Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a mieszkania - porównanie

Wiele osób zmieniających dotychczasowe lokum zadaje sobie pytanie, czy lepiej zamieszkać w domu, czy w mieszkaniu. Jedną ze składowych, wpływających na podjęcie decyzji są koszty utrzymania nieruchomości. Dlatego w poniższym zestawieniu przeanalizujemy wszystkie najważniejsze wydatki i porównamy koszty utrzymania domu jednorodzinnego oraz mieszkania.

Interesują Cię koszty budowy albo remontu? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych, aby je obliczyć, a potem z usługi Szukaj Wykonawcy aby znaleźć sprawdzonych fachowców do przeprowadzenia wszystkich prac.

Co jest droższe - mieszkanie w domu czy mieszkaniu?

Koszt utrzymania domu – analiza najważniejszych wydatków

Sumaryczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników. Do najistotniejszych należy metraż nieruchomości, jej stan techniczny, poziom termoizolacji oraz rozmiar działki. W poniższej analizie weźmiemy pod uwagę dobrze ocieplone domy o metrażu 100 do 150 m2. Zakładamy też, że nieruchomość będzie zamieszkiwana przez czteroosobową rodzinę, a powierzchnia działki to 8 do 12 arów.

Ogrzewanie – to jeden z istotniejszych wydatków, który poniesiemy zamieszkując w domu jednorodzinnym. Najpopularniejszymi paliwami opałowymi w Polsce jest gaz ziemny, węgiel kamienny oraz olej opałowy. Wysokość wydatków za ogrzewanie jest ściśle uzależniona od metrażu i stopnia termoizolacji budynku. Przyjmijmy, że budynek posiada standardowe ocieplenie, oraz szczelne okna z PCV. Jego standard energetyczny wynosi 90 kWh/m2rok. Przybliżony, roczny koszt ogrzewania wynosi w tym wypadku:

 • Gaz ziemny – wydatki będą uzależnione od rodzaju kotła. Urządzenia starego typu charakteryzują się niską efektywnością grzewczą. Roczny koszt ogrzania domu może wynieść w tym wypadku od 3 000 do 4 500 zł. Bilans finansowy poprawia się w przypadku kotłów kondensacyjnych, które są w stanie odzyskać część energii cieplnej. Za ogrzewanie zapłacimy w tym wypadku od 2 000 do 3 000 zł.
 • Olej opałowy – ogrzewanie przy pomocy kotła niskotemperaturowego pochłonie od 3 500 do 5 500 zł. Jednak przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych koszty będą nieco niższe. Średnia cena ogrzania dobrze zaizolowanego budynku o powierzchni 100 – 150 m2 wynosi w tym wypadku 3 000 - 5 000 zł.
 • Węgiel kamienny – ogrzewanie piecem tradycyjnym jest jednym z najtańszych rozwiązań. Roczny koszt ogrzania dobrze zaizolowanego budynku to od 1 500 do 2 500 zł. Nowoczesne kotły na ekogroszek są w stanie dodatkowo zmniejszyć tą kwotę o 100 do maksymalnie 200 zł.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tanich opcji na ogrzewanie domu jednorodzinnego zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem.

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a mieszkania - porównanie 2

Ciepła woda użytkowa – to kolejny wydatek, który wpływa na koszt utrzymania domu. Załóżmy, że z domu korzystają cztery osoby, a ich średnie, dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową to 60 l. Roczne wydatki za cwu mogą wynosić w przybliżeniu

 • Energia elektryczna – 1 700 zł.
 • Olej opałowy (kocioł kondensacyjny)- 1 400 zł.
 • Gaz ziemny (kocioł kondensacyjny) – 800 zł.
 • Węgiel kamienny (kocioł starego typu) – 700 zł.

Opłaty za prąd – pod tym względem koszt utrzymania domu nie musi się zbytnio różnić od wydatków ponoszonych na utrzymanie mieszkania. Średnie, miesięczne rachunki za prąd w domu użytkowanym przez czteroosobową rodzinę wynoszą 150 do 250 zł. Tyle samo zapłacą użytkownicy mieszkań o typowym metrażu (40 – 65 m2). Bilans zmienia się dopiero w przypadku, gdy dom jednorodzinny posiada dodatkowe oświetlenie zewnętrzne, bądź zostanie wyposażony w większą ilość urządzeń elektronicznych. W tym wypadku średnia wartość miesięcznych rachunków może nawet wzrosnąć dwukrotnie.

Najciekawsze promocje w marketach

Opłaty za wywóz śmieci – wysokość opłaty za wywóz śmieci zależy od ustaleń lokalnych władz miasta. Jednak możemy przyjąć, że uśredniona opłata za wywóz nieczystości selektywnych z domów jednorodzinnych to 10 zł za osobę. W przypadku czteroosobowej rodziny daje to kwotę rzędu 40 zł miesięcznie.

Woda i ścieki – tu wydatki zależą od tego, czy dom jednorodzinny posiada przyłącze do sieci wodociągowej. Jeśli tak, to opłata za wodę i ścieki jest naliczana równorzędnie (naliczana liczba ścieków równa się ilości zużytej wody). Przeciętny, miesięczny rachunek czteroosobowej rodziny wynosi 100 do 150 zł. Wyjątek stanowi sezon letni, gdy właściciele domów jednorodzinnych podlewają rośliny.  W tej sytuacji rachunki za wodę mogą podwoić swoją wartość. Mogłoby się wydawać, że właściciele prywatnych ujęć wody ponoszą mniejsze wydatki. Co prawda nie muszą oni płacić za wodę i mogą dowolnie podlewać ogród bez dodatkowych kosztów. Jednak odczuwalnym wydatkiem będzie w ich wypadku konieczność wybudowania własnego szamba. Oprócz tego dochodzą także wydatki cykliczne, którymi jest wywóz nieczystości. Pojedynczy wywóz ścieków może kosztować 100 – 150 zł. Zaleca się, by pojazd asenizacyjny wybierał nieczystości przynajmniej raz na trzy tygodnie. Zatem w skali miesiąca będzie to wydatek rzędu 150 – 300 zł.

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego a mieszkania - porównanie 3

Remonty – co prawda nie jest to comiesięczny wydatek, jednak może w istotny sposób wpłynąć na koszt utrzymania domu. Każda nieruchomość prędzej czy później będzie wymagała modernizacji pokrycia dachowego, naprawy podłogi, odnowienia pomieszczeń mieszkalnych czy chociażby wymiany okien. Trudno jest jednoznacznie określić skalę wydatków remontowych. Jednak przyjmijmy ogólnie, że domowy fundusz remontowy wyniesie od 100 zł (w przypadku budynków nowych) do 300 zł za naprawy w domach starszych. Warto przy tym pamiętać, że koszty poszczególnych prac można samodzielnie obliczyć z pomocą Kalkulatorów Budowlanych.

Koszty wokół domu – użytkując dom jednorodzinny musimy liczyć się także z kosztami użytkowania posesji. Każde zadbane podwórko wymaga regularnej pielęgnacji. Wydatki poniesiemy na zakup narzędzi ogrodniczych, kosiarkę i jej użytkowanie, rośliny ozdobne itp. W większości wypadków nie będzie to zbyt duży wydatek. Zakup droższych sprzętów jest przedsięwzięciem jednorazowym. Dlatego możemy przyjąć, że średni, miesięczny koszt utrzymania porządku wokół domu wynosi 50 do 100 zł.

Podatkipodatek od nieruchomości należy odprowadzić do gminy. Jego wysokość zależy od ustaleń lokalnych władz oraz rodzaju gruntu. Maksymalna stawka za budynek mieszkalny wynosi 0,65 zł/m2. Opłatę uiścimy też za grunt. Maksymalna stawka podatku za działkę budowlaną wynosi 0,41 zł/m2.

Reasumując wszystkie powyższe wydatki możemy śmiało założyć, że średni, miesięczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego wynosi 600 – 900 zł.

A ile wynosi koszt utrzymania mieszkania?

Ostateczny koszt utrzymania mieszkania zależy między innymi od jego metrażu, standardu oraz liczby domowników. Przyjmijmy, że jesteśmy posiadaczami nieruchomości o metrażu 45 – 60 m2. Lokal jest użytkowany przez czteroosobową rodzinę. Na miesięczny koszt utrzymania mieszkania składają się takie wydatki jak:

Czynsz – to najważniejszy wydatek, który wpływa na koszt utrzymania mieszkania. Czynsz należy odprowadzać do spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. W skład tej opłaty wchodzi zazwyczaj zaliczkowa opłata za wodę oraz ścieki, centralne ogrzewanie, utrzymanie części wspólnej budynku, fundusz remontowy, podatek od nieruchomości. Warto tu podkreślić, że na ogół im starszy jest budynek, tym większe wydatki na fundusz remontowy. Czynsz w polskich mieszkaniach jest dość zróżnicowany. Jednak przyjmijmy tu stawki uśrednione, które w przypadku mieszkań o powierzchni do 60 m2 wynoszą 300 – 600 zł.

Opłaty za prąd – jak już wspomnieliśmy wcześniej, rachunki za prąd są zbliżone do opłat, ponoszonych w domach jednorodzinnych. Orientacyjna stawka dla czteroosobowej rodziny wynosi 150 do 250 zł miesięcznie.

Wywóz śmieci – to kolejna cykliczna opłata, która w przypadku większej rodziny wpływa na koszt utrzymania mieszkania. Stawka za wywóz śmieci może być już wliczona w czynsz. Jej wartość na ogół wynosi 7 do 10 zł za osobę (w przypadku, gdy mieszkańcy zdecydują się na segregację odpadów).

Gaz – w niektórych wypadkach jest już wliczany w wartość czynszu. Przybliżona wysokość rachunku za gaz w mieszkaniu wynosi 50 – 100 zł na miesiąc. Jest to kwota zasilenia samej kuchenki gazowej, bez urządzeń dodatkowych.

Właściciele mieszkań nie muszą martwić się porządkowaniem otoczenia czy ponosić dodatkowych wydatków na ogrzewanie. Orientacyjny koszt utrzymania mieszkania o powierzchni 40 – 65 m2 wynosi od 550 – 800 zł miesięcznie.

Który lokal będzie tańszy w użytkowaniu?

Koszt utrzymania domu jest nieco wyższy. Jednak nie jest to tak duża różnica, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak pamiętać, że na wysokość ostatecznych wydatków mogą mieć wpływ czynności dodatkowe. Będzie to chociażby ubezpieczenie nieruchomości lub wykonywanie okresowych przeglądów (np. wizyta kominiarza). Różnice w kosztach utrzymania obu nieruchomości będą jeszcze większe, jeśli dom jednorodzinny znajduje się w złym stanie technicznym bądź jest słabo ocieplony. Domownicy muszą się wtedy liczyć ze znacznym podniesieniem kosztów remontu i ogrzewania w sezonie zimowym.

Osobnym tematem jest ubezpieczenie domu i mieszkania. Warto przeczytać więcej na ten temat w załączonym linku.

Ocena: 4,4/5 (głosów 13)
, aktualizacja 26 marca 2019
Komentarze (16)
 • 11 października 2016 10:10 - anna.13 napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Koszty utrzymania domu mogą być trochę większe, chociażby ogrzewanie. Ale i tak uważam, że dom to jest dobry wybór, jeśli ktoś chce móc wychodzić na kawę do własnego ogródka :) Na rynku są gotowe domy na sprzedaż,

 • 07 grudnia 2016 08:12 - dospialek napisał(a) ocena: 14 głosowało: 18

  Niestety porównanie jak widać nie jest równomierne. Jak sami zaznaczyliscie dom minimum 100 m a mieszkanie maksymalnie 60 m. Gdyby Państwo porownali dom 100 metrów z identycza powierzchnia mieszkania okazałoby się ze dom jest o wiele tańszy. Tak samo z ceną zakupu bądź budowy 100 metrów to ok 250 tys natomiast cena mieszkania 60 metrów to podobny koszt w niewielkim mieście, 80 metrów w wiejskich blokach to koszt ok 250 tys. Moim zdaniem porównanie powinno być takich samych metrazy

 • 24 stycznia 2017 01:01 - bob_budowniczy napisał(a) ocena: 1 głosowało: 9

  myślę, że jak podejmujemy wybór pomiędzy domem a mieszkaniem to tak naprawdę nie jest to kwestia kosztów tylko i dla mnie możliwość posiedzenia w ogrodzie jest zdecydowanie bezcenna :) piękny projekt niewielkiego w sumie domu dla naszej rodziny zrobili nam w d&d projekt i dla mnie zamiana na mieszkanie nie wchodzi w grę

 • 01 sierpnia 2017 01:08 - pita01@poczta.onet.pl napisał(a) ocena: 6 głosowało: 12

  Poznań, 57m2, czynsz ponad 800 pln, a do tego trzeba jeszcze doliczyć prąd, gaz, tv, internet, wynajem garażu itp. Utrzymanie mieszkania jest po prostu drogie, w przyszłym roku ruszam z budową domu.

 • 06 stycznia 2019 05:01 - ~Robert napisał(a) ocena: 7 głosowało: 11

  Mieszkanie to utrzymanie administracji, części wspólnych które wielu z nas traktuje jak niczyje, czyli nie szanuje, a na dokładkę słaby wpływ na to co się dzieje w otoczeniu, na remonty oraz sąsiad z jego problemami za cienką ścianą. Z drugiej strony dom to samodzielne wzywanie fachowców i dbanie o otoczenie - pracochłonny ogród, sprzątanie wejścia, posesji, ale za to jest wolność, cisza i często piękne otoczenie. Jeśli chodzi o koszty to mogę powiedzieć że mój dom (150m2 + garaż i ogród) niewiele więcej kosztuje niż 48m2 w bloku. Może z 10 czy 20%. Ale też dużo przy domu robię sam.

 • 06 stycznia 2019 11:01 - ~Samożycie napisał(a) ocena: 6 głosowało: 24

  18 lat mieszkałem w domu 130 m , sprzedałem i przeprowadziłem się do mieszkania 57m . Nie potrzebuje trzech garaży , kotłowni co zajmowało 40 m.Mam sklepy pod nosem syn chodzi na pieszo do szkoły (300m nie 2 km i codziennie wozić) odśnieżone , kuźwa wygoda.

 • 02 marca 2019 08:03 - ~Robert napisał(a) ocena: 2 głosowało: 6

  Właśnie to zależy od tego co człowiek oczekuje. Ja mam już dość zgiełku miastowego dlatego kupiłem działkę w lesie i tam będę się budował

 • 12 marca 2019 02:03 - ~J napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  A ja posiadam 37m2 i czynsz 836 zł Stbs
  Złodzieje niby woda i ogrzewanie miejskie dokładnie od tego roku wywóz śmieci plus zimna woda. Stara kamienica co się osypuje

 • 11 maja 2019 01:05 - ~jacek napisał(a) ocena: -4 głosowało: 4

  Utrzymanie domu jest duzo wieksze,poza tym dowozenie dzieci do szkoły i odbiór,czasami w róznych porach,daleko od sklepu,kościoła,przychodni. fajnie jest na wiosne i latem,ale jesienia i zima straszna nuda,co zostaje jak nie ma sasiadów,lipa, Mieszkanie duze,w dobrej dzielnicy,blisko szkoły,praca to jest to

 • 10 lipca 2019 06:07 - ~miki napisał(a) ocena: 2 głosowało: 4

  Nikt nie bierze pod uwagę stanu fizycznego człowieka. Ja mieszkam w domku jednorodzinnym od urodzenia. To dom po rodzicach. Wszystko fajnie ale już mam swoje lata i jestem po dwóch wypadkach a więc nie za bardzo sprawna fizycznie. I w ogrodzie niewiele zrobię. Z tego co czytam nikt nie myśli o tym co będzie za parę lat. Domy to są dla młodych ale na starość trzeba pomyśleć o innych wygodach.

 • 16 lipca 2019 12:07 - ~Tasha napisał(a) ocena: -6 głosowało: 6

  Czy jesteś w kryzysie finansowym, szukasz pieniędzy, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą lub zapłacić rachunki ?, PayLATER Loan otrzymuje wszystkie rodzaje pożyczek przy niskim oprocentowaniu 2% Złóż wniosek teraz przez e-mail na adres: ( paylaterloan @ zoho . com ) LUB WhatsApp ( + 1 929 222 7518 )

 • 24 lipca 2019 11:07 - ~miłek napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Jeżeli dom jest ocieplony dobrej jakości styropianem, ma to wpływ na znaczne obniżenie opłat za ogrzewanie, wówczas koszt utrzymania małego domu około 100-120 mkw jest porównywalny z kosztem utrzymania mieszkania ok. 60 mkw

 • 31 lipca 2019 12:07 - ~Andrzej napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Koszt utrzymania domu 150m2 (ogrzewanie elektryczne + fotowoltaika, studnia głębinowa, oczyszczalnia biologiczna, dom drewniany energooszczędny) - 1000 zł/miesięcznie w tym internet (okres maj 2018-sierpień 2019) . Mieszkanie, 93 m2 w budynku z lat 90-tych (średnie miasto wojewódzkie), 2500 zł/miesiąc w tym ogrzewanie na gaz, opłata wody, prądu i Internetu. Same koszty administracji to 900 zł, koszt części wspólnej 500 zł miesięcznie. Wyprowadziłem się w maju 2018, a więc opłaty dotyczą 2018 roku.

 • 03 sierpnia 2019 06:08 - ~Michał napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Koszt utrzymania miesięczne domu pod miastem 155m2 + 75m piwnica (gdzie przy działce jest przystanek MZK tak że dzieci i żona transport szkoła, praca dom bez potrzeby trzymania samochodu) to: woda 35zł (8m3)+130złprąd, ogrzewanie 100zL(1200zł rocznie -drewno liściaste z przywozem - 10mp +100zł paliwo olej+ do tego moja robocizna - pocięcie i porąbanie), kanalizacją 18,33zł -stały koszt (przydomowa oczyszczalnia -raz na 2 lata wywóz z osadnika 200zł +120zł bakterie rocznie) ciepła woda Kolektor słonecznY ciśnieniowy Heat-Pipe 200l ( jednorazowy koszt zakupu 2800zL i ciepła woda za free, Do tej pory ciepła woda z przepalania drewnem w piecu na sezon 1,5mp - 150 zł. internet 30zł. tak więc miesięczny koszt z mediami około 300zł. dom z 2003r ocieplony 10cm styropianu. Różnicę z mieszkania w bloku mogę przeznaczyć sobie co jakiś czas na jakiś remoncik (na razie nic prócz malowania ścian.

 • 22 sierpnia 2019 12:08 - ~Kiki napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Ja mogę porównać mój nowy dom(2lata) powierzchnia 85m2 i mieszkanie rodziców w bloku 47m2. Moje koszty ( podatek łącznie z działką 400zł/rok, ogrzewanie 900zł na sezon- kocioł kondensacyjny, ogrzewanie wody 1000zł na rok, prąd 1200zł/rok , ścieki oczyszczalnia biologiczna- koszty wliczone w budowę domu, niema comiesięcznych kosztów oprócz dodatkowego prądu do pompki:-), woda ok 600zł na rok, śmieci 360zł/rok/2os. RAZEM= 4460 - dwie osoby) a teraz rodzice 2osoby - czynsz 3840zł/rok, centralne 1100na rok , śmieci 288zł/rok, woda ze ściekami 2000zł - przy takim samy zużyciu ok 10m3na miesiąc, prąd 1080/rok, gaz 270na rok bo kuchenka gazowa a nie indukcja jak u mnie - RAZEM = 8578 zł/rok.Na koniec napisze tylko, że dom a dom to różnica i nie ma co porównywać domów starych do nowych bo to jest przepaść i finansowa jeśli chodzi o koszty utrzymania i fizyczna(psychiczne) ile czasu potrzeba na obrobienie starego domu, który nie jest naszpikowany nowymi urządzeniami- choćby zanieś sobie ekogroszek do piwnicy, ładuj co 2-3dni a potem wynoś popiół.... co do mieszkania również nowe mieszkanie a mieszkanie w starej kamienicy czy te z lat 80 wielka płyta to zapewne tez różnica, nie mówiąc już też o różnicach w opłatach między różnymi gminami .. Porównanie dotyczy takich samych gospodarstw domowych jeśli chodzi o zużycie mediów - po 2os. Finał- rodzice za miesiąc wprowadzają się do domu, który pomogłam im wybudować również 85m2 :-)

 • 04 września 2019 11:09 - ~Jindrich Drapela napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  Jestem Weronika Eceros. Jestem z Polski, ale mieszkam w Niemczech, chcę użyć tego medium, aby ostrzec wszystkich, którzy szukają pożyczek, aby byli bardzo ostrożni, ponieważ wszędzie oszukują. 3 Kilka miesięcy temu byłem przytłoczony finansowo iz powodu mojej desperacji zostałem oszukany przez kilku wierzycieli internetowych. Prawie straciłem nadzieję, dopóki mój przyjaciel nie dał mi bardzo wiarygodnego wierzyciela, prywatnej firmy kredytowej należącej do pana Jindrich Drapela, który pożycza mi niezabezpieczoną pożyczkę w wysokości 80 000 EUR bez stresu w ciągu 24 godzin. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nią e-mailem: fm3564557@gmail.com

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij