Kratki wentylacyjne - rodzaje, wymiary, ceny, na co zwrócić uwagę?
Najbardziej estetycznym elementem każdej instalacji wentylacyjnej, jest kratka wentylacyjna. Z reguły znajduje się ona na widoku, dlatego powinna wyróżniać się przynajmniej neutralnym wyglądem. Dodatkowo zabezpieczają pomieszczenie przed zanieczyszczeniami, które mogłyby wydostawać się z układu wentylacyjnego na zewnątrz.
Jeśli szukasz planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kratki wentylacyjne
Kratki wentylacyjne - co to jest?
Najprościej tłumacząc, kratka wentylacyjna jest elementem wykończeniowym każdego układu wentylacyjnego. Wyróżnia się kratki wentylacyjne zewnętrzne oraz wewnętrzne. Kratki wewnętrzne powinny znajdować się we wszystkich pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, pralnia oraz suszarnia. Dodatkowo należy pamiętać o doprowadzeniu wentylacji oraz jej zamknięciu przy pomocy kratek, we wszystkich pomieszczeniach pozbawionych okien i drzwi.
Kratki wentylacyjne zewnętrzne zabezpieczają wyjście instalacji wentylacyjnej na zewnątrz budynku. Kratka powinna być solidna w swojej budowie, by uniemożliwić przedostanie się do układu ptaków oraz innych zwierząt. Ponadto jej mocowanie musi zapewnić ochronę przed porywistym wiatrem, mogącym zerwać ten element wentylacji. Sprawdź także, jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.
Kratki wentylacyjne i ich podział względem miejsca montażu
Kratki wentylacyjne możemy podzielić ze względu na ich umiejscowienie na:
- Kratki ścienne - montowane na ścianach najczęściej przy użyciu kołków rozporowych. Zdarza się, że można je przykleić. Kratki ścienne zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego.
- Kratka sufitowa - montowane na sufitach, tak jak w przypadku ściennych - przy użyciu kołków rozporowych. Także wykonuje się je z tworzywa sztucznego. Niekoniecznie ograniczają się do kwadratowego kształtu, ponieważ występują również kratki sufitowe owalne lub okrągłe.
- Kratka wentylacyjna meblowa - kratka wentylacyjna meblowa jest niezależnym elementem, który nie wchodzi w skład standardowej instalacji wentylacyjnej. Jednak pełni prawie identyczną funkcję, ponieważ po zamontowaniu do różnego rodzaju mebli, dba o ich prawidłową wentylację. Najczęściej takie kratki wentylacyjne stosuje się w meblach kuchennych, szafach oraz meblach biurowych. Cyrkulacja powietrza zapewni doskonałą ochronę zawartości mebli przed wilgocią oraz przykrym zapachem.
- Kratka wentylacyjna drzwiowa - kratka wentylacyjna drzwiowa również nie wchodzi w skład instalacji wentylacyjnej. Stosuje się je w drzwiach od łazienek, toalet, suszarni, kuchni, a także wszystkich pozostałych, w których gromadzi się wilgoć. Zapewnia ona lepszą cyrkulację pomiędzy pomieszczeniami. Sprawdź także, co warto wiedzieć o wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.
- Kratka podłogowa - kratek podłogowych raczej nie stosuje się w budynkach jednorodzinnych. Swoją obecność zaznaczają w budynkach o charakterze użytkowym. Ze względu na wysokie narażenie na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, muszą być wykonane z solidnego materiału. Dlatego wybierając kratki podłogowe, preferuje się elementy wykonane ze stali szlachetnej.
- Kratka wewnętrzna - mianem kratki wewnętrznej nazwiemy każdą kratkę wentylacyjną stosowaną wewnątrz budynku.
- Kratki wentylacyjne zewnętrzne - są to wszystkie kratki, które mocuje się u wyjścia instalacji na zewnątrz budynku. Kratki wentylacyjne zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także uszkodzenia pochodzenia zwierzęcego.
Kratki wentylacyjne pod względem miejsca montażu, różnią się również tworzywem, z jakiego zostały wykonane oraz kolorem. Dzięki temu pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale również estetyczną.
Pozostałe rodzaje kratek wentylacyjnych
Wśród pozostałych typów kratek wentylacyjnych, wymienić możemy:
- Kratka wentylacyjna z żaluzją - jest to kratka wentylacyjna zamykana przy pomocy ruchomej żaluzji. Ze względu na możliwość łatwego zamykania i otwierania, uchodzi za najpopularniejszy typ kratki. Kratka z żaluzją działa przy pomocy sznureczka, którym manipulujemy ustawienie żaluzji. Zamykanie żaluzji jest przydatne szczególnie w czasie ujemnych temperatur panujących na zewnątrz. Należy pamiętać, aby kratka wentylacyjna zamykana nie była zamknięta przez cały czas, ponieważ istotne jest zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. A może zainteresuje cię także klimatyzacja w domu i mieszkaniu?
- Kratka wentylacyjna cały czas otwarta - w odróżnieniu od kratki z żaluzją, ten typ pozwala na ciągłą cyrkulację. Nie możemy ingerować na poziom przepływu powietrza.
- Kratka wentylacyjna autoaktywna - jest bardziej nowoczesnym odpowiednikiem dla tradycyjnej kratki wentylacyjnej. Dzięki niej możliwa jest równomierna i w pełni prawidłowa cyrkulacja powietrza. Jednocześnie jej zastosowanie pozwala na wychładzanie pomieszczeń, w których zainstalowana została wentylacja grawitacyjna.
- Kratki kominkowe - kratki kominkowe są częścią budowy kominka. Dzięki temu w przestrzeni, w której nagromadzone jest ogrzane powietrze, dochodzi do jego wymiany. W popularnych schematach wykorzystuje się aż dwie kratki wentylacyjne, pozwalające na odprowadzanie nagrzanego powietrza, a także dopływ zimnego.
- Kratka dekoracyjna - dekoracyjną kratką wentylacyjną może być każda kratka spełniająca walory estetyczne. Zazwyczaj zachowują one minimalistyczny wygląd. Do wyboru są jednak również eleganckie i wyjątkowo zdobione kratki w różnych kolorach lub z ciekawymi motywami dekoracyjnymi. Poznaj także zasadę działania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
- Kratka okapowa - kratka stosowana w kuchni, składająca się z dwóch części. Pierwsza część montowana jest w rurze, którą prowadzi się do okapu. Służy do cyrkulacji powietrza dopiero po uruchomieniu urządzenia. Natomiast druga kratka umożliwia przepływ powietrza w każdej chwili.
- Kratki higrosterowane - świetnie sprawdzają się w kuchni, łazience, a także w każdym innym pomieszczeniu, w którym występuje podwyższony poziom wilgoci. Są to nowoczesne elementy, które samodzielnie regulują przepływ powietrza, przyczyniają się do powstania optymalnych warunków w pomieszczeniach.
- Kratka wentylacyjna z zaworem zwrotnym - są to specjalne kratki z zaworem zwrotnym, które świetnie sprawdzają się w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
- Kratka z wentylatorem - najczęściej stosuje się w łazienkach i toaletach. Można jednak je montować w każdym pomieszczeniu o podwyższonym poziomie wilgotności. Wbudowany wentylator umożliwia jeszcze efektywniejsze odprowadzanie powietrza. Nowoczesne kratki z wentylatorem coraz częściej wyposażone są w higrostat oraz timer.
Duża dowolność kratek wentylacyjnych pozwala na optymalne dopasowanie elementu instalacji wentylacyjnej do każdego pomieszczenia, a także nietypowych warunków. W ten sposób mamy wpływ na zwiększenie efektywności cyrkulacji powietrza.
Wymiary kratek wentylacyjnych
Standardowe wymiary kratek wentylacyjnych
Najczęściej spotykane wymiary kratek wentylacyjnych, to:
- 14x14 cm - dla kratek kwadratowych
- 14x21 cm - dla kratek prostokątnych
- 15 lub 18 cm średnicy - dla kratek okrągłych
Wymiary kratek wentylacyjnych, które są spotykane również u różnych producentów:
- 100 mm średnicy - kratka wentylacyjna okrągła Awenta
- 11x14 cm - kratka wentylacyjna prostokątna Awenta
- 15x15 cm - kratka wentylacyjna kwadratowa Awenta
- 18x25 cm - kratka wentylacyjna prostokątna Awenta
- 25x25 cm - kratka wentylacyjna kwadratowa Awenta
Wymiary kratek wentylacyjnych a zamówienie na wymiar
W sprzedaży dostępne są różne wymiary kratek wentylacyjnych. Planując otwór w ścianie lub w suficie, warto uwzględnić standardowe parametry, które są oferowane przez różnych producentów. Jednak istnieje możliwość zamówienia kratek na wymiar. Jest to przydatne rozwiązanie, podczas gdy wszystkie dostępne produkty nadal nie spełniają naszych oczekiwań.
Decydując się na dopasowane wymiary kratek wentylacyjnych, wcześniej należy określić ich kształt. Do wyboru są kratki prostokątne z prostokątnym środkiem, kratki kwadratowe z okrągłym środkiem lub kratki okrągłe z okrągłym środkiem. Przy składaniu indywidualnych zamówień, mamy wpływ również na rodzaj tworzywa, z jakiego zostaną wykonane, a także sposób wypełnienia.
Co warto wiedzieć o kratkach wentylacyjnych?
Kratki wentylacyjne a wybór tworzywa
Najczęstszy wybór pada na kratki wykonane z tworzywa sztucznego. Jednak chcąc zadbać o solidniejsze wykończenie instalacji wentylacyjnej, warto zdecydować się na kratki metalowe. Mogą one być metalowe ocynkowane bądź metalowe malowane. Producenci proponują nam również kratki wykonane z mosiądzu.
Ostateczny wybór pada nie tylko na materiał, z jakiego produkuje się kratki, ale także na sposób wykończenia. Wśród najpopularniejszych typów wyróżnimy kratki metalowe szlifowane, polerowane lub malowane, a także kratki mosiężne szlifowane, polerowane lub występujące w patynie.
Sposób montażu kratek wentylacyjnych
Kratki wentylacyjne zwykle montujemy w ścianach lub na suficie. Jednak patrząc na szeroki wybór typów tych elementów, wymienić możemy kratki podłogowe lub okapowe. Tym samym warunkują one miejsce montażu.
Należy pamiętać o zachowaniu optymalnej odległości, by zbieranie zanieczyszczeń było jak najbardziej efektywne. Specjaliści zalecają, by montować je maksymalnie na wysokości 15 cm od sufitu. Niższe przymocowanie kratek może przyczynić się do nieprawidłowej cyrkulacji powietrza. Właśnie na tym poziomie skupiają się zanieczyszczenia, a także gaz ziemny.
Kratki wentylacyjne - ceny i podsumowanie
Kratki wentylacyjne - przykładowy cennik
Przykładowy cennik różnego rodzaju kratek wentylacyjnych:
- Kratki metalowe z zaworem zwrotnym i kołnierzem Delap, 100 mm - 62,00 zł
- Kratki PCV z zaworem zwrotnym, 100 mm - 12,90 zł
- Kratka wentylacyjna na komin ze stali nierdzewnej, 20x20 cm - 30 zł
- Kratka na komin Vents - 23,98 zł
- Kratki wentylacyjne zewnętrzne, chrom - 22,00 zł
- Kratka wentylacyjna zamykana żaluzjowa Vents - 89,12 zł
- Kratka wentylacyjna zamykana z żaluzją PCV - 21,98 zł
- Kratka z żaluzją 16,5x16,5 cm, metalowa - 9,51 zł
Cennik kratek wentylacyjnych stosowanych na komin, przedstawia się następująco:
- Kratki kominkowe ochronne z wkładką, Wallair - 17,09 zł
- Kratki kominkowe z siatką, ze stali nierdzewnej, wymiary 20x20 cm - 30,00 zł
- Kratki kominkowe 137x137 mm, w kolorze grafitowym - 8,71 zł
Kratki wentylacyjne - podsumowanie
Jak widać kratki wentylacyjne, pod żadnym pozorem nie ograniczają się do zwykłych elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, montowanych na ścianach. Producenci dbają o szeroki wybór możliwości, a także właściwości wykończeń instalacji wentylacyjnych.
Kratki kominkowe z zaworem zwrotnym, z higrostatem czy też wentylatorem - to tylko niektóre z licznych możliwości do wyboru. Dzięki nim cyrkulacja powietrza w każdym pomieszczeniu przebiega prawidłowo, a także efektywnie. Natomiast zastosowane udogodnienia pozwalają na dostosowanie pracy instalacji wentylacyjnej do warunków panujących poza budynkiem.