Kredyt a pożyczka – czym w istocie się różnią?
Zwykle pojęcia kredytu i pożyczki używane są zamiennie. Prawdą jest jednak, że dwa te pojęcia znacząco się od siebie różnią. Jakie są różnice między kredytem a pożyczką i co bardziej się opłaca?
Kredyt i pożyczka – cechy wspólne
Zarówno kredyt jak i pożyczka dostępne na ekspertpozyczkowy.com to pewne zobowiązanie, czyli dług, który musimy spłacić. Najczęściej odbywa się to w systemie ratalnym, a umowa zawierana jest w formie pisemnej. Obie formy finansowania są zwykle odpłatne. Cechą wspólną jest także maksymalna wysokość oprocentowania.
Kredyt a pożyczka – różnice
Choć kredyty i pożyczki mają kilka wspólnych cech, to jednak zdecydowanie więcej je różni. Najważniejszą różnicą jest podstawa prawna. Pożyczek udziela się na podstawie Kodeksu cywilnego oraz ustawie o kredycie konsumenckim, natomiast warunki udzielania kredytu dodatkowo reguluje ustawa Prawo bankowe. Kolejną różnicą są strony umowy – kredytów mogą udzielać jedynie banki, a stroną pożyczki może być zarówno osoba prawna, jak i osoba fizyczna.
Przedmiotem umowy kredytowej zawsze są pieniądze, a sama umowa musi być zawarta w formie pisemnej. W przypadku pożyczek mogą to być pieniądze lub przedmioty określone co do gatunku, jednak do wartości 1000 zł umowa może mieć formę dowolną (np. ustną).
Zaciąganie kredytu zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami, czyli odsetkami, prowizją dla banku, ubezpieczeniem i innymi opłatami okołokredytowymi. Umowa pożyczki nie zawsze musi być odpłatna. Coraz więcej firm pozabankowych oferuje pożyczki za darmo. Oznacza to, że oddaje się dokładnie tyle, ile się pożyczyło, pod warunkiem jednak, że spłata nastąpi w terminie. Termin spłaty natomiast zwykle jest bardzo krótki i bardzo często pożyczki oddaje się jednorazowo. Zadłużenie kredytowe natomiast zawsze regulowane jest w trybie ratalnym.
Z punktu widzenia konsumenta jedną z najważniejszych rzeczy jest natomiast cel, na jaki może przeznaczyć pożyczoną sumę. Kredyt ściśle określa ten cel, natomiast środki uzyskane na drodze pożyczki można spożytkować w sposób dowolny.
Kiedy kredyt, a kiedy pożyczka?
Kredyty udzielane są przez banki i SKOK-i, co oznacza, że są one silnie nadzorowane przez państwo. Zwiększa to bezpieczeństwo zawierania umów. Starając się jednak o kredyt, należy jednak ściśle określić cel i pamiętać o tym, że banki wnikliwie sprawdzają zdolność kredytową oraz historię potencjalnego kredytobiorcy w BIK-u.
Pożyczka jest dużo elastyczniejszą i bardziej dostępną formą finansowania. Może być ona udzielona zarówno przez bank, jak i przez firmę pozabankową, a nawet osobę prywatną. Potencjalni klienci nie są wnikliwie sprawdzani w bazach dłużników, a sam proces jest szybki i wymaga minimum formalności. Pamiętajmy jednak o tym, że pożyczka jest droższym zobowiązaniem niż kredyt bankowy.
Jeżeli więc zależy nam na czasie i nie potrzebujemy bardzo wysokiej sumy, warto zdecydować się na pożyczkę gotówkową.
Jeżeli jednak zamierzamy pożyczyć większą kwotę i przeznaczyć ją np. na zakup mieszkania czy samochodu, kredyt gotówkowy będzie lepszym wyborem.
Pożyczka gotówkowa – czy to bezpieczne rozwiązanie?
Słowo „pożyczka” raczej nie budzi pozytywnych skojarzeń i bardzo często powoduje, że boimy się takiego rodzaju finansowania. Pożyczkobiorcy bowiem kojarzą się z gigantycznymi zadłużeniami, których nie sposób spłacić. Nie do końca jednak jest to prawdą.
Owszem – pożyczki gotówkowe są nieco droższe od kredytów, jednak ich spłata nie jest niemożliwa. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby wszystkie należności regulować terminowo, co nie spowoduje zwiększenia oprocentowania i zwrócić będziemy musieli dokładnie taką kwotę, jaka została zapisana w umowie pożyczkowej.
Decydując się na pożyczkę czy chwilówkę, należy także dokładnie sprawdzić potencjalnego pożyczkodawcę. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ofert, która nie tylko pokaże nam zaufane i rzetelne firmy, ale także wskaże ofertę dla nas najkorzystniejszą. Jeżeli podczas brania pożyczki wykażemy się rozsądkiem, możemy mieć pewność, że będzie to rozwiązanie całkowicie bezpieczne.
artykuł sponsorowany