Skąd ta kratka? Trochę historii

Stylizacja w kratęŹródła celtyckie podają, że pierwotnym celem kraciastych deseni było określanie rangi społecznej. Siedem pasków symbolizowało króla, a ich ilość na tartanie pomniejszała się w zależności od hierarchii. Tak samo istotne były ich kolory. Tylko najwyżsi rangą władcy i rycerze mogli pozwolić sobie na najbardziej strojne kraty!

Najstarszy dotychczas odkryty egzemplarz kraciastego materiału to Falkirk Sett, a jego powstanie szacowane jest na III wiek. Początkowo wzory były oszczędnie barwione, dziś pojawiają się w niemal każdej wariacji kolorystycznej.

Rodzaje kraciastych wzorów

Krata glencheck, znana również jako krata księcia Walii. Deseń tworzy się przez nałożenie na siebie dwóch wzorów kratek. W dużym kwadraciku powstaje pepitka. Często glencheck wykorzystuje się w modzie odzieżowej, głównie szyjąc marynarki. Dobrze wygląda również na obiciach mebli.

Tartan, którego najpopularniejszą odmianą jest szkocka krata. Paski w tym wzorze przecinają się w pionie i poziomie, rysując charakterystyczny deseń. Wyróżniamy Black Watch tartan. 21 Century, Alisa tartan, British Columbia, Dogwood i wiele, wiele innych. Wśród nich jest nawet polski tartan, który oficjalnie zarejestrowano pod numerem 3156 w międzynarodowym Rejestrze Tartanów (tak, istnieje taka instytucja!). Zastanawiacie się jak wygląda? Sprawdźcie! Przy okazji przejrzyjcie bogata bazę wzorów i wybierzcie swój ulubiony.

Kratka gingham/vichy charakteryzuje drobny, dwukolorowy wzór. Malutkie okienka usytuowane bardzo blisko siebie powodują, że kratka vichy może powodować oczopląsy! Niektórzy mówią o niej jako o „kuchennej” kracie, gdyż deseń ten spotkać można na wielu akcesoriach i materiałach kuchennych.

Kratka Burberry – jak sama nazwa wskazuje, zaprojektowana jest przez ten znany dom mody. Jej kolory są jasno zdefiniowane: to czarno-czerwony wzór na beżowym tle. Ma wszechstronne zastosowanie, jest elegancki i pasuje do każdego pomieszczenia. Spektakularny efekt da w postaci zasłon, albo pledu.

Szachownica, której wyglądu chyba nie trzeba nikomu przybliżać. Niezwykle często wykorzystywana we wnętrzarstwie, głównie w pomieszczeniach utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Pepitka = kurza stopka. Gęsty deseń, złożony z przebiegających przez siebie pasków. Układają się w znane wzory, przypominające kurzą stopkę. Podobnie jak szachownica, pepitka cieszy się ogromną popularnością w stylizacji wnętrz.

Stylizacja z redro.pl

Krata we wnętrzu

Mając do wyboru tysiące rodzajów kratek, bez problemu możemy dopasować ją do stylu panującego we wnętrzu. Również dzięki kratce mamy okazję ten styl kreować. Marząc o eleganckim salonie, warto inspirować się wzorem Burberry, szachownicą, albo kurzą stopką. Kratki te świetnie zgrają się z jasnymi kolorami i sprawią, że przestrzeń będzie wyglądać ciekawie i gustownie. Nie powinniśmy mieć problemu również z aranżacją gabinetów biurowych. Dobrze prezentują się w nich czarno-białe kraty. Są monochromatyczne, a więc nie zaburzają charakteru pomieszczenia. Jednocześnie dynamizują je, dzięki czemu stylizacja jest bardziej interesująca. Z kolei sielski styl kuchni i jadalni podkreślimy przez wzór vichy, najepiej utrzymany w pastelowej palecie barw. Oczywiście w każdym z tych wnętrz możemy bawić się deseniem, dobierać go w zaskakujący sposób. Nie ma reguły!

Pamiętajmy, że kratka – jakikolwiek jej rodzaj – to trudny trend. Nie przepada za konkurencją, a więc włączając ją do aranżacji, zapomnijmy o mocnych dodatkach. Niech krata będzie głównym bohaterem wnętrza. O ile jeden zdecydowany kolor nie zaburzy harmonii stylizacji, to inny deseń – już tak. Powierzchnie mebli, ścian, czy podłogi powinny pozostać gładkie (o ile nie są już zdobione kratką).

Logo firmy Redro

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 70,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny