Koszty ogrzewania domu – porównanie metod

Przed każdym właścicielem domku jednorodzinnego pojawia się pytanie: na jaki system ogrzewania się zdecydować? Jest ono o tyle trudne, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Najczęściej jednak najważniejszym aspektem są ceny paliwa i ogólny koszt eksploatacji. Kwota, która pochłania centralne ogrzewanie w domku jednorodzinnym jest ogromną częścią domowego budżetu.

Masz do wyboru kilka sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego. Do najbardziej powszechnych należy c.o. węglowe. Nie jest to zły sposób, chociaż nieekologiczny. Jeśli jednak zainwestujesz w piec nowej generacji, ilość sadzy i dwutlenku węgla przedostających się do atmosfery będzie znikoma. Koszt centralnego ogrzewania w domku jednorodzinnym w dobrze zaizolowanym budynku o powierzchni grzewczej 150 metrów kwadratowych może wynosić nawet 4-5 tysięcy złotych rocznie. Oczywiście można spodziewać się, że kwota ta będzie coraz wyższa, ponieważ ceny węgla i jego pochodnych (groszku, miału, brykietu) idą ciągle w górę. W tej sytuacji coraz więcej osób szuka innych rozwiązań, by zmniejszyć koszty ogrzewania domu.

Koszt ogrzewania domu gazem i prądem

Dwie kolejne powszechnie wykorzystywane alternatywy to ogrzewanie piecem gazowym lub elektryczne. Ogrzewanie elektryczne jest bardzo wygodne. Jednak to, jak obliczyć rzeczywisty koszt ogrzewania domu prądem nie jest takie proste. Wszystko zależy od stopnia izolacji budynku i narzędzi oddających ciepło w domu. Przyjmijmy jednak, że dom jest dobrze zaizolowany i ma około 150 metrów kwadratowych powierzchni do ogrzania. Przyjmując, że 1 kWh wynosi około 60 gr (jest to zależne od taryfy i dystrybutora), można stwierdzić, że roczny koszt ogrzewania domu prądem wyniesie około 9 tysięcy złotych. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt instalacji i zakupu grzejników elektrycznych. Warto także zainwestować w agregat prądotwórczy o średniej mocy, by nie pojawiły się problemy z ogrzewaniem w razie awarii sieci.

Znacznie niższe są koszty ogrzewania domu gazem. Jeden metr sześcienny gazu ziemnego kosztuje mniej więcej 2 zł. Na ogrzanie takiej samej powierzchni jak poprzednio potrzebujemy mniej więcej 3300 metrów sześciennych gazu rocznie. To znaczy, że możemy spodziewać się wydatku rzędu 6600 zł. Do tego należy wziąć pod uwagę także opłatę za przyłączenie gazowe oraz koszty utrzymania i sprawdzania sieci gazociągowej.

Koszty ogrzewania: jak obliczyć faktyczną kwotę?

Okazuje się, że standardowe c.o. na węgiel nadal jest najbardziej korzystną opcją pod względem finansowym. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, że w każdym z tych przypadków możemy poczynić inwestycje, które zmniejszą codzienne koszty ogrzewania. Koszty ogrzewania domu przy pompie ciepła, solarach czy fotowoltaice są o wiele niższe. Jednak tego rodzaju inwestycje zwracają się dopiero po latach, warto więc szukać dofinansowania.

Bardzo wiele miast, zwłaszcza tych dużych i przemysłowych, a także gmin, które walczą z wysokim poziomem smogu, oferuje dopłaty do zamiany kotłów węglowych na te innego rodzaju, bardziej ekologiczne. To zdecydowanie zmniejszy koszty ogrzewania i sprawi, że sama inwestycja będzie o wiele łatwiejsza do udźwignięcia.