Kredyt hipoteczny na wykończenie lub remont mieszkania - zasady, limity, porady

Większość Polaków nie korzysta z opcji zakupu mieszkań pod klucz. Od wielu lat największym zainteresowaniem cieszą się lokale mieszkalne w standardzie deweloperskim oraz mieszkania pochodzące z rynku wtórnego. Ich zakup wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kompleksowego wykończenia lub remontu. Tego typu działania mogą być sfinansowane ze środków kredytu hipotecznego. Warto przyjrzeć mu się bliżej, określić podstawowe formalności i ustalić koszty całego przedsięwzięcia.

Budujesz lub remontujesz? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych i oblicz koszty remontu lub budowy!

Kredyt hipoteczny

Ogólne zasady udzielania kredytów hipotecznych

Kredyt hipoteczny to najlepszy sposób na szybki zakup i wykończenie mieszkania dla osób, które nie są w stanie wyłożyć od ręki kilkuset tysięcy złotych gotówki. Jest to pożyczka finansowa której zabezpieczeniem staje się nieruchomość kredytobiorcy. Proces ubiegania się o dofinansowanie ze środków kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością wypełniania wielu formalności. Pamiętajmy iż jest to kredyt celowy. Oznacza to, że bank będzie na bieżąco kontrolował stan nieruchomości oraz poszczególne etapy przeprowadzenia ewentualnego remontu.

Podstawą zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej.  Procedura jej obliczania jest indywidualną kwestią banku. Jednak najważniejsza będzie w tym wypadku wysokość naszych zarobków, a także suma innych zobowiązań bankowych. Jeśli posiadamy zdolność kredytową, wówczas wypełniamy kolejne formalności. W przypadku ubiegania się o sfinansowanie wykończenia mieszkania musimy wykonać bardzo dokładny kosztorys inwestycyjny. Możemy go stworzyć na przykład korzystając ze strony Kalkulatory Budowlane.

W owym dokumencie spisujemy wszystkie etapy przeprowadzonych prac, ich koszt oraz termin realizacji. Pamiętajmy, że im kosztorys będzie bardziej szczegółowy, tym większa będzie szansa otrzymania kredytu. Niektóre banki wymagają, by kosztorys był podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane. Podpisy fachowców zwiększają wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Czasem zdarza się też, że bank wymaga, by kosztorys został wykonany przez uprawnionego kosztorysanta. Jednak owe sytuacje należą do rzadkości i dotyczą jedynie większych inwestycji.

Kredyt hipoteczny na wykończenie lub remont mieszkania - zasady, limity, porady 3

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że możemy objąć nim jedynie jasno określone materiały budowlane i elementy wyposażenia. Uzyskanie tego rodzaju dotacji będzie też dość czasochłonne i skomplikowane. Konieczność przedłożenia wielu dokumentów może działać na inwestora odstraszająco. Pewną niedogodnością jest też czas udzielenia kredytu hipotecznego. W niektórych przypadkach trzeba czekać nawet kilka miesięcy na otrzymanie pierwszej transzy.

Z kolei kredyt gotówkowy to znacznie prostsze rozwiązanie. Otrzymanie tego rodzaju kredytu nie wiąże się z koniecznością wypełnienia oraz przedłożenia tak dużej ilości dokumentów. Dodatkową zaletą jest szybkość wypłacenia pieniędzy, która w wielu bankach wynosi zaledwie kilka dni. Musimy jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem znacznie tańszym. Jego oprocentowanie może być nawet kilkukrotnie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Bank posiada zabezpieczenie w postaci hipoteki, a dzięki temu może pozwolić sobie na wydłużenie spłaty zobowiązania.  Preferencyjne oprocentowanie (w porównaniu z kredytami gotówkowymi) sprawia, że kredyt hipoteczny jest najczęstszą formą dofinansowania zakupu, remontu i wykończenia mieszkań.

Co możemy sfinansować ze środków kredytu hipotecznego?

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny może być udzielony jedynie na wybrane elementy wyposażenia mieszkania. W kosztorysie możemy wpisać wszystkie materiały budowlane, sanitariaty i elementy wyposażenia, które będą na stałe związane z mieszkaniem. Niektóre banki sfinansują zatem także meble pod zabudowę, koszt zakupu i montażu szaf wnękowych oraz sprzętów AGD pod zabudowę – te koszty możemy obliczyć dodatkowo w tym miejscu. Z owych środków możemy także opłacić wynajęcie fachowców, jednak rozliczenia muszą być precyzyjnie udokumentowane w postaci faktur. Ze środków kredytu hipotecznego nie sfinansujemy żadnych elementów wyposażenia, które stanowią mienie ruchome i nie są stale zintegrowane z mieszkaniem. Tego typu produkty trzeba będzie zakupić ze środków własnych lub z kredytu gotówkowego.

Kredyt na zakup i wykończenie mieszkania

Czy wiesz, że...

W zależności od doradcy kredytowego koszt kredytu w tym samym banku może być wyższy lub niższy nawet o kilka tysięcy złotych? Dlatego warto porównać warunki przynajmniej u kilku doradców. My polecamy wypełnienie krótkiego formularza na naszej stronie - na jego podstawie skontaktujemy Cię z bardzo solidnym pośrednikiem kredytowym oferującym korzystne rozwiązania w wielu bankach.

Od stycznia 2014 roku bank może udzielić kredytów o maksymalnej wysokości 95 % wartości nieruchomości. Jednak wiele banków udziela kredytu na zakup, a jednocześnie na wykończenie mieszkania. Dzieje się tak dlatego, bowiem podczas określenia zabezpieczenia bankowego uwzględnia się wartość nieruchomości po zakończeniu prac remontowych lub budowlanych. Dla przykładu, kupujemy mieszkanie o wartości 500 tys. zł. Na remont potrzebujemy dodatkowych 50 tys. zł. Jeśli pracownik banku oszacuje, że wartość nieruchomości podniesie się adekwatnie z kosztem remontu, wówczas możemy otrzymać 522.5 tys. zł.

Kredyt hipoteczny na wykończenie lub remont mieszkania - zasady, limity, porady 3

Musimy jednak pamiętać, że wartość nieruchomości nie musi podnieść się wraz z wysokością środków, które włożymy na jej wykończenie bądź remont.  Jeśli bank stwierdzi, że wartość docelowa nieruchomości podniesie się o 30 tys. zł wówczas otrzymamy maksymalnie 503.5 tys. zł. Analitycy szacują, że od 2015 roku maksymalna wysokość kredytu będzie już wynosiła 90 % wartości nieruchomości. Pozostałe wydatki trzeba będzie pokryć ze środków własnych.

O ile wzrośnie koszt wykończenia mieszkania jeśli skorzystamy z kredytu?

Najprościej byłoby sfinansować cały remont lub wykończenie mieszkania ze środków własnych. Niestety nie każdy inwestor ma taką możliwość. Skorzystanie z kredytu hipotecznego podniesie nasze wydatki o oprocentowanie kredytowe. Pamiętajmy, że składa się ono z wartości zmiennej oraz wartości stałej. Wartość zmienna to stopa procentowa, która jest aktualizowana przez banki raz na trzy miesiące. Z kolei część stała to marża narzucona przez bank. Jej wysokość jest niezmienna przez wszystkie lata spłaty zobowiązania (chyba, że zapisy umowy kredytowej zostaną sformułowane w nietypowy sposób). 

Promocje na kostkę brukową

Całość naszego oprocentowania może mieć postać nominalną. Jest to kwota, którą widzimy w reklamach telewizyjnych i na bilbordach bankowych. W rzeczywistości wartość nominalna nie oznacza jeszcze wartości rzeczywistej. Do deklarowanej wartości nominalnej (np. 8 % w skali roku) należy jeszcze doliczyć dodatkowe prowizje bankowe, opłaty manipulacyjne itp. W rzeczywistości realna wysokość oprocentowania kredytu często wynosi ok. 10 -12 %. Powyższe wyliczenia możemy zaprezentować na przykładzie. Załóżmy, że bierzemy kredyt na wykończenie mieszkania. Jego wartość wynosi 50 tys. zł, z kolei okres spłaty to 3 lata.  Przez ten czas spłacimy ok. 12 tys. zł wartości nominalnej. Z kolei realna kwota, którą dopłacimy do naszego remontu (z opłatami bankowymi) wyniesie 15 – 18 tys. zł. Będzie to rzeczywista wartość o którą podniesie się całkowity koszt remontu naszego mieszkania.

Czy warto ubiegać się o kredyt hipoteczny na wykończenie mieszkania?

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji inwestora. Często zdobycie kredytu hipotecznego jest jedyną drogą do szybkiego wykończenia mieszkania. Z pewnością będzie ono dla nas bardziej opłacalne niż wysoko oprocentowane kredyty gotówkowe czy pożyczki celowe. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny jest najatrakcyjniejszy pod względem długości okresu spłaty oraz wysokości rat.

Kredyt na wykończenie mieszkania możemy też połączyć z kredytem na jego zakup. Będzie to dla nas bardziej opłacalne niż kupienie mieszkania na kredyt i wykończenie go ze środków własnych. Środki własne przeznaczone na remont lepiej będzie przeznaczyć na wkład własny. Pamiętajmy, że kredyt na wykończenie mieszkania zwiększy docelową wartość nieruchomości, a tym samym podwyższy zabezpieczenie bankowe. W ten sposób dodatkowo zwiększymy nasz wkład własny, a dzięki temu będziemy w stanie wynegocjować lepsze warunki z bankiem. Takie działania mogą wpłynąć na odczuwalne zmniejszenie naszych sumarycznych wydatków związanych z zakupem i wykończeniem nieruchomości.

Ocena: 4,7/5 (głosów 18)
, aktualizacja 17 kwietnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
kredyt gotówkowy kredyt hipoteczny kupno mieszkania
Komentarze (6)
 • 29 czerwca 2019 02:06 - ~Robib Garret napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Dzień dobry,

    Szukasz pożyczki? jeśli tak, skontaktuj się z:
  rgarret2244@gmail.com lub whatsApp +60162483018, aby uzyskać więcej informacji, jeśli zainteresowany tak odpowiedzieć jak najszybciej

  Dziękuję Ci...
  Od Robiba Garreta

 • 11 lipca 2019 08:07 - ~mr brown napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Witaj Szanowny Poszukiwacz Pożyczek,

  luckybenson Loan Company to firma zajmująca się pożyczkami publicznymi i inwestorami w Stanach Zjednoczonych, potrzebna jest uzasadniona, uczciwa, poważna i szybka pożyczka? Czy jesteś zadłużony? Czy masz zły kredyt? Potrzebujesz pożyczki? Dajemy pożyczki ludziom pomimo ich złej / złej oceny kredytowej. Udzielamy zarówno pożyczek firmowych, jak i osobistych, na wybrany przez Ciebie długi i krótki okres. Nasz programista pożyczek jest szybki i niezawodny, bez żadnych opłat wstępnych, aplikuje już dziś i otrzymuje natychmiastowe wsparcie, a nasza pożyczka jest dostępna na całym świecie.

  Nasze kredyty wahają się od minimum 5 000 USD do maksymalnie 100 000 000 USD, nasze pożyczki są dobrze ubezpieczone, gwarantowane w 100%, a klientom gwarantowane jest maksymalne bezpieczeństwo. Możemy pomóc Ci w uzyskaniu 100% gwarancji na pożyczkę, oferujemy pożyczki biznesowe, osobiste i indywidualne, a także znacznie więcej finansujemy projekty wszelkiego rodzaju. Aby uzyskać więcej informacji na temat sposobu uzyskania pożyczki, skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego linku:
  luckybensonloanfirm@gmail.com
  Potrzebujesz pilnej odpowiedzi

  Gorące pozdrowienia
  luckybenson Loan Company

 • 11 lipca 2019 12:07 - ~.Mrs VICTORIA JOHNSON napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Szukasz REAL FINANCIAL CREDIT COMPANY, aby udzielić Ci pożyczki w wysokości od 10 000 euro do 10 000 000 euro (na kredyty biznesowe lub korporacyjne, pożyczki osobiste, kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, kredyty konsolidacyjne, kapitał podwyższonego ryzyka, pożyczki zdrowotne itp. ))
  A może miałeś pożyczyć z banku lub instytucji finansowej z tego czy innego powodu?
  Złóż wniosek i uzyskaj prawdziwą pożyczkę finansową, przetworzoną i zatwierdzoną w ciągu 3 dni.
  PACIFIC FINANCIAL LOAN FIRM, pożyczamy na poziomie międzynarodowym, który zapewnia PRAWDZIWE POŻYCZKI FINANSOWE osobom fizycznym i firmom o niskim oprocentowaniu 2% z ważnym dokumentem tożsamości lub paszportem międzynarodowym do weryfikacji.
  Spłata pożyczki rozpoczyna się 1 (jeden) rok po otrzymaniu pożyczki, a okres spłaty wynosi od 3 do 35 lat.

  O NATYCHMIASTOWĄ ODPOWIEDŹ I PRZETWARZANIE WNIOSKU O GRANICĘ W CIĄGU 2 DNI ROBOCZYCH,
  Skontaktuj się z nami bezpośrednio poprzez ten list: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

  Skontaktuj się z nami, podając następujące informacje:

  Pełna nazwa: ____________________________
  Wymagana kwota pożyczki: ________________
  czas trwania pożyczki: _________________________
  Cel pożyczki: ______________________
  Data urodzenia: ___________________________
  Płeć: _______________________________
  Stan cywilny: __________________________
  Adres kontaktowy: _______________________
  Miasto / kod pocztowy: __________________________
  Kraj: _______________________________
  Zajęcie: ____________________________
  Telefon komórkowy: __________________________

  Wyślij prośbę o natychmiastową odpowiedź na adres: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

  podziękować

  CEO.Mrs VICTORIA JOHNSON
  FIRMA PACIFIC FINANCIAL LOAN
  E-mail: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

 • 22 lipca 2019 04:07 - ~marie napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Oferta pożyczki: caravellamariepierre@gmail.com


  Madam & Sir
    Niniejszym udzielam ci moich ofert, ponieważ może cię to zainteresować.
  Jestem francuską bizneswoman i udzielam kredytów hipotecznych i osobistych między osobami fizycznymi z roczną stopą procentową w wysokości 2% wszystkim potrzebującym, ale nie mam dostępu do kredytu bankowego. Jeśli szukasz pożyczki między osobami, aby ożywić swoją działalność lub zrealizować projekt, nie martw się już więcej. Jestem dostępny, aby zadowolić moich klientów w rekordowym czasie.
    Aby uzyskać dodatkowe informacje, nie wahaj się ze mną skontaktować na adres e-mail: caravellamariepierre@gmail.com

 • 24 lipca 2019 07:07 - ~Betty Fennell napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Świadectwo o pożyczce, poważne i uczciwe
  To świadectwo jest oczywiście prawdziwe. Jestem kobietą z trójką dzieci. Odkąd mój mąż zabił się w kłopotach. I miał dużo długu do spłacenia przed końcem stycznia i założyć własną firmę. Zapytałem sąsiadów i mam swój bank, by pomóc, ale ludzie nie chcą mi pomóc; Miałem poważne kłopoty. Odpowiedziałem na niektóre oferty pożyczek w Internecie i dwukrotnie się nabrałem. Ale aby kontynuować moje badania, przeczytałem wartość kredytową mówiącą o uczciwej i poważnej kobiecie, która przypomina mnie (portugalski). Cóż, zetknąłem się z tą kobietą, która pomogła mi z pożyczką w wysokości 30 000 EUR. Gwarantuję ci, że dostałem pożyczkę tylko w zeszłym tygodniu i dzięki tym pieniądzom mogłem zapłacić moje rachunki. Prawdą jest, że zgodziłem się zapłacić za pieniądze i nieźle, że inni złoczyńcy. Jeśli chcesz pożyczyć, doradzić i poprowadzić cię do tej kobiety, a nie będziesz zawiedziony. Oto adres e-mail firmy: sarahmolodow22@aol.com

 • 01 sierpnia 2019 05:08 - ~.Mrs VICTORIA JOHNSON napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Szukasz PRAWDZIWEJ FIRMY KREDYTOWEJ FINANSOWEJ, która udzieli Ci pożyczki w wysokości od 10 000 euro do 10 000 000 euro (na pożyczki biznesowe lub korporacyjne, pożyczki osobiste, kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, kredyty konsolidacyjne, kapitał podwyższonego ryzyka, pożyczki zdrowotne itp. ))
  A może odmówiono Ci pożyczki z banku lub instytucji finansowej z tego czy innego powodu?
  Złóż wniosek i uzyskaj prawdziwą pożyczkę finansową, przetworzoną i zatwierdzoną w ciągu 3 dni.
  PACIFIC FINANCIAL LOAN FIRM, jesteśmy pożyczkodawcą na poziomie międzynarodowym, który zapewnia PRAWDZIWE POŻYCZKI FINANSOWE osobom fizycznym i firmom o niskim oprocentowaniu 2% z ważnym dokumentem tożsamości lub paszportem międzynarodowym do weryfikacji.
  Spłata pożyczki rozpoczyna się 1 (jeden) rok po otrzymaniu pożyczki, a okres spłaty wynosi od 3 do 35 lat.

  O NATYCHMIASTOWĄ ODPOWIEDŹ I PRZETWARZANIE WNIOSKU O GRANICĘ W CIĄGU 2 DNI ROBOCZYCH,
  Skontaktuj się z nami bezpośrednio poprzez ten list: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

  Skontaktuj się z nami, podając następujące informacje:

  Pełna nazwa: ____________________________
  Wymagana kwota pożyczki: ________________
  czas trwania pożyczki: _________________________
  Cel pożyczki: ______________________
  Data urodzenia: ___________________________
  Płeć: _______________________________
  Stan cywilny: __________________________
  Adres kontaktowy: _______________________
  Miasto / kod pocztowy: __________________________
  Kraj: _______________________________
  Zajęcie: ____________________________
  Telefon komórkowy: __________________________

  Wyślij prośbę o natychmiastową odpowiedź na adres: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

  podziękować

  CEO.Mrs VICTORIA JOHNSON
  FIRMA PACIFIC FINANCIAL LOAN
  E-mail: pacificfinancialloanfirm@gmail.com

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij