Koszty budowy i remontu - jak oszacować budżet

Koszty budowy i remontu mogą cię naprawdę zaskoczyć. Zanim zabierzesz się za pierwsze prace i angażowanie ekipy budowlanej, koniecznie zrób kosztorys całego przedsięwzięcia. Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego i jego wykończenia lub kapitalny remont domu są naprawdę ogromne. Lepiej dokładnie zaplanować inwestycję, by wszystkie prace mogły iść sprawnie.

Przygotowanie kosztorysu zawczasu ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze pomoże ci poukładać finansową stronę przedsięwzięcia. Ponadto pomoże ci trzymać budżet w ryzach – po prostu będziesz wiedział, że nie możesz wydać zbyt dużo na płytki do łazienki, ponieważ później nie starczy ci na elewację. Co więcej, kosztorys sprawi, że łatwiej będzie ci zaprowadzić oszczędności.

Jak oszacować koszt budowy domu jednorodzinnego

W tym wypadku warto policzyć kilka etapów budowy. Koszty budowy podziel na postawienie domu do stanu surowego otwartego, później do stanu surowego zamkniętego i na końcu – do stanu deweloperskiego. Dzięki temu będzie łatwiej obliczyć, ile wyniesie cię kosztu budowy domu. Do zrobienia tej symulacji będzie potrzebny ci aktualny cennik materiałów budowlanych i roboczogodzin firm zajmujących się budowaniem od początku do końca.

Jeśli jednak zamierzasz budować dom systemem gospodarczym, koniecznie wykorzystaj kalkulator budowy domu. To wygodne urządzenie, które pozwoli ci na zrobienie bardzo przybliżonej symulacji wszystkich kosztów. Kalkulator budowy domu poda ci sumę cen materiałów budowlanych i robocizny za wykonanie wszystkich prac koniecznych do postawienia domu. Jednak w koszt budowy domu jednorodzinnego wlicza się również cenę podłączenia wodociągów i przyłącza prądu do działki budowlanej, a także opłacenie wszystkich formalności, takich jak zebranie map geodezyjnych czy zatrudnienie kierownika budowy. Kwotę, która ci wyszła musisz dodatkowo zwiększyć o jakieś 5%. To rezerwa, która obejmie nieprzewidziane wydatki – koszt energii i wody zużytych na budowie, drobne zakupy w sklepie budowlanym i tym podobne.

Kosztorys remontu

Obojętnie, czy planujesz kapitalny remont domu, czy tylko odświeżenie kilku pomieszczeń, kosztorys remontu będzie z pewnością przydatny. Dzięki temu będzie ci łatwiej rozgospodarować budżet i nie zaskoczy cię brak pieniędzy na materiały wykończeniowe. Na całkowity koszt remontu domu wpływa bardzo wiele czynników.

Przede wszystkim znaczenie ma powierzchnia – od niej będzie zależała cena materiałów budowlanych i robocizny. Warto zwrócić uwagę na to, że cennik materiałów jest bardzo zróżnicowany. Oznacza to, że równie dobrze możesz kupić panele za 20 zł za metr kwadratowy, jak i znaleźć czterokrotnie wyższą cenę. Wybór materiałów wykończeniowych ma zatem decydujący wpływ na wysokość całkowitych kosztów remontu.

Remont domu to ogromna inwestycja, którą jednak ponosi się raz na jakiś czas. Z tego względu warto zainwestować w lepszej jakości materiały i sprzęty, by nie musieć za kilka lat powtarzać całego przedsięwzięcia. Zrobienie odpowiedniego kosztorysu sprawi, że będzie ci łatwiej oszacować kwotę, którą możesz na nie przeznaczyć. W tym także pomoże ci kalkulator, dzięki któremu wyliczysz, ile będzie cię kosztować wyremontowanie każdego pomieszczenia, wraz z zakupieniem materiałów i zaangażowaniem ekipy remontowej.