Piece wolnostojące

System ogrzewania może kosztować nas dużo, o ile zainwestujemy bez uprzedniego przemyślenia tematu. Pomimo zachodniej mody, nie wszędzie możemy sobie pozwolić na montaż takich systemów, jakie są modne na zachodzie. Już sam nasz klimat ma wielkie znaczenie, a to dopiero jeden z licznych elementów, które musimy brać pod uwagę.

Pokrótce przedstawione informacje mają na celu dać większe możliwości inwestorom. Przemyślane działanie to inwestycja w przyszłość. To ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, jak i oszczędność przy montażu systemu ogrzewania.

Nawet taki piec koza z płaszczem wodnym, jeśli zakupi bez odpowiedniego przemyślenia, może okazać się nie do końca trafną inwestycją. Mimo że tego rodzaju piece to piece wolnostojące i łatwo je wymienić np. na większy, to jednak ich zakup powinien być przemyślany. W końcu to nie jest mały wydatek, bo najtańsza koza z płaszczem wodnym, to koszt ponad 1000 zł.

Piec koza z płaszczem wodnym – co warto o niej wiedzieć?

Koza z płaszczem wodnym

Chociaż koza z płaszczem wodnym nie brzmi najlepiej, to jednak doskonale się sprawdza w każdym domu. Z kolei wymagania montażowe wcale nie są wielkie. To, czego potrzebujemy to komin, a reszta to głównie miejsce na piec kominkowy. Sama nazwa nie odzwierciedla tego, co możemy dziś spotkać w sklepach.

Dzisiejsza koza z płaszczem wodnym nie przypomina tych starych. Nie jest to jednolity kawał rury z wylotem spalin i drzwiczkami. Dziś, kiedy rozwiązania technologiczne są na tak wysokim poziomie, piec kominkowy wyglądać może naprawdę świetnie.

Piece wolnostojące mają różnorodne, czasem bardzo wymyślne kształty. Taka koza z płaszczem wodnym to nie tylko praktyczny piec wolnostojący, ale również elementem dekoracyjnym nowoczesnego domu. Warto nadmienić, że piec koza z płaszczem wodnym kupowany jednocześnie, będzie tańszym rozwiązaniem, a niżeli zakup płaszcza wodnego do już działającego kominka. Wszystko jest możliwe do zrobienia, ale warto myśleć przyszłościowo, aby uniknąć późniejszych kosztów.

Piec kominkowy - prostota konstrukcji

Otóż koza z płaszczem wodnym jest bardzo prostym piecem. Takie nowoczesne piece wolnostojące nie przypominają starodawnych, choć zasada działania się nie zmieniała. Natomiast największa różnica polega na ograniczeniu strat paliwa.

Niegdyś piec kominkowy opalany był praktycznie wszystkim, ze względu na marnowanie sporej części paliwa. Dziś natomiast nie każdego paliwa możemy użyć. Przepisy o ochronie środowiska to jedna sprawa, ale niezwykle istotne jest również spalanie paliwa. Taki piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym opalana drewnem nie generuje tak wielkich strat. Oczywiście one zawsze są, jednak mocno zredukowane w stosunku do pieca sprzed 20 lat.

Postęp technologiczny sprawił, że piec kominkowy to już urządzenie na stałe zagnieżdżające się naszych domach. Dzięki niewielkim gabarytom bardzo łatwo usytuować tego typu piece wolnostojące praktycznie w dowolnym miejscu. Najczęstszymi miejscami, gdzie się je spotyka to salon i jadalnia. Można jednak zamontować je w dowolnym miejscu budynku, zwracając jednocześnie uwagę na wymogi opisane w prawie budowlanym.

Piece wolnostojące – jaki piec wybrać?

Piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym

Tego typu koza może służyć nam jako piec centralnego ogrzewania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go w kotłowni i podłączyć do tradycyjnej instalacji grzewczej. Zasada działania niczym nie różni się od reszty tego rodzaju pieców, więc mamy duże pole manewru.

Wbrew pozorom wydajność takiego pieca jest wystarczająca do ogrzania całkiem sporego domu. Zatem odpowiednio dobrany piec koza z płaszczem wodnym może okazać się trafną decyzją.

Wydajna koza z płaszczem wodnym to ogromna trwałość materiału. Zdecydowanie większa, niżeli w przypadku zwyczajnego kotła. Ścianki są o wiele grubsze, materiał bardziej wytrzymały, co przekłada się na żywotność. Pomimo wyższej ceny bardziej opłacalne jest skorzystanie właśnie z tego rozwiązania, albowiem oszczędność przyjdzie z czasem.

Dobór pieca

Piece wolnostojące różnią się od siebie w zależności od mocy, rodzaju i modelu pieca. Bardzo ważne, aby dobrać adekwatny piec do naszego domu. To wcale nie jest takie proste, jak się może wydawać.

Powinniśmy brać pod uwagę powierzchnię, jaką chcemy ogrzać, wykonane docieplenie budynku, a nawet rodzaj użytych do budowy materiałów. Poza tym również wielkie znaczenie ma wysokość i przekrój komina. Aby zapewnić optymalny ciąg, jego wysokość nie powinna być mniejsza niż 8 metrów.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Jednakże w niektórych przypadkach może być to zbyt mało. Zwłaszcza w przypadku kiedy mieszkamy w miejscu mocno osłoniętym czy w zagłębieniu. Tutaj sytuacja będzie się mocno zmieniać podczas zmiany pogody, a jednocześnie ciśnienia atmosferycznego. Ciężki dym będzie osiadał nisko, ale tylko wtedy kiedy ciśnienie mocno spadnie. Aby tego problemu uniknąć, należy dobrze docieplić komin i przedłużyć go do odpowiedniej długości.

Koza może być zastąpiona piecem kominkowym z płaszczem wodnym, który także świetnie sprawdza się do ogrzewania budynku.
Koza z płaszczem wodnym - ceny, opinie, wymagania montażowe i ciekawostki

W przypadku domów docieplonych orientacyjny przelicznik mocy pieca to 8 KW na około 85 m2 powierzchni. W przypadku domów niedocieplonych na tę samą powierzchnię potrzeba aż 10 KW. Jak widać, różnica jest bardzo duża, a to właśnie ona przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Inwestując w docieplenie, z pewnością odczujemy oszczędność, ale również zmniejszy się czas nagrzewania domu.

Zwyczajne kotły węglowe mają to do siebie, że marnują opał. Zwłaszcza kiedy opałem jest węgiel. Jego niespalona część zostaje usunięta z popiołem. Co do samego spalania również jest mnóstwo zastrzeżeń. Pomimo wysoko energetycznego paliwa jego wykorzystanie jest bardzo niskie, w granicach 40% - 50%.

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Opinie o piecach wolnostojących

Otóż piec koza z płaszczem wodnym to bardzo często pojawiający się temat na forach internetowych. Opinie są bardzo różne, lecz przeważają te pozytywne. Natomiast wiele z negatywnych opinii nie powinno się tam znaleźć. Takowe się pojawiają, kiedy w grę wchodzi amatorski montaż.

Brak adekwatnej wiedzy na temat montażu, zły dobór mocy, niepoprawne kalkulowanie ogrzewanej powierzchni, jeśli jest koza z płaszczem i z wężownicą. Przez najróżniejsze błędy pojawiają się złe opinie.

Trudno wymieniać mankamenty, albowiem koza z wymiennikiem wodnym jest praktycznie niezniszczalna i niezawodna. Tak proste układy grzewcze nie generują problemów, o ile ich montaż jest należycie wykonany. Przewaga pozytywnych opinii na temat kozy z wężownicą jest zatem czymś normalnym. Niższe koszty ogrzewania, łatwość podłączenia do każdego rodzaju instalacji oraz bezawaryjność sprawiają, że piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym ma bardzo dobre opinie.

Czy warto inwestować w piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym?

Koza z płaszczem wodnym - ceny

W przypadku kominków z wymiennikiem wodnym, ceny będą bardzo się różnić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Błędnym przekonaniem jest twierdzenie, że cena nie jest adekwatna. Biorąc pod uwagę jakość materiału, jego grubość i elementy "wykończeniowe", cena wcale nie należy do wygórowanych.

Co region to inna cena. Oczywiście w każdym miejscu w kraju ceny mogą się różnić. O ile mamy producenta blisko, o tyle mamy pewność, że kupimy kominki z wymiennikiem wodnym lub kominki gazowe w atrakcyjnej cenie. Im dalej od producenta, tym częściej w grę wchodzą pośrednicy, a oni również muszą zarobić. Marża niekoniecznie będzie wysoka, ale zawsze jest to dodatkowy koszt.

Decydując się na  piec wolnostojący koza z płaszczem wodnym, warto zgłębić temat cen. Szukajmy  informacji nie tylko w internecie, ale bezpośrednio w sklepach lub u producentów. Czasami bardziej opłacalnym okaże się zamówić piec koza z płaszczem wodnym wprost od producenta, niżeli zakup w pobliski markecie budowlanym.

Cena kozy z płaszczem wodnym uzależniona jest od kilku czynników, m.in. od mocy nominalnej pieca oraz materiału, z którego jest zrobiony. Kozę o mocy 8 kW wykonaną ze stali możemy zakupić już za ok. 850 zł. Takim piecem ogrzejemy powierzchnię do 80m2. Koszt takiego samego urządzenia o mocy 14 kW, który wystarczy do ogrzania 140m2 powierzchni, wynosi od 1500 zł wzwyż.

Nieco inaczej kształtuje się cena kozy wykonanej z żeliwa. Ten materiał jest droższy, więc i cena pieca jest wyższa. Za żeliwną kozę z płaszczem wodnym o mocy 9 kW musimy zapłacić od 2500 zł. Cenę dyktuję również materiał, z którego wykonana jest obudowa kozy. Piecyk obudowany kafelkami o mocy 14 kW może kosztować nawet 17500 zł i więcej.

Cena montażu

W zależności od firmy możemy otrzymać montaż kominka gratis lub za drobną opłatą. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu praktycznie w samej cenie pieca, firma zamontuje go zgodnie ze standardami.

Amatorski montaż nie koniecznie musi być trudny, ale nieznajomość fachowej wiedzy, może być elementem zgubnym. Bezpieczeństwo to podstawa, więc nawet za drobną opłatą warto zagwarantować sobie spokojny sen.

Montaż wymaga precyzji, ponieważ od niego zależy nie tylko czy piec koza z płaszczem wodnym będzie wydajny, ale także bezpieczeństwo domowników. Nieodpowiedni montaż może doprowadzić do wydostawania się spalin, co natomiast bezpośrednio zagraża życiu i zdrowiu. Na tym więc nie należy oszczędzać. Sprawdź także cennik kominków.

Koza z płaszczem wodnym to nie powinno być jedyne źródło ogrzewania w domu, ale to świetny sposób na docieplenie budynku w wygodny sposób.
Koza z płaszczem wodnym - ceny, opinie, wymagania montażowe i ciekawostki

Tradycyjny piec kominkowy - alternatywy

Kominki gazowe

Takie kominki równie często, jak te na drewno spotykamy w domach i mieszkaniach. Natomiast kominki gazowe mają dodatkowe plusy.

Brak wydobywających się nieprzyjemnych zapachów spalanego drewna oraz brak sadzy i kurzu. To elementy, które przekonały już tysiące polaków, a jeszcze więcej osób z krajów zachodnich.

Dbanie o środowisko, o własne zdrowie i komfort użytkowania sprawia, że chętnie wybierane są kominki gazowe. Instalacja takiego kominka niewiele różni się od tradycyjnej. Jedynie zasilanie jest nieco inne.

Kominki gazowe mają jeszcze jedną zaletę. Nie wymagają dokładania do pieca a dysze, z których wydobywa się gaz, równomiernie rozpraszają ogień. Można ich używać na wiele sposobów, nawet tych z wymiennikiem wodnym. Nic nie stoi na przeszkodzie by podczas palenia w nim, nagrzewać wodę użytkową.

Kominki elektryczne

Ten model kominka działa na innej zasadzie niż te na drewno. Nie generuje spalin, nie brudzi i nie zanieczyszcza powietrza. O ile prąd jest relatywnie drogi, o tyle mamy wiele innych plusów. To jednak nie oznacza, że to rozwiązanie będzie drogie.

Należy zauważyć, że w zależności od dostawcy energii elektrycznej, oferowane są różne taryfy. Taryfa nocna zazwyczaj jest niższa, co pozwala na pobór większej ilości prądu w niższej cenie. Komfort w tym przypadku jest nie do porównania z innymi metodami ogrzewania.

Brak wymogu ciągłego podkładania do pieca jest także dodatkowym atutem. Kominki elektryczne mają to do siebie, że raz ustawiona temperatura, nie będzie się zmieniać. To pozwala na pozostawienie włączonego kominka, nawet gdy jesteśmy poza domem.

W zaprezentowanym artykule objaśnione zostały podstawowe różnice pomiędzy kominkami na drewno te z wymiennikiem wodnym, kominki gazowe i na prąd. Zapoznając się z tymi informacjami mamy podstawową (ale i nie tylko) wiedzę, na temat właściwego wyboru kominków, jak i różnic pomiędzy nimi. Ważne jednak aby nie sugerować się jedynie wyglądem czy łatwością montażu. Kluczowym jest dobranie najodpowiedniejszego rozwiązania do naszego domu. Nie zawsze piec koza z płaszczem wodnym będzie adekwatny do naszego wnętrza. Dlatego należy dokładnie analizować wszystkie aspekty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny