Kratki kominkowe – zastosowanie

Główną funkcją kratek kominkowych jest dystrybucja ciepłego powietrza do pomieszczeń. Najczęściej umożliwiają nie tylko nawiewanie nagrzanego powietrza do wnętrz, ale również regulację jego ilości. Regulacja odbywa się ręcznie lub przy pomocy specjalnego panelu. Coraz częściej jednak wybieramy również ozdobne i nowoczesne kratki kominkowe. Wybierając na przykład kominek z płaszczem wodnym, możemy podkreślić jego design przy pomocy dekoracyjnej kratki kominkowej.

Kratkę kominkową zazwyczaj montujemy na dole kominka. Ostatecznie miejsce jej zakładania będzie zależeć od rodzaju kratki i jej funkcji. Często mylone są one z kratkami wentylacyjnymi, które mają doprowadzać do pomieszczenia świeże powietrze. Kratki wentylacyjne montuje się zazwyczaj na suficie lub na ścianie. Warto dodać, iż kratki do kominka mogą działać pod wpływem grawitacji, bądź też są sterowane mechanicznie.

Kratki do kominka – rodzaje

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kratki kominkowej się zdecydujemy, musi ona spełniać najważniejsze zadanie, czyli dystrybucję gorącego powietrza. Jednak najprościej możemy podzielić kratki na:

  • Kratki spełniające wyłącznie swoje zadanie – są skonstruowane w taki sposób, aby spełniały minimalną i zarazem najważniejszą rolę, czyli rozprowadzenie gorącego powietrza. Najczęściej znajdują się one na samym dole kominka, nie wykazują walorów estetycznych, dlatego są praktycznie niewidoczne.
  • Kratki ozdobne – ich zadaniem jest podkreślenie indywidualnego charakteru kominka. Dlatego kratki ozdobne wyróżniają się rozmaitymi kolorami, wzorami, a także sposobem wykonania. Czasami wykonywane są na specjalne zamówienie.

Kratki do kominka możemy podzielić także pod względem funkcji, jaką pełnią, a także miejsca, w którym są montowane:

  • Luft – istnieje możliwość montażu takiej kratki zarówno pod kominkiem, jak i również nad nim. Należy pamiętać o tym, aby otworu kratki nie umieszczać ukierunkowanego bezpośrednio na kominek. Ponadto luft musi być zainstalowany w czopuchu, który znajduje się w obudowie kominka.
  • Kratki dekompresyjne – tego typu kratki montujemy w górnej części kominka. Ich zadaniem jest ochrona sufitu przed przegrzaniem.
  • Kratki wlotowe – kratki umieszcza się pod paleniskiem, przez co możemy manipulować ilością powietrza, zapewniającego cyrkulację w kominku
  • Kratki wylotowe – w przeciwieństwie do kratek wlotowych, tego typu akcesoria montujemy pomiędzy paleniskiem, a półką dekompresyjną. Zadaniem kratek wylotowych jest odprowadzanie gorącego powietrza na zewnątrz.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Kratki kominkowe muszą być koniecznie dopasowane do rodzaju wkładu kominkowego. Pod tym względem wymienić możemy m.in.:

  • Kratki narożne – decydując się na przykład na narożny kominek z płaszczem wodnym, niezastąpionym elementem na jego wyposażeniu będzie właśnie narożna kratka kominkowa. Najczęściej kratka narożna do kominka jest wykonana ze stali nierdzewnej. To pozwala na utrzymanie jej charakteru w minimalistycznym stylu, przez co udaje się estetycznie zamaskować wlot wentylacyjny do obudowy kominka.
  • Kratki z żaluzją – kratka kominkowa z żaluzją to nowoczesne rozwiązanie dla współczesnych kominków. Dzięki zamontowanej żaluzji istnieje możliwość łatwej regulacji przepływu gorącego powietrza.
  • Kratki żeliwne – najczęściej są one ozdobne ze względu na swoje przepiękne kucia. Oprócz tego kratka żeliwna wykazuje się doskonałą odpornością na wysokie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne.
  • Kratki ze stali nierdzewnej – jest to tańsza alternatywa dla kratek wykonanych z żeliwa. Raczej są one nowoczesne, utrzymane w minimalistycznym stylu, częściej w postaci siatki. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i zastosowaniu kratek kominkowych.

Kratki kominkowe – ceny i opinie

Mając na uwadze różne rodzaje kratek kominkowych, warto dowiedzieć się, w jakich cenach są one dostępne w sprzedaży. Ostateczny koszt będzie zależeć od tego, czy zdecydujemy się na kratki ozdobne, wykonane z żeliwa czy też stali nierdzewnej. Oczywiście w poniższym zestawieniu znajdują się wyłącznie sugerowane ceny, które mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym dokonujemy zakupu.

Przykładowe ceny kratek kominkowych wiodących producentów

Nazwa produktu

Cena

Kratka kominkowa z żaluzją, złoty mat 11x17 cm

Ceny od 77,98 zł – bardzo dobre opinie

Kratka kominkowa z żaluzją grafitową 17x17 cm

68,98 zł – bardzo dobre opinie

Kratka narożna do kominka NORDflam Aero 38x58x9 cm, prawa czarna

188,00 zł – bardzo dobre opinie

Kratka narożna do kominka NORDflam Aero 38x58x6 cm, prawa czarna

149,00 zł

Kratka narożna do kominka NORDflam 38x58x6 cm, prawa biała

158,00 zł

Kratka kominkowa z żaluzją 17x17 cm

55,98 zł

Nowoczesne kratki do kominka 17x49 cm w kolorze białym

53,98 zł

Luft, narożna kratka kominkowa lewa, grafitowy 60x40x6 cm

189,00 zł

Luft, narożna kratka kominkowa lewa, czarny 60x40x9 cm

207,00 zł

Narożna kratka kominkowa grafitowa 40x60x9 cm, góra i dół

414,00 zł

Kratki okrągłe białe, fi 100 mm

28,80 zł

Kratki okrągłe białe, fi 125 mm

35,10 zł

Kratki okrągłe czarno-srebrne, fi 100 mm

32,40 zł

Kratki okrągłe czarno-złote, fi 150 mm

44,10 zł

Kratka żeliwna Parkanex Deco złota 16x32 cm, ozdobne

99,98 zł

Kratka żeliwna z żaluzją Parkanex złota patyna 16x32 cm, ozdobne

97,98 zł

Kratka żeliwna z żaluzją Parkanex Deco złota 16x16 cm, kratki ozdobne

87,21 zł

Kratki wentylacyjne kominkowe Fresh, grafitowe 170x700 mm

113,00 zł

Kratki wentylacyjne kominkowe Luft Sf, 60x400 mm grafitowe

58,50 zł

Kratki wentylacyjne kominkowe Exclusive 10x20 cm, grafitowe

68,00 zł

Kratka nawiewna kominkowa z siatką biała, 11x17 cm

31,00 zł

Kratka nawiewna kominkowa z siatką biała, 11x32 cm

52,00 zł

Kratka nawiewna kominkowa z siatką kremowa, 11x32 cm

50,70 zł

Kratka nawiewna kominkowa z siatką czarna, 22x37 cm

70,00 zł

Wkłady kominkowe Eco 8 kW

948,00 zł

Wkłady kominkowe Corner 67/45 H-L 12 kW, kolor czarny

5798,00 zł

Wkłady kominkowe NORDflam Etna Eko, żeliwne prawe

1638,00 zł

Wkłady kominkowe NORDflam Atina Eko 14 kW

1498,00 zł

Kominek z płaszczem wodnym Eryk

3110,00 zł

Kominek z płaszczem wodnym Felix 14

3680,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny