Kreatywność

Każdy z nas, oczywiście w różnym stopniu, jest obdarzony pewną inteligencją twórczą zwaną kreatywnością. Jedni mają ją wykształconą lepiej, inni trochę gorzej. Jednak nie wynika to z tego, że ktoś ma lepsze predyspozycje. Każde nasze działanie, nawet w dzieciństwie, chociażby budowanie konstrukcji z klocków Lego, wpływało na rozwój naszej kreatywności.

W książce Billa Lucasa „Twój umysł stać na więcej” autor jest przekonany, że kreatywność to cecha wszechobecna, nastawienie umysłu, które można wykorzystywać bez względu na to, co się robi. Bill Lucas uważa również, że kreatywność można i wręcz należy ćwiczyć. Ponadto wymienia następujące cechy, które przypisuje twórczym ludziom: podejmowanie ryzyka, stawianie wyzwań, zadowolenie z życia w niepewności, zadowolenie z życia w poczuciu jego złożoności, otwartość, poszukiwanie, umiejętność powstrzymywania się od ocen, chęć przyglądania się sprawom z różnych stron, umiar w kontrolowaniu, niezbyt silne skrępowanie presją społeczną, zadowolenie z własnej odmienności, świadomość emocji, skłonność do zabawy, zuchwałość. Jak ćwiczyć naszą kreatywność? Aby ją rozwijać w danym obszarze, musimy w ten obszar wchodzić jak najgłębiej, poznawać procesy w nim zachodzące.

Posłużmy się przykładem konstruktora w firmie produkcyjnej. Na co dzień pracuje on w systemach CAD, w których może wykonywać projekty nowych produktów. Zagłębienie się w procesy jakie zachodzą nie tylko w dziale projektowym ale i handlowym pozwoli mu w pełni wykorzystać narzędzia jakimi się posługuje. Dostrzeżenie samego problemu wzbudzi u osoby kreatywnej chęć poszukiwania rozwiązania. Jeżeli taka osoba zna narzędzia, w tym wypadku oprogramowanie, którymi się posługuje, może w łatwy i szybki sposób wykorzystać funkcje zawarte w programie do wykonywania automatycznych wycen na bazie projektu, co może znacząco przyspieszyć sam proces ofertowania. Najlepszym sposobem na poznanie narzędzi swojej pracy są szkolenia. W przypadku naszego konstruktora może on skorzystać z usług firmy AEC Design, która jest w stanie przeprowadzić szkolenie konkretnie pod jego potrzeby.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 30,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny