Koszty ogrzewania elektrycznego domu i mieszkania przy instalacji CO
W powszechnym mniemaniu ogrzewanie elektryczne oznacza wysokie koszty eksploatacji. Opinia ta zrodziła się w czasach, gdy budynki były niedocieplone i źle izolowane, a więc ich zapotrzebowanie na ciepło znacznie przewyższało obecne standardy.
Przypominamy, że koszty pieców elektrycznych i innych rodzajów ogrzewania możesz sprawdzić na naszym kalkulatorze kosztów wyposażenia piwnicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?
Rzeczywiście ogrzewanie budynków prądem kosztowało kiedyś niemało. Jednak obecnie w niedużych, bardzo dobrze zaizolowanych i ocieplonych domach koszty ogrzewania elektrycznego nie są aż takie duże. Nowoczesne urządzenia grzewcze mają bowiem wysoką wydajność cieplną, a ponadto nie wymagają częstych napraw i przeglądów, co daje oszczędności. Ważne są też stosunkowo małe koszty inwestycyjne. Przy ogrzewaniu elektrycznym nie trzeba budować komina, przyłącza gazowego, kotłowni, czy dzierżawić albo kupować zbiorników na olej lub gaz.
Podstawowy problem grzejników elektrycznych to koszty eksploatacyjne. W przeliczeniu na jedną złotówkę kosztów piec elektryczny wyprodukuje dużo mniej ciepła, niż na przykład jego gazowy odpowiednik.
Jaka moc przyłącza jest niezbędna do ogrzewania elektrycznego?
Przed instalacją pieca elektrycznego należy pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach: zwiększeniu przydziału mocy i przejściu na specjalne tańsze taryfy.
Gdy prąd jest używany tylko do zasilania urządzeń elektrycznych i oświetlenia, przydział mocy waha się zwykle na poziomie 10-13 kW. W naszym przypadku, gdy będziemy go używać także do ogrzewania domu, wody, a także gotowania. Wówczas pobór mocy znacznie wzrasta. W takiej sytuacji należy zsumować moc wszystkich typowych odbiorników prądu: oświetlenia, lodówki, sprzętu RTV i AGD, ale też pieców akumulacyjnych czy podgrzewacza wody. Trzeba również uwzględnić czas działania tych urządzeń. Najczęściej powinno wystarczyć 21 kW mocy przyłączeniowej.
Taryfa pozwoli obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego
Aby zaoszczędzić warto jest także przejść na specjalną taryfę dla osób ogrzewających dom prądem. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12, w której prąd można pobierać taniej nocą. Wtedy też zostanie zamontowany specjalny dwustrefowy licznik poboru prądu.
Jeśli te sprawy mamy za sobą przejdźmy do montażu samego pieca elektrycznego. Jeszcze przed samym wstawieniem pieca należy odpowiednio rozprowadzić instalację elektryczną.
Pamiętaj, żeby użyć kabli zgodnie z projektem. Minimum przy takim urządzeniu to kable o przekroju 2,5 mm2. Daje to gwarancję, że kabel nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku maksymalnego obciążenia.
Wybieramy piec do ogrzewania elektrycznego
Wybierając odpowiedni dla naszego domu piec pamiętajmy, że na rynku istnieją 2 rodzaje pieców akumulacyjnych:
- Ze statycznym rozładowaniem - znacznie prostsze w konstrukcji, a przez to tańsze od urządzeń dynamicznych. Ciepło przepływa w nich swobodnie przez blok akumulacyjny i przesłony kanałów. W najnowszych modelach tych pieców regulacja ilości oddawanego ciepła (choć w ograniczonym zakresie) jest możliwa dzięki zastosowaniu ruchomych przesłon kanałów, przez które wypływa ciepłe powietrze.
- Z dynamicznym rozładowaniem - zmagazynowane w rdzeniu akumulacyjnym ciepło przekazywane jest do przepływającego przez urządzenie powietrza, którego obieg wymusza wbudowany wentylator. Co ważne, izolacja termiczna zapobiega oddawaniu ciepła przez obudowę.
Warto jest dołożyć trochę pieniędzy i wybrać piec z dynamicznym rozładowaniem. Do kontroli temperatury w piecu, a także tej odczuwalnej w mieszkaniu możemy użyć jednego z wielu dostępnych na rynku termostatów. Możemy wybierać od tych najprostszych do bardziej skomplikowanych, które oprócz temperatury regulują także wilgotność powietrza.
Czy i kiedy ogrzewanie elektryczne się opłaca?
Na pewno ogrzewanie elektryczne nie jest najbardziej ekonomiczną metodą ogrzewania naszych domów. Jest wprawdzie bardzo prosta w instalacji i nie wymaga większych kosztów inwestycyjnych, w przeciwieństwie do innych rodzajów ogrzewania. Może być dzięki temu z powodzeniem używana jako ogrzewanie zastępcze, uruchamiane w momencie, gdy pierwsze źródło ciepła ulegnie awarii.