam

 • 11 września 2017 12:09 - KonsultantZonaSort napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dzień dobry,
  Gdy mowa o materiale, którym można ocieplić w szczególności poddasza, polecam zastanowić się nad celulozową folią termiczną.

  Jakie są jej atuty? Między innymi wysoka ochrona przed wahaniami temperatury dzięki nieprzepuszczającej powietrza, włóknistej strukturze, dobra ochrona przed pożarem dzięki zdolności utrzymywania odpowiedniej temperatury (material osiąga maksymalnie 95°C w przegrodzie), a także ochrona przed wodą kondensacyjną dzięki sorpcji wilgoci i zdolności do transportowania jej w kierunku pomieszczenia, przy zbyt małej wilgotności lub w kierunku przeciwnym przy zbyt dużej wilgotności w przegrodzie, a za pomocą przewietrzania nadmiar odprowadzony jest do atmosfery (tzw. oddychanie celulozy).

  Po więcej informacji odsyłam do naszej strony internetowej, a także pozostaję do dyspozycji w komentarzach. Myślę, że warto zainteresować się tym rozwiązaniem.

  Pozdrawiam serdecznie, Konsultant Zona Sort.

 • 28 września 2017 03:09 - KonsultantZonaSort napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Dzień dobry, Gdy mowa o materiale, którym można ocieplić w szczególności poddasza, polecam zastanowić się nad celulozową izolacją termiczną. Jakie są jej atuty? Między innymi wysoka ochrona przed wahaniami temperatury dzięki nieprzepuszczającej powietrza, włóknistej strukturze, dobra ochrona przed pożarem dzięki zdolności utrzymywania odpowiedniej temperatury (material osiąga maksymalnie 95°C w przegrodzie), a także ochrona przed wodą kondensacyjną dzięki sorpcji wilgoci i zdolności do transportowania jej w kierunku pomieszczenia, przy zbyt małej wilgotności lub w kierunku przeciwnym przy zbyt dużej wilgotności w przegrodzie, a za pomocą przewietrzania nadmiar odprowadzony jest do atmosfery (tzw. oddychanie celulozy). Po więcej informacji odsyłam do naszej strony internetowej, a także pozostaję do dyspozycji w komentarzach. Myślę, że warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Pozdrawiam serdecznie, Konsultant Zona Sort.

Dodaj komentarz
Podpis:

Powiązane Artykuły
Wata mineralna – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Wata mineralna – rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady zakupowe
Wełna izolacyjna – parametry, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Wełna izolacyjna – parametry, zastosowanie, ceny, opinie, producenci
Wełna do ocieplenia – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?
Wełna do ocieplenia – jak dobrać odpowiednią wełnę do różnych zastosowań?
Wełna prasowana – zastosowanie, parametry, opinie, ceny, wiodący producenci
Wełna prasowana – zastosowanie, parametry, opinie, ceny, wiodący producenci
Wełna elewacyjna – wiodący producenci, zastosowanie, parametry, polecani producenci
Wełna elewacyjna – wiodący producenci, zastosowanie, parametry, polecani producenci
Wełna mineralna twarda – zastosowanie, parametry użytkowe, polecani producenci
Wełna mineralna twarda – zastosowanie, parametry użytkowe, polecani producenci
Wełna mineralna miękka - ceny, zastosowanie, opinie
Wełna mineralna miękka - ceny, zastosowanie, opinie
Porównanie producentów wełny mineralnej - Rockwool, Isover, Ursa czy Knauf?
Porównanie producentów wełny mineralnej - Rockwool, Isover, Ursa czy Knauf?
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Aranżacja poddasza - 10 porad, jak urządzić poddasze
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Ocieplenie domu od wewnątrz - ściany, dach, grunt - porady
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku?
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie dachu - polecane materiały, cena, samodzielne wykonanie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie stropu - praktyczne porady jak ocieplić strop samodzielnie
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy - cena, opinie, skuteczność i inne cenne informacje
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Ile ciepła ucieka przez okna i ściany zewnętrzne budynku? Wpływ na ocieplenie domu
Koszt ocieplenia domu za m2 wełną mineralną i styropianem
Koszt ocieplenia domu za m2 wełną mineralną i styropianem
Kosztorys docieplenia ścian budynku - co należy w nim uwzględnić?
Kosztorys docieplenia ścian budynku - co należy w nim uwzględnić?
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu
10 najczęstszych błędów popełnianych podczas ocieplania domu
Izolacje natryskowe - pianka poliuretanowa jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza
Izolacje natryskowe - pianka poliuretanowa jako doskonały sposób na ocieplenie poddasza
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
Zabudowa poddasza krok po kroku – sufit z płyt g-k na stelażu, ściany i inne
Ocieplenie domu krok po kroku
Ocieplenie domu krok po kroku
Wełna mineralna - skalna czy szklana? Porównanie, opinie, ceny
Wełna mineralna - skalna czy szklana? Porównanie, opinie, ceny
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Grubość styropianu do ocieplenia – co wybrać?
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Ocieplenie poddasza - styropianem, pianką poliuretanową czy wełną mineralną? Zalety i wady
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Izolacja poddasza - przegląd materiałów na ocieplenie poddasza, ceny, porady
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku
Jak i czym ocieplić dach? Poradnik praktyczny krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij