Kotły gazowe kondensacyjne – korzyści nie tylko ekonomiczne
Powszechnie wiadomo, że gaz to tani i bardzo ekologiczny surowiec, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie jego zalet na własny, prywatny użytek. Kotły gazowe kondensacyjne to prosty sposób, aby ograniczyć rachunki za ogrzewanie w domu: ich wysoka sprawność przekłada się bezpośrednio na koszty eksploatacyjne. Czy jednak kotły gazowe kondensacyjne to wyłącznie niskie koszty ogrzewania? Rozwiązanie to ma co najmniej kilka zalet, o których piszemy w niniejszym tekście.
Problem ogrzewania domu z reguły jest wielowymiarowy. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o finanse – jakie ogrzewanie będzie najmniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, będąc jednocześnie rozwiązaniem najbardziej efektywnym? W ostatnim czasie również wymiar ekologiczny kotłów używanych w polskich domach nabrał szczególnego znaczenia w związku z poziomem zanieczyszczenia powietrza, który w niektórych miastach bije rekordy już nie tylko europejskie, ale i światowe. Z powyższych względów warto bliżej przyjrzeć się zaletom, jakie niesie za sobą używanie kotłów gazowych, a w szczególności kotłów gazowych kondensacyjnych.
Dlaczego warto wybrać kotły gazowe?
Niezależnie od rodzajów kotłów gazowych (czym zajmiemy się w dalszej części tekstu), mają one przede wszystkim tę zaletę, że wykorzystują gaz jako paliwo do pozyskiwania ciepła. Po pierwsze, koszty surowca są względnie niskie, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto również zauważyć, że ceny gazu – nie dość, że niskie – nie podlegają z reguły gwałtownym wahaniom. Scenariusz, kiedy z dnia na dzień radykalnie wzrosną rachunki za ogrzewanie domu, a nasz budżet dozna z tego względu poważnego uszczerbku, jest raczej mało prawdopodobny.
Ponadto warto oczywiście pamiętać, że gaz to jeden z najbardziej przyjaznych środowisku surowców, które wykorzystuje się do ogrzewania mieszkań i domów. W porównaniu na przykład z kotłami węglowymi, które już od dłuższego czasu (właśnie przez swoją wysoką emisyjność) są w odwrocie, kotły gazowe stanowią świetną alternatywę. Ich niewątpliwą zaletą jest także to, że instalacja gazowa działa w dużym stopniu samodzielnie, bez naszego udziału, a jej przegląd wykonuje się tylko raz w roku. Niezależnie też od rodzaju kotła gazowego, z reguły charakteryzują się one dużą sprawnością. Mimo tego jednak można dostrzec różnice w tym względzie między kotłami tradycyjnymi a bardziej zaawansowanymi technologicznie.
Kotły gazowe kondensacyjne – mechanizm działania
Kotły gazowe możemy podzielić na jedno- i dwufunkcyjne. Te pierwsze podgrzewają jedynie wodę w instalacji centralnego ogrzewania, natomiast drugie służą zarówno do centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania wody. Kotły dzielimy również na tradycyjne i kondensacyjne. Kotły tradycyjne działają w taki sposób, że wyrzucają do atmosfery spaliny o bardzo wysokiej temperaturze – zawierają one więc jeszcze sporą ilość ciepła. Kotły gazowe kondensacyjne, które będą głównym tematem naszych rozważań, działają natomiast w zupełnie inny sposób – ich mechanizm pozwala przede wszystkim na duże oszczędności pod względem finansowym.
Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, wykorzystują przede wszystkim mechanizm kondensacji. Na czym on właściwie polega? W kotłach tradycyjnych podczas spalania paliwa (gazu) uwolniona para wodna uchodzi wraz ze salinami na zewnątrz. Strata ciepła okazuje się znaczna. Piece kondensacyjne działają w taki sposób, aby jak najwięcej tego ciepła, które bezpowrotnie jest tracone w piecach tradycyjnych, wykorzystać do ogrzewania. Pomaga temu mechanizm kondensacji, który polega na wykropleniu się pary wodnej ze spalin, pozyskując w ten sposób dodatkową ilość energii.
Kotły gazowe tradycyjne posiadają wysoką sprawność, która dochodzi do 90-kilku procent. Co jednak ważne, kotły gazowe kondensacyjne osiągają sprawność nawet do 105-110 procent.
Kotły kondensacyjne – sprawność ponad 100%
No właśnie, kwestia sprawności kotłów gazowych kondensacyjnych często bywa niezrozumiała. Nic dziwnego – ciężko uwierzyć, aby jakikolwiek sprzęt mógł pochwalić się sprawnością powyżej 100 procent. Na pierwszy rzut oka wydaje się to po prostu nielogiczne, wbrew prawom fizyki. Jednak w przypadku kotłów kondensacyjnych tak jest w rzeczywistości. Jak to rozumieć?
Cała tajemnica zawiera się w tym, że dla kotłów gazowych tradycyjnych, które nie wykorzystywały mechanizmu kondensacji (czyli – przypomnijmy – nie odzyskiwały energii z procesu skraplania pary wodnej, zawartej w spalinach) ciepło spalania substancji (gazu) wynosiło 100 procent. Nie brano oczywiście pod uwagę energii uzyskiwanej w procesie kondensacji (ponieważ w kotłach tradycyjnych nie ma o niej mowy). Dlatego odzyskując ciepło ze spalin w rzeczywistości uzyskujemy dodatkowe punkty procentowe w zakresie sprawności, która tym samym rzeczywiście przyjmuje wartość powyżej 100 procent.
Dla kotłów gazowych kondensacyjnych po prostu brakło skali, według której obliczano sprawność kotłów tradycyjnych – co jest chyba niezłym symbolem tego, że kotły te są dużo bardziej zaawansowane technologiczne, niemieszczące się w starych ramach.
Pozostałe zalety kotłów gazowych kondensacyjnych
Kotły gazowe kondensacyjne to nie tylko korzyści finansowe w postaci mniejszych rachunków, ale też szereg innych zalet. Nie sposób nie wspomnieć o bezpieczeństwie użytkowania tego rodzaju kotłów. Nie ma tu również na przykład mowy o niedogodnościach w komforcie użytkowania pieca, jak w przypadku kotłów na paliwa stałe (nieprzyjemny zapach oleju w powietrzu czy pył węglowy). Powracając do zalet gazu jako surowca - to nie tylko bardzo ekologiczne, ale też niezwykle czyste paliwo.
Kotły kondensacyjne https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/kotly-kondensacyjne-1221624-c/ mogą również pochwalić się kompaktowymi, niewielkimi rozmiarami, co pomaga w odpowiednim ich umieszczeniu w domu. Piece kondensacyjne dzielimy między innymi na wiszące oraz stojące. Ponadto ich nowoczesny design i klasyczna kolorystyka pomoże estetycznie wkomponować się w zasadzie w każde pomieszczenie.
Ceny kotłów gazowych kondensacyjnych
Na kotły kondensacyjne należy patrzeć przede wszystkim w kategoriach wieloletniej inwestycji. Ceny kotłów kondensacyjnych są oczywiście różne i zależą od kilku czynników. W pierwszej kolejności będzie to moc – im większa, tym z reguły wyższa cena kotła. Na cenę składać się będzie również to, od jakiego producenta pochodzą kotły – pewne, sprawdzone kotły mogą kosztować nieco więcej, jednak czasami warto zainwestować większe pieniądze, aby cieszyć się lepszą jakością. Przykładem dobrych jakościowo pieców kondensacyjnych są z pewnością kotły Bosch, które gwarantują ciągłą pracę, bez takich problemów, jak na przykład blokowanie się palników.
Koszty kotłów kondensacyjnych to wydatek od ok. 3 do ok. 6 tysięcy złotych (bardziej zaawansowany, mocniejszy sprzęt może oczywiście kosztować jeszcze więcej).
Podsumowanie
Kotły gazowe kondensacyjne to bez wątpienia dobra alternatywa dla kotłów węglowych. Jeśli myślimy o skoku technologicznym (i ekologicznym) i szukamy zamiennika dla kotła węglowego, w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć właśnie gaz, który jest z jednej strony tani, a z drugiej niezwykle przyjazny środowisku. Co jest jednak największą zaletą pieców kondensacyjnych, to wymierne korzyści finansowe, a mówiąc wprost – niższe rachunki za ogrzewanie. Wszystko dzięki mechanizmowi działania kotłów kondensacyjnych, które odzyskują parę wodną ze spalin w procesie kondensacji, a tym samym uzyskują sprawność działania nawet do 110 procent. Ponadto kotły kondensacyjne, dzięki estetycznemu designowi i kompaktowym rozmiarom, wpasują się dosłownie w każdą przestrzeń.
Kotły gazowe kondensacyjne to inwestycja na lata – nawet jeśli początkowo włożymy w nią więcej pieniędzy, to możemy być pewni, że zwróci się ona w najbliższej przyszłości.
artykuł sponsorowany