Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Przed rozpoczęciem budowy domu, wielu inwestorów zastanawia się czy na dłuższą metę, pod względem eksploatacji, bardziej opłacalne jest mieszkanie w bloku czy w domu jednorodzinnym. Dla innych nie istnieje sposób porównania - w końcu dom jednorodzinny to zazwyczaj nawet kilkukrotnie razy większa powierzchnia użytkowa, co z kolei przekłada się na koszty użytkowania. 

Co jest tańsze w utrzymaniu - dom czy mieszkanie?

Należy pamiętać, że łączne koszty eksploatacji mieszkania zależne są od zachowanego w nim standardu, metrażu, okolicy w jakiej się znajduje, a także ilości domowników. Załóżmy zatem, że w przykładowym lokalu mieszka trzyosobowa rodzina, a metraż jaki mają do dyspozycji to około 50 m2.

Zacznijmy od czynszu - jest to najważniejszy wydatek w ciągu miesiąca. Na czynsz składa się z reguły: opłata za ścieki, wodę, ogrzewanie, fundusz remontowy, utrzymanie czystości i podatek od nieruchomości. W przypadku starszych bloków czy kamienic, opłata czynszowa jest wyższa ze względu na wysokie składki na fundusz remontowy. Należy zaznaczyć, że ceny czynszu są bardzo zróżnicowane i zależą od miasta, dzielnicy, a nawet wieku i rodzaju budynku, ponieważ w nowych apartamentowcach mieszkańcy mogą bezpłatnie korzystać z całodobowych atrakcji, takich jak: sauny, basen czy siłownia - wszystkie koszty wliczone zostają do czynszu.

Przyjmijmy zatem, że czynsz za 50 m2 mieszkania może wynieść od 400 do 800 zł miesięcznie.

Jeśli chodzi o gaz, sprawa jest bardzo zróżnicowana. W części budynków, szczególnie tych nowszych, gaz nie został w ogóle doprowadzony, a mieszkańcy są zmuszeni do korzystania z płyt ceramicznych lub indukcyjnych. Natomiast w niektórych dzielnicach, szczególnie tych starszych, opłaty związane z gazem zostają automatycznie wliczone w czynsz na zasadzie ryczałtu, który uaktualnia się raz lub dwa razy w roku, zależnie od przyjętych przez spółdzielnie zasad.

Załóżmy, że nasza przykładowa rodzina korzysta z gazu, którym zasilana jest jedynie kuchenka, bez dodatkowych urządzeń. Codzienne gotowanie obiadów w przeciągu miesiąca, będzie kosztowało dodatkowe 60-120 zł.

Kolejną bardzo ważną opłatą jest opłata za prąd. Trzyosobowa rodzina, przy założeniu, że przez niemal cały dzień domownicy przebywają poza domem, zapłaci od 60 zł w okresie letnim do 200 zł w sezonie zimowym.

Niewątpliwą zaletą mieszkania w bloku jest fakt, że nie wymaga ono od właściciela żadnej ingerencji w ogrzewanie lokalu ani sprzątanie, na klatce czy też wokół budynku. Osoby zamieszkujące mieszkania nie muszą martwić się o sprzątanie otoczenia czy ogrzewanie.

Po podliczeniu wszystkich kosztów utrzymania mieszkania mającego powierzchnię 50 m2, w którym mieszka trzyosobowa rodzina wychodzi kwota między 520 – 1 120 zł miesięcznie. O ile oczywiście mieszkanie nie zostało kupione na kredyt. Wówczas do miesięcznych wydatków należy doliczyć jeszcze opłatę kredytową.

Najważniejsze wydatki związane z utrzymaniem domu jednorodzinnego

Podobnie jak w przypadku mieszkania - na koszty eksploatacji domu jednorodzinnego wpływ ma wiele czynników. Oczywiście mowa tu o metrażu, stanie technicznym domu, wykonanej termoizolacji oraz całkowitym rozmiarze działki, na której stanął budynek. Przyjmijmy zatem, że dom został dobrze ocieplony, ma on 140 m2 powierzchni użytkowej i mieszka w nim trzyosobowa rodzina. Dom powstał na działce 15 arowej.

Pompy ciepła - najlepsze modele

W związku z tym, że w domach jednorodzinnych nie płaci się czynszu, a co za tym idzie - nikt poza właścicielem i domownikami nie zadba o ogrzewanie, zacznijmy właśnie od tej kwestii. Jest to bardzo złożony problem, ale też i bardzo kosztowny. Dla uproszczenia załóżmy, że budynek posiada standardowe, ale wykonane na wysokim poziomie ocieplenie, a także szczelne plastikowe okna.

Jeśli właściciele domu ogrzewają go za pomocą węgla kamiennego, czyli obecnie jednego z najpopularniejszych paliw, przy użyciu tradycyjnego pieca, jest to dla nich najtańszy z dostępnych sposobów. Roczny koszt waha się między 2 000 a 3 500 zł. Jeśli kocioł został przeznaczony na ekogroszek, właściciel może zaoszczędzić dodatkowe 100-300 zł na ogrzewaniu.

Koszty związane z użytkowaniem gazu ziemnego w dużej mierze zależne są od rodzaju wykorzystywanego kotła. Starsze modele charakteryzują się niską efektywnością grzewczą przez co roczny koszt ogrzewania może wynieść od 3 000 do nawet 5 000 zł. Właściciele wyposażeni w kotły kondensacyjne, odzyskujące część energii, pozwalają obniżyć te koszty do 2 500 - 4 000 zł.

Najdroższą metodą ogrzewania (nie licząc ogrzewania elektrycznego) jest ogrzewanie za pomocą oleju opałowego. Również w tej sytuacji koszty może znacznie obniżyć użycie kotła kondensacyjnego. Jeśli natomiast właściciel posiada jedynie kocioł niskotemperaturowy, wówczas ogrzewanie olejem będzie go kosztowało 4 000 - 6 000 zł w skali roku.

Kiedy orientacyjne koszty ogrzewania zostały już przedstawione, czas na podliczenie pozostałych wydatków związanych z użytkowaniem domu jednorodzinnego.

Oprócz ogrzewania w domu jednorodzinnym niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania jest ciepła woda użytkowa. Przyjmijmy, że dobowe zapotrzebowanie trzyosobowej rodziny na wodę to około 60 litrów, zatem w zależności od rodzaju pieca i sposobu ogrzewania, w skali roku poniosą oni wydatek rzędu 800 - 1 800 zł.

Opłaty związane z wywozem śmieci w blokach bardzo często wliczane są w czynsz. Właściciele domów jednorodzinnych muszą sami uporać się z tą opłatą. Jej wysokość zależy głównie od ustaleń, jakie przyjęły lokalne władze, uśrednijmy jednak tę kwotę i załóżmy, że wynosi ona 10 zł/osobę. Daje nam to w przypadku naszej modelowej trzyosobowej rodziny 30 zł miesięcznie.

W przypadku opłat za prąd, koszty nie muszą dużo różnić się od tych ponoszonych w mieszkaniu. Jeśli również teraz przyjmiemy, że przez cały dzień dom stoi pusty, a mieszkańcy znajdują się w pracy lub szkole, koszty związane z prądem będą bardzo podobne. Natomiast jeśli zostało zamontowane dodatkowe oświetlenie na zewnątrz, które pozostaje zaświecone przez cały wieczór, wówczas opłaty mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Koszty utrzymania domu, czyli co i ile kosztuje? Rzecz o rekuperacji 2

Również opłaty za wody i ścieki omijają zazwyczaj mieszkańców bloków. W przypadku domu jednorodzinnego wysokość poniesionych kosztów zależna jest od tego czy budynek został przyłączony do sieci wodociągowej. Ilość ścieków równa się wówczas ilości zużytej wody. Miesięczny koszt to około 80-140 zł. W lecie opłaty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie, ponieważ właściciele domów podlewają kwiaty oraz myją samochody we własnym zakresie. Należy zaznaczyć, że jeśli właściciel domu posiada własne ujęcie wody, wówczas nie ponosi kosztów związanych z wodą, nie ma też narzuconych ograniczeń w podlewaniu ogródków.

Do kosztów zużycia wody należy doliczyć również ścieki. Posiadanie własnego szamba to obowiązek opróżniania go, co najmniej raz w miesiącu. Daje to łączne wydatki w granicach 160-310 zł.

Przejdźmy jeszcze do pozostałych opłat, które również są konieczne do uiszczenia w domu jednorodzinnym.

Koszty związane z eksploatacją posesji, są to kwoty, które rzadko są brane pod uwagę, ponieważ odnoszą się do zakupów sezonowych i zazwyczaj obejmują niezbędne narzędzia ogrodnicze oraz rośliny ozdobne. Nie są to spore wydatki, a większość z nich jest ponoszona jednorazowo, dlatego możemy przyjąć, że koszty rozłożone na cały rok, oscylują w granicach 100 zł miesięcznie.

Remonty nie odbywają się cały czas, a jedynie raz na kilka lat, mimo to koszty z nimi związane mogą znacznie wpłynąć na ogólną kwotę eksploatacji domu. Oczywiście nie można dokładnie określić ile wyniesie remont, bo koszty te są zależne od rodzaju pomieszczenia i standardu, jaki chcemy uzyskać. Jednak możemy przyjąć podobną zasadę, jak w przypadku mieszkania w bloku - 100 zł na miesiąc w przypadku nowych domów i 300 zł w przypadku starszych.

Posiadanie domu i gruntu jest związane z koniecznością płacenia podatku od nieruchomości, który odprowadzany jest bezpośrednio do gminy. Jego wysokość ustalają indywidualnie władze lokalne. Jednak maksymalna opłata za dom wynosi około 0,70 zł/m2, za działkę budowlaną - 0,40 zł/m2.

Jeśli w domu jednorodzinnym zamontowana została rekuperacja, wówczas koszty jego ogrzewania zimą będą niższe nawet o kilkaset złotych w skali roku. Aby określić roczny koszt poboru energii przez wentylację mechaniczną, działającą bez przerwy, trzeba wykonać proste działanie matematyczne: dobę, czyli 24 godziny mnożymy przez ilość dni w roku, czyli z reguły 365, następnie otrzymany wynik mnożymy przez pobór mocy. Liczbę, którą obliczyliśmy należy teraz podzielić przez 1000. Uzyskaliśmy właśnie ilość pobranej energii w kilowatogodzinach. Obecnie średnia cena 1kWh wynosi 0,56 zł (w rzeczywistości jest to od 0,49 zł do 0,60 zł w zależności od dostawcy).

Przyjmijmy, że nasz rekuperator posiada wentylatory o mocy 150 W, co sprawia, że potrzebuje on rocznie 1314 kWh energii, a to z kolei przekłada się na koszt 735,84 zł/rok. Zatem miesięcznie działanie rekuperatora będzie nas kosztować 61,32 zł. Jest to niewielki koszt w porównaniu do oszczędności osiągniętych na ogrzewaniu. Trzeba pamiętać, że rekuperator (czytaj więcej w artykule Co to jest rekuperator?) musi zostać odpowiednio dobrany do wielkości domu, liczby mieszkańców i ich zapotrzebowania na świeże powietrze.

Warto zaznaczyć, że do ogólnych kosztów związanych z rekuperacją należy doliczyć jeszcze wymianę filtrów - raz na trzy miesiące, których koszt oscyluje w granicach 61 zł za komplet.

Podsumowując wszystkie powyższe wydatki, możemy założyć, iż miesięczne koszty utrzymania domu jednorodzinnego są bardzo podobne do kosztów utrzymania mieszkania w bloku. Jednak należy pamiętać, że w przypadku domu mamy do dyspozycji znacznie większą powierzchnię mieszkalną oraz działkę wokół domu.

Przedstawiliśmy szczegółowe koszty utrzymania domu, jednak ostateczna decyzja należy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji inwestora.


Autor: Artur Słabosz
Współwłaściciel markiEcoComfort.
specjalista ds. rekuperacji.

Artur Słabosz

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny