Jak oszacować koszt remontu lub wykończenia mieszkania samodzielnie?

Jak oszacować koszt wykończenia mieszkania?

Koszt wykończenia mieszkania może nas zaskoczyć. Warto więc dokładnie się przygotować, aby móc poradzić sobie ze wszystkimi wydatkami. Tych jest naprawdę wiele, a cennik i kosztorys zdają się nie zamykać. Zanim zdecydujesz się na remont lub wykończenie nowego mieszkania, zastanów się nad tym, czy podołasz wyzwaniu finansowo. Podpowiadamy, jak to obliczyć.

Koszt remontu i wykończenia mieszkania?

Koszt remontu mieszkania: czynniki wpływające na cenę

To, ile kosztuje remont mieszkania w bloku, jest mniej więcej zbieżne z tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim. Jedyną różnicą jest chyba fakt, że w bloku czasami należy wymienić instalację, co znacznie podnosi koszty, jednak to robi się rzadko. Kapitalny remont w zasadzie obejmuje te same prace, co wykończenie nowego mieszkania. Należy jedynie doliczyć koszt skuwania płytek, czy ściągania podłogi, ale to nie jest duża cena, która zresztą równoważy się z tym, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim.

Nie jest łatwo oszacować koszt remontu mieszkania. Niestety, ale końcowa cena, którą przyjdzie ci zapłacić, składa się z wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest powierzchnia mieszkania i wszystkich pomieszczeń. Duże pokoje nie zwiększą znacznie kwoty, jednak już obszerna kuchnia czy łazienka tak. To najdroższe pomieszczenia w bloku i koszt wykończenia mieszkania jest determinowany w dużej mierze przez nie.

Na koszt remontu mieszkania wpływa także cena zakupionych materiałów. To oczywiście najczęściej jest równoznaczne z jakością, ale nie zawsze. Cennik materiałów budowlanych i wykończeniowych jest tak szeroki, że różnica między nimi może być nawet 3- lub 4-krotna. To sprawia, że równie dobrze wykończenie nowego mieszkanie może cię kosztować 20 i 80 tysięcy złotych. Jedno jest jednak pewne – na materiałach nie warto za bardzo oszczędzać. Wyższa jakość oznacza wyższą trwałość, dzięki czemu kolejny gruntowny remont będziesz mógł przeprowadzić dopiero za kilkanaście lat.

Koszt wykończenia mieszkania

Nie istnieje coś takiego, jak obiektywna cena wykończenia mieszkania. Wszystko przecież zależy od okoliczności, twoich decyzji i oczywiście fantazji. To ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, w dużej mierze zależy od tego, co chcesz w nim mieć i jak ma to wyglądać. Warto jednak sporządzić kosztorys i obliczyć koszty dla każdego pomieszczenia osobno. Cennik w każdym mieście jest inny, co także należy wziąć pod uwagę. Wyliczając koszt remontu mieszkania, należy zaznaczyć, czy ma to być gruntowny remont, czy jedynie odświeżenie ścian lub podłóg. Wysoką kwotą jest wymiana instalacji, duże znaczenie ma także przygotowanie powierzchni do remontu. Oczywiście pod tym względem stan deweloperski jest bardziej korzystny finansowo.

Przyjmuje się, że minimalny koszt remontu mieszkania to 700 zł za metr kwadratowy. Oznaczałoby to, że na wykończenie mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych przyjdzie ci wydać około 35 tysięcy złotych. To absolutne minimum, jeśli chcesz użyć trwalszych materiałów lub twoje mieszkanie jest nieco specyficzne, musisz liczyć się już z kwotą około 1000 zł za metr kwadratowy. W tym przedziale cenowym należy się poruszać zarówno, jeśli chodzi o mieszkanie w bloku, jak i o stan deweloperski.

Ile kosztuje wyposażenie mieszkania

Nie można zapominać, że powyższa kwota oznacza tylko koszt remontu mieszkania, a nie jego urządzenie. Ile kosztuje wyposażenie mieszkania? I tutaj trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Cennik mebli i sprzętów jest bardzo zróżnicowany, możesz tutaj znaleźć zarówno meble ze sklejki, które będą tanie, jak i bogato zdobione, drewniane meble. Taka sama różnica w cenach dotyczy sprzętów AGD. Przykładowa lodówka może kosztować 1000 złotych, może być także nawet osiem razy droższa. Wszystko zależy od twoich potrzeb i upodobań.

Urządzenie mieszkania to także dodatki, które tworzą charakter wnętrza. Często się o tym zapomina tworząc kosztorys, ale okazuje się, że ich koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. W sumie może się okazać, że wszystkie meble i sprzęty AGD/RTV wyciągną ci z kieszeni dobrze ponad 20 tysięcy złotych. To oczywiście wersja minimum i wszystko zależy od tego, na jakim poziomie chcesz urządzić mieszkanie.

Cennik usług remontowych – gdzie znaleźć oszczędności

Nie ulega wątpliwości, że kosztorys jest podstawą przy planowaniu remontu. Im będzie bardziej szczegółowy i drobiazgowy, tym lepiej. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że będzie dokładnie pokrywał się z rzeczywistymi wydatkami jest większe. Ponadto cennik tego rodzaju sprawi, że łatwiej będzie ci znaleźć miejsca, w których możesz poczynić oszczędności. Co więcej, dzięki temu nie musisz obawiać się sytuacji, że zabraknie ci środków na dokończenie remontu.

Sporządzenie tego rodzaju kosztorysu jest czasochłonne i wymagające, ale możesz sobie pomóc. Na stronie Kalkulatory Budowlane znajdziesz szereg kalkulatorów, które usprawnią proces liczenia. Co więcej, nie będziesz musiał szukać aktualnych cen materiałów i usług. Te są aktualizowane na bieżąco i to jeszcze dla każdego województwa osobno. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twoje wyliczenia są aktualne i nie może być mowy o niedoszacowaniu lub przeszacowaniu budżetu.

Kalkulatory pozwalają na ustalenie wariantu cenowego. Możesz zdecydować się na ustawienie niskich, średnich lub wysokich kosztów. Pierwsza opcja dotyczy niskiej jakości materiałów i najtańszych usług, najwyższa natomiast wykończenia mieszkania wręcz na poziomie luksusowym. Osobno obliczasz koszt wyremontowania każdego pomieszczenia, ustalając wszystkie szczegóły, możliwości i drobiazgowo podając powierzchnie, specyfikę i tym podobne. Co więcej, możesz zawsze edytować wcześniejsze wpisy, jeśli całkowity wyliczony budżet okaże się poza twoim zasięgiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu bardzo łatwo będzie ci oszacować wydatki, dokładniej zaplanować rozłożenie posiadanych środków i znaleźć miejsca, w których można poczynić oszczędności.