Ocieplenie metodą lekką mokrą

Metoda lekka mokra to nic innego a przyklejenie do ścian zewnętrznych warstwy izolacji termicznej. W tym przypadku materiałem izolacyjnym jest styropian lub wełna mineralna, który zostaje pokryty tynkiem cienkowarstwowym. Taki system nie stanowi obciążenia dla ścian, odpowiednio je ociepla, pozwalając tym samym na uzyskanie atrakcyjnej i ładnej elewacji. Zaletą tej metody jest przede wszystkim dostępność i powszechność technologii.

Na dodatek, umożliwia osiągnięcie niewielkiej grubości przegrody przy zachowaniu wysokich parametrów technicznych. Jeśli interesuje cię ten temat, w tym artykule przeczytasz, jaki jest koszt ocieplenia domu jednorodzinnego.

Kosztorys docieplenia budynku metodą lekką mokrą

Kosztorys docieplenia budynku metodą lekką mokrą za pomocą styropianu obejmuje materiały, w tym zaprawę klejącą, siatkę zbrojącą, zaprawę na warstwę zbrojoną, styropian o grubości 15 cm, podkład gruntujący, tynk i farbę elewacyjną, które przekładają się na kwotę 55-65 zł/m2. Jako że łączny koszt ocieplenia wynosi 90-110 zł/m2, w cenie uwzględniona została również robocizna, za którą zapłacimy 35-45 zł/ m2.

W przypadku ocieplenia ścian wewnętrznych wełną mineralną, całkowity kosztorys docieplenia budynku będzie opiewał na kwotę 125-155 zł/m2. W tej cenie zostały wliczone materiały, takie jak zaprawa klejąca, wełna mineralna, farba elewacyjna, tynk, siatka zbrojąca, podkład gruntujący, które będą nas kosztować 80–100 zł/m2 i robocizna mieszcząca się w zakresie cenowym 45–55 zł m2.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Docieplenie budynku metodą lekką suchą

Metoda lekka sucha polega na ociepleniu ścian zewnętrznych budynku warstwą izolacji termicznej bez wykorzystania zaprawy, kleju czy innych materiałów zawierających wodę, które stosuje się w metodzie lekkiej mokrej. Taki system doskonale sprawdzi się do ocieplenia domów starych, jak i nowo powstałych. W obu przypadkach, grubość izolacji termicznej wynosi 10-15 cm.

Zaletą tej metody jest to, że nie jest ona skomplikowana i nie powoduje żadnych szkód w ogrodzie, których wyrządzenie jest bardzo prawdopodobne przy wykorzystaniu metody lekkiej mokrej. Dodatkowo może być stosowana o każdej porze roku, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Niekwestionowanym walorem pozostaje jednak uniwersalność i możliwość naprawy niektórych elementów, na przykład w sytuacji uszkodzenia elewacji bądź przemoknięcia wełny mineralnej. Sprawdź także nasz artykuł: Cennik elewacji i prac elewacyjnych 2017.

I choć wydawać by się mogło, że na niekorzyść tej metody przemawia dłuższy czas realizacji przedsięwzięcia, to w praktyce coraz więcej osób docenia możliwość przerwania roboty w każdej chwili, dzięki czemu mogą ją kontynuować wówczas, gdy mają na nią czas.

Kosztorys docieplenia budynku metodą lekką suchą

Całkowity koszt ocieplenia domu metodą lekką suchą, włącznie z wykończeniem w postaci oblicówki winylowej, opiewa na kwotę 105-140 zł/m2. W cenie tej uwzględniono wełnę mineralną o grubości 15 cm (15-20 zł/m2), stelaż drewniany (15 zł/m2), folię (5 zł/m2), oblicówkę winylową (25-40 zł/m2). W kosztorysie ocieplenia ścian budynku znalazła się również robocizna, za którą przyjdzie nam zapłacić 45-60 zł/m2.

Nieco droższe będzie wykonanie ocieplenia, w którym zastosowana zostanie oblicówka drewniana, bowiem kosztorys docieplenia budynku będzie opiewał na kwotę 120-150 zł/m2. W kosztorysie znalazł się zakup wełny mineralnej o grubości cm (15-20 zł/m2), stelaż drewniany (15 zł/m2), folię (5 zł/m2), oblicówkę drewnianą (40-150 zł/m2) i robocizna (45-60 zł/m2).

ikona podziel się Przekaż dalej