Kredyt

W takich sytuacjach zwykle decydujemy się na załatanie dziury pożyczką lub kredytem. Pieniędzy potrzebujemy jak najszybciej, więc do wyboru oferty nie przykładamy się, wybierając tę, którą znajdziemy jako pierwszą. A pośpiech jest wówczas doradcą najgorszym z możliwych. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy i w razie potrzeby uniknąć błędów, które odbiją się na grubości twojego portfela.

Oceń swoje możliwości

Pierwszym krokiem do wyboru najlepszego kredytu jest ocena swoich możliwości finansowych. By jej dokonać, od sumy wszystkich swoich dochodów odejmij stałe wydatki – czynsz i rachunki za media, opłaty za tankowanie i OC, koszty żywności itp. Kwotę będącą wynikiem tego działania możesz przeznaczyć na spłatę comiesięcznych rat. Pamiętaj jednak, by niewielką sumę w miesięcznym budżecie zarezerwować na pokrycie niespodziewanych wydatków.

RRSO i przykład reprezentatywny

Najlepszym wskaźnikiem służącym do porównania różnych ofert jest RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Parametr ten pokazuje, jaką część kredytu w ujęciu rocznym stanowią wszystkie koszty: odsetki, prowizja, ubezpieczenie itd. Jest on miarodajny w przypadku długoterminowych form finansowania, jednak jeśli jesteś zainteresowany kredytem na krótszy termin, może okazać się nieproporcjonalnie wysoki. W takich sytuacjach powinieneś raczej zwrócić uwagę na reprezentatywny przykład pożyczki, w którym zawarte są informacje na temat wszystkich kosztów danego produktu.

Rata równa czy malejąca?

Istnieją dwa sposoby spłaty kredytu: w ratach równych oraz malejących. Pierwsze rozwiązanie polega na tym, że wszystkie raty są tej samej wysokości. Im dłużej spłacasz taki kredyt, tym większa jest część kapitałowa, co oznacza, że odsetki naliczane są na podstawie wyższej kwoty. W ostatecznym rozrachunku oznacza to, że spłacany w tym systemie kredyt okazuje się droższy niż w przypadku rat malejących, których część odsetkowa naliczana jest na podstawie malejącego kapitału. Drugie rozwiązanie jest bardziej opłacalne, jednak kredyt z równą ratą łatwiej jest dopasować do miesięcznego budżetu w długoterminowej perspektywie.

Korzystaj z porównywarek

By wybrać dobry kredyt nie musisz być znawcą rynku bankowego. Możesz skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych dostępnej na 17bankow.com i dzięki wiedzy doradców znaleźć ofertę dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi szybko znajdziesz kredyty na interesującą cię kwotę i termin, łatwo wybierając wśród nich ten najkorzystniejszy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny