Kratki kominkowe - podstawowe informacje

Kratki kominkowe a kratki wentylacyjne

Kratki wentylacyjne oraz kratki kominkowe bardzo często są ze sobą kojarzone, a nawet mylone. Tak naprawdę stanowią zupełnie inny element, wyróżniając się odmiennym przeznaczeniem. W przypadku kratek kominkowych, elementy montuje się w kominkach. Natomiast ich głównym zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza do wnętrza pomieszczenia.

Kratki wentylacyjne stanowią zakończenie układu wentylacyjnego. Zazwyczaj montuje się je na ścianach lub sufitach. Kratka wentylacyjna może stanowić zwykły element, przez który dochodzi do cyrkulacji powietrza. Bardziej nowoczesne modele są wyposażone w zamykanie żaluzjowe, zawór zwrotny, wentylator, a nawet higrostat, czyli czujnik wilgoci w pomieszczeniu.

Funkcjonalność kratek kominkowych

Kratki kominkowe stosujemy zarówno przy nawiewie ciepłego powietrza w trybie grawitacyjnym bądź mechanicznym. Kominkowe kratki z żaluzją czy z siatką pozwalają na dogodne sterowanie ilością nagrzanego powietrza, jakie ma przedostać się do wnętrza. Producenci w tej chwili oferują również automatycznie sterowane kratki, które regulują cyrkulację według aktualnie panującej temperatury.

Oprócz funkcji praktycznej wyróżnić możemy ozdobne kratki kominkowe spełniające funkcję dekoracyjną. Kominkowe kratki montowane są one wtedy na zewnątrz w taki sposób, by były integralną, dekoracyjną częścią kominka. Nadal spełniają one powyższe zadanie, przy czym jednocześnie stanowią eleganckie uzupełnienie wentylacji. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat kominka z płaszczem wodnym.

Wymiary kratek kominkowych

Wśród standardowych prostokątnych kratek kominkowych wymienić możemy takie wymiary jak:

 • 11x11 cm
 • 11x17 cm
 • 11x24 cm
 • 11x32 cm
 • 11x42 cm
 • 17x17 cm
 • 17x30 cm
 • 17x37 cm
 • 17x49 cm
 • 22x22 cm

Dostępne są również kratki kominkowe, których wymiary najczęściej wynoszą:

 • 100 mm
 • 125 mm
 • 140 mm

Brak interesującego nas rozmiaru kratki kominkowej nie musi stwarzać żadnego problemu, ponieważ producenci oferują również kratki kominkowe na wymiar. Do wyboru mamy nie tylko sam rozmiar kratki, ale również jej specyficzną budowę. Dlatego dostępne są kratki na wymiar typu: luft, luft szeroka, tunel, tunel z siatką, luft narożna, półokrągła, prosta, a także narożna. Sprawdź także porady, jaki wkład kominkowy warto wybrać.

Kratki kominkowe na wymiar i w standardzie

Rodzaje kratek kominkowych

Kratki kominkowe są konieczne. Zachowanie odpowiedniej wentylacji i doprowadzenie tlenu to najważniejszy warunek, by w kominku palił się ogień.
Kratki kominkowe - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady

Wszystkie kratki kominkowe na wymiar, a także te występujące w standardowych wymiarach, dostępne są w poszczególnych typach:

 • Kratki wlotowe - tego typu kratki kominkowe (także kratki kominkowe na wymiar) montuje się w dolnej części kominka. Ich zadaniem jest doprowadzenie stosownej ilości powietrza do paleniska, które jest niezbędne do procesu spalania.
 • Kratki wylotowe - montuje się w górnej części kominka, przysłaniając nimi otwory instalacji wentylacyjnej. Dlatego jest to swoista kratka wentylacyjna, która służy do odprowadzania nagrzanego powietrza.
 • Kratki dekompresyjne - ich montaż odbywa się na wysokości ok. 40 cm od sufitu. Jest to zalecane ze względu nagrzewania się kominku w tej strefie do najwyższych temperatur. Kratka dekompresyjna jest zabezpieczeniem przed przegrzaniem się sufitu. Dodatkowo pełni funkcję izolatora termicznego, chroniąc tym samym przed stratami ciepła.
 • Kratki typu luft - są uznawane jako kratki dekoracyjne. Kratki typu luft wyróżniają się zasłoniętym wlotem, dlatego należy zachować wszelkie zasady montażowe, by zachować odpowiednią cyrkulację.
 • Kratki tunel - kratki tunel są bardzo zbliżone do kratek luft. Jednak w ich konstrukcji nie występuje tylna maskownica.
 • Czerpnie - są elementami, które tak jak kratka wentylacyjna, zakańczają instalację wentylacyjną. Stosuje się je na zewnątrz, dlatego najczęściej wykonane są one z kwasoodpornej stali, dzięki czemu element jest jeszcze lepiej chroniony przed opadami deszczu i innymi warunkami atmosferycznymi. W konstrukcji znajduje się również specjalna siatka zabezpieczająca przedostawanie się ptactwa i owadów do wnętrza instalacji.
 • Anemostaty - elementy zakańczające instalację wentylacyjną, które montuje się w sufitach. Ich budowa została skonstruowana w taki sposób, by elementy wyróżniały się doskonałą izolacją akustyczną. Sprawdź także, jaki kominek wybrać do salonu.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Podział kratek kominkowych ze względu na pełnioną przez nich funkcję:

 • Ozdobne kratki kominkowe - wcześniej wspomniane ozdobne kratki kominkowe, wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi. Z tego względu stosuje się je na zewnątrz, ponieważ stanowią ciekawe uzupełnienie wystroju wnętrz. Dostępne są w różnych kolorach, wzorach, a także z rozmaitymi zdobieniami.
 • Kratki osłaniające i regulujące - ich zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza do pomieszczenia, przy jednoczesnej regulacji powietrza w palenisku. Dzięki temu w kominku ogień nie zgaśnie oraz nie wytworzy zbyt wysokiej temperatury.

Kratki kominkowe a sposób wykonania

W porównaniu do zwykłych kratek wentylacyjnych, kratki kominkowe nie mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Nieustannie narażone na działanie wysokich temperatur, szybko uległyby zniszczeniu, a nawet stopieniu. Dlatego wśród proponowanych produktów, znajdziemy kratki ocynkowane, żeliwne lub wykonane ze stali nierdzewnej.

Wybierając odpowiednie kratki, powinniśmy postawić na ich jak najwyższą jakość, ponieważ są nieustannie narażone na wysokie temperatury, a także na jej wahania. Dostępne są nie tylko żeliwne i stalowe kratki w surowym stanie, ale również powlekane lub malowane proszkowo w wybranym kolorze.

Drzwiczki rewizyjne

Drzwiczki rewizyjne są odpowiedzialne za dojście do okapu kominka. Jednocześnie, nie zaburzając one wyglądu i estetyki całego układu. Montuje się je przy pomocy wkrętów i kleju. Najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej, żeliwa lub stali nierdzewnej. Możemy zdecydować się na drzwiczki rewizyjne malowane w tym samym kolorze co obudowa, dzięki temu nie będą się tak bardzo rzucać w oczy.

Ich obecność ułatwia czyszczenie układu, a także wszelkie prace konserwatorskie wewnątrz okapu. Dzięki temu zyskamy pewność, że kominek będzie funkcjonował prawidłowo. Innowacyjne rozwiązania drzwiczek, pozwalają na ich otwieranie bez użycia uchwytów. Wtedy mówimy o zamontowanym systemie typu „click”.

Sposób montażu kratek kominkowych

Montaż kratki odbywa się przy pomocy wkrętów lub kleju. Zaleca się zastosowanie przynajmniej trzech kratek w jednym układzie kominka. Pierwszą kratkę należy zamontować w górnej części kominka. W ten sposób będzie spełniała swoje zadanie, jako element odprowadzający nagrzane powietrze. Kratki z siatką wyróżniają się większą odpornością na wysokie temperatury.

Nad wspomnianą kratką, należy zamontować jeszcze dwie pozostałe kratki. Ich zadaniem jest efektywna wentylacja. Jeżeli zależy nam na prawidłowej cyrkulacji, a także utrzymaniu ciepłego powietrza wewnątrz budynku, warto zamontować jeszcze kratki w ścianie.

Kratki kominkowe - cennik i podsumowanie

Kratki kominkowe - przykładowe ceny

Przykładowe ceny kratek kominkowych w sklepach Castorama i innych marketach budowlanych:

 • Kratka kominkowa z żaluzją, wymiary 17x37 cm  - 54,88 zł
 • Kratka kominkowa z żaluzją Parkanex w sklepie Castorama, złota patyna, 16x32 cm - 97,98 zł
 • Kratka kominkowa z żaluzją Nordflam Seren, 17x17 cm - 70,98 zł
 • Kratka kominkowa Parkanex, Deco złota patyna, 16x16 cm - 64,96 zł
 • Kratki żeliwne Karo 120x120 mm - 65,00 zł
 • Kratka kominkowa retro Parkanex, Miedź patyna, 16x32 cm - 69,96 zł
 • Kratka kominkowa retro z żaluzją Parkanex, Deco złota, 16x16 cm - 87,21 zł
 • Okrągła kratka kominkowa 100 mm, grafit - 32,60 zł
 • Okrągła kratka kominkowa 125 mm, czarna miedź - 40,35 zł
 • Kute kratki kominkowe drzewo, 15x27,5 cm - 250 zł
 • Kute kratki kominkowe 15x15 cm - 200 zł
 • Kratka kominkowa z siatką, stare srebro, 17x17 cm - 45,77 zł
 • Kratka kominkowa wywiewna, 6x20 cm - 128 zł
 • Kratka kominkowa wywiewna, 17x17 cm - 41,00 zł

Kratki kominkowe na wymiar wymagają wykonania indywidualnej wyceny. Jeżeli interesuje nas koszt dopasowanych elementów, w takim razie należy skontaktować się z wybranym producentem, w celu przedstawienia konkretnych wymiarów.

Kratki kominkowe - podsumowanie

Kratki kominkowe są niezbędnym elementem służącym do prawidłowego funkcjonowania kominka, a także utrzymania cyrkulacji ciepłego powietrza. Na tego typu elementach nie należy oszczędzać, ponieważ od ich jakości zależy to, w jaki sposób poradzą sobie z wysokimi temperaturami.

Lepiej jest zatem zainwestować w naprawdę dobry produkt, by przez lata cieszyć się w pełni funkcjonalnym kominkiem. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu przewodów, a także ich konserwacji. Dzięki temu uchronimy się przed nieprzyjemnymi niespodziankami, typu zapalenie sadzy lub słaby cug.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny