Zapotrzebowanie energetyczne do ogrzania domu jednorodzinnego

Standard energetyczny budynku – już plany budowy determinują koszty ogrzewania domu

Każdy dom jest inny i różne bywają przyzwyczajenia jego mieszkańców. Jednym wystarcza w mieszkaniu temperatura 19°C, a inni lubią ciepło i 24°C. Aby mieć chociaż przybliżone porównanie kosztów ogrzewania kilkoma metodami, dobrze jest wyjaśnić i ustalić pewne kwestie.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku określa się umownie w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni (kWh/m2). W ujęciu rocznym wygląda ono następująco:

 • Budynek nieocieplony – 120-150 kWh/m2
 • Budynek ze słabą izolacją termiczną - 100 kWh/m2
 • Budynek o standardowej izolacji - 90 kWh/m2
 • Budynek dobrze izolowany termicznie - 60 kWh/m2
 • Budynek energooszczędny - 50 kWh/m2
 • Budynek niskoenergetyczny - 40 kWh/m2
 • Budynek pasywny - 15 kWh/m2

Do dalszych porównań weźmiemy dom energooszczędny o powierzchni 150 m2 powierzchni, co odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu na poziomie 50 kWh/m2 rocznie. Zapotrzebowanie na energię do ogrzania tego domu wyniesie więc w ciągu roku 7500 kWh. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację grzewczą, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert specjalistów.

Jak na podstawie ilości wyliczonej energii określić zapotrzebowanie na paliwo?

Porównywanie parametrów i cen różnych paliw ma sens jedynie pod warunkiem, że w każdym przypadku stosowane są takie same jednostki. Wbrew pozorom nie jest to wcale „oczywista oczywistość”, jako że sprzedawcy stosują całą gamę jednostek. I tak paliwo stałe można kupić w kilogramach albo tonach, a drewno na dodatek jeszcze w metrach sześciennych albo przestrzennych. W przypadku paliw płynnych cena może określona za litr, metr sześcienny albo za kilogram. Również najważniejsza w tym wszystkim energia cieplna może być wyrażona w kilowatogodzinach (kWh), megadżulach (MJ) albo tysiąc razy większych gigadżulach (GJ).

Aby określić ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu jednorodzinnego, potrzebna jest znajomość kilku parametrów:

Wartość opałowa paliwa

Pompy ciepła - najlepsze modele

 • gaz ziemny – 10 kWh/m3
 • prąd – 1 kWh
 • ekogroszek – 7 kWh/kg
 • pellet – 5 kWh/kg
 • pompa ciepła gruntowa – 1 kWh

Sprawność urządzenia

 • gaz ziemny – 98%
 • prąd – 99%
 • ekogroszek – 75%
 • pellet – 80%
 • pompa ciepła gruntowa – 400%

Cena jednostki paliwa

 • gaz ziemny – 2,06 zł/m3 (cena z przesyłem)
 • prąd – 0,60 zł/kWh (cena średnia w Polsce)
 • ekogroszek – 0,86 zł/kg
 • pellet – 1,00 zł/kg (tani pellet jest mało kaloryczny – oszczędność jest pozorna)
 • pompa ciepła gruntowa – 0,60 zł/kWh

Koszty ogrzewania domu różnymi metodami

Wyliczenie ceny za jednostkę energii cieplnej dla różnych paliw

 • Koszty ogrzewania gazem ziemnym – ogrzewanie gazowe

Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi ok. 10 kWh/m3 (albo ok. 36 MJ/m3). Zakładając sprawność pieca na poziomie 98% i cenę w granicach 2,06 zł/m3 otrzymamy:

(2,06 zł/m3 / 10 kWh/m3) / 0,98 = 0,21 zł/kWh

Ogrzewanie gazowe jest najbardziej ekologiczne pośród tradycyjnych źródeł energii. Kotły zwykłe oraz kondensacyjne są bardzo wygodne w obsłudze, zautomatyzowane, o wysokiej sprawności oraz niewielkich stosunkowo rozmiarach. Wadą jest ograniczony dostęp do zasilania, uwarunkowany słabo rozbudowaną siecią gazowniczą w kraju. Kalkulacji kosztów ogrzewania gazowego też nie da się przeprowadzić na długi okres, ponieważ ceny gazu nie należą do stabilnych i w przyszłości raczej będą wzrastać, niż maleć. Jeśli szukasz dokładniejszych informacji, sprawdź także ten artykuł na temat kosztów ogrzewania gazem.

Świnka skarbonka i pieniądze na tle licznika, a także koszty ogrzewania domu jednorodzinnego
Koszty ogrzewania domu, a także porównanie kosztów ogrzewania różnymi paliwami
 • Koszty ogrzewania elektrycznego – ogrzewanie prądem

Biorąc pod uwagę cenę prądu 0,60 zł/kWh raz sprawność grzejników na poziomie 99%, otrzymamy:

0,60 zł/kWh / 0,99 = 0,67 zł/kWh

Ogrzewanie energią elektryczną w wykorzystaniem grzejników nie jest dobrym pomysłem z uwagi na wysokie (i wciąż rosnące ceny prądu). Poważne oszczędności może przynieść przejście na system rozliczeń dwutaryfowy G12w. Prawdziwie korzystnym rozwiązaniem jest powiązanie ogrzewania domu z instalacją fotowoltaiczną.

 • Koszty ogrzewania ekogroszkiem

Dobrej jakości węgiel użyty do produkcji ekogroszku ma wartość opałową ok. 7 kWh/kg (25,2 MJ/kg). Zakładając sprawność pieca opalanego ekogroszkiem równą 75% i cenę ekogroszku 0,86 zł/kg otrzymamy:

(0,86 zł/kg / 7 kWh/kg) / 0,75 = 0,16 zł/kWh

Kotły opalane węglem w formie ekogroszku są wyposażone w automatyczne podajniki paliwa. Dobrej jakości węgiel oraz nowoczesna konstrukcja pieca zapewniają znacznie mniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Chociaż cena tego paliwa jest aktualnie bardzo korzystna, to jednak biorąc pod uwagę ogólną tendencję do odchodzenia od paliw kopanych, a węgla w szczególności, koszty ogrzewania węglowego będą z pewnością rosły.

Pompy ciepła w świetnych cenach - zobacz!

 • Koszty ogrzewania pelletem

Wartość opałowa pelletu, czyli sprasowanych trocin, zrębków albo słomy, zależy od jakości użytych materiałów. Przyjmując do obliczeń pellet lepszej kategorii, będziemy mieli:

(1,00 zł/kg / 5 kWh/kg) / 0,80 = 0,25 zł/kWh

Ten rodzaj paliwa ma liczne zalety: stanowi prasowane odpady z drewna albo słomy, czyli ze źródeł odnawialnych, nie brudzi, ma przyjemny zapach i jest podawane do pieca w sposób zautomatyzowany.

Ogrzewanie - polecane piece na pellet

 • Koszty ogrzewania elektrycznego z użyciem pompy ciepła

Pompy ciepła generują znaczne ilości ciepła przy niewielkim nakładzie energii elektrycznej. Są przyjazne środowisku. Biorąc pod uwagę ich wysoką sprawność, otrzymujemy:

0,60 zł/kWh / 4,00 = 0,15 zł/kWh

Wysokie koszty instalacji pompy ciepła szybko ulegają amortyzacji, a najlepsze wyniki osiąga ten rodzaj ogrzewania w budynkach energooszczędnych.

Polecane pompy ciepła - sprawdź cenę!

Porównanie kosztów ogrzewania domu różnymi metodami

metoda ogrzewania

cena jednostki paliwa [zł]

koszt produkcji jednostki energii [zł]

koszt ogrzewania domu energooszczędnego (50 kWh/m2) o pow. 150 m2 [zł]

gaz ziemny

2,06

0,21

1575

prąd elektryczny

0,60

0,67

5025

ekogroszek

0,86

0,16

1200

pellet

1,00

0,25

1875

pompa ciepła

0,60

0,15

1125

Jak najtaniej ogrzać dom jednorodzinny?

Nie ulega wątpliwości, że tanie paliwa jak węgiel kamienny i drewno przechodzą do historii i mimo niskich (jeszcze) kosztów nie warto inwestować w opalane nimi piece. Przyjazne dla środowiska źródła energii dają poza tym nieporównywalny z węglem i drewnem komfort obsługi. Bardzo korzystnie wypadają kombinowane systemy grzewcze, wykorzystujące wspomaganie niezwykle tanią energią z instalacji fotowoltaicznych.

Analiza kosztów ogrzewania domu wykazuje, że najbardziej korzystne jest inwestowanie w dobrą termoizolację. Zapotrzebowanie energetyczne budynku źle ocieplonego może dwukrotnie przewyższać zapotrzebowanie na energię budynku energooszczędnego. Wybór tańszych rozwiązań na etapie planowania i budowy jest oszczędnością pozorną; lepiej ponieść wyższe koszty na początku inwestycji i płacić potem za ogrzewanie dwukrotnie niższe rachunki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny