Koszty energii elektrycznej

Wydatki za prąd zależą od poboru mocy klimatyzatora. Przyjmując, że standardowy klimatyzator pobiera 2,5KWh (taki typ urządzeń stosujemy w pomieszczeniach o powierzchni 25m2), to klimatyzacja pracująca 6 godzin na dobę pobierze 15 KW. Następnym krokiem obliczeń będzie zapoznanie się z kosztami energii elektrycznej. Zakładając, że kWh kosztuje 0,50zł brutto, to koszt użytkowania urządzenia przez 3 miesiące w roku wyniesie około 600-700 złotych (przy założeniu, że będziemy z niej korzystać codziennie, 6 godzin na dobę). 

Jeżeli planujemy mniej lub bardziej intensywne wykorzystanie instalacji, koszty mogą się różnić. W praktyce koszt ten może być bardzo różny, uzależniony od pogody w danym roku. Zdarzają się nam bowiem zarówno upalny maj, jak i deszczowy sierpień. Bardzo ważnym czynnikiem jest też taryfa, zgodnie z którą płacimy za prąd. Warto przeanalizować najnowsze oferty dostawców energii elektrycznej i wybrać tą, która najlepiej dopasuje się do naszego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Koszty użytkowania klimatyzacji mogą być bardzo wysokie, jednak jest to bardzo komfortowe. Koszty zależą od cen energii elektrycznej w różnych miejscach.
Koszty użytkowania klimatyzacji w domu - zobacz, ile to kosztuje

Koszty związane z czyszczeniem i konserwacją klimatyzacji

Do całkowitych kosztów użytkowania klimatyzacji w domku jednorodzinnym należy także doliczyć koszt profesjonalnego serwisu. Najlepiej będzie, jeśli wykona go wykwalifikowana firma, bowiem dzięki temu nie utracimy gwarancji. Czyszczenie i konserwacja serwisowa powinny się odbywać raz do roku. Ich koszt jest uzależniony od specyfiki klimatyzacji, jednak przeważnie waha się w granicach 200-300 złotych. Cena obejmuje także koszty nowych filtrów.

Polecane klimatyzatory - sprawdź!

Koszty całkowite

Na koszty całkowite składa się: cena energii elektrycznej oraz koszt oczyszczania klimatyzatorów. W przypadku konstrukcji pracującej codziennie, 6 godzin na dobę i pobierającej 2,5KWh, całkowity koszt wynosi około tysiąc złotych za 3 letnie miesiące. Warto jednak pamiętać, że wydatki można zoptymalizować za pomocą kilku prostych sposobów. Jeśli zdecydujemy się na optymalizację kosztów, wówczas może się okazać, iż całkowity koszt jest nawet o 20 procent mniejszy.Optymalizacja kosztów

Koszty związane z eksploatacją klimatyzacji możemy skutecznie zoptymalizować. Jednym z najlepszych sposobów jest dokładne oczyszczanie przewodów wentylacyjnych. Dzięki ich pełnej drożności sprawimy, że klimatyzator nie będzie pobierał większej ilości energii elektrycznej niż niezbędne minimum.

Kolejnym dobrym sposobem na zmniejszenie kosztów jest uszczelnienie okien i drzwi, a także zamontowanie rolet okiennych, które nie przepuszczą intensywnych promieni słonecznych oraz sprawią, że klimatyzowane pomieszczenie będzie się mniej nagrzewało.  Pamiętajmy, żeby nie klimatyzować i wietrzyć pomieszczenia jednocześnie. Dobra izolacja pomieszczenia to podstawa. Takie rozwiązanie może odczuwalnie zmniejszyć koszty i sprawić, że klimatyzator będzie pracował dużo krócej.

Trzecim praktycznym sposobem optymalizacji kosztów klimatyzatorów jest delikatne podwyższenie temperatury w termostacie klimatyzatora. Pamiętajmy, że im niższa będzie temperatura na termostacie, tym większe będą koszty użytkowania klimatyzatora. Jeśli urządzenia są rozmieszczone po całym domku jednorodzinnym, powinniśmy wyłączać wiatraki zamontowane w pomieszczeniach, których aktualnie nie użytkujemy. Dzięki temu rozwiązaniu możemy oszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny