Koszt remontu – ile zapłacisz za odnowienie mieszkania w bloku?

Remont mieszkania to najczęściej dość duży wydatek. Musisz spodziewać się, że z twojego konta zniknie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od zakresu prac wykończeniowych i tego, czy będziesz także wymieniać meble, sprzęt agd i armaturę. Warto na początku zrobić kosztorys remontu mieszkania, w którym zaznaczysz, jaką kwotę możesz przeznaczyć na remont.

Kosztorys remontu mieszkania jest bardzo ważny. Dzięki temu dokładnie zapanujesz nad wydatkami i będziesz trzymać się planu. Czasami zdarza się, że w czasie remontu na początkowe prace lub materiały wydaje się zbyt duże kwoty, a później brakuje środków na dokończenie zamierzeń. Koszty robocizny łatwo jest przeliczyć, pozostała kwota zostanie ci na materiały, meble i tym podobne. W kosztorysie warto zostawić chociaż trochę rezerwy – zawsze może pojawić się problem, który sprawi, że całkowite koszty remontu będą większe.

Koszt remontu - odnowienie podłóg i ścian

W tym przypadku największe znaczenie ma cena materiałów, chociaż koszty robocizny także nie są bez znaczenia. Ich wysokość może być różna ze względu na miasto. Można jednak przyjąć, że układanie płytek kosztuje około 50 zł/m2 – zarówno na podłodze, jak i ścianach. W standardowym mieszkaniu w bloku o powierzchni 50 m2 łazienka i kuchnia najczęściej zajmują razem kilkanaście metrów kwadratowych. Można więc przyjąć, że za podłogę zapłacisz około 1000 zł. Jeśli zdecydujesz się na wyłożenie płytkami całych ścian w łazience i kuchni, możesz spodziewać się wydatku rzędu 1500 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt materiałów. Płytki kosztują od 40 do 100-kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowych.

Położenie paneli w pozostałej części domu – to mniej więcej 35 m2 – wyniesie około 630 zł, jeśli przyjmie się, że średnia cena za 1 m2 to 18 zł. Do tego jeszcze należy doliczyć koszt paneli. Za podłogę w pokojach i przedpokoju przyjdzie ci zapłacić około 1600 zł. Pozostaje ci jeszcze pomalowanie, wytynkowanie lub założenie tapety na wszystkich ścianach. W mieszkaniu o powierzchni 50 m2 powierzchnia sufitów i ścian wynosi średnio około 170 m2. Oznacza to, że musisz zakupić farbę emulsyjną w cenie około 15-20 zł za litr i preparat gruntujący. Metr kwadratowy malowania kosztuje około 10 zł. To wszystko sprawia, że cały koszt pomalowania mieszkania może wynosić od 1700 do 2100 zł.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Do kosztów remontu mieszkania należy doliczyć jeszcze meble, armaturę i sprzęt AGD. To właśnie ten punkt kosztorysu sprawia, że łazienka i kuchnia to najbardziej kosztowne pomieszczenia. Na sprzęt AGD należy przeznaczyć naprawdę wysoką kwotę, tym bardziej, że nie warto na nim oszczędzać. Sprzęt o wysokiej klasie energooszczędności jest droższy, jednak zwraca się w czasie eksploatacji. Od kilku do kilkunastu tysięcy złotych musisz przeznaczyć na meble do kuchni. Zwłaszcza te robione na wymiar, z litego drewna, są szczególnie drogie. Czas oczekiwania na nie może wynosić nawet kilka miesięcy.

Kolejne kilka tysięcy musisz przeznaczyć na zakup armatury do łazienki. Kwota jest zależna od jej klasy, jakości i wykończenia, a cena waha się od 3 do 13 tysięcy złotych. Ten element kosztorysu warto obliczać na samym końcu - kiedy już wyliczysz koszty robocizny i materiałów, będziesz mógł zaplanować, ile wydasz na sprzęt AGD, armaturę i dodatki.

Ze względu na dużą rozpiętość cenową, trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje remont mieszkania o powierzchni 50 m2. Można jednak przyjąć, że minimalna kwota, której powinieneś się spodziewać to 15-18 tysięcy złotych.