Rodzaje pomp ciepła

Cena pompy ciepła jest zależna od wielu czynników, jednak kluczowym jest jej typ. Wyróżnia się je, biorąc pod uwagę tzw. źródło dolne ciepła: powietrze, wodę lub grunt. Najłatwiejszy i najtańszy jest montaż powietrznych pomp ciepła, często potrzebne są w nich jednak dodatkowe grzałki. Wodne modele wymagają podłączenia instalacji do zbiornika wodnego, natomiast gruntowa pompa wykorzystuje kolektor poziomy lub pionowy. Istotne są również indywidualne względy, takie jak zapotrzebowanie na ciepło, powierzchnia budynku czy zakres funkcji urządzenia.

Co wpływa na koszty eksploatacji pompy ciepła?

Koszty ogrzewania domu pompą ciepła są znacznie niższe od tych generowanych przez tradycyjne systemy. Przyjmuje się, że zużywając 1 kWh energii, potrafi ona wygenerować 2-4 kWh energii cieplnej. Koszty ponoszone za ogrzewanie zależą natomiast od różnorodnych aspektów, m.in.:

    <>rodzaju i sposobu działania pompy ciepła <>powierzchni grzewczej domu <>zapotrzebowania na energię zależną od poziomu izolacji <>zapotrzebowania na ciepłą wodę <>mocy urządzenia <>cen energii elektrycznej <>docelowej temperatury w pomieszczeniach <>długości okresu grzewczego.
Koszt ogrzewania gruntową pompą ciepła
Koszt ogrzewania gruntową pompą ciepła

Charakterystyka gruntowej pompy ciepła

Na wysoką wydajność pracy pompy gruntowej ma wpływ lokalizacja jej dolnego źródła – znajduje się ono bowiem pod ziemią. Dzięki temu działa efektywnie niezależnie od pory roku. Energia pobierana jest z gruntu poprzez ogrzewanie cieczy przepływającej w kolektorze gruntowym i dostarczana do urządzenia, a dalej do budynku. Pompy gruntowe wyróżniają się doskonałymi parametrami eksploatacyjnymi i są odporne na wahania temperatury. Dość wysokie koszty wiążą się natomiast z przygotowaniem gruntowego wymiennika ciepła. Wariant pionowy pozwala na uzyskanie lepszego współczynnika wydajności COP, jednak wymaga uzyskania zezwoleń i jego cena jest większa. Wymiennik poziomy natomiast jest tańszy, ale w jego przypadku niezbędna jet duża, przestronna działka. Szacuje się, że dla domu o wielkości ok. 150 m² gruntowa pompa ciepła kosztuje średnio 40 tys. złotych. Dodatkowym wydatkiem jest montaż oraz inne koszty inwestycyjne, zatem całkowity wkład finansowy jeszcze wzrośnie. Jeśli chodzi o średnie rachunki za ogrzewanie domu i wody pompą ciepła, wynoszą ok. 1500-2000 zł. W porównaniu do instalacji gazowej czy elektrycznej są to więc znacznie niższe koszty. Wszystkich zainteresowanych montażem pompy ciepła polskiej produkcji zachęcamy do zapoznania się z ofertą na tej stronie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej