oleole oleole oleole oleole oleole

Ogrzewanie domu pompą ciepła - koszty roczne, zalety, wady, opinie

Koszty ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej stanowią ponad 60 % wydatków ponoszonych na rzecz eksploatacji domów jednorodzinnych. Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów poszukuje alternatywnych źródeł ogrzewania domu, które pozwolą na poczynienie oszczędności. Jednym z rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii jest pompa ciepła. Poniżej dokonamy analizy kosztów ogrzewania pompą ciepła i porównamy je z innymi systemami grzewczymi.

Dowiedz się więcej, co zrobić, aby Twój dom był samowystarczalny energetycznie.

Rodzina przy pompie ciepła w kotłowni

Od czego zależą koszty ogrzewania pompą ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, które pochodzą z powietrza, gruntu lub wód gruntowych. Do ich pozyskania potrzebujemy zasilania elektrycznego. Przyjmujemy, że każda pobrana 1kWh prądu wystarczy do otrzymania 2 do 4 kWh energii z otoczenia. Zatem koszty ogrzewania przy pompie ciepła powinny być znacznie niższe niż w przypadku systemów tradycyjnych.

Indywidualne koszty ogrzewania pompą ciepła są uzależnione od kilku czynników:

 • Specyfika pompy – w ofertach handlowych znajdziemy kilka typów pomp ciepła. Najbardziej wydajna (a przy tym najdroższa w zakupie) jest pompa gruntowa z kolektorami pionowymi lub poziomymi. Tego typu urządzenia nie są uzależnione od zewnętrznych warunków pogodowych i pracują z wysoką wydajnością przez cały rok. Alternatywą są znacznie tańsze w zakupie pompy powietrzne (typu powietrze-powietrze, lub powietrze-woda). Niestety ich skuteczność spada wraz z obniżeniem temperatur na zewnątrz. Wiąże się to z koniecznością wspomagania instalacji przez dodatkową grzałkę elektryczną bądź tradycyjny kocioł grzewczy. To z kolei podnosi roczny koszt ogrzewania pomieszczeń użytkowych. Obliczenia zaprezentowane poniżej będą się opierały o wydajność gruntowych pomp ciepła z kolektorami pionowymi..
 • Powierzchnia grzewcza budynku – to jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa na koszty instalacji grzewczej. W naszych przykładowych wyliczeniach przyjmiemy, że powierzchnia grzewcza budynku to 150 m2.
 • Zapotrzebowanie na energię grzewczą – dobrze zaizolowany budynek posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię grzewczą. To z kolei przekłada się na ograniczenie kosztów użytkowania pompy ciepła. Przeciętny budynek mieszkalny potrzebuje ok. 50 W/m2. Taka wartość posłuży nam do wykonania dalszych obliczeń.
 • Moc urządzenia grzewczego – stanowi sumę powierzchni grzewczej budynku i zapotrzebowania na energię cieplną. W naszym przypadku jest to 150 m2 x 50 W/m2 = 7,5 kW.
 • Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową – pompy ciepła służą także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Według prostego przelicznika, każdy użytkownik domu zużywa ok. 50 l wody na dobę. Do jej podgrzania potrzeba 0,25 kW mocy pompy ciepła. Załóżmy, że nasz dom będzie użytkowany przez trzy osoby. Zatem moc pompy ciepła powinna być zwiększona o dodatkowe 0,75 kW.
 • Cena energii elektrycznej – przyjmujemy, że pompa ciepła jest podłączona do instalacji jednotaryfowej. Uśredniony koszt 1 kWh wynosi 0,56 zł. Do kosztów należy także doliczyć opłatę sieciową (5,77 zł/miesiąc) oraz opłatę abonamentową (28,30 zł miesiąc).
 • Oczekiwana temperatura w ogrzewanych pomieszczeniach – im wyższa będzie temperatura w pomieszczeniach (podczas sezonu grzewczego), tym wyższe będą koszty użytkowania instalacji grzewczej. Na potrzeby naszych obliczeń przyjmujemy, że średnia temperatura w pomieszczeniach będzie wynosiła 20 oC.
 • Czas trwania sezonu grzewczego – przyjmujemy, że orientacyjny czas trwania sezonu grzewczego to około pół roku (czyli 180 dni).

Analiza kosztów ogrzewania domu pompą ciepła

Zakładamy, że pompa ciepła posiada sprawność 4 SPF (1 kWh pobrana z sieci wystarczy do pozyskania 4 kWh z gruntu)

Tanie sposoby na OZE

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny podobnych urządzeń i ich instalacji różnią się nawet o kilkadziesiąt procent.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

 • Przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię grzewczą wynosi 7 500 kWh/rok (suma powierzchni domu oraz zapotrzebowania na energię cieplną budynku).
 • Przewidywane roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania cwu wynosi 2 853 kWh/rok (zakładamy temperaturę 45 OC, trzech użytkowników instalacji zużywających 50 l cwu dziennie)

Łączne zapotrzebowanie na energię grzewczą to 10 174 kWh/rok. Nasza pompa ciepła pobierze 2 543 kWh/rok. Resztę (7 634 kWh/rok) urządzenie pozyska z gleby. Zatem koszt ogrzewania domu to 2 543 x 0,56 zł = 1 424 zł.

Do kosztów całkowitych należy też dodać opłatę sieciową oraz abonamentową.

Ogrzewanie domu pompą ciepła - koszty roczne, zalety, wady, opinie 2

Ile kosztuje ogrzewanie tradycyjnymi systemami grzewczymi?

Przy obliczeniach weźmiemy pod uwagę takie same parametry budynku oraz zapotrzebowanie na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową.

Orientacyjny koszt ogrzewania kotłem kondensacyjnym wyniesie 4 812 zł. Zastosowanie mniej wydajnego kotła tradycyjnego podniesie nasze wydatki do ok. 5 360 zł. Zakładamy przy tym, że opłata za gaz ziemny wynosi 1,86 zł/m3, plus opłaty sieciowe i abonamentowe (łącznie ok. 59,50 zł/miesiąc).

Jeszcze większe wydatki poniesiemy przy ogrzewaniu olejem opałowym. Zakładamy, że stawka za olej opałowy wynosi 3,60 zł/litr. Roczny koszt ogrzania budynku i podgrzania ciepłej wody użytkowej wyniesie w tym wypadku ok. 7 003 zł.

Alternatywą staje się kocioł na ekogroszek. Przyjmujemy, że 1 tona tego paliwa kosztuje 920 zł. Do zasilenia dobrze zaizolowanego budynku o powierzchni grzewczej 150 m2 potrzebujemy ok. 4 tony opału. Zatem roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 3 680 zł. Musimy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia nie obejmują ceny ogrzewania ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym. W praktyce niewielu inwestorów decyduje się na letnie podgrzewanie cwu piecem na ekogroszek.

Czy pompa ciepłą się opłaca?

Z powyższej analizy wynika, że pompa ciepła jest jednym z najekonomiczniejszych sposobów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jej głównym atutem (obok niskich kosztów eksploatacyjnych) jest w pełni bezobsługowy zakres pracy. Warto jednak pamiętać, że zakup pompy ciepła wiąże się z bardzo dużym, jednorazowym wydatkiem – sięgającym niekiedy 70 000 zł. W związku z tym zakup pompy ciepła niekoniecznie może się zwrócić nawet w długim okresie.

Powyższe wyliczenia stanowią jedynie wartość orientacyjną, podaną w oparciu o aktualne stawki energii elektrycznej (brutto). Przed wykonaniem instalacji we własnym domu warto wykonać indywidualne wyliczenia. Pamiętajmy jedynie, że zarówno pompy powietrzne jak i gruntowe nie posiadają regulacji modulacji mocy. Dlatego nie warto montować urządzeń o zbyt dużej wydajności. Wielu specjalistów twierdzi, że lepiej jest niedoszacowań mocy pompy ciepła niż ją przeszacować. Przez większość roku pompa nie jest zbyt silnie obciążona. Problem pojawia się jedynie podczas działania silniejszych mrozów. Dlatego warto zainwestować w urządzenie wyposażone w dodatkową grzałkę, które w razie potrzeby podgrzeje czynnik grzewczy i zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Z pewnością będzie to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż zakup i użytkowanie pompy ciepła o zbyt dużej mocy.

Ocena: 4,2/5 (głosów 20)
, aktualizacja 15 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (6)
 • 29 kwietnia 2016 10:04 - celmer napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  nas własnie skusiła ta alternatywna forma ogrzewania. sąsiedzi zakładali sobie pompę powietrzną apic jakiś rok temu. Podpowiedzieli co i jak, ponoć też cenowo za eksploatację wychodzi całkiem rozsądnie a przy tym sposób ogrzewania domu proekologiczny no i też zaopatrzyliśmy się w tę pompę tyle że gruntową;) dość mam tego dymu węglowego z kominów. a tu czyściutko :)

 • 29 czerwca 2016 11:06 - Daria88 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 3

  Sami założyliśmy pompę gruntową w naszym nowym domu i mogę z czystym sumieniem polecić tę formę ogrzewania. Polecam też zajrzeć na stronę ......l. Mają tam świetnie zrobiony kalkulator ponoszonych kosztów, w porównaniu z innymi formami ogrzewania. To od nich również kupowaliśmy nasz sprzęt i jesteśmy bardzo zadowoleni.

 • 22 stycznia 2018 01:01 - neverland napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Pomimo tego, że pompę ciepła trzeba zainwestować niemałe pieniądze, to jednak warto, bo w późniejszych latach będziemy zadowoleni z niskich rachunków za ogrzewanie. U nas Apic działa od trzech lat. Roczny koszt ogrzewania nie przekracza 1300zł. W domu mamy 23 stopnie.

 • 03 maja 2018 01:05 - SochaN napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Eksploatacja pompy ciepła jest na pewno najniższa ze wszystkich znanych systemów grzewczych ale koszt montażu to największa możliwa kwota. Zanim pompa się spłaci, to pewnie trzeba będzie ją wymienić na nową. Z samego artykułu wynika, że pompa spłaci się po ponad 20 latach, porównując koszty ogrzewania pompą i gazem. Zamiast wydawać tyle kasy na samą pompę my z mężem poszliśmy w zupełnie inna stronę. Mamy dom szkieletowy ocieplony pianką PUR i do tego okna FIX. Brak kominów. Wentylacja mechaniczna zapewnia przez cały rok odpowiednią wymianę powietrza (grawitacyjna tego nie gwarantuje). A ogrzewanie? Panele na podczerwień Eco Partner podwieszane pod sufitem. Może roczne koszty eksploatacyjne nie są tak niskie jak pompy ale tez koszt instalacji nie wyszedł tak drogo. A do tego inwestycja w ocieplenie starczy na dłużej niż sama pompa.

 • 16 października 2018 08:10 - gregusz napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  SochaN to ciekawe co piszesz. Fakt, ze pompa ciepła jest droga i jej amortyzacja potrwa bardzo długo. Za koszt takiej pompy można długo ogrzewać innym medium. Te panele Eco Partner mają, moim zdaniem, taka zaletę, że nie posiada żadnych mechanicznych elementów, więc trwałość takiego rozwiązania będzie większa. Z opisu wynika, że macie ciekawy dom. Bez komina, dobrze ocieplony z ciekaymi oknami i mechaniczną wentylacją. Takie rozwiązanie na pewno się sprawdza.

 • 11 lutego 2019 12:02 - ~tomekk napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Lokowanie produktu niezle. Zapomnieliscie dodac tylko o wlasciwosciach pianu PUR po 10 latach.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij