Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje?

Inwestorów, którzy są w trakcie budowy nieruchomości bardziej interesują bieżące koszty niż koszty utrzymania domu. Tym bardziej, że budowanie energooszczędnego budynku pozwala na znaczne ograniczenie kosztów użytkowania domu, dzięki lepszej izolacji, rekuperacji oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Ocena: 0,0/5 (głosów 0)

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Wielu ludzi przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z zakupem lub budową nieruchomości zastanawia się, czy korzystniejsze dla nich będzie zamieszkanie w domu jednorodzinnym czy w bloku. Ogromny wpływ na podjęcie tej decyzji mają koszty utrzymania domu. 

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego – najważniejsze wydatki

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego uzależnione są od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest metraż budynku, jego kondycja techniczna, stan termoizolacji, a także rozmiar działki. Dla zobrazowania przewidywanych kosztów utrzymania domu przedstawiamy budynek dobrze ocieplony o najpopularniejszym metrażu, czyli pomiędzy 100 a 150 m2. Na potrzeby tego przykładu załóżmy, że w domu mieszka czteroosobowa rodzina, a działka ma powierzchnię między 8 a 12 arów.

Ogrzewanie. Jest to jeden z najistotniejszych wydatków, jakie ponosimy mieszkając w domu jednorodzinnym. W Polsce najpopularniejszymi paliwami są: gaz ziemny, węgiel kamienny i olej opałowy. Koszty związane z ogrzewaniem są nierozerwalnie związane z metrażem nieruchomości oraz stopniem jej termoizolacji. Kiedy dom ma standardowe ocieplenie, a także szczelne okna z PCV, jego standard energetyczny wynosi 90 kWh/m2rok. Zakładany roczny koszt ogrzewania wynosi zatem:

  • W przypadku gazu ziemnego, przede wszystkim, koszty uzależnione będą od rodzaju kotła. Stare urządzenia posiadają niską efektywność grzewczą. Roczne koszty związane z ogrzewaniem mogą wynieść zatem około 3 000 - 4 500 zł. Posiadając kocioł kondensacyjny, który odzyskuje część energii cieplnej, możemy obniżyć koszty do kwoty 2 000 – 3 000 zł.
  • Ogrzewanie za pomocą oleju opałowego przy użyciu kotła niskotemperaturowego będzie nas kosztowało od 3 500 do 5 500 zł. Również w tym przypadku kocioł kondensacyjny pozwoli obniżyć koszty. Ogrzanie odpowiednio zaizolowanego budynku o powierzchni 100 – 150 m2 może wynieść wówczas 3 000 – 5 000 zł.
  • Zakup węgla kamiennego, a co za tym idzie – ogrzewanie tradycyjnym piecem, jest najtańszym rozwiązaniem. Tutaj roczny koszt ogrzania dobrze zaizolowanego budynku to koszt od 1 500 do 2 500 zł. Nowocześniejszy kocioł na ekogroszek pozwala zaoszczędzić dodatkowo 100 lub 200 zł na ogrzewaniu.

Ciepła woda użytkowa. To również rzecz bez której nie możemy się współcześnie obejść, a która także wpływa na koszty utrzymania domu, Tak jak założyliśmy na początku – mamy do czynienia z czteroosobową rodziną, powiedzmy, że ich średnie, dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę wynosi 60 litrów. Zatem roczne wydatki, w przybliżeniu będą wynosić:

  • energia elektryczna – 1 700 zł,
  • olej opałowy z kotłem kondensacyjnym – 1 400 zł,
  • gaz ziemny z kotłem kondensacyjnym – 800 zł,
  • węgiel kamienny z kotłem starego typu – 700 zł.

Opłaty za prąd. W tym wypadku koszty utrzymania domu nie muszą różnić się od tych ponoszonych na utrzymanie mieszkania. Miesięcznie rachunki za prąd w domu zamieszkanym przez czteroosobową rodzinę, wynoszą od 150 do 250 zł. Taką samą kwotę zapłacą osoby użytkujące mieszkanie o najpopularniejszym metrażu 40 - 65 m2. Kwoty utrzymania domu jednorodzinnego pod kątem opłat za prąd mogą wzrosnąć, gdy zamontowane zostało dodatkowe oświetlenie zewnętrzne oraz gdy ilość urządzeń elektrycznych jest większa niż standardowo zakładana. Wówczas koszty prądu mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Opłaty za wywóz śmieci. Wysokość ponoszonych opłat  za wywóz śmieci jest zależna od ustaleń lokalnych władz miasta. Można uśrednić tę kwotę i założyć, że za wywóz odpadów z domów jednorodzinnych zapłacimy miesięcznie 10 zł za osobę, co w przypadku czteroosobowej rodziny daje nam kwotę 40 zł miesięcznie.

Woda i ścieki. Wysokość poniesionych wydatków zależy od tego, czy dom jednorodzinny jest przyłączony do sieci wodociągowej. Jeśli tak jest, wówczas opłaty za wodę oraz ścieki są naliczane równorzędnie – liczba ścieków równa jest ilości zużytej wody. Średni, miesięczny koszt dla czteroosobowej rodziny to 100 – 150 zł. W sezonie letnim kwota ta może wzrosnąć dwukrotnie, ponieważ właściciele domów jednorodzinnych podlewają wówczas rośliny w ogrodzie. Właściciele prywatnych ujęć wody nie płacą za wodę i nie mają żadnych ograniczeń w podlewaniu ogródków, nie ponoszą też dodatkowych opłat z tym związanych. Dodatkowym wydatkiem natomiast jest wybudowanie własnego szamba, a także wydatki cykliczne, które związane są z wywozem nieczystości. Pojedyncze opróżnienie szamba oscyluje w granicach 100 – 150 zł. Zalecane jest wywożenie nieczystości co najmniej raz na trzy tygodnie, co w skali miesiąca będzie wydatkiem rzędu 150 – 300 zł.

Remonty. Remontów na szczęście nie wykonuje się co miesiąc, jednak wydatek ten może znacząco wpłynąć na koszty utrzymania domu. Każdy dom prędzej czy później będzie wymagał modernizacji pokrycia dachowego, wymiany podłóg, odświeżenia pomieszczeń czy zmiany okien. Nie można jednoznacznie określić skali wydatków remontowych. Ogólnie możemy przyjąć, że domowy fundusz remontowy wynosi od 100 zł dla nowych budynków do 300 zł w przypadku starszych nieruchomości. W internecie dostępne są kalkulatory budowlane, które pomogą obliczyć koszty poszczególnych prac.

Koszty użytkowania posesji. Zadbane posesje wymagają odpowiedniej regulacji przeprowadzanej regularnie. Wydatki jakie poniesiemy w tym przypadku to te związane z zakupem narzędzi ogrodniczych, kosiarki (a także jej użytkowaniem) oraz roślin ozdobnych. Z reguły nie jest to duży wydatek, ponieważ zakup droższych urządzeń jest kosztem ponoszonym jednorazowo. Możemy zatem przyjąć, że miesięczny koszt utrzymania porządku wokół domu oscyluje w granicach 50 – 100 zł.

Podatki. Podatek od nieruchomości odprowadzany jest do gminy. Jego wysokość uzależniona jest od ustaleń władz lokalnych, a także rodzaju gruntu. Maksymalnie za dom jednorodzinny zapłacimy 0,65 zł/m2. Opłaty musimy uiścić również za grunt. Stawka maksymalnego podatku za działkę budowlaną wynosi 0,41 zł/m2.

Rekuperacja. Do oszacowania rocznego kosztu energii do napędu wentylatora, który działa bez przerwy, należy pomnożyć pobór mocy przez 24 godziny i 365 dni, a uzyskany wynik podzielić przez 1000. W ten sposób  uzyskamy ilość pobranej energii w kilowatogodzinach. Obecnie jedna kosztuje około 0,60 zł.

Dla przykładu: rekuperator, który wyposażony jest w wentylatory pobierające moc 200 W, rocznie wymaga 1752 kHh energii, a więc w skali roku należy zapłacić za nią około 1000 zł – nie da się ukryć, że jest to dużo w stosunku do kwoty, jaką dzięki niemu zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Gdy jednak zdecydujemy się na taki rekuperator (zobacz artykuł Co to jest rekuperator?), którego wentylatory potrzebują mniej niż 100 W i wychodząc z domu będziemy redukować ich wydajność, wówczas koszty eksploatacji będą kilkukrotnie niższe. Zużycie prądu wyniesie wówczas około 140 – 170 zł rocznie, do wydatków związanych z rekuperacją dochodzą koszty wymiany filtrów co trzy miesiące, których koszt nie przekracza 50 zł za komplet.

Należy zaznaczyć, iż większość rekuperatorów o najpopularniejszej wydajności (350 m3/h) posiada moc wentylatorów większą niż 200 W. Taka informacja zawarta w katalogu oznacza, że jest to pobór przy maksymalnej wydajności urządzenia, na której rekuperator pracuje nie więcej niż 5% w ciągu doby. Przez większą część czasu pracuje on z wydajnością około 30%, wówczas koszty eksploatacji rekuperatora zamkną się w 140 - 170 zł miesięcznie.

Podsumowując wszystkie powyższe wydatki, możemy założyć, iż miesięczne koszty utrzymania domu jednorodzinnego wynosić będą około 600 – 900 zł.koszty ogrzewania

Koszty utrzymania domu – czy mieszkanie jest tańsze?

Tak samo, jak w przypadku domu jednorodzinnego – ostateczne koszty utrzymania mieszkania są ściśle związane z jego metrażem, standardem, okolicą oraz ilością domowników. Dlatego i w tym przypadku musimy założyć hipotetyczną ilość mieszkańców oraz wielkość nieruchomości. Zatem mamy do czynienia z lokalem, który zamieszkuje czteroosobowa rodzina, a jego metraż mieści się pomiędzy 45 a 60 m2.

Na comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania składają się:

Czynsz. W przypadku mieszkań jest to najważniejszy wydatek. Czynsz odprowadzany jest do spółdzielni, albo wspólnoty mieszkaniowej. Na czynsz składa się zazwyczaj zaliczkowa opłata za wodę i ścieki, centralne ogrzewanie, koszty związane z utrzymaniem wspólnej części budynku, funduszem remontowym, a także podatek od nieruchomości. W tym wypadku bardzo ważne jest, że im starszy budynek, tym wydatki na fundusz remontowy są większe. Wysokość czynszu w polskich mieszkaniach jest bardzo zróżnicowany i zależy głównie od dzielnicy, w jakiej znajduje się budynek, jego stanu oraz wyposażenia (koszty czynszu wzrastają w nowym budownictwie, w którym znajdują się apartamentowce, a mieszkańcy mają stały dostęp do siłowni, basenu, sauny i innych udogodnień). Uśredniając stawki dla mieszkań o powierzchni 60 m2 – miesięcznie zapłacimy od 300 do 600 zł czynszu.

Opłaty za prąd. Wysokość rachunków zbliżona jest do kosztów, jakie poniesiemy w domu jednorodzinnym, wynoszą one bowiem około 150 – 250 zł miesięcznie dla czteroosobowej rodziny.

Wywóz śmieci. Koszty wywozu śmieci zazwyczaj są już wliczone w czynsz. Jest to cykliczna opłata, która, w przypadku większej rodziny, znacząco może podnieść koszty utrzymania mieszkania. Koszty wywozu śmieci to od 7 do 10 zł miesięcznie za osobę – zależnie od tego czy mieszkańcy segregują odpady czy nie.

Gaz. Są to kolejne koszty, które w niektórych wypadkach są już wliczone w czynsz. Uśredniając - rachunek za gaz w mieszkaniu może wynieść około 50 do 100 zł miesięcznie. Mowa tu o kwocie zasilenia kuchenki gazowej, bez dodatkowych urządzeń.

Rekuperacja. Koszty związane z zamontowaniem oraz eksploatacją rekuperacji są podobne do tych, które ponieślibyśmy mieszkając w domu jednorodzinnym.

Osoby zamieszkujące mieszkania nie muszą martwić się o sprzątanie otoczenia czy ogrzewanie. Po podliczeniu wszystkich kosztów utrzymania mieszkania mającego powierzchnię 40 – 65 m2 wychodzi kwota między 560 – 800 zł miesięcznie.Koszty utryzmania domu

Koszty utrzymania domu – które rozwiązanie jest tańsze w użytkowaniu?

Koszty utrzymania domu są nieco wyższe niż mieszkania. Pamiętajmy jednak, że metraż, jaki wzięliśmy pod uwagę jest znacznie mniejszy w przypadku mieszkania. Warto wziąć pod uwagę, że wysokość wydatków może ulec zwiększeniu przez dodatkowe czynniki, takie jak ubezpieczenie nieruchomości czy wykonywanie określonych przeglądów – na przykład wizyta kominiarza. Koszty utrzymania domu wzrosną, jeśli jest on w złym stanie technicznym oraz gdy jest słabo ocieplony (albo wcale). Właściciele nieruchomości muszą się wówczas liczyć ze wzrostem wydatków związanych z remontem, a także ogrzewaniem w sezonie zimowym.

Autor: Artur Słabosz
Współwłaściciel marki EcoComfort.
specjalista ds. rekuperacji.

Artur Słabosz

, aktualizacja 27 stycznia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij