Klucze do własnego mieszkania

Wyższy wkład własny od stycznia

Pierwszą zmianą, która weszła w życie wraz z wybiciem Nowego Roku, jest najostrzejsza wersja rekomendacji „S” Komisji Nadzoru Finansowego, która pozwala bankom udzielać kredytów hipotecznych na maksymalnie 80% wartości nieruchomości. Co to oznacza w praktyce? Banki nadal udzielają kredytów na 90% LtV, jednak obłożone są one tzw. „ubezpieczeniem niskiego wkładu”, czyli podwyższoną marżą na czas spłaty brakujących środków. Ubezpieczenie to jest często droższe niż wkład własny, jaki należałoby wyłożyć. Jeśli więc mamy możliwość wstrzymać się z inwestycją i dalej na nią oszczędzać – warto to zrobić. Posiadając 20% wkładu własnego jesteśmy też na lepszej pozycji do negocjacji z bankiem wysokości marży.

Nowa ustawa o kredytach hipotecznych – znamy już projekt

16 marca Senat RP pracował nad ustawą o kredytach hipotecznych. Wprowadzona ona zostaje w ramach ujednolicania przepisów w ramach Europejskiej Dyrektywy Hipotecznej. Głównym celem ustawy jest ochrona kredytobiorcy oraz transparentność pracy doradców kredytowych i pracowników banków.

Jak mówi Marta Kliś z Porównywarki Kredytów Hipotecznych Hipoteki.net: Ustawa porządkuje rynek kredytów hipotecznych, zmuszając banki do jednolitego prezentowania ofert. Przykładowo: do tej pory banki często prezentowały kalkulacje dla kredytów branych na 50% wartości nieruchomości, mających atrakcyjne warunki. Kredytobiorcy natomiast najczęściej wnioskują o kredyty na 80-90% wartości. Teraz banki będą musiały opierać kalkulacje na podstawie najczęściej wybieranych przez klientów parametrów. Innym, istotnym zapisem, jest brak możliwości wynagradzania pracowników banków prowizyjnie za ilość sprzedanych umów. Ma to poprawić obsługę oraz zapobiec sztucznemu podwyższaniu zdolności kredytowej klientów, byle tylko wyrobić normy. Pracownicy banków muszą także informować o ryzyku, wiążącym się z możliwym podwyższeniem stóp procentowych. Nowe regulacje będą także dotyczyły zawodu pośrednika kredytowego. By się tym zajmować będzie trzeba zdać egzamin przed KNF. Doradcy będą musieli także ujawnić klientowi, jaką prowizję dostaną od banku za polecenie jego kredytu. Także ich będzie obowiązywać będą zapisy o odpowiednim przedstawianiu ofert. Choć niektóre paragrafy wymagają jeszcze dopracowania, to ustawa oceniania jest pozytywnie, a wprowadzone regulacje wpłyną na lepszą pozycję kredytobiorców.

Gdy prace nad ustawą zostaną zakończone w senackiej Komisji Finansów Publicznych, ustawa trafi z powrotem do sejmu. Wejść w życie może już w połowie tego roku.

Mieszkanie dla Młodych dalej w grze

Budując dom w systemie gospodarczym, warto pamiętać o możliwości odliczenia części podatku za materiały budowlane w ramach programu MdM.

Odliczenie wykonać mogą osoby, które uzyskały pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2014, nie ukończyły jeszcze 36 roku, a powierzchnia mieszkalna inwestycji nie przekracza 100 metrów kwadratowych (110 dla rodzin z trójką lub większą gromadką dzieci). Wniosek wraz z fakturami złożyć można do Urzędu Skarbowego nie później niż w grudniu tego roku, w którym oddano budynek do użytku. Program MdM kończy się 31 grudnia 2018 roku i to będzie ostatni możliwy termin na odliczenie VAT, faktury jednak muszą być wystawione maksymalnie do 30 września 2018 – mówi Radosław Rubiński, ekspert MdMProgram.comNie jest to jednak jedyna możliwość uzyskania dopłaty. Planując budowę domu, można też zdecydować się na gotowe rozwiązania oferowane przez deweloperów. W ten sposób możemy dostać dopłatę do kredytu hipotecznego. Jej wysokość zależy od ilości posiadanego potomstwa: osoby bezdzietne mogą liczyć na 10%, rodzice jedynaka – 15%, dwójki – 20%, a trójki lub więcej – 30%. W praktyce wysokość dopłat sięga od kilkunastu do nawet stu tysięcy złotych. Taka pomoc może być cennym wkładem.

MdM kończy się w 2018 roku, jednak rząd ma już przygotowane jego zastępstwo. Będą to Indywidualne Konta Mieszkaniowe (czytaj więcej) – oszczędzać na nich będzie mógł każdy, konta mają być zwolnione z podatku Belki. Dodatkowo, osoby uprawnione, do swoich oszczędności otrzymywać będą dopłaty od rządu. Pieniądze z IKM przeznaczyć będzie można na budowę domu, kupno mieszkania lub wykupienie udziałów w lokalach spółdzielczych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny