Kotłownia – jak powinna wyglądać i co mówią przepisy?

Projekt kotłowni powinien być zgodny z przepisami. W starych domach nie zawsze się o tym pamięta, zwłaszcza, jeśli w domu zamontowany jest piec na paliwo stałe. Wtedy najczęściej kotłownię aranżuje się w piwnicy. Gorzej, kiedy chcemy zdecydować się na ogrzewanie gazowe. W tym wypadku litera prawa jest bardzo stanowcza. Wszystkie wymagania są podyktowane zarówno funkcjonalnością rozwiązania, jak i bezpieczeństwem domowników. To, jak powinna wyglądać kotłownia jest zależne od tego, jaki piec CO decydujesz się zamontować.

Kotłownia z piecem na paliwa stałe

Wybór sposobu ogrzewania nie jest łatwy. Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego to takie, które odpowiadają ci pod względem poniesionych kosztów i wygody użytkowania. Nadal najczęściej wygrywa piec na paliwo stałe, najczęściej na ekogroszek. Jedną z przyczyn jest fakt, że takie rozwiązanie pozwala na prawie dowolne urządzenie kotłowi. Prawie, bo jednak jest kilka wymagań, które należy spełnić.

 Przede wszystkim musisz zaleźć miejsce dla podwyższenia – piec CO powinien stać na podstawie z materiałów ogniotrwałych, nie bezpośrednio na podłodze. Wysokość podwyższenia minimalnie powinna mieć 5 cm wysokości, więc musisz wymierzyć, czy zmieści się w niewysokiej piwnicy. Tył kotła powinien być oddalony od ściany o co najmniej 70 cm, a z boku o około 100 cm. To zagwarantuje maksimum bezpieczeństwa.

Ważna jest także wentylacja. Okno jest istotne jako źródło światła, ale nie wystarcza jako wentylacja do kotłowni. Powinien być to otwór, który nie daje się zamknąć o odpowiedniej średnicy. Otwór wentylacyjny nie może znajdować się wyżej niż 1 metr nad poziomem podłogi. W przypadku centralnego ogrzewania na paliwa stałe, jak ekogroszek, koks, trociny czy węgiel, należy zaaranżować pomieszczenie na przechowywanie paliw, dostatecznie duże, by zmieścił się tam surowiec potrzebny na cały sezon grzewczy.

Ogrzewanie gazowe – kotłownia na piec gazowy

Tutaj wymagań jest więcej, jednak tego rodzaju kotłownia zajmuje o wiele miej miejsca. Przede wszystkim nie musisz martwić się miejscem do przechowywania paliwa – to jedna z największych zalet ogrzewania gazowego CO, podobnie jak jego koszty. Jednocześnie jednak wymagania co do kotłowni są większe. Najtrudniejsze do zrealizowania dotyczą wentylacji.

Pomieszczenie przeznaczone na kotłownię z piecem CO gazowym musi mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Przewód wentylacyjny powinien być grawitacyjny, zakończony kratką tuż pod sufitem. Co więcej, w kotłowni powinien być także zamontowany nawiew, bezpośrednio z dworu, najlepiej w postaci otworu wywierconego w ścianie. W domach jednorodzinnych można zamontować małe piece, jeśli jednak chcesz ogrzewać na przykład szeregowiec lub bliźniaka i wykorzystać piec o mocy ponad 30kW, konieczne będzie pomieszczenie techniczne lub wolno stojąca kotłownia.

Centralne ogrzewanie gazowe nie może być podłączone do standardowego przewodu kominowego. Powinien być on odpowiednio poszerzony, a jego rodzaj idealnie dobrany do mocy kotła, który masz zamiar zamontować. Komory spalania można także wyposażyć w wewnętrzny system powietrzno-spalinowy, a wtedy nie ma tak wielu obostrzeń w stosunku do rodzaju wentylacji.