Co charakteryzuje kotwy chemiczne?

Kotwa chemiczna, zwana również kotwą żywiczną pozwala na trwałe zamocowanie w podłożach różnego typu. Można ją stosować zarówno do podłoża pełnego jak i z pustkami, czyli zarówno do betonu, gazobetonu, cegieł czy pustaków. Rozwiązania oparte na żywicach stosuje się zarówno przy stawianiu nowych domów, jak i przy naprawach i remontach w starych budynkach. Kotwienie chemiczne w podłożu polega na wklejaniu masy na bazie żywic.

Zamocowania chemiczne składają się z żywicy i utwardzacza. Do wykonania kołka chemicznego używa się pistoletu czyli wyciskacza. Do pojemnika z żywicą zwyczajowo dołączona jest dysza, która miesza składniki podczas iniekcji. Umieszczona w podłożu kotwa chemiczna zastyga, dzięki czemu powstaje bardzo mocne i wytrzymałe tworzywo. Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji czyli łączenia warstw substancji. Pod wpływem wiązań chemicznych dochodzi do powstania trwałych spoin.

Coraz częściej można spotkać się z opiniami fachowców, którzy podkreślają, że stosowanie kotew chemicznych jest w dłuższej perspektywie tańszym rozwiązaniem, niż stosowanie konwencjonalnych kotew mechanicznych.  Faktem pozostaje również kwestia trwałości i wytrzymałości rozwiązań opartych na kotwieniu chemicznym.

W wielu przypadkach kotwienie chemiczne jest zalecaną metodą, która posiada wiele zalet. Podczas zamocowania kotew żywicznych nie następują naprężenia w podłożu, podłoże zostaje wzmocnione poprzez ich użycie. Wypełnienie chemiczne bardzo dobrze sprawdza się w przypadku przenoszenia dużych obciążeń. Dodatkowo kotwy chemiczne zapewniają szczelność mocowania. W odróżnieniu od konwencjonalnych kotew powierzchnia mocowania jest chroniona przed pojawianiem się pęknięć i szczelin.

Jeszcze jedną zaletą kotew chemicznych jest łatwość ich montażu, a właściwie aplikacji. Do tego rodzaju mocowania nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza ani fachowe umiejętności. Jednak warto poznać podstawowe zasady ich montażu oraz możliwe zastosowania.

Rodzaje i zastosowanie kołków chemicznych

Kotwy chemiczne są szeroko wykorzystywane w budownictwie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie stosowanie innego rodzaju kotwienia mogłoby spowodować zniszczenie materiału.

Wypełnienia chemiczne znajdują zastosowanie przy montażu różnego rodzaju konstrukcji, na przykład stalowych lub drewnianych. Są stosowane także do montażu uchwytów, wysięgników, maszyn czy suwnic. Kotwy żywiczne stosuje się ponadto do wykonywania zamocowań w podłożach (beton, cegła, beton komórkowy, pustaki).

Kotwę chemiczną możemy mocować w sąsiedztwie krawędzi, ze względu na wspomniany uprzednio brak naprężeń. Kołki rozporowe lub kotwy mechaniczne nie zdają egzaminu w takich lokalizacjach, analogicznie śruby gruntowe. Mogą powodować obkruszanie lub trudnych do późniejszej naprawy pęknięć.

W zależności od zastosowania Istnieją różne rodzaje kotew żywicznych. Przykładowo, do materiałów o wysokim stopniu twardości stosuje się  kotwy chemiczne do betonu, czyli do dużych lub średnich obciążeń. Na rynku dostępne są również kotwy chemiczne do iniekcji w cegle czy pustakach.

Kotwy chemiczne są wytwarzane w oparciu o żywice katalityczne lub niekatalityczne. Wśród żywic katalitycznych można wymienić: poliestrową, winyloestrową oraz epoksydowo–akrylową. Te rodzaje żywic w zależności od parametrów mogą powstawać jako kotwy do dużych obciążeń, do wysokich lub niskich temperatur, a także jako kotwy szybko lub wolno utwardzalne. W ich obrębie wyróżnia się także kotwy gęste lub płynne a także kotwy o niskim obkurczu.

Z kolei najpowszechniej stosowaną żywicą z grupy niekatalitycznych jest żywica epoksydowa. Charakteryzuje się optymalnymi parametrami użytkowymi, jednak wymaga dłuższego czasu na utwardzenie.

Kotwy chemiczne do betonu - rodzaje i ceny

Obecnie polscy producenci i dystrybutorzy oferują duży wybór kotew chemicznych do betonu. Wybierając kotwę chemiczną do betonu zetkniemy się z takimi markami jak kotwy Fischer, Tytan czy Hilti.

Kotwa chemiczna do betonu czasami bywa konieczna. Montaż nie jest trudny, a zastosowanie jest dość szerokie.
Kotwa chemiczna do betonu - cena, montaż, zastosowanie

Naszą wędrówkę produktową rozpoczniemy od producenta kotew chemicznych Hilit. Hilit to międzynarodowy koncern i równocześnie jeden z liderów w branży rozwiązań systemowych w budownictwie, między innymi dotyczących zamocowań.

Polecana chemia budowlana

Jedną z propozycji jest żywica iniekcyjna Clean-Tec. Jest to kotwa chemiczna do betonu. W jej składzie użyto żywicy hybrydowo uretanowo-metakrylanowej. Nadaje się świetnie do prac elewacyjnych, czyli między innymi do ścian osłonowych. Ma liczne zastosowania zbrojeniowe do połączeń konstrukcyjnych, na przykład do ścian i schodów, a także do prac remontowych. Cena  żywicy iniekcyjnej Clean-Tec (HIT-CT1 330/2) to 139 zł za sztukę przy pojemności 0.33 l., a 186 zł za 0.5 l.

Dużo tańszą propozycją od marki Hilit jest żywica iniekcyjna HFX 275/2/E4. Materiał podłoża wskazany w specyfikacji to beton niespękany, gazobeton oraz cegła i pustaki. Jest to wysoce uniwersalny produkt do stosowania przy średnich i lekkich obciążeniach. Jego zastosowania to między innymi: bramy, szafy ścienne, kraty okienne, armatura łazienkowa oraz  systemy klimatyzacji. Cena jednej kotwy chemicznej wraz z dozownikiem to około 66 zł.

Kolejną marką w branży budowlanej która oferuje szerokie spectrum kołków chemicznych jest Tytan. Oprócz kotew chemicznych ma w ofercie akcesoria dodatkowe jak dozowniki, szpilki do kotew chemicznych, czy końcówki mieszające do wzmocnień chemicznych.

Polecanym produktem jest uniwersalna kotwa chemiczna do betonu Evolution I. Zresztą, jak podaje producent może być stosowana do mocowań w różnych podłożach, nie tylko betonowych. Skład tej kotwy to katalityczna żywica poliestrowa. Gwarantuje efektywne zamocowanie, do kotwienia na różnych głębokościach. Cennik zaczyna się kwotą około 30 zł za 165 ml.

Tytan posiada również w ofercie żywicę epoksydową. Jest to kotwa chemiczna Evolution III. Jako kotwa na bazie żywicy niekatalitycznej posiada bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe oraz nośności. Jest to system kotwy chemicznej do betonu. Może być stosowana nawet pod wodą, na przykład do mocowania drabinki basenowej. Jest przystosowana do przenoszenia bardzo dużych obciążeń - nawet do 8 000 kg.

Fischer to wszechstronny producent systemów mocowań. Wśród wielu produktów na uwagę zasługuje zaprawa iniekcyjna FIS VT, jest to kotwa na bazie żywicy winyloestrowej. Nadaje się do betonu, różnego rodzaju pustaków, gazobetonu a także do cegły.  W szczególności polecana jest do stosowania w betonie niezarysowanym. Cena kotwy chemicznej FIS VT rozpoczyna się kwotą 30 zł. za opakowanie.

W przypadku kotwienia chemicznego do betonu, Fischer posiada szereg systemów do stosowania zarówno w betonie zarysowanym jak i niezarysowanym. Mamy do dyspozycji różne systemy w zależności od naszych upodobań oraz prac do wykonania. Produkty firmy Fischer są dostępne w różnych przedziałach cenowych.

Montaż kotwy chemicznej - o czym warto pamiętać, jak stosować?

Mimo iż kotwy chemiczne są łatwe w stosowaniu, przed montażem należy skrupulatnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz ze specyfikacją techniczną.

Montaż kotwy chemicznej należy przeprowadzać ze szczególną starannością. Otwór po wywierceniu należy odpowiednio oczyścić z pozostałości. Należy również mieć na uwadze dane montażowe, czyli głębokość i średnicę wiercenia. Podczas procesu kotwienia chemicznego istotny jest także czas utwardzania, inny dla różnych typów żywic. Żywica podczas wyciskania powinna mieć odpowiednią temperaturę.

Podczas zakupu kotwy chemicznej do betonu dowiedzmy się czy nie posiada w składzie tak zwanego styrenu. Jest to substancja groźna dla ludzkiego organizmu. Dostaje się do organizmu drogą wziewną lub nawet przez skórę. Należy wystrzegać się nabywania produktów zawierających styren. Tak więc podobnie jak w przypadku wszystkich substancji chemicznych, należy po prostu uważnie czytać skład.

W porównaniu z kotwami mechanicznymi kotwy chemiczne posiadają sporo zalet i stosunkowo niewiele wad. Warto zdecydować się na ich użycie gdyż są trwałe i niezawodne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny