Od czego zależą koszty ogrzewania pompą ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, które pochodzą z powietrza, gruntu lub wód gruntowych. Do ich pozyskania potrzebujemy zasilania elektrycznego. Przyjmujemy, że każda pobrana 1kWh prądu wystarczy do otrzymania 2 do 4 kWh energii z otoczenia. Zatem koszty ogrzewania przy pompie ciepła powinny być znacznie niższe niż w przypadku systemów tradycyjnych.

Indywidualne koszty ogrzewania pompą ciepła są uzależnione od kilku czynników:

  • Specyfika pompy – w ofertach handlowych znajdziemy kilka typów pomp ciepła. Najbardziej wydajna (a przy tym najdroższa w zakupie) jest pompa gruntowa z kolektorami pionowymi lub poziomymi. Tego typu urządzenia nie są uzależnione od zewnętrznych warunków pogodowych i pracują z wysoką wydajnością przez cały rok. Alternatywą są znacznie tańsze w zakupie pompy powietrzne (typu powietrze-powietrze, lub powietrze-woda). Niestety ich skuteczność spada wraz z obniżeniem temperatur na zewnątrz. Wiąże się to z koniecznością wspomagania instalacji przez dodatkową grzałkę elektryczną bądź tradycyjny kocioł grzewczy. To z kolei podnosi roczny koszt ogrzewania pomieszczeń użytkowych. Obliczenia zaprezentowane poniżej będą się opierały o wydajność gruntowych pomp ciepła z kolektorami pionowymi..
  • Powierzchnia grzewcza budynku – to jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa na koszty instalacji grzewczej. W naszych przykładowych wyliczeniach przyjmiemy, że powierzchnia grzewcza budynku to 150 m2.
  • Zapotrzebowanie na energię grzewczą – dobrze zaizolowany budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. To z kolei przekłada się na ograniczenie kosztów użytkowania pompy ciepła. Przeciętny budynek mieszkalny potrzebuje ok. 50 W/m2. Taka wartość posłuży nam do wykonania dalszych obliczeń.
  • Moc urządzenia grzewczego – stanowi sumę powierzchni grzewczej budynku i zapotrzebowania na energię cieplną. W naszym przypadku jest to 150 m2 x 50 W/m2 = 7,5 kW.
  • Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową – pompy ciepła służą także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Według prostego przelicznika, każdy użytkownik domu zużywa ok. 50 l wody na dobę. Do jej podgrzania potrzeba 0,25 kW mocy pompy ciepła. Załóżmy, że nasz dom będzie użytkowany przez trzy osoby. Zatem moc pompy ciepła powinna być zwiększona o dodatkowe 0,75 kW.
  • Cena energii elektrycznej – przyjmujemy, że pompa ciepła jest podłączona do instalacji jednotaryfowej. Uśredniony koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do kosztów należy także doliczyć opłatę sieciową (5,77 zł/miesiąc) oraz opłatę abonamentową (28,30 zł miesiąc).
  • Oczekiwana temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach – im wyższa będzie temperatura w pomieszczeniach (podczas sezonu grzewczego), tym wyższe będą koszty użytkowania instalacji grzewczej. Na potrzeby naszych obliczeń przyjmujemy, że średnia temperatura w pomieszczeniach będzie wynosiła 20 oC.
  • Czas trwania sezonu grzewczego – przyjmujemy, że orientacyjny czas trwania sezonu grzewczego to około pół roku (czyli 180 dni).

Analiza kosztów ogrzewania domu pompą ciepła

Zakładamy, że pompa ciepła posiada sprawność 4 SPF (1 kWh pobrana z sieci wystarczy do pozyskania 4 kWh z gruntu)

  • Przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 7 500 kWh/rok (suma powierzchni domu oraz zapotrzebowania na energię cieplną budynku).
  • Przewidywane roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania cwu wynosi 2 853 kWh/rok (zakładamy temperaturę 45 OC, trzech użytkowników instalacji zużywających 50 l cwu dziennie)

Łączne zapotrzebowanie na energię grzewczą to 10 174 kWh/rok. Nasza pompa ciepła pobierze 2 543 kWh/rok. Resztę (7 634 kWh/rok) urządzenie pozyska z gleby. Zatem koszt ogrzewania domu to 2 543 x 0,56 zł = 1 424 zł.

Do kosztów całkowitych należy też dodać opłatę sieciową oraz abonamentową.

Koszty ogrzewania tradycyjnymi metodami a koszty ogrzewania pompą ciepła są bardzo różne. To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet
Ogrzewanie domu pompą ciepła - koszty roczne, zalety, wady, opinie

Ile kosztuje ogrzewanie tradycyjnymi systemami grzewczymi?

Przy obliczeniach weźmiemy pod uwagę takie same parametry budynku oraz zapotrzebowanie na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową.

Orientacyjny koszt ogrzewania kotłem kondensacyjnym wyniesie 4 812 zł. Zastosowanie mniej wydajnego kotła tradycyjnego podniesie nasze wydatki do ok. 5 360 zł. Zakładamy przy tym, że opłata za gaz ziemny wynosi 1,86 zł/m3, plus opłaty sieciowe i abonamentowe (łącznie ok. 59,50 zł/miesiąc).

Polecane pompy ciepła w dobrych cenach

Jeszcze większe wydatki poniesiemy przy ogrzewaniu olejem opałowym. Zakładamy, że stawka za olej opałowy wynosi 3,60 zł/litr. Roczny koszt ogrzania budynku i podgrzania ciepłej wody użytkowej wyniesie w tym wypadku ok. 7 003 zł.

Alternatywą staje się kocioł na ekogroszek. Przyjmujemy, że 1 tona tego paliwa kosztuje 920 zł. Do zasilenia dobrze zaizolowanego budynku o powierzchni grzewczej 150 m2 potrzebujemy ok. 4 tony opału. Zatem roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 3 680 zł. Musimy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia nie obejmują ceny ogrzewania ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym. W praktyce niewielu inwestorów decyduje się na letnie podgrzewanie cwu piecem na ekogroszek.

Czy pompa ciepłą się opłaca?

Z powyższej analizy wynika, że pompa ciepła jest jednym z najekonomiczniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jej głównym atutem (obok niskich kosztów eksploatacyjnych) jest w pełni bezobsługowy zakres pracy. Warto jednak pamiętać, że zakup pompy ciepła wiąże się z bardzo dużym, jednorazowym wydatkiem – sięgającym niekiedy 70 000 zł. W związku z tym zakup pompy ciepła niekoniecznie może się zwrócić nawet w długim okresie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie pompy warto sprawdzić cennik i dowiedzieć się ile kosztuje pompa ciepła.

Powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartość orientacyjną, podaną w oparciu o aktualne stawki energii elektrycznej (brutto). Przed wykonaniem instalacji we własnym domu warto wykonać indywidualne wyliczenia. Pamiętajmy jedynie, że zarówno pompy powietrzne jak i gruntowe nie posiadają regulacji modulacji mocy. Dlatego nie warto montować urządzeń o zbyt dużej wydajności. Wielu specjalistów twierdzi, że lepiej jest niedoszacowań mocy pompy ciepła niż ją przeszacować. Przez większość roku pompa nie jest zbyt silnie obciążona. Problem pojawia się jedynie podczas działania silniejszych mrozów. Dlatego warto zainwestować w urządzenie wyposażone w dodatkową grzałkę, które w razie potrzeby podgrzeje czynnik grzewczy i zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Z pewnością będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż zakup i użytkowanie pompy ciepła o zbyt dużej mocy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny