Kotły na pellet - ewolucja zamiast rewolucji
Nowoczesne sposoby ogrzewania domu coraz dynamiczniej wypierają stare rozwiązania. Dzieje się tak ze względu na modę, coraz większą presję społeczną, bardziej rygorystyczne przepisy środowiskowe, ale też programy oferujące wysokie dotacje przy inwestycjach w ekologiczne źródła ciepła.
Posiadacze popularnych "kopciuchów" mają często jednak naturalne opory przed zmianą takie jak obawa przed wysokimi kosztami, wymianą instalacji i związanym z nią generalnym remontem. Istotna jest także nieufność wobec nowej technologii, z którą trzeba się zaznajomić i nauczyć obsługiwać. To ostatnie może budzić obawy szczególnie u osób starszych. Do tego przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, a "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". Większość z tych obaw nie znajduje jednak potwierdzenia w rzeczywistości co postaramy się zaraz udowodnić.
Ręce pełne roboty
Na początek jednak przyznajmy: wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy lub pompę ciepła to daleko idąca rewolucja w domowym systemie grzewczym. Jeśli nie jesteśmy na nią gotowi, idealną alternatywą będzie kocioł na pellet. Korzyści płynące ze zmiany urządzenia odczujemy od razu po jego zamontowaniu.
Z punktu widzenia użytkownika nieekologiczne spalanie w piecu zasypowym może być uznane za najmniejszy problem. Tego typu kotły to jednak przede wszystkim niewygoda użytkowania, a obsługa nieporównywalnie bardziej praco i czasochłonna niż jakiegokolwiek nowoczesnego urządzenia. Do tego swobodne spalanie, niekontrolowany wzrost temperatury po dorzuceniu opału oraz jej spadek gdy opał się kończy. Dlatego nietrudno o wyziębiony dom podczas nieobecności mieszkańców, albo konieczność dorzucenia opału w nocy. A dorzucanie węgla to w sensie dosłownym bardzo brudna robota.
90% pracy odbywa się automatycznie
W przypadku kotłów na pellet też trzeba okresowo uzupełniać paliwo. Ale na tym podobieństwa się kończą. Nowoczesne kotły pelletowe takie jak Defro Epsilon mają wbudowane podajniki, które same dostarczają niezbędną ilość paliwa. Zasobnik mieści taką jego ilość, która pozwala na nieprzerwaną pracę urządzenia przez kilka dni. Dzięki grzałce elektrycznej paliwo rozpala się automatycznie, a zadaniem użytkownika, oprócz uzupełniania paliwa raz na kilka dni, pozostaje jedynie ustawienie preferowanej przez niego temperatury.
Gdy woda w obiegu osiągnie żądaną temperaturę kocioł samoczynnie wyłącza się. Uruchomi się ponownie, gdy temperatura spadnie. Po wypaleniu porcji paliwa i wygaszeniu płomienia, ruszt palnika oczyszcza się automatycznie, a popiół trafia do popielnika.
Nad właściwym przebiegiem procesu spalania czuwa sterownik wraz z szeregiem czujników.
Pellet i wszystko jasne!
Pellet to odnawialne źródło energii, jeden z rodzajów biomasy. Jest paliwem opałowym powstałym ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze odpadów drzewnych takich jak wióry czy trociny. Jest wysokokaloryczne. Jego wartość energetyczna dochodzi nawet do 19 MJ/kg. Pellet nie powoduje alergii ani nie wydziela przykrych zapachów.
Pellet nie zawiera też substancji szkodliwych. Jest paliwem czystym (w porównaniu z węglem bardzo czystym) i wygodnym w użytkowaniu oraz przechowywaniu. Po spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu bogatego w niepalne związki mineralne, który może zostać wykorzystany jako nawóz ogrodniczy.
Instalacja zostaje
Przy montowaniu kotła na pellet nie trzeba wymieniać starej instalacji grzewczej. Warunkiem jest jednak jej pełna sprawność. Tylko poprawnie działająca instalacja grzewcza pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności ogrzewania. Kocioł odpowiada za wytwarzanie ciepła, jednak to instalacja rozprowadza je po domu. Przed zamontowaniem nowego kotła warto pamiętać także o oczyszczeniu i przepłukaniu istniejącej instalacji.
Komfortowy jak Epsilon
Defro Epsilon to urządzenia wyznaczające standard komfortu użytkowania. Przede wszystkim pozwalają bardzo precyzyjnie sterować temperaturą oraz temperaturą wody użytkowej. Epsilon w wersji F posiada także funkcję automatycznego czyszczenia wymiennika i automatycznego odpopielania. Dodatkowo wbudowany moduł internetowy umożliwia zdalny monitoring pracy kotła, wgląd w pomiar temperatury spalin i pełną kontrolę jego pracy na odległość.
Zalety kotła Defro Epsilon F
KOCIOŁ NA PELLET DEFRO EPSILON F
- dofinansowanie w programie "Czyste Powietrze"
- neutralny bilans CO2
- zdecydowanie mniejsza ilość popiołu niż w przypadku węgla, którą dodatkowo można wykorzystać (np. jako nawóz do roślin)
- automatyczne rozpalanie i wygaszanie kotła
- automatyczne czyszczenie palnika
- automatyczne czyszczenie wymiennika i odpopielanie
- czujnik podciśnienia monitorujący wymagane podciśnienie w komorze spalania
- zabezpieczenia przed przegrzaniem
- czujnik rezerwy pelletu w zasobniku
- łatwość obsługi, w tym możliwość obsługi zdalnej
- precyzyjne sterowanie temperaturą kotła oraz temperaturą wody użytkowej
- kompleksowe doradztwo i wsparcie technicznie Defro
Artykuł sponsorowany