Jak działa kocioł kondensacyjny gazowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ogrzewanie gazowe, warto najpierw zrozumieć, w jaki dokładnie sposób działają nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe, które można zobaczyć na przykład tutaj: https://www.ariston.com/pl-pl/produkty/kotly-gazowe/kondensacyjne/. W przeciwieństwie do pieców starego typu, montowanych w domach jeszcze kilkanaście lat temu, urządzenia z zamkniętą komorą spalania nie tylko wytwarzają ciepło ze spalania gazu, ale również odzyskują je z powstających spalin. Dzięki temu są one w stanie pracować bardzo sprawnie i efektywnie, uzyskując dużo więcej ciepła z jednej porcji paliwa. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za gaz, potrzebny do ogrzania domu i podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Jaki kocioł gazowy wybrać, aby było to opłacalne?

Technologia działania kotłów gazowych kondensacyjnych sprawia, że są one bardzo wydajne i ekonomiczne, jednak warto pamiętać, że ostateczny koszt ogrzewania zależy od wielu dodatkowych czynników. Wśród nich wymienić można między innymi powierzchnię budynku, rodzaj zastosowanej izolacji ścian, podłogi i dachu, parametry termiczne okien czy materiał ścian. Inaczej mówiąc – im bardziej energooszczędny dom, tym koszty ogrzewania w naturalny sposób będą mniejsze, bo ciepło nie będzie uciekało z budynku. Wysokiej klasy kocioł kondensacyjny gazowy może jednak jeszcze bardziej je obniżyć, więc jego wyboru nie można zostawić przypadkowi.

Kotły kondensacyjne gazowe — czy są opłacalne (jakie są koszty ogrzewania)?
Kotły kondensacyjne gazowe — czy są opłacalne (jakie są koszty ogrzewania)?

Jaki kocioł gazowy wybrać, by koszt ogrzewania był jak najniższy? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry urządzenia, konstrukcję jego najważniejszych elementów i dodatkowe funkcje, zwiększającego jego energooszczędność. Kocioł powinien być wyposażony w wysoko sprawny wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej, najlepiej z rurkami o dużym przekroju i bez niepotrzebnych połączeń między nimi. Kolejna bardzo ważna kwestia to system kontroli spalin, uwzględniający różnice w jakości gazu w różnych porach roku. Dobrym przykładem są tutaj kotły ALTEAS i GENUS marki Ariston, które są w stanie samodzielnie regulować skład mieszanki i działać z wysoką sprawnością nawet przy zmniejszonej dostawie wysokogatunkowego paliwa w zimie. Taka automatyczna weryfikacja ciśnienia i składu gazu pozwala więc na jego mniejsze zużycie, bez strat na wydajności całego systemu grzewczego. Ciekawym z punktu widzenia zarówno ekonomii, jak i komfortu użytkowania kotła rozwiązaniem, jest kontrolowanie przez kocioł warunków na zewnątrz i wewnątrz domu, a następnie dostosowywanie do nich temperatury w grzejnikach. Taka opcja, stosowana m.in. w urządzeniach Ariston, umożliwia ustawienie optymalnego poziomu ciepła w domu bez nadzoru człowieka, minimalizując ilość cykli włączania/wyłączania pieca i tym samym maksymalizując oszczędności. Wybierając kocioł gazowy z zasobnikiem, warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki urządzenie podgrzewa wodę i czy nie wymusza jej niepotrzebnych strat, co może generować niepotrzebne koszty.

Odpowiednio dobrany kocioł gazowy jest w stanie zagwarantować domownikom maksymalny komfort cieplny, jednocześnie oszczędzając energię i eliminując jej niepotrzebne straty. Wybierając urządzenie, warto więc poświęcić czas na zapoznanie się z jego parametrami, konstrukcją i dodatkowymi funkcjami, bo dzięki temu zyska się pewność, że system ogrzewania będzie nie tylko efektywny, ale także ekonomiczny.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej