Kotły kondensacyjne gazowe — czy są opłacalne (jakie są koszty ogrzewania)?
Ogrzewanie gazowe to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na zapewnienie w domu optymalnej temperatury i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Popularność takiego rozwiązania wynika przede wszystkim z dużej dostępności gazu, bardzo wygodnej obsługi oraz względów ekonomicznych. Odpowiednio dobrany do potrzeb budynku kocioł gazowy kondensacyjny pozwala na ogrzanie domu w sposób bardzo efektywny, nie generując przy tym wysokich rachunków.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa kocioł kondensacyjny gazowy?
Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, warto najpierw zrozumieć, w jaki dokładnie sposób działają nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe, które można zobaczyć na przykład tutaj: https://www.ariston.com/pl-pl/produkty/kotly-gazowe/kondensacyjne/. W przeciwieństwie do pieców starego typu, montowanych w domach jeszcze kilkanaście lat temu, urządzenia z zamkniętą komorą spalania nie tylko wytwarzają ciepło ze spalania gazu, ale również odzyskują je z powstających spalin. Dzięki temu są one w stanie pracować bardzo sprawnie i efektywnie, uzyskując dużo więcej ciepła z jednej porcji paliwa. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za gaz, potrzebny do ogrzania domu i podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Jaki kocioł gazowy wybrać, aby było to opłacalne?
Technologia działania kotłów gazowych kondensacyjnych sprawia, że są one bardzo wydajne i ekonomiczne, jednak warto pamiętać, że ostateczny koszt ogrzewania zależy od wielu dodatkowych czynników. Wśród nich wymienić można między innymi powierzchnię budynku, rodzaj zastosowanej izolacji ścian, podłogi i dachu, parametry termiczne okien czy materiał ścian. Inaczej mówiąc – im bardziej energooszczędny dom, tym koszty ogrzewania w naturalny sposób będą mniejsze, bo ciepło nie będzie uciekało z budynku. Wysokiej klasy kocioł kondensacyjny gazowy może jednak jeszcze bardziej je obniżyć, więc jego wyboru nie można zostawić przypadkowi.
Jaki kocioł gazowy wybrać, by koszt ogrzewania był jak najniższy? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry urządzenia, konstrukcję jego najważniejszych elementów i dodatkowe funkcje, zwiększającego jego energooszczędność. Kocioł powinien być wyposażony w wysoko sprawny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej, najlepiej z rurkami o dużym przekroju i bez niepotrzebnych połączeń między nimi. Kolejna bardzo ważna kwestia to system kontroli spalin, uwzględniający różnice w jakości gazu w różnych porach roku. Dobrym przykładem są tutaj kotły ALTEAS i GENUS marki Ariston, które są w stanie samodzielnie regulować skład mieszanki i działać z wysoką sprawnością nawet przy zmniejszonej dostawie wysokogatunkowego paliwa w zimie. Taka automatyczna weryfikacja ciśnienia i składu gazu pozwala więc na jego mniejsze zużycie, bez strat na wydajności całego systemu grzewczego. Ciekawym z punktu widzenia zarówno ekonomii, jak i komfortu użytkowania kotła rozwiązaniem, jest kontrolowanie przez kocioł warunków na zewnątrz i wewnątrz domu, a następnie dostosowywanie do nich temperatury w grzejnikach. Taka opcja, stosowana m.in. w urządzeniach Ariston, umożliwia ustawienie optymalnego poziomu ciepła w domu bez nadzoru człowieka, minimalizując ilość cykli włączania/wyłączania pieca i tym samym maksymalizując oszczędności. Wybierając kocioł gazowy z zasobnikiem, warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki urządzenie podgrzewa wodę i czy nie wymusza jej niepotrzebnych strat, co może generować niepotrzebne koszty.
Odpowiednio dobrany kocioł gazowy jest w stanie zagwarantować domownikom maksymalny komfort cieplny, jednocześnie oszczędzając energię i eliminując jej niepotrzebne straty. Wybierając urządzenie, warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z jego parametrami, konstrukcją i dodatkowymi funkcjami, bo dzięki temu zyska się pewność, że system ogrzewania będzie nie tylko efektywny, ale także ekonomiczny.
artykuł sponsorowany