Kotły CO z podajnikiem - rodzaje ze względu na paliwo

Kocioł węglowy z podajnikiem

Jednym z popularniejszych typów kotłów stosowanych w centralnym ogrzewaniu jest kocioł na węgiel. Dlatego właśnie kocioł węglowy z podajnikiem, będzie oznaczał wysoki komfort użytkowania. Węgiel jest paliwem stałym, będącym bardzo popularnym w naszym kraju. Mieszkamy na terenach, które są jedne z najbogatszych w te złoża na całym świecie. Jednak zakup zwykłego kotła od kotła z podajnikiem na węgiel wprowadza odczuwalną różnicę. Zwykły kocioł jest o wiele tańszy w zakupie, jak i również w późniejszym serwisowaniu. Decydując się na kocioł węglowy z podajnikiem, musimy liczyć się z dużo większą ceną zakupu. Serwisowanie kotła jest droższe, ponieważ wymaga zastosowania specjalnych podzespołów.

W odróżnieniu od kotłów zasypowych, kotły retortowe nie przyczyniają się do powstawania spalin. Takie zjawiska możemy zaobserwować przy tradycyjnych kotłach. Wynika to z nieregularnego i nieprawidłowego zasypywania węgla kamiennego. Przez co często dochodzi do dławienia się powietrza znajdującego się w kotle.

Kocioł na paliwo stałe - drewno

Decydując się na kocioł z podajnikiem na paliwo stałe, często pojawia się pytanie, czy można spalać w nim również drewno opałowe. W tym celu należy zweryfikować parametry techniczne konkretnych urządzeń. Ponieważ niektóre z nich są dedykowane wyłącznie na ekogroszek lub pellet.

Chcąc spalać drewno w dolnej komorze, nasz kocioł musi być wyposażony w odpowiedni pojemnik oraz palnik, pozwalający na podawanie i spalanie tak dużych kawałków drewna. W innych przypadkach możemy częściej mówić o możliwości spalania drewna opałowego w komorze górnej. Jednak taki sposób spalania, będzie wymagać od nas już ręcznego dokładania opału.

Kocioł z podajnikiem na ekogroszek

Coraz częściej centralne ogrzewanie jest podłączane do kotła z podajnikiem na ekogroszek. Jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pozwala spalanie paliwa przy niskiej emisji siarki. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest wysoka kaloryczność opału, utrzymując niskie koszty paliwa.

Wybierając odpowiedni kocioł z podajnikiem mamy wpływ na bardzo dużą ilość parametrów. W tym zaczynając od mocy kotła, poprzez powierzchnię, jaką chcemy ogrzać, a także rodzaj podajnika. Takim przykładem mogą okazać się kotły CO z podajnikiem, spalającym ekogroszek o granulacji wynoszącej od 5 do 25 mm. Kocioł z podajnikiem wyróżnia się zasobnikami o różnych rozmiarach. Jednak największą popularnością cieszą się zasobniki umożliwiające kilkudniową pracę bez dosypywania ekogroszku.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Kocioł z podajnikiem na pellet

Dużą popularnością po kotle zasilanym ekogroszkiem, cieszy się kocioł z podajnikiem na pellet. Jest to paliwo stałe wytwarzane pod wpływem wysokiego ciśnienia z trocin drzewnych. W ten sposób powstaje granulat o średnicy do 8 milimetrów. Zaletą pelletu jest zerowa emisja dwutlenku węgla, a także zawartość popiołu na poziomie 0,5%. Dzięki temu palenisko w odróżnieniu od spalania węgla jest pozbawione osadu i smoły.

Kocioł CO z podajnikiem to świetne rozwiazanie. Jest wygodny w zastosowaniu i dzięki niemu palenie w piecu nie jest trudne.
Kotły CO z podajnikiem - rodzaje, który wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ze względu na właściwości spalania, jakimi wyróżnia się pellet, jest to paliwo propagowane przez Unię Europejską. Stąd też większość kotłów z podajnikiem na pellet posiada certyfikat Ecodesign. W ten sposób zyskujemy gwarancję najwyższej jakości urządzenia. Kolejną zaletą kotła z podajnikiem na pellet, jest łatwość przechowywania opału. W tym przypadku nie musimy posiadać kotłowni ani żadnego specjalnego pomieszczenia gospodarczego. Ponieważ przechowywanie pelletu nie wywołuje żadnych problemów z zabrudzeniami, emisją zanieczyszczeń lub powstawaniem kurzu. Sprawdź także wszystko na temat pieców CO.

Kotły CO z podajnikiem - podział ze względu na typ podajnika

Kocioł z podajnikiem tłokowym

Inaczej mówiąc, jest to kocioł z podajnikiem szufladowym. Kotły są wyposażone w specjalny tłok, który systematycznie po nadaniu określonych ustawień, podaje do paleniska konkretną porcję paliwa. Odbywa się to przy każdym ruchu tłoka. Kocioł z podajnikiem szufladowym przypomina ręczne wrzucanie opału przy pomocy szufelki.

Kocioł z podajnikiem tłokowym pozwala na spalanie zarówno na spalanie drobnego opału, takiego jak miał, pellet, ekogroszek, jak i również większego - drewno lub węgiel. Podajnik może być zainstalowany prawo-lub lewostronnie. Przy jednoczesnej konfiguracji pozostałych elementów kotła. Zatem mamy wpływ na kształt i lokalizację czopucha, usytuowanie i średnicę króćca zasilającego oraz powrotnego, a także miejsce otwierania drzwiczek. Dzięki temu kocioł z podajnikiem tłokowym z powodzeniem odnajdzie się w posiadanych przez nas warunkach.

Kotły CO z podajnikiem ślimakowym

Kotły CO z podajnikiem ślimakowym działają na zasadzie automatycznego przesuwania opału do paleniska. Służy wyłącznie do spalania paliw ekologicznych, tj. pelletu, ekogroszku, a także biomasy pochodzenia niedrzewnego. Nie ma możliwości w tego typu kotłach spalania drewna, węgla lub innego typu opału charakteryzującego się większymi rozmiarami. Ponieważ doszłoby do zablokowania podajnika dostosowanego do granulatu o konkretnej średnicy.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Zwykle jednak kotły CO z podajnikiem ślimakowym są wyposażony w bieg wsteczny napędu. Jego zadaniem jest zmiana kierunku działania podajnika ślimakowego w przypadku jego zablokowania. W ten sposób bez konieczności rozbierania urządzenia można usunąć zator. Tak jak w przypadku kotła z podajnikiem tłokowym, tutaj również mamy wpływ na umiejscowienie zasobnika na paliwo, a także pozostałych elementów całego urządzenia. Sprawdź także, jakie kotły na paliwo stałe warto wybrać.

Kotły CO z podajnikiem - podsumowanie

Kocioł wyposażony w podajnik gwarantuje niesamowity komfort użytkowania. Dzięki niemu nie musimy wielokrotnie w ciągu doby zasilać własnoręcznie paleniska opałem. Sterowniki do kotłów z podajnikiem wykonają całą pracę za nas. Jednak, byśmy byli zadowoleni z pracy kotła, przed jego zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Przede wszystkim powinniśmy podjąć decyzję na temat tego, z jakiego opału chcemy korzystać. Do wyboru mamy pellet, ekogroszek, biomasę, drewno, węgiel, a także miał. Decydując się na konkretny rodzaj paliwa, automatycznie będziemy wiedzieli, na jaki rodzaj podajnika powinniśmy zwracać uwagę. Przy drewnie i węglu, możemy zwracać uwagę wyłącznie na kotły wyposażone w podajnik tłokowy. Natomiast przy małej granulacji opału, wybór mamy znacznie większy. Ponieważ ekogroszek, pellet i biomasę, możemy spalać przy pomocy kotła z podajnikiem ślimakowym oraz szufladowym. Oczywiście większość producentów w specyfikacji swoich produktów dokładnie określa rodzaj paliwa, które może być spalane przy pomocy konkretnego kotła.

Dbając o komfort użytkowania, należy skupić się na mocy kotła. Kocioł żeliwny z podajnikiem na paliwo stałe wyróżnia się najczęściej mocą od 12 do 30 kW. Im większą powierzchnię domu mamy do ogrzania, tym większej mocy kotła będziemy potrzebowali. Następnie powinniśmy podjąć decyzję, czy interesuje nas kocioł z palnikiem rynnowym, czy z palnikiem żeliwnym. W ten sposób będziemy mogli dodatkowo spalać drewno lub miał.

Wybierając kocioł żeliwny z podajnikiem, powinny interesować nas opinie oraz ceny. Mimo wszystko ceny nie mogą odgrywać największej roli, ponieważ patrząc wyłącznie na nie, od razu stawiamy sobie dość duże ograniczenia w możliwościach oferowanych przez producentów. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się, jakie są opinie na temat interesującego nas kotła, dzięki czemu dowiemy się, czy urządzenie posiada jakiekolwiek mankamenty, czy jednak działa bez zarzutu.

Kotły CO z podajnikiem - który z nich jest najlepszy?

Obecnie specjaliści polecają zastosowanie kotła z podajnikiem na pellet. Wynika to z praktycznie zerowej emisji spalin, a także pozostawionego popiołu. Dodatkowo pellet uzyskuje się w ramach recyklingu, są to sprasowane pod ciśnieniem wióry drzewne. Jednak ostateczną decyzję na temat tego, jaki kocioł żeliwny z podajnikiem wybierzemy, podejmujemy samodzielnie.

Warto przeczytać również opinie na temat tego, jakie sterowniki do kotłów z podajnikiem powinniśmy wybrać. Wszystkie dodatkowe funkcje typu strażak, a także wiele innych zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Oczywiście kluczową kwestią przy wyborze urządzeń, są ich ceny. Jeżeli jednak będzie nam zależeć na wysokiej jakości kotle, wtedy powinniśmy liczyć się z wydatkiem rzędu 7 tys. do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny