Kosztorys inwestorski - jak zrobić go prosto i za darmo?

Kosztorys inwestorski jest istotnym opracowaniem, które tworzymy przed rozpoczęciem większości inwestycji. Dzięki niemu możemy określić orientacyjne koszty całego przedsięwzięcia oraz przygotować się do negocjacji z wykonawcami. Okazuje się, iż tego typu dokumentacje możemy wykonać samodzielnie. Prace związane z opracowaniem kosztorysu mogą być dość proste, a jednocześnie darmowe. Poniżej wskażemy specyfikę tego dokumentu i opiszemy sposoby jego sporządzania.

Za darmo kosztorys inwestorski sporządzisz na Kalkulatorach Budowlanych. Możesz też skorzystać z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy aby pozyskać z rynku kilka atrakcyjnych ofert od firm budowlanych.

Czym właściwie jest i co powinien zawierać kosztorys inwestorski?

Kosztorysy budowlane dzielimy na cztery kategorie. Są nimi:

  • Kosztorysy inwestorskie
  • Kosztorysy ofertowe
  • Kosztorysy zamienne
  • Kosztorysy powykonawcze

Kosztorys inwestorski to dokument sporządzany na samym początku, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Tworzymy go aby określić orientacyjny koszt wykonania inwestycji i zapoznać się ze stawkami wykonawców. Dzięki niemu jesteśmy lepiej zapoznani ze skalą oraz kolejnością wszystkich wydatków poniesionych w trakcie prac.

Powyższy dokument jest także niezwykle istotny dla banku, który udziela nam pożyczki lub kredytu hipotecznego. Możemy też stwierdzić, że dobrze wykonany kosztorys stanowi znaczne ułatwienie dla inwestora i pozwala mu podjąć najwłaściwsze decyzje inwestycyjne. Dzięki temu dokumentowi można porównać koszty różnych technologii budowlanych oraz wybrać tą, która będzie najkorzystniejsza dla inwestora.

Oczywiście dane zawarte w dokumencie muszą być jak najbardziej szczegółowe. Posiadając kompletny kosztorys inwestorski jesteśmy lepiej przygotowani do negocjacji cenowych z wykonawcami. To z kolei może przynieść nam dość znaczące oszczędności (czasem sięgające nawet 25 % całkowitych kosztów inwestycyjnych). Z pewnością warto wygenerować ten dokument przed każdą większą inwestycją budowlaną lub remontową. Z kolei kosztorys uproszczony to optymalne rozwiązanie dla osób, które planują niewielki remont, bądź wykończenie powierzchni mieszkalnych.

Podstawą każdego szczegółowego kosztorysu inwestycyjnego powinny być:

Dokumentacja projektowa – obejmuje projekt budowlany, inwentaryzację bądź protokół typowania (sugerujący technologię prac, ich rodzaj oraz ilość). Dokumentacja projektowa to podstawa, dzięki której zyskujemy informacje o specyfikacji całej inwestycji. Warto pamiętać, iż jest to najważniejsze źródło informacji, które przydają się podczas wyceny poszczególnych robót budowlanych. Dokumentacja projektowa zawiera także informacje dotyczące technologii budowlanych. To z kolei pozwala bliżej określić sumaryczną cenę inwestycji.

Przedmiar robót -  dokument zawierający wszystkie wytyczne dotyczące budowy danej nieruchomości. W przedmiarze znajdują się najważniejsze informacje dotyczące prac budowlanych. Opis jest zazwyczaj podzielony na poszczególne etapy i obejmuje wszystkie roboty (od budowy, przez wykonanie instalacji aż po wykończenie nieruchomości). W przedmiarze znajdują się także dokładne informacje dotyczące powierzchni wszystkich ścian, stropów, dachu, otworów okiennych itp. Dzięki tym informacjom kalkulacje inwestycyjne stają się bardziej dokładne i miarodajne. Warto pamiętać, że przedmiar robót jest niezbędny jedynie do wykonania kosztorysu szczegółowego. Możemy z niego zrezygnować w przypadku sporządzania kosztorysów uproszczonych. Są to dokumenty stanowiące jedynie orientacyjną kalkulację inwestycyjną. Do ich wykonania wystarczy posiadanie projektu budowlanego lub danych dotyczących specyfiki i rozmiarów nieruchomości.

Założenia wyjściowe – dotyczą wyboru technologii budowlanej, specyfiki wszystkich materiałów oraz wyboru określonych fachowców. Założenia są oczywiście wyborem inwestora i zależą od jego indywidualnych preferencji oraz wymogów projektowych. Jednym z istotniejszych punktów założeń wyjściowych jest określenie standardów cenowych. Na tym etapie inwestor decyduje o wyborze jakości materiałów oraz o standardzie wykonania całej nieruchomości. Wybór standardu cenowego przekłada się na kalkulacje inwestycyjne. Warto na to zwrócić szczególną uwagę, bowiem różnice cenowe pomiędzy standardem ekonomicznym, a luksusowym są bardzo znaczące. Większość inwestorów wybiera standard pośredni (dość dobre materiały, sprawdzona ekipa budowlana). Standard pośredni jest połączeniem atrakcyjnych cen materiałów oraz ich zadowalającej jakości.

Sposoby na wykonanie kosztorysu inwestycyjnego

Musimy pamiętać, iż wykonanie kosztorysu jest dość szczegółowym i wieloetapowym przedsięwzięciem. Można wykonać go na trzy sposoby, którymi są:

Zakup kosztorysu inwestycyjnego - Wielu inwestorów powierza wykonanie dokumentu wykwalifikowanym kosztorysantom. Dzięki temu zyskują pewność, iż kosztorys inwestycyjny został wykonany w należyty sposób. Z pewnością zakup to najłatwiejsze rozwiązanie, jednak jego wadą są wysokie koszty. Kupno szczegółowego kosztorysu inwestycyjnego może wynieść 500 - 1.500 zł.

Samodzielne wykonanie kosztorysu metodą tradycyjną – Kosztorys możemy wykonać samodzielnie korzystając z gotowych wzorów. Niestety jest to dość skomplikowane i czasochłonne przedsięwzięcie. Samodzielne sporządzenie tego dokumentu wymaga dużej wiedzy z zakresu budownictwa. Dodatkowo trzeba znać aktualne ceny usług oraz materiałów budowlanych. Nawet niewielki błąd w obliczeniach może spowodować dość duże dysproporcje cenowe. Pamiętajmy więc, że jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie dla doświadczonych inwestorów, którzy doskonale znają branżę budowlaną.

Programy do kosztorysowania – to wygodna alternatywa dla kupowania kosztorysów oraz wykonywania ich metodą tradycyjną. Nowoczesne programy do kosztorysowania znacznie ułatwiają tworzenie szczegółowych kalkulacji i wyliczeń. Jednym z najbardziej intuicyjnych i co najważniejsze darmowych programów są Kalkulatory Budowlane. To bardzo zaawansowane, a jednocześnie łatwe w obsłudze narzędzia, które pomogą nam wycenić każdy etap budowy. Tworzenie kosztorysu inwestycyjnego w powyższym programie stanowi gwarancję otrzymania miarodajnego wyniku. Z pewnością warto odwiedzić stronę i samodzielnie ocenić jej funkcjonalność.

Wykonanie kosztorysu inwestycyjnego przez docelowego wykonawcę - większość dobrych firm budowlanych może Ci pomóc również na etapie kosztorysu inwestycyjnego. Zbierz oferty od przynajmniej kilku firm (na przykład korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy), porównaj je, sprawdź koszty poszczególnych etapówi na tej podstawie wybierz właściwego wykonawcę. Profesjonalna firma zawsze wykona kompleksowy kosztorys prac i pomoże w sporządzeniu formalnego kosztorysu inwestorskiego.

Kalkulatory Budowlane – najprostszy sposób wykonania kosztorysu inwestorskiego

Nowoczesne programy do kosztorysowania stanowią duże ułatwienie zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych inwestorów. Na stronie kb.pl oprócz przydatnych programów kosztorysowych znajdziemy także praktyczne działy z poradami budowlanymi i efektownymi inspiracjami. Może to być dość przydatne dla osób, które dopiero przygotowują się do inwestycji.

Kalkulator jest udostępniony każdemu użytkownikowi sieci. Osoby chcące obliczyć koszty budowy bądź remontu z łatwością odnajdą odpowiedni kalkulator. Menu użytkownika zostało wykonane w bardzo przejrzysty sposób. Dzięki temu program jest łatwy w obsłudze nawet dla osób początkujących. Po kliknięciu w okienko menu głównego otwiera się odpowiedni kalkulator. Lista prac budowlanych (widoczna po prawej stronie) stanowi przejrzysty szablon, który wystarczy wypełnić. Program zawarty na stronie kb.pl jest prostym sposobem na wykonanie dokładnego, a jednocześnie darmowego kosztorysu inwestycyjnego. Co ciekawe, do jego wykonania nie potrzebujemy nawet przedmiaru budowlanego. Przedmiar jest przydatnym dokumentem, jednak program zawarty na stronie sam wskazuje nam dostępne możliwości i technologie budowlane. W zakładkach „dowiedz się więcej” odnajdujemy też proste wzory na obliczenie powierzchni ścian, parapetów, wnęk okiennych itp. Dzięki temu możemy wykonać wstępny kosztorys inwestorski, który opiera się jedynie na danych projektowych.

Para leży i marzy o własnym domuWarto też wspomnieć, iż program do tworzenia kosztorysu budowy domu został podzielony na cztery główne działy:

  • Konstrukcja budynku
  • Dach
  • Stolarka zewnętrzna
  • Wykończenie wnętrza

Są to najważniejsze działy, które powinny znaleźć swoje miejsce w każdym profesjonalnym kosztorysie inwestycyjnym. Zadaniem kosztorysanta jest jedynie wybór odpowiednich parametrów i zakresów cenowych. Wszystkie inne działania wykonają za nas odpowiednie kalkulatory. Po zapisaniu ostatniego wyniku zostajemy przekierowani na stronę z naszym indywidualnym, kompletnym kosztorysem. Możemy go wydrukować bądź zapisać na stronie www. Po kliknięciu w „zapisz wynik” na możemy też wysłać kosztorys na nasz adres e-mail.

Kalkulatory Budowlane – dlaczego warto?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Kalkulatory Budowlane to w pełni darmowe i kompletne programy do kosztorysowania. Za ich pomocą możemy szybko określić orientacyjne koszty każdego etapu prac budowlanych. Kosztorys budowlany sporządzony za pomocą programu będzie uwzględniał dość dokładne ceny każdego poszczególnego etapu budowy. Wygenerowany dokument może stać się pełnowartościowym kosztorysem, który uzmysłowi nam skalę wydatków. To także praktyczna pomoc w wyborze najbardziej dogodnych technologii oraz materiałów budowlanych. Co prawda w Internecie znajdują się też inne programy do kosztorysowania. Jednak większość z nich jest dostępna jedynie w wersji testowej, a za wykonanie kompletnego kosztorysu trzeba zapłacić. Z kolei jeszcze inne, darmowe narzędzia do kosztorysowania są przeważnie dostępne w mniej rozbudowanej wersji.

Kosztorys inwestorski – dokumentacja domu

Kosztorys inwestorski to jeden z podstawowych dokumentów, które przydadzą ci się w czasie budowy. Warto zrobić go jeszcze przed jej rozpoczęciem, by móc realnie ocenić poziom wydatków, jaki cię czeka. Jest to oczywiście wartość przybliżona, ale dzięki temu możemy racjonalnie rozplanować wydatki i rozłożyć w czasie prace budowlane.

Jest to jeden z wielu rodzajów kosztorysów, które mogą okazać się przydatne w trakcie planowania różnego rodzaju wydatków. Znaczenie ma także kosztorys ofertowy, zamienny i powykonawczy, jednak to właśnie kosztorys inwestorski jest najbardziej przydatny w czasie budowy. Warto zobaczyć wzór kosztorysu, by wiedzieć, co zawiera i w jakim stopniu może okazać się przydatny.

Realizacja kosztorysu inwestorskiego

Podobnie jak kosztorys ofertowy, ten inwestorski bardzo często bywa dołączany do projektu budynku. Taką ofertę ma bardzo wiele biur architektonicznych, które w trakcie projektowania mniej więcej wyliczą, jaką kwotę będziesz musiał przeznaczyć na realizację projektu. Ale to tylko jeden przykład, na rynku funkcjonuje bardzo wiele firm, które oferują stworzenie takiego kosztorysu na podstawie licznych dokumentów i ekspertyz.

Tego rodzaju wyliczenia jednak można stworzyć samodzielnie.Najlepiej jest przygotować sobie odpowiedni wzór kosztorysu, który tylko będzie się wypełniać odpowiednimi liczbami i wyliczeniami. Tego rodzaju kosztorys, nawet w przypadku mniejszych inwestycji, powinien być podzielony na części, by łatwiej było ci zapanować nad wszystkimi wydatkami i obliczeniami. Osobno szacuje się budowę domu do stanu surowego otwartego, osobno do stanu surowego zamkniętego, w oddzielnym dokumencie powinieneś wyliczyć koszty robót wykończeniowych, w jeszcze innym – instalacyjnych. Stworzenie dokumentów jednak nie wymaga zbyt dużej wiedzy z zakresu budownictwa, musisz jedynie znać mniej więcej ceny rynkowe produktów budowlanych i wykończeniowych.

Co zawiera kosztorys szczegółowy, a co uproszczony?

Kosztorys inwestorski można przygotować na dwa różne sposoby. Uproszczony zdecydowanie bardziej przyda się w domu, jego stworzenie wymaga mniej czasu. Jest jednak znacznie mniej dokładny niż szczegółowy, do zrobienia którego potrzebujesz nieco więcej wiedzy, bardzo dokładnych obmiarów domu i przede wszystkim – bardzo dużo czasu.

Kosztorys uproszczony bierze pod uwagę średnią liczbę godzin prac budowlanych lub metrów – w zależności od sposobu, w jaki oblicza swoją należność firma wykończeniowa czy budowlana, średni koszt wszystkich materiałów, które są potrzebne do wykonania konkretnych elementów budynku, a także podatek od towarów i usług. Kosztorys szczegółowy bierze pod uwagę już znacznie więcej pozycji, na przykład zysk kalkulacyjny, jednostkowe nakłady rzeczowe lub ceny jednostkowe pracy maszyn budowlanych różnego rodzaju.